Güncel Konular

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Dilekçe Örneği (Örnek Dilekçe)

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Dilekçe Örneği 2024; Evde bakım parası almak için mutlaka başvuruda bulunmanız ve dilekçe doldurmanız gereklidir. Evde bakım parası dilekçe örneği doldurarak mutlaka istenen evraklar ile beraber teslim edilmelidir.

Evde bakım maaşı dilekçe örneği doldururken mutlaka tüm şartları taşıdıktan sonra dilekçe doldurarak teslim etmeniz gereklidir. Mutlaka aynı hane içerisinde yaşamak ve bizzat hasta ve engelli kişiye bakacak bir yakının olması gereklidir.

Sizlere bu yazımızda evde bakım maaşı dilekçe örneği, evde bakım maaşı başvurusu dilekçe örneği hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Evde Bakım Maaşı Nedir?

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan hasta ve engellilerin evde bakım hizmeti olarak adlandırılmaktadır. Evde bakım maaşı engelli bireye değil engelli kişinin bakımı üstlenen akrabası, ailesi yada yakınına verilen 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu uyarınca ödenen maddi sosyal yardımdır.

Bakıma ihtiyaç duyun engelli bireyin evde bakım hizmetini yakını tarafından verilmesi için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine engelli maaşı başvuru dilekçe örneği ile başvuruda bulunması şartı ardır. Evde bakım maaşını alabilmek için bakıma muhtaç engelli raporu ve eve gelecek heyet tarafından tespit edilmesi gereklidir.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

Evde bakım maaşı başvurusu nereye yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse Evde bakım maaşı başvurusu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne, ilçelerde Sosyal Hizmet Merkezlerine ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına engelli birey tarafından yada yakını tarafından başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Evde Bakım maaşı başvurusu yaparken mutlaka evde bakım maaşı başvuru dilekçesi doldurulmalı ve yetkili kuruma teslim edilmelidir.

Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir?

16.12.2010 tarih ve 27787 sayılı resmi gazetede yayınlanan “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” engelli sağlık kurulu raporunda evde bakım maaşı almak için en az %50 olması ve ağır engelli bölümünün mutlaka işaretli olması gereklidir.

Evde bakım maaşı almak için aranan şartlar ise;

 • Hastanın T.C. kimlik bilgileri (doğum, adres, iletişim)
 • Engelli raporunda ağır engelli kısmı işaretli olmalıdır
 • Kişi başı gelirinin asgari ücretin 3/2 az olması
 • Engelli Rapor ve engel bilgileri
 • Engellinin aylık gelir gösteren belge
 • Varsa engellinin mal beyanı bilgisi
 • Bakıcının ise kişisel bilgileri evde bakım maaşı başvuru dilekçe örneği işlemlerinde istenilen bilgilerdir

Evde Bakım Maaşı Dilekçe Örneği

Evde Bakım maaşı başvurusu dilekçe örneği aşağıdaki gibi olmalıdır. Bizzat engelli kişi yada yakını tarafından doldorulmalıdır.

………………. İL SOSYAL HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ’NE

Özürlü oğlum, kızım, eşim, kardeşim akrabam …………………………… evde bakım hizmet modelinden yararlanmak istiyorum.
Bilgilerinize arz ederim

 • TC Kimlik No:
 • Ad Soyad
 • Adres
 • Tarih

Bu dilekce örneğiyle birlikte Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne teslim edip başvurmanız gerekiyor.

Ad soyad kısmını evde bakım maaşı alacak olan kişinin bilgileri ile yazılmalıdır. Sonrasında şahısın imzasını atmasını gereklidir.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Dilekçe Örneği

Evde Bakım Maaşı Dilekçe örneği isterseniz bilgisayarınız indirip doldurabilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklayıp bilgisayarınıza indirip doldurduktan sonra imzalayıp teslim edebilirsiniz.

Evde Bakim-Maaşı Başvurusu Dilekçe Örneği

izlere bu yazımızda evde bakım maaşı dilekçe örneği hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu