Engelli

Engelli Vergi İndirimi Hesaplama

Engelli Vergi İndirimi Hesaplama 2024; %40 ve üzeri engeli oranı olan bireylerin en önemli avantajlarından biri de vergi indiriminin uygulanmasıdır. Bu indirimden faydalanmak isteyen bireylerin %40 ve üzeri engelinin olması ve engelli raporunun olması gerekmektedir.

Yazımızdan engelli vergi indiriminden faydalanacak olan bireylerin merak ettiği engelli vergi indirimi nasıl hesaplanır, engelli vergi indiriminden kimler faydalanabilir, engelli vergi indirimi sorgulaması nasıl yapılır ve daha bunun gibi merak edilen soruların cevapları yer almaktadır.

Engelli Vergi İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli vergi indirimi başvurusu yapmak isteyen kişiler, bağlı olduğu vergi dairesine başvuru yapmalıdır. Başvuru işlemlerini yapmak için iş yerinde çalıştığına dair bir belge alınmalıdır. Ardından vergi dairesine başvuru yaparak engelli vergi indirimi başvurusu yapmak istediğinizi belirtmelisiniz. Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra tam teşekkülü bir hastaneye sevk verilmektedir. Hastaneden alınan rapor doğrultusunda vergi indirimi başvurunuz kurul tarafından değerlendirilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda vergi indirimi oranı belirlenir. Bütün bu işlemlerden sonra e-Devlet’ten başvuru yapabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden engelli vergi yapmak isteyen kişiler, https://www.turkiye.gov.tr/gib-engellilik-vergi-indirimi-basvuru-islemleri-4189 linkine tıklamalıdır. Ardından T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapmalısınız. Bütün bu işlemlerden sonra engelli vergi indirimi başvurunuzu yapabilirsiniz.

Engell vergi indiriminden yararlanmak için Engelli Vergi İndirimi Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu 2024 yazısını inceleyebilirsiniz.

2024 Engelli Vergi İndirimi Ne Kadar?

2024 yılında engelli vergi indirimi tutarları engel derecesine göre belirlenmektedir. Aşağıda engel derecesine göre engelli vergi indirimi tutarları yer almaktadır.

  • 1,derece engeli (%80 ve üzeri) olan kişilere 4400 TL vergi indirimi uygulanır.
  • 2,derece engeli (%60 ve %79) olan kişilere 2600 TL vergi indirimi uygulanır.
  • 3,derece engeli (%40 ve 59) olan kişilere 1100 TL vergi indirimi uygulanır.

Engelli Vergi İndirimi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Engelli vergi indirimi hesaplaması yapacak olan bireyler aşağıda belirtilen yöntemi kullanarak vergi indirimi hesaplaması yapabilir.

Örneğin: 10008 brüt ücret ile çalışan birisi ve 3. derecen engeli olan birisinin vergi indirimi hesaplaması;

  • Ücret: 10.008 TL
  • SGK Matrah: 10.008 TL
  • SGK işçi payı: %14 = 10.008 TL x %14 = 1.401,12 TL
  • İşsizlik Sigortası İşçi Payı: %1 = 8.000 TL x %1 = 100,08 TL
  • Gelir Vergisi Matrahı:008 TL – 1.401,12 TL – 100,08 TL = 8506,80 TL – 1.100 (3.derece engelli indirimi) = 7.406,80 TL

Asgari Ücretle Çalışanlar Engelli Vergi İndiriminden Faydalanabilir Mi?

Yeni düzenlenen yasa ile asgari ücretle çalışan kişiler, gelir vergisi ve damga vergisinden muaftır. Bu vergilerden muaf olması nedeniyle asgari ücretle çalışan kişiler, engelli vergi indirimden faydalanamaz.

Engelli Vergi İndirimi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Engelli vergi indirimi sorgulamasının nasıl yapılacağı başvuru yapan kişiler tarafından merak edilmektedir. Engelli vergi indirimi başvuru sorgulaması online olarak yapılamaz. Sorgulama yapmak isteyen kişiler, bağlı olduğu vergi dairesine giderek veya ALO 189 numaralı çağrı merkezini arayarak vergi indirimi başvurusu sorgulayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu