Ramazan Ayı Yardımları

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu 2024; Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi, 2024’de başlayacak Ramazan Ayı’na kısa süre kala gıda kolisi dağıtımlarına başladı. 13 ilçede dağıtılan toplam 120 bin gıda kolisinin içerisinde şekerden yağa toplam 12 farklı gıda ürünü yer aldı.

Hijyenik bir ortama sahip paketleme deposunda hazırlanan gıda kolilerinin içerisinde 2 litre ayçiçek yağı, 2 kilogram un, 1 kilogram beyaz toz şeker, yarım kilo siyah çay, 1 kilogram şehriye, 1 kilogram nohut,  750 gram tuz, 800 gram sofralık zeytin, 2 kilogram pilavlık bulgur, 2 kilogram pilavlık pirinç, 1 kilogram kırmızı iç mercimek ve 2,5 kilogram makarna yer aldı. “Her Zamanki Gibi Şefkatli Ramazan Gibi Bereketli” yazılı koliler dağıtım deposundan evlere doğru yola çıktı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Kimlere Verilir

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi, ihtiyaç sahibi ailelere ve bireylere verilir. Bu kolileri almak için başvuru yapmak gerekmez. Belediye, sosyal yardımlar değerlendirme ölçütlerine göre hangi hanelere koli gideceğini belirler.

2024 yılında Mersin Büyükşehir Belediyesi, Ramazan ayında 120 bin haneye gıda kolisi dağıttı.

Belediye, Ramazan kolisinin yanı sıra, ihtiyaç sahibi ailelere ve bireylere nakdi yardım, yakacak yardımı, giyim yardımı, eğitim yardımı gibi çeşitli yardımlar da yapmaktadır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Şartları

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı, ihtiyaç sahibi ailelere ve bireylere verilir. Bu yardıma başvuru yapmak için aşağıdaki şartların sağlanması gerekir:

 • Mersin ilinde ikamet ediyor olmak,
 • Hanenin aylık geliri asgari ücretin altında olmak,
 • Hanede çalışan kişi sayısına göre hane nüfusunun yoksulluk sınırının altında olması,
 • Hanede engelli, yaşlı, hasta gibi bakmakla yükümlü olunan kişi olması,
 • Hanede sosyal güvencenin bulunmaması veya sosyal güvencenin yetersiz olması,
 • Hanede herhangi bir gelir kaynağının bulunmaması veya gelir kaynağının yetersiz olması.

Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda, ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ailelere yardım yapılır. Yardımlar, Ramazan ayının başlamasından önce hanelere ulaştırılır.

Başvuruların değerlendirilmesi sırasında, başvuru sahibinin sosyal durumunun yanı sıra, ekonomik durumu da dikkate alınır. Bu nedenle, başvuru yapan kişilerin gelir durumunu gösteren belgeleri eksiksiz olarak sunmaları gerekir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

Dağıtım deposundan her gün 13 ilçeye dağılan 30 araçla gıda kolileri hanelere ulaşmaya başladı. Paketleme deposunda dağıtımlarla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlar Şube Müdürü Engin Yıldırım, “Özellikle ekonomik açıdan zor günlerin yaşandığı bu süreçte ülkemizin içinden geçtiği durumun farkındayız. Bu bağlamda vatandaşlarımıza dolu dolu bir koli hazırladık.

Sosyal yardımlar değerlendirme ölçütlerine göre kolilerin hangi hanelere gideceği önceden belirlendi. Hazırlanan listelerimizle vatandaşların hanelerine kolileri ulaştırıyoruz” dedi. Dağıtım deposundan 30 araçla dağıtımlara başladıklarının bilgisini aktaran Yıldırım, “Paketleme deposunda hazırlamış olduğumuz 120 bin adet koliyi bu yıl vatandaşlarımızla buluşturacağız.

Temel besin maddelerinden oluşan Ramazan gıda kolimizde şekerden çaya, yağdan una, bulgura, pirince kadar birçok ürünü Ramazan’ı daha rahat geçirebilmeleri adına vatandaşlarımızın mutfaklarına ulaştırmak istiyoruz. Herkese hayırlı Ramazanlar diliyoruz” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu için bizzat beleidye ve muhtarlık ile iletişime geçebileceğiniz gibi ALO 185 sosyal yardım hattını arayabilir yada daha hızlı iletişim için   0324 185 00 00 whatsapp destek numarası yazabilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvuru e-devlet üzerinden yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linke tıklayıp başvuruda bulunabilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Formu

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Formu, Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından hazırlanmıştır. Bu form, ihtiyaç sahibi ailelerin ve bireylerin Ramazan yardımından yararlanabilmeleri için doldurulmalıdır.

Formda yer alan bilgiler şunlardır:

 • Başvuru sahibinin adı, soyadı, T.C. kimlik numarası, doğum tarihi, cinsiyeti, telefon numarası, e-posta adresi,
 • Başvuru sahibinin ikametgah adresi,
 • Başvuru sahibinin hanesinde bulunan aile bireylerinin isimleri, T.C. kimlik numaraları, doğum tarihleri, cinsiyetleri,
 • Başvuru sahibinin hanesinin aylık geliri,
 • Başvuru sahibinin hanesinde çalışan kişi sayısı,
 • Başvuru sahibinin hanesinde engelli, yaşlı, hasta gibi bakmakla yükümlü olunan kişi olup olmadığı,
 • Başvuru sahibinin hanesinde sosyal güvencenin olup olmadığı,

Başvuru formu, Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi’nin internet sitesinden veya Sosyal Hizmetler Dairesi’ne şahsen başvuru yaparak temin edilebilir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi İçeriği

Ramazan kolisinde yer alan temel gıda ürünleri şunlardır:

 • 5 kg pirinç
 • 5 kg bulgur
 • 2 kg yağ
 • 2 kg toz şeker
 • 1 kg salça
 • 1 kg mercimek
 • 1 kg kuru fasulye
 • 1 kg nohut
 • 1 kutu makarna
 • 1 paket çay
 • 1 kutu hazır çorba

Sizlere bu yazımızda Mersin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu hakkında bilgi vermeye çalıştım. Ayrıca Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2024 yazını inceleyebilirsiniz.

9 Yorum

 1. Slm ben Tarsus yaşıyoruz aylem .le 6 kişiyiz ve koronik hastam vardır hala tedavi görüyor sizden ramazan kolisi ve maddi destek bekliyoruz gerçekten buna ihtiyacım var şimdiden aylem adına teşekkür ediyorum

 2. Mrb efendim gıda yardımı almak istiyorum donus yaparsanız sevirim

 3. Gıda yardımı istiyorum 5kişilik bir aileyiz küçük çocuklar var süt yardımıda istiyorum geri günüş yaparsınız sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu