Engelli

Malulen Emekli Çalışabilir mi

Malulen Emekli Çalışabilir mi? Malulen yani herhangi bir engelinden dolayı erken emeklilik hakkı kazanarak emekli olan birçok vatandaş, diğer yandan emekli olduktan sonra tekrar çalışıp çalışmayacağını da merak ediyor.

Bizler de bu yazımızda malulen emekli çalışabilir mi, malulen emeklilik maaşı neden kesilir? gibi soruların cevaplarını sizler için ayrıntılı bir şekilde derledik.

Malulen Emekli Çalışabilir mi?

4A 4B 4C Malulen Emekli Çalışabilir mi; Engel durumu nedeniyle belirli oranda engelli raporu olan vatandaşlar yaş şartını beklemeden ve diğer şartları karşıladığı takdirde malullük hakkı elde edebilmektedir. Ancak bazı durumlarda malulen emekli olmuş ancak yine de çalışmak isteyen vatandaşlar da olabilmektedir.

Malulen emekli olan bir vatandaş eğer yeni bir işe girerse, 4A ve 4C girişi yapılır ise bu durumda malullük maaşının kesilmesi söz konusu olabilir. Ancak kanuna uygun şartlar oluşturulduğunda malulen emekli olan vatandaşların yeniden çalışabilmesi mümkün hale gelebilmektedir.

Malulen Emekli Olanlar Ssklı Çalışabilir mi?

Malulen emekli olan bir kişinin kesinlikle SSK’lı bir şekilde çalışması mümkün değildir. Eğer bir vatandaş malulen emekli olduktan sonra sigortalı olarak çalışmaya başlar ve 4A kaydı yapılır ise bu durum yetkili merciler tarafından tespit edildiği takdirde malulen emekli maaşı riske girer yani kesilir.

Malulen Emekli Kamuda Çalışabilir mi?

Malulen emekli olan vatandaşların kamu kurumlarında çalışması 5510 sayılı Kanun kapsamında 4. Madde birinci fıkrada açıklanmıştır. Bu açıklamaya göre 5434 sayılı kanunun 99. Maddesi gereğince vazife malul aylığı olan vatandaşlar hariç olmak üzere malulen emekli olan vatandaşlar kamuda çalışmaya başladığında çalışmaya başladığı tarihten itibaren ilk ay başında malulen emeklilik maaşı kesilir. Yani bu durumda SGK malulen emekli çalışabilir mi? sorusuna malullük maaşı alanların kamuda çalışmasının mümkün olmadığını söyleyerek cevap verebiliriz.

Bağkur’dan Malülen Emekli Olan Tekrar Çalışabilir mi?

Malulen emekli olan bireylerin bazı durumlarda tekrardan çalışabilmesi elbette mümkündür. Bu durum Bağkur’dan malulen emekli olan vatandaşlar için de mümkündür. Eğer Bağkur’dan malulen emekli olan vatandaşlar, Sosyal Destek Primi ödemesi yapar ise malulen emekli maaşı kesilmeden çalışabilmektedir.

Malulen Emekli Sigortasız Çalışabilir mi?

Malulen emekli olan bir kişi SSK’lı ya da Bağkur’lu olması fark etmeksizin sigortasız olarak ek gelir elde etmek amacıyla çalışabilir. Ancak bu sırada mutlaka Sosyal Destek Primi ödemesi yapması gereklidir. Bu durumun aksi söz konusu olur ve birey Sosyal Destek Primi ödemeden kaçak çalışır ise bu durumda malullük maaşının kesilmesi söz konusu olabilir.

Engelli Emekli Tekrar Sigortalı Çalışabilir mi?

Engelli yani malulen emekli olan bir vatandaş, emekli olduktan sonra tekrar prim ödemeli olarak sigortalı çalışamaz. Ancak prim ödemesine benzer şekilde Sosyal Destek Primi ödemesi yapması gereklidir.

Malulen Emeklilik Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Belirli bir engel durumu olan ve bu engel durumları nedeni ile erken emeklilik hakkı elde eden vatandaşların malulen emekli maaşı bazı durumlarda kesilebilir. Eğer malulen emekli olan kişi;

  • 4A kapsamında sigortalı bir işe girerse,
  • Memur vasfı ile bir kamu kurumunda çalışmaya başlarsa,
  • Yurtdışında herhangi bir ülkeye giderek işe girerse bu durumlarda malullük aylığı kesilecektir.

Ayrıca malulen emekli olan kişinin engel durumu ortadan kalkarsa ya da maluliyet raporunun geçerlilik süresi dolduğu takdirde de maaşın kesilmesi söz konusu olabilmektedir.

Malulen Emekli İş Yeri Açarsa Maaşı Kesilir mi?

Malulen emekli olan bir kişi, ek gelir elde etmek amacıyla iş yeri açma hakkına sahiptir. Eğer gerekli şartlar vatandaş tarafından sağlanırsa malulen emekli olan kişi Sosyal Güvenlik Primi ödeyerek kendi iş yerini açarak çalışmaya devam edebilir.

Malulen Emeklilik İptal Olur mu?

Malulen emeklilik iptali birçok duruma bağlı olarak mümkün hale gelebilmektedir. Özellikle malulen emekli olan kişinin 4A kapsamına sigortalı işe girmesi, memur olarak çalışmaya başlaması, yurtdışında çalışmaya başlaması ya da kişinin engelli raporunun süresinin dolması gibi durumlar ile malulen emekliliğin iptal olması muhtemeldir.

Malulen Emekli Çalıştırma Cezası Var mı?

Malulen emekli olan bireyler Bağkur ya da SSK fark etmeksizin tekrar özel sektörde çalışabilmektedir. Ancak bu çalışma süreci boyunca malulen emekli olan kişinin Sosyal Destek Primi ödemesi gereklidir. Bu ödeme gerçekleştiği takdirde çalışan kişiye ya da işverene herhangi bir ceza yaptırımı uygulanmaz. Eğer söz konusu ödeme yapılmıyor ise bu durumda işverene malulen emekli çalıştırma cezası uygulanabilir.

Malulen Emekli Olan Normal Emekli Olabilir mi?

Malulen emekli olan bir kişinin normal emekli olabilmesi mümkündür. Ancak kişinin normal emekli olabilmesi için ilk olarak malul emekliliğini iptal ettirmesi gereklidir. Kişi malulen emekliliğini iptal ettirdikten sonra tekrar SSK ya da Bağkur kapsamında çalışmaya devam edebilir. Normal emeklilik için sigorta primi ve gün sayısı gibi şartları karşıladıktan sonra ise birey istediği zaman normal emekli olabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu