Engelli

Engelli Raporu Yenileme Nasıl Oluyor? E-Devlet Dilekçe Öreneği

Engelli Raporu Yenileme 2024; Engelli raporu yenileme işlemi, engelliler bireylerin onlara sunulan imkanlardan faydalanması için önem arz etmektedir. Rapor yenileme işlemi yapacak olan kişiler, İl Sağlık Müdürlüklerine giderek sağlık kuruluna rapor yenileme dilekçesi yazmalıdır. Ardından dilekçe ve gerekli evrakları kuruma teslim etmelidir. Evrak tesliminden sonra başvuru yapan kişilerin gerekli şartları sağlayıp sağlamadığı incelenmektedir.

Bu yazımızda engelli raporu yenileme nasıl yapılır, engelli raporu hangi hastanelerden alınır, engelli raporu nasıl yenilenir, engelli raporu yenileme ücreti ne kadar, gibi merak edilen soruların cevapları yer almaktadır.

Engelli Raporu Nasıl Yenilenir?

2024 yılında engelli raporu yenileme işlemi yapmak isteyen bireyler ilk olarak ikamet ettiği bölgedeki İl/İlçe Sağlık Müdürlükleri’ne başvuru yapmalıdır. Bu kapsamda Sağlık Müdürlükleri’ne giderek engelli sağlık raporu yenileme başvuru dilekçesini doldurmalıdır. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra tam donanımlı bir devlet hastanesini ziyaret ederek tüm branşlara muayene olunması gerekir. Tüm tetkikler eksiksiz olarak yapıldıktan sonra engelli raporu alma işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşir.

Engelli Raporu Yenileme Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli raporu yenileme başvurusu yenileme işlemi bazı durumlarda zorunludur. Rapor yenilemesi yapmak isteyen bireyler T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hastanelere giderek uzman bir hekime muayene olmalıdır. Bütün bunlardan sonra heyet tarafından onaylanan engelli raporunun yenilenir.

Engelli Raporu Yenileme Başvurusu Nereye Yapılır?

Engelli raporu yenilemek için başvuru yapacak olan bireylerin ikamet ettiği şehirlerde bulunan İl Sağlık Müdürlüklerine müracaat etmesi gerekir. Böylece engelli raporu yenileme başvuru işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Engelli Raporu Yenilemek İçin Ücret Talep Edilir Mi?

Engelli raporu yenileme işlemi yapacak olan kişiler ücretli olup olmadığını merak etmektedir. Engelli raporu yenileme devlet tarafından verilen ücretsiz bir hizmettir. Engelli bireylerin faydalandığı haklarını kaybetmemesi için bu raporun yenilenmesi önem arz etmektedir.

Engelli Raporunun Yenilenmesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Engelli raporu yenileme işlemi yapacak olan kişiler, yenileme işlemi için bazı belgeler ile kuruma müracaat etmelidir. Engelli raporu alınabilmesi için gerekli belgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

 • Başvuru yapan kişiye ait kimlik ve kimlik fotokopisi
 • Engel oranını belirten sağlık belgesi
 • Son 3 ayda çekilen vesikalık fotoğraf

Engelli Raporu Yenilemek Neden Gerekli?

“Engelli raporu neden yenilenmelidir?” sorusu engelli bireyler tarafından araştırılmaktadır. Engelli raporu yürürlüğe yeni giren yönetmelikler kapsamında, engelli bireylerin engel oranlarının karşılanıp karşılanmadığını öğrenmek amacıyla talep edilmektedir. Bu rapor kapsamında engelli bireylerin eğitim, istihdam ve sosyal destek gibi alanlardaki şartlardan yararlanıp yararlanmayacağı belirlenir. Bunlar gibi istihdam alanlarında aktif rol alabilmek için engelli raporunun yenilenmesi gerekmektedir.

Engelli Raporu Yenileme Şartları Nelerdir?

Engelli Sağlık Kurulu raporunun yenilenmesi için bazı şartlar yer almaktadır. BU şartlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Başvuru yapan kişinin eski sağlık raporunun yanında olması ve hastaneye teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Engel oranının %40 ve üzeri olması gerekmektedir. Engel oranı %40’ın altına düşen bireyler engelli raporu alamaz.
 • Rapor yenilenirken tüm muayene birimlerine gidilmelidir. Eksik bir birim olduğu takdirde engelli̇ raporu yenileme işlemi yapılamaz.

Engelli Raporu Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Engelli raporu geçerlilik durumu kişinin engel durumuna göre değişmektedir. Bazı engelli bireylere engelli raporu geçersiz süre ile verilir. Geçerli süre ile verilen kişilerin 2 yıl veya 5 yılda engelli raporunun yenilenmesi gerekir.

Engelli Raporu Yenilenmesi Kimler İçin Zorunludur?

Engelli raporu yenilenmesi 18 yaş ve altı çocuklar için zorunlu değildir. Ancak mevzuata göre 18 yaş ve üzeri kişiler belirlenen tarih aralıklarında engelli raporunu engelli haklarından faydalanmak için yenilemelidir. Yenileme işlemi yapacak olan vatandaşlar, ikamet ettiği bölgedeki il sağlık müdürlüklerini ziyaret ederek engelli raporu başvurusu yapabilir.

Engelli Raporunun Yenilenmesi Kimlere Zorunlu Değildir?

Engelli raporunun yenilenmesi 18 yaşını doldurmamış çocuklara zorunlu değildir. Mevzuata göre engelli raporu yenileme zorunluluğu yalnızca yetişkin kişiler içindir. Ancak 18 yaşını dolduran kişiler engelli raporunu yenilemelidir.

Engelli Raporu Yenileme İşlemi Hangi Hastanelerden Yapılır?

Engelli raporu yenilemesi yapmak isteyen kişiler, devletin yetki verdiği hastanelerde bu işlemleri gerçekleştirebilir. Rapor yenilemesi yapmak için tam teşekkülü bir hastane olması gerekmektedir. Özel hastanelerde, devlet hastanelerinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde engelli raporu yenileme yapılabilir.

Süresi Dolan Engelli Raporu Yenileme Adımları

Engelli raporunu yenilemek isteyen kişiler aşağıda belirtilen adımları takip ederek rapor yenileme işlemlerini yapabilir.

 • İlk olarak raporu yenilemesi yapmak için ikamet ettikleri bölgedeki il sağlık müdürlüklerine başvuru yapılması gerekir.
 • Bu başvuruyu yapan kişiler değerlendirilmek üzere ilgili birime aktarılır.
 • Ardından birim tarafından talep edilen belgeler eksiksiz olarak teslim edilmelidir.
 • Kişinin rapor yenileme talebi sisteme düştükten sonra Sağlık Bakanlığı onaylı hastanelerden herhangi birine yönlendirilir.
 • BU hastanelerde bütün tetkikler yapıldıktan sonra ise, hastalıkların derecesine göre puanlama yapılır.
 • Bütün bu adımlar başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra ise, kişinim engelli raporunu alacağı zaman ilgililere bildirilir.

Süreli Engelli Raporu Süresi Dolmadan Yenilenir Mi?

Süreli engelli raporu alan kişilerin engellilik durumu belirlenen süreler içerisinde geçerli olmaktadır. Geçerli olduğu süreden önce yenilemek isteyen kişiler, yeni engelli için başvuru yapabilir.

Sürekli Engelli Raporu Yenilenir Mi?

Süresiz olarak verilen engelli raporunun yenilenmesine gerek yoktur. Bu raporun ancak sizin başvuru yapmanız veya şüpheli bir ihbar olması gerekmektedir. Böyle bir durum söz konusuysa raporun yenilenmesi gerekmektedir.

Engelli Raporu Yenileme Dilekçe Örneği

Engelli raporu yenilemek isteyen kişiler, ikamet ettiği ildeki sağlık kuruluna dilekçe vermek durumundadır. Engelli raporu dilekçe yenileme örneği aşağıda yer almaktadır.

………………………………………….Hastanesi Baştabipliği
Konu: Süreli engelli raporumun, sağlık kurulu tarafından yenileme düzenlenmesi talebimdir.(…..) sebebiyle kullanılmak üzere engellilik derecemin tespitine dair heyet raporu yenilemesi düzenlenerek tarafıma verilmesini arz ederim.

Saygılarımla,
Ad-soyad
TC Kimlik no
Adres
Tel numarası

Engelli Raporu Kaç Günde Çıkar?

Bütün işlemleri başarılı bir şekilde yapan kişiler, engelli raporunun kaç günde çıkacağını araştırmaktadır. Engelli raporu yenileme işlemi başvuru yaptığı tarihten itibaren en fazla 30 gün içerisinde çıkmaktadır.

Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Engelli raporunun durumunu sorgulamak isteyen kişiler, e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapabilir. Sorgulama yapmak isteyen kişiler, https://www.turkiye.gov.tr/saglik-e-imzali-eriskinler-icin-engellilik-saglik-kurulu-raporlari-sorgulama linkine tıklamalıdır. Ardından T.V. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra engelli raporunuzun durumunu öğrenebilirsiniz.

Engelli Raporu Yenileme Randevusu Nasıl Alınır?

Engelli raporunu yenilemek isteyen kişiler MHRS üzerinden online olarak veya ALO 182 numaralı hattı arayarak randevu alabilir. MHRS üzerinden online olarak randevu almak isteyen kişiler, https://www.mhrs.gov.tr/ linkine tıklamalıdır. Ardından T.C. kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır. MHRS şifresi olmayan kişiler, “e-Devlet ile giriş” seçeneğine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak randevu alabilir.

Engelli Raporunun Sağladığı Yararlar Nelerdir?

Engelli raporu sayesinde engelli bireyler çeşitli kampanyalardan faydalanabilir. Engelli raporunun bireylere sağladığı avantajlar aşağıda yer almaktadır.

 • Araç alımında ÖTV indirimi sağlar.
 • Şehir içi toplu taşımalardan ücretsiz olarak faydalanma imkanı sağlar.
 • Şehirlerarası seyahatlerde indirim sağlar.
 • Vergi indiriminden faydalanma imkanı sağlar.
 • Okul ve sınavlarda engelli bireylere öncelik sağlanır.
 • Otopark, özel park alanları gibi yerlerde ücretsiz otopark kullanma imkanı sağlar.

Engelli Raporunda Engel Oranı Bulunur Mu?

Engelli raporunda engel oranının yazıp yazmadığı merak edilmektedir. Engel oranını sorgulamak isteyen kişiler, raporun arkasında bulunan karekodu sorgulayarak engel oranı ve bunun gibi merak ettiği bilgilere erişebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu