Belediye Yardımları

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Mersin Büyükşehir Belediyesi il sınırları dahilinde ikamet etmekte olan dar gelirli vatandaşları için yardımlarda bulunan belediyelerden biridir. Mersin Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları Ramazan ayı gibi özel dönemlerde normal zamanlara göre hızlandırılmakta, ihtiyaç sahiplerinin sayısının artmasıyla birlikte Belediye de yardımlarını çeşitlendirmeye başlamış bulunmaktadır.

Sizler için Mersin Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu sürecine ve başvurabileceğiniz farklı yardım türlerine dair tüm merak edilenleri bir araya getirerek yardımcı oluyoruz.

Mersin Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Mersin halkı için faaliyet gösteren Büyükşehir Belediyesi, yardım kapsamında farklı projelere imzasını atmış bulunmakta, öncelikle bu projeleri listelemek gerekirse şu şekilde bahsetmek mümkün olmaktadır:

 • Sosyal Destek Kartı (Halk kart)
 • El Bebek Gül Bebek Projesi kapsamında bebek yardımı
 • Öğrenci bursları
 • Aşevi ile sıcak yemek dağıtımı
 • Engellilere yapılan yardımlar

Mersin Büyükşehir Belediyesi yardımları arasında öne çıkan projelerden biri olan Halk Kart, sosyal belediyecilik prensibiyle ortaya çıkmış, dezavantajlı olanları topluma kazandırarak ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmada önemli destek sağlamış çalışmalardan biridir. Ekonomik sıkıntı içerisinde olanların Mersin Halk Kart başvurusu yapması mümkün olmakta, bu kartlara ihtiyaç durumuna bağlı olarak farklı miktarlarda nakit para yüklenmesi söz konusu olmaktadır.

Bebekli ailelere destek olabilmek amacıyla geliştirilen bir diğer Mersin Belediyesi sosyal yardım projesi olan El Bebek Gül Bebek ise 6-12 ay aralığındaki bebeklerin ailelerine ihtiyaç sahibi olmaları durumunda kapsamlı bir paket göndermektedir. Paket içerisinde anne sütüne destek olması için eklenen mamanın haricinde şampuan, sabun, ıslak mendil, bebek bezi gibi farklı ihtiyaç ürünleri de bulunur.

Yardım grupları arasına maddi zorluklar yaşayan öğrencileri de dahil eden Mersin Belediyesi, bu kapsamda lisans eğitimi alan öğrencilere 1400 TL öğrenci burcu vermektedir. Öğrencilerin hangi üniversiteye, hangi destek programıyla veya hangi bölüme girdiği bursun verilmesinde önem taşıyan kriterler arasındadır.

Mersin Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Kişilerin başvuracağı veya alacağı yardım türüne göre sunması gereken evraklar değişmekte, çünkü muhtaçlık durumuna neden olan ve resmi evraklarla ispatlanması gereken özel durumlar değişkenlik göstermektedir. Bu doğrultuda Mersin Büyükşehir Belediyesi yardımları için başvuruda bulunabilecek ve durumunu evrakla ispatlaması istenecek kişilerden şu şekilde bahsedilebilir:

 • Dar gelirli olup muhtaç olduğu için ekonomik desteğe ihtiyaç duyanlar
 • Muhtaçlık belgesine ek evi kira olanlar
 • Dar gelirli hanelerde ikamet eden öğrenciler
 • Hakkında kadın koruma karar beyanı çıkarılmış olan kadınlar
 • Hanesinin geçiminden sorumlu olan kişinin tutuklu olduğu aileler
 • %40 veya daha yüksek oranda engelli bireyler
 • Kronik hastalıklarına dair heyet raporu bulunan ve çalışamaz durumda olan vatandaşlar
 • Çocukların velayetini alarak boşanmış olup yeterli geliri bulunmayanlar

Kişilerin muhtaçlık nedenine bağlı olarak sunması gereken evraklar değişmekle birlikte, engellilik yardımı için heyet raporu almış olmak, bebek yardımları için bebeğin kaydını sunmak veya öğrenci bursu almak için öğrencinin Mersin’deki ikametgahını, vakıf üniversitesinden eğitim alıyorsa burslu olduğunu göstermesi, YKS’den en az 4 yıllık bir bölüm kazandığına dair belge sunması istenmektedir.

Mersin Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Alınması talep edilen yardımın türüne göre Mersin Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu kanalları da değişkenlik gösterebilmektedir. Mersin Halk kart başvurusu nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak ilk akla gelen seçenek Belediye binasında bizzat başvuru yapmanız olacaktır. Ek olarak binaya erişim şansı olmayanların veya ulaşım sorunu olmaksızın başvuruda bulunmak isteyenlerin https://www.mersin.bel.tr/basvuru-merkezi/halk-kart şeklindeki internet adresinden online olarak form doldurması ve kartını talep etmesi mümkün olmaktadır. Merkezde bulunmayan, ilçede ikamet eden ancak şahsen başvuru yapmak isteyenler içinse Mersin Büyükşehir Belediyesi Koordinasyon Şube Müdürlükleri ile görüşme sağlamaları bir diğer seçenektir.

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile Sosyal Yardımlar Şube Müdürlüğü’ne bizzat başvurarak hem tüm yardım kategorileri hakkında sorularınıza yanıt bulmanız hem de istenen evraklarla birlikte istediğiniz alanda muhtaçlığınızı beyan ederek talepte bulunmanız mümkün, ancak online işlemlerin hızı ve pratikliğinden faydalanmak isteyenler için farklı alternatifler bulunmakta, web sitesi üzerinden yapılan başvurular haricinde sosyalyardim@mersin.bel.tr şeklindeki mail adresine ileti bırakarak da yine aynı birimlere Mersin Belediyesi yardım başvurusu yapmanız mümkün olmaktadır.

Mersin Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Talep edilen yardım kategorisine bağlı olarak farklı bilgilerin sorgulandığı ve yetkililer tarafından düzenlenerek hazır şekilde sunulan başvuru formlarını doldurmanız gerekir. Söz konusu aşevi tarafından dağıtılan sıcak yemek yardımlarını almak olduğunda ise ‘’aşhane başvuru formu’’ doldurulması gerekmekte, gıda kolisi almak içinse yine form doldurarak ilgili evrakları sunmak için Sosyal Yardım ve Danışma Merkezi’ne başvurmak gerekmektedir.

Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlar için dağıtılan medikal ürün ve cihaz desteğinden faydalanmak içinse ‘’medikal malzeme talep formu’’ doldurulmakta, formu doldurduktan sonra teslim etmek için mail adresinden, online başvuru sayfasından veya bizzat Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığına ulaşarak Mersin Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapmış olmak gerekmektedir.

Mersin Büyükşehir Belediye yardımları arasından hangisini talep ettiğiniz fark etmeksizin verilen bilgilerin doğru, güncel ve resmi olması oldukça önemlidir.

Mersin Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden gıda kolisi, nakit kartı, öğrenci bursu, engelli yardımı, bebek yardımı veya aşevi yemeği talep eden, bu doğrultuda evraklarını teslim etmiş olanların süreç hakkında bilgi almanın yanı sıra başvurusunun neticesini öğrenmek için de ilgili telefon numaralarından, muhtarlıklardan veya bazı ilçelerde bulunan eğitim merkezlerinden de yetkililere ulaşması mümkündür.

Mersin Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kriz Merkezi’ni arayarak talepte bulunmak veya yardımlara dair ihbarda bulunmak isteyenler bu birime ait 0324 533 37 21 numaralı telefonu tuşlayabilir. Bu hatta diğer alternatifler ise 0530 844 23 33 ve 0530 844 23 24 şeklindeki cep telefonu hatları olmakta, aramak yerine WhatsApp üzerinden destek hattına bağlanmak isteyenler ise 0530 844 23 35 şeklindeki numarayı kullanabilmektedir.

Öğrenci bursu almak için başvuruda bulunmuş olup bilgi almak isteyenlerin 0324 232 34 32 veya bir diğer seçenek olan 0324 533 22 05 numaralı telefon hattından sorgulama gerçekleştirmesi mümkündür.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Tüm belediyeler için geçerli olduğu gibi Mersin Büyükşehir Belediyesi de ihtiyaç sahibi aileler ve vatandaşlar için gıda yardımlarında bulunmakta, bu amaçla başvurusu kabul edilenlere Mersin Belediyesi gıda kolisi teslimatı yapmaktadır. Ek olarak aşevleri aracılığıyla günlük sıcak taze yemek dağıtımı da yapan Belediye yetkilileri, hanedeki her üye için hafta içerisinde 3 çeşit yemek dağıtmaktadır. Engelli veya ileri yaşlı olup evden çıkmada desteğe ihtiyaç duyanlar için bu aşevi yemek dağıtımları son derece değerli ve faydalı olmaktadır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi

Mersin Büyükşehir Belediyesi her sene olduğu gibi Ramazan Ayı ve Kurban Bayramında ihtiyaç sahibi ailelere yardım kolisi ve erzak kolisi vermektedir. Maddi durumu kötü olan ailelere verilen yardım kolisi belediye ve muhtarlıklar tarafından belirlenen hanelere dağıtılmaktadır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal hizmetler daire tarafından başvurular değerlendirildikten sonra ihtiyaç saahibi kişilere yardım kolisi dağıtımı yapılmaktadır.

Mersin Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Mersin Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu için aşağıda verdiğim iletişim kanallarını kullanabilirsiniz. Mersin Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu yapılırken mutlaka tüm bilgilerinizi tam olarak iletmelisiniz.

İletişim Bilgileri

E-Posta

Adres

 • Çankaya Mah. İstiklal Cad. No:67 Mersin Büyükşehir Belediye Ek Hizmet Binası A Blok Kat:7 Akdeniz/MERSİN

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Mersin Belediyesi gıda yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar aşağıda belirtmiş olduğumuz kendisine uygun olan başvuru seçeneklerinden birini kullanarak yardım taleplerini yetkililere iletebilirler.

 • Gıda yardımı başvurusu için; Çankaya Mah. İstiklal Cad. No:67 Mersin Büyükşehir Belediye Ek Hizmet Binası A Blok Kat:7 Akdeniz/MERSİN adresinde bizzat gıda yardımı başvuru formu doldurabilirsiniz.
 • Mersin Belediyesi resmi internet sitesi sosyalyardim@mersin.bel.tr üzerinden form doldurabilirsiniz.
 • 0324 533 2234 nolu numaradan yetkililer ile iletişime geçerek gıda yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi

Mersin Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi; Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi belediyelerin ve muhtarlıkların belirlediği ihtiyaç sahiplerine yardım kolisi veya erzak kolisi verilmektedir.

Yardım kolisi almak isteyen vatandaşlar Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığına yardım kolisi başvurusu yapabilirler. Başvurunuzun kabul edilmesi halinde yardımlarınız adresinize teslim edilecektir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Para Yardımı

Mersin Büyükşehir Belediyesi nakit yardım başvuruları için Halk Kart başvuru seçeneğini kullanabilirsiniz. Belediye maddi yardımlarını Halk kart sahiplerinin hesaplarına düzenli olarak yatırmaktadır.

İhtiyaç sahipleri yatırılan limitler ile temel ihtiyaçlarını rahatça karşılayabilme imkanı bulmuştur.

Yazımızın içeriğinde Mersin Büyükşehir Belediyesi yardımlar ile ilgili detayları paylaştık.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Başvurusu olumlu sonuçlanan ve Mersin Belediyesi nakit yardımı alması gerekli görülen kişiler bu doğrultuda kartlarını almakla yükümlüdür.  Yapılan incelemeler neticesinde Halk Kart almaya hak kazanan kişilerin kartına para yüklemesi yapılmakta, bu kişilerin market zincirlerinden veya anlaşmalı yerel marketlerden kartlarını kullanarak alışveriş yapmaları sağlanmaktadır.

Kart içerisine ne kadar nakit para yüklemesinin yapılacağı ise değerlendirme neticesinde belirlenmekte, bu limit ihtiyaca göre 100 ila 180 lira arasında olmakta, kartın teslim alınması içinse Sosyal Yardım ve Danışma Merkezi’ne giderek imza vermek gerekmektedir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Süt Başvurusu

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk süt yardımı ile hem çocukların süt içme alışkanlığı kazanmasını sağlamak hemde sağlıklı olarak yeni nesillerin yetişmesi sağlamak için haftada 7 paket süt dağıtımı yapmaktadır.

Tüm çocuklara ulaşmayı hedefleyen Mersin Büyükşehir Belediyesi süt yardımı başvurusu için direk olarak belediyeyi gidebilir yada 0324 185 00 00 whatsapp hattını yada ALO 185 destek hattını arayabilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Bebek Yardımı Başvurusu

Mersin Büyükşehir Belediyesi Bebek Yardımı 6-12 aylık bebeği olan, asgari ücret ve altında geliri olan aileler, bu hizmete başvuru yapabiliyor. Başvuru için bebeğin önlü arkalı nüfus cüzdanı fotoğrafı ile ebeveynlerin son 6 aylık gelirini gösteren SGK hizmet dökümü isteniyor.

Dar gelirli vatandaşlara destek veren belediye yeni doğum yapmış maddi durumu kötü ailelere bebek paketi vererek onlara yardımcı olmaktadır. Mersin Büyükşehir Belediyesi Bebek Yardımı  başvurusu ALO 185 Teksin Mersin Çağrı Merkezi üzerinden yapılmaktadır.

Periyodik yardım kapsamına alınan aileler, ayda 1 defa olmak üzere, bebekleri 1 yaşını doldurana kadar bu hizmetinden faydalanabiliyor. Pakette 1 adet 30’lu bebek bezi, 1 adet bebek şampuanı, 1 adet ıslak mendil, 1 paket bebek maması ve son olarak eklenen 1 adet pişik kremi yer alıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Bebek Başvurusu

Mersin Büyükşehir Belediyesi, yeni doğan bebekleri desteklemek amacıyla “Hoş Geldin Bebek” projesini yürütmektedir. Bu proje kapsamında, 0-6 ay arası bebeği olan Mersinli ailelere, içerisinde bebek bezi, alt açma bezi, zıbın takımı, biberon, ateş ölçer, ıslak mendil, bebek şampuanı, bebek havlusu ve sabun tozu bulunan bir bebek bakım çantası verilmektedir.

 • Başvuru sahibinin Mersin’de ikamet etmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 • Bebeğin doğum tarihi 0-6 ay arasında olmalıdır

Başvuru, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru formu eksiksiz olarak doldurulduktan sonra, istenilen belgeler sisteme yüklenmelidir. Başvurunun değerlendirilmesi sonucunda uygun bulunan başvuru sahiplerine, SMS yoluyla teslimat tarihi ve saati bildirilecektir.

Başvuru formu, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinden indirilebilir veya online olarak doldurulabilir. Başvuru formunda, başvuru sahibinin ve bebeğinin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri ve başvuru belgelerine ilişkin bilgiler yer almaktadır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Mersin Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi öğrencilere eğitim malzemeleri temin etmek amacıyla kırtasiye yardımı yapmaktadır. Bu yardımdan yararlanmak isteyen öğrenciler, aşağıdaki başvuru şartlarını ve belgelerini yerine getirmek zorundadır.

Başvuru Şartları

 • Öğrencinin Mersin’de ikamet etmesi gerekmektedir.
 • Öğrencinin örgün eğitime devam etmesi gerekmektedir.
 • Öğrencinin maddi durumu yetersiz olmalıdır.

Başvuru, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru formu eksiksiz olarak doldurulduktan sonra, istenilen belgeler sisteme yüklenmelidir. Başvurunun değerlendirilmesi sonucunda uygun bulunan başvuru sahiplerine, SMS yoluyla teslimat tarihi ve saati bildirilecektir.

Başvuru formu, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinden indirilebilir veya online olarak doldurulabilir. Başvuru formunda, başvuru sahibinin ve öğrencinin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri ve başvuru belgelerine ilişkin bilgiler yer almaktadır.

Mersin Büyükşehir Beleidyesi kırtasiye yardımı her yıl okullardan açılmadan çnce belediyenin resmi sitesinden duyurulmaktadır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Yardımı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Yardımı, Mersin’de yaşayan ve eğitimine devam eden öğrencilere yönelik bir sosyal destek programıdır. Bu program kapsamında, başvuru şartlarını sağlayan öğrencilere her yıl belirli bir miktar para yardımı yapılmaktadır. Bu yardımın amacı, öğrencilerin eğitim masraflarını karşılamak, eğitime erişimde fırsat eşitliği sağlamak ve öğrencilerin akademik başarılarını desteklemektir. Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Yardımı’ndan yararlanmak isteyen öğrencilerin, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sitesinde yer alan başvuru formunu doldurması ve gerekli belgeleri ibraz etmesi gerekmektedir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvurusu

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Vakıfbank ile yapılan anlaşma sonrası ihtiyaç sahibi ailelerin hem rencide olmaması hem de diledikleri gibi alış veriş yapmasına olanak sağlayan sosyal yardım kartı Tüm A101, ŞOK ve BİM mağazalarında geçerlidir.

Sosyal yardım kartı limitleri ailenin çocuk sayısına ve maddi durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Mersin sosyal yardım kartı Halk kart hakkında detaylı bilgi için Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvurusu yazımızı okuyabilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Başvurusu

Mersin Belediyesi, Vakıfbank işbirliği ile dar gelirli ailelerin rahatça alışveriş yapabilmeleri için Halk Kart projesini hayata geçirmiştir. Mersin Büyükşehir Belediyesi Koordinasyon Şube Müdürlükleri veya resmi internet sitesi üzerinden https://mersin.bel.tr/sosyal-destek-kart-halk-kart halk kart başvurusu yapabilirsiniz.

Yardım kartı almaya hak kazanan vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma ve Danışma Merkezinde imza karşılığı sosyal yardım kartlarını teslim edilmektedir.

Mersin sosyal yardım kartı BİM, A101, ŞOK mağazalarında geçerlidir. Halk kart limitleri ailenin muhtaçlık seviyesine ve hanede yaşayan kişi sayısına göre değişiklik göstermektedir.

15 Yorum

 1. 3 çocuğum var 2 öğrencim ve 2 yaşında bebeğim var okul masraflarının karşılamiyorum bebeğim bezini sütünü alamıyorum lütfen yardım edin

 2. 3 çocuğum var 2 si okuyor biri bir yasinda eşim askari ücretle çalışan biri aldığı yetmiyor mazraflarimiza yardımlarınızı rica ediyorum lütfen destek olun bizlere sizden olumlu haberler bekliyorum teşekkürler

 3. 2 çocuğum var biri kalp hastası şuan eşim ve ben kovit olduk dışarıya çıkamıyoz

 4. Bebeğim yeni doğdu eşim çalışmıyor yardıma ihtiyacım var erzak yardımında bulunur musunuz gerçekten ihtiyacım var evde yatalak bide yaşlımız var lütfen yardım edin

 5. İki tanne çocuğum var ve ikiside mama ve süt içiyorlar ve ikiside bez kullanıyorum pandemiden dolayı eşim kısmen çalıştığı için para yetmiyor ve ihtiyaçlarını karşılayamiyorum lütfen yardımcı olun

 6. Esim calismiyor iki kucuk cocugum var ihtiyaclarimizi karsilayamiyoruz lutfen yardim edin

 7. Eşim işten çıkarıldı bide yeni doğum yaptım bebeğime mama bez yardımı istiyorum gıda yardımı istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 8. Merhaba eşim tarlada çalışıyor yevmiyeci olarak iş yok hiçbir geririmiz yok Bir çocuğum var geçim sağlayamıyorum yardım talep ediyorum Allah rızası için

 9. Erzak ve gıda herhangi bir insani yardım istiyorum Lütfen 6 nüfus’lu Dar gelirli bir Aileyiz engelliyim gelirim çok düşük gereken yapılmasını arz ederim.

 10. Gıda yardımı istiyorum kirada oturuyorum gecinemiyorum lütfen yardım edin iki çocuğum var biri öğrenci ben çalışamıyorum küçük bir kızım var kiram çok yüksek gecinemiyorum

 11. Ben bedensel işitme engelli yim ve yardıma ihtiyacı var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu