Burs Başvurusu

PYBS – DPY – İOKBS Burs Miktarı Ne Kadar? Kaç Lira?

PYBS – DPY – İOKBS Burs Miktarı Kaç Lira? Ne Kadar? Bursluluk sınavlarının yapılması ile birlikte İOKBS burs miktarı, PYBS bursu miktarları daimi olarak gündeme geliyor. MEB tarafından uygulanan bu sınavlar sonucunda öğrenciler geri ödeme olmaksızın burs almaya başlıyor. Her sene 5,6,7,8,9,10 ve 11. sınıflara verilen burslar, o senenin ekonomik durumuna göre belirleniyor.

PYBS burs miktarı gibi konular da bursluluk sınavlarının sonuçlarının açıklanması ile birlikte gündeme geliyor. Biz de bu rehberimizde PYBS, DPY ve İOKBS burs miktarı hakkında merak edilenleri aydınlatmak istedik.

PYBS Nedir?

Devlet Parasız yatılı ve Bursluluk Sınavı olarak da bilinen PYBS, her sene düzenlenen bir sınav türüdür. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrenciler, başarılı olurlarsa eğitimlerine burslu olarak devam edebilme hakkına sahiptir. Sınavı kazanan ortaokul ve lise seviyesindeki öğrenciler hem yatılı hem de burslu olarak okuyabilirler.

PYBS ile alt gelir grubunda yer alan ailelerin çocuklarına her ay burs parası yatmaktadır. Elbette bu sınavdan başarılı olmak burslu ve yatılı olarak okuma hakkı kazanmanın en önemli kriterlerinden biridir.

PYBS Kim Tarafından Yapılır?

PYBS, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanan bir sınav sistemidir. Uzun yıllardır uygulanan bu sınavda öğrencilerin burslu olarak okuyabilmesi hedeflenir. PYBS hakkında o senenin güncel bilgilerini alabilmek için de yine MEB tarafından hazırlanmış olan sınav bildirisi takviminin takip edilmesi gerekir. Bu tür sınavların yapılma tarihi ve verilen burs miktarı her sene güncellenebilir.

PYBS Şartları Nelerdir?

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı için belirlenen şartlar arasında öğrencinin ortaokul ya da lise kademesinde olması şartı yer alır. Buna ek olarak öğrencinin ailesinin maddi durumu da alt gelir seviyesinde olmak durumundadır. Sınavdan belli oranda başarı yakalamış olan öğrencilere hem yatılı hem de burslu okuma hakkı tanınır.

PYBS Burs Kaç TL 2024?

PYBS bursunun 2024 yılı içerisinde yapılan ödemeleri aylık 1.014,50 TL olarak belirlenmiştir. 2024 yılı kapsamında Ocak ve Haziran ayları içerisinde verilen miktar belirttiğimiz gibidir. Eylül ayı itibariyle PYBS kapsamında verilen bursta artış görülmüştür. Bu burs miktarının 2024 yılı itibariyle bir kez daha zamlı olarak yatacağı düşünülmektedir.

DPY Nedir?

DPY, PYBS’nin bir önceki adı olup Devlet Parasız Yatılı olarak bilinen bir sistemdir. Bu sisteme göre maddi durumu sıkıntı içerisinde olan öğrenciler, yatılı okuyabilme hakkına sahiptir. DPY kapsamında bir de öğrencilere aylık burs verilmektedir.

MEB tarafından her sene düzenli olarak uygulamaya konulan bu sistem de sınavla alım yapmaktadır.

DPY Kimlere Yöneliktir?

DPY ile hem maddi sıkıntı çeken hem de bulundukları yerde okul olmayan öğrenciler eğitim hayatına başlayabilir. Yatılı olarak okuma hakkı kazanan öğrenciler, okul tercihi yapabilme hakkına da sahiptir. DPY, hem ortaokul hem de lise seviyesinde bulunan öğrencilere yönelik atılan bir adımdır.

İOKBS Nedir?

İOKBS burs miktarı ne kadardır sorusuna yanıt vermeden evvel İOKBS nedir yakından bakalım. İOKBS, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanan bir sınav sistemidir. Bu sınava göre başarı yakalayan öğrenciler burslu bir şekilde eğitim ve öğretim hayatlarına devam edebileceklerdir.

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul ve lisede eğitim gören başarılı öğrencileri teşvik edebilmek adına böyle bir sınav sistemi kurgulamıştır. Her sene düzenlenen bu sınavda maddi açıdan sorunlar yaşayan öğrenciler aday olarak sınava girme hakkına sahip olabilmektedir.

5,6,7,8,9,10 ve 11. sınıflarda okuyan öğrenciler şartları sağladıkları taktirde burslu okuyabilirler. Aynı zamanda bu öğrenciler sınavdan aldıkları neticeye göre yatılı okuyabilme hakkını da kazanmış olurlar. İOKBS de belli bir kontenjan ile yürütülen bir sisteme sahiptir. Okulların açtığı kontenjan sayısına göre başarı puanı yakalayan öğrenciler bu haktan faydalanabilir.

İOKBS İçin Hangi Kriterler Gereklidir?

İOKBS burs miktarı hakkında genel bilgilere değinmeden evvel sınava girmeye hak kazanan öğrencilerin sağladıkları kriterlere bakalım:

 • Eğitim hakkından mahrum kalmış olan kişilere İOKBS bursu
 • Türkiye Cumhuriyeti ya da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları sınava başvuruda bulunabilir.
 • Ortaokullar, imam hatip okulları ve özel okulların 5,6,7,8,9,10 ve 11. sınıflarında eğitim görenler başvuruda bulunabilir.
 • Herhangi bir şekilde okul değiştirme ya da çeşitli disiplin cezası almamış olanlar başvuru yapabilir.
 • MEB okul pansiyon ücretinin 4 katını geçmeyecek seviyede maddi gelire sahip kişiler başvuru hakkına sahiptir.
 • 2024 Mali Yılı kapsamında aile gelirinin 18. 160.00 TL’yi geçmemesi durumunda başvuruda bulunulabilir. (Bu oran 2024 yılı ve sonrası için değişebilir, güncellemeler MEB tarafından duyuru yapılacaktır)

İOKBS Ne Zaman?

İOKBS bursu nedir ve bu bursu alabilmek için ne yapmak gerekir sorularına yanıt verdik. Şimdi Sınav sistemi ile ilgili merak edilen bir diğer konuya geçelim. İOKBS, genellikle Eylül ayının başında yapılır. 2024 sınavı 4 Eylül Pazar günü yapılmıştır. 2024 programının da buna benzer bir şekilde uygulanacağı düşünülmektedir.

İOKBS Burs Sonuçları

İOKBS burs miktarı ödemelerine sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra başlanmaktadır. Sınavın yapıldığı günden birkaç hafta sonra sınav sonuçları MEB tarafından duyurulmaktadır. 2024 yılında 4 Eylül’de yapılan sınavın sonuçları, 23 Eylül tarihinde açıklanmıştır.

İOKBS Bursu Kazanan Öğrenciler Ne Yapmalı?

İOKBS burs miktarı kapsamında bilgi alırken burs sürecinde atılması gereken adımları da biliyor olmak önemlidir. Burs almaya hak kazanmış olan öğrenciler okullarının müdürlükleri ile iletişime geçerek işlemleri başlatabilirler. Sınav sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından ilk bursu alabilmek adına başvuru yapılması gerekmektedir. Bu konuda gerekli olan tüm bilgiler okul müdürlükleri tarafından verilecektir.

İOKBS Bursu Kesilir Mi?

İOKBS, sınavdan başarılı olup burs hakkı kazanan öğrencilere genellikle her ayın 25’inde ödeme yapar. Bu süre bazı dönemlerde birkaç günü ya da en fazla bir hafta kadar gecikme gösterebilir.

Bunun yanı sıra bursun eğitim öğretim döneminde yattığı bilinmektedir. Haziran ayı itibariyle yatırılan bursa 3 aylık bir yaz tatili arası verilir. Bir sonraki eğitim ve öğretim döneminde öğrencilerin hesabına burs yatmaya devam edecektir.

PYBS, DPY ve İOKBS Burs Miktarı Ne Kadar?

İOKBS burs miktarı kaç lira sorusuna vereceğimiz yanıt yine 2024 ve daha sonrasındaki yıllar için farklı olabilir. Fakat MEB tarafından duyurulan 2024 burs miktarı, 1.014,50 TL olarak belirlenmiştir. 2024 yılı itibariyle bu burs miktarında artış olması beklenmektedir. Mevcut ekonomik koşullara göre her sene verilen burs oranı artabilir.

İOKBS bursunda her sene iki defaya mahsus olmak üzere iyileştirme yapılabilmektedir. Ocak ve Haziran bursu daha düşük bir rakamken Eylül bursu daha yüksektir. Burslu okumak için hak kazanan öğrenciler de okudukları okulun müdürlüğüne gidip başvuru işlemlerini başlatabilirler.

Geçmiş Yıllara Göre İOKBS Burs Miktarı

İOKBS burs miktarı, daha evvel de ifade etmiş olduğumuz gibi her sene güncellenebilir. Hatta bursun yılda 2 defa iyileştirmeye gitmesi de söz konusudur. Geçmiş yıllarda verilen aylık burs miktarları da şu şekildedir:

 • 2018 – 234. 70 TL
 • 2019 – 260. 40 TL
 • 2020 – 290. 66 TL
 • 2020 İkinci Yarı – 310 .00 TL
 • 2021 329. 91 TL
 • 2021 İkinci Yarı – 358. 10 TL
 • 2024 – 468. 54 TL
 • 2024 İkinci Yarı – 1.014,50 TL

İOKBS Burs hakkında diğer konulara göz atabilirsiniz.

PTT Burs Parası Sorgulama – İOKBS Burs Ödemesi Sorgulama

İOKBS Bursluluk Sınavı Kaç Puanla Kazanılır? Kaç Ne Lazım? Kaç Soru Yapmalıyım?

Bursluluk Sınavını Kazanmak İçin Kaç Puan Gerekir?

Bursluluk Sınavı Taban Puanları Nedir? Taban Puan Hesaplama

İOKBS Bursluluk Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu