Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Maddi Yardım)

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Maddi Yardım)
A+
A-

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Mersin Büyükşehir Belediyesi il sınırları dahilinde ikamet etmekte olan dar gelirli vatandaşları için yardımlarda bulunan belediyelerden biridir. Mersin Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları Ramazan ayı gibi özel dönemlerde normal zamanlara göre hızlandırılmakta, ihtiyaç sahiplerinin sayısının artmasıyla birlikte Belediye de yardımlarını çeşitlendirmeye başlamış bulunmaktadır.

Sizler için Mersin Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu sürecine ve başvurabileceğiniz farklı yardım türlerine dair tüm merak edilenleri bir araya getirerek yardımcı oluyoruz.

Mersin Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Mersin halkı için faaliyet gösteren Büyükşehir Belediyesi, yardım kapsamında farklı projelere imzasını atmış bulunmakta, öncelikle bu projeleri listelemek gerekirse şu şekilde bahsetmek mümkün olmaktadır:

 • Sosyal Destek Kartı (Halk kart)
 • El Bebek Gül Bebek Projesi kapsamında bebek yardımı
 • Öğrenci bursları
 • Aşevi ile sıcak yemek dağıtımı
 • Engellilere yapılan yardımlar

Mersin Büyükşehir Belediyesi yardımları arasında öne çıkan projelerden biri olan Halk Kart, sosyal belediyecilik prensibiyle ortaya çıkmış, dezavantajlı olanları topluma kazandırarak ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmada önemli destek sağlamış çalışmalardan biridir. Ekonomik sıkıntı içerisinde olanların Mersin Halk Kart başvurusu yapması mümkün olmakta, bu kartlara ihtiyaç durumuna bağlı olarak farklı miktarlarda nakit para yüklenmesi söz konusu olmaktadır.

Bebekli ailelere destek olabilmek amacıyla geliştirilen bir diğer Mersin Belediyesi sosyal yardım projesi olan El Bebek Gül Bebek ise 6-12 ay aralığındaki bebeklerin ailelerine ihtiyaç sahibi olmaları durumunda kapsamlı bir paket göndermektedir. Paket içerisinde anne sütüne destek olması için eklenen mamanın haricinde şampuan, sabun, ıslak mendil, bebek bezi gibi farklı ihtiyaç ürünleri de bulunur.

Yardım grupları arasına maddi zorluklar yaşayan öğrencileri de dahil eden Mersin Belediyesi, bu kapsamda lisans eğitimi alan öğrencilere 1400 TL öğrenci burcu vermektedir. Öğrencilerin hangi üniversiteye, hangi destek programıyla veya hangi bölüme girdiği bursun verilmesinde önem taşıyan kriterler arasındadır.

Mersin Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Kişilerin başvuracağı veya alacağı yardım türüne göre sunması gereken evraklar değişmekte, çünkü muhtaçlık durumuna neden olan ve resmi evraklarla ispatlanması gereken özel durumlar değişkenlik göstermektedir. Bu doğrultuda Mersin Büyükşehir Belediyesi yardımları için başvuruda bulunabilecek ve durumunu evrakla ispatlaması istenecek kişilerden şu şekilde bahsedilebilir:

 • Dar gelirli olup muhtaç olduğu için ekonomik desteğe ihtiyaç duyanlar
 • Muhtaçlık belgesine ek evi kira olanlar
 • Dar gelirli hanelerde ikamet eden öğrenciler
 • Hakkında kadın koruma karar beyanı çıkarılmış olan kadınlar
 • Hanesinin geçiminden sorumlu olan kişinin tutuklu olduğu aileler
 • %40 veya daha yüksek oranda engelli bireyler
 • Kronik hastalıklarına dair heyet raporu bulunan ve çalışamaz durumda olan vatandaşlar
 • Çocukların velayetini alarak boşanmış olup yeterli geliri bulunmayanlar

Kişilerin muhtaçlık nedenine bağlı olarak sunması gereken evraklar değişmekle birlikte, engellilik yardımı için heyet raporu almış olmak, bebek yardımları için bebeğin kaydını sunmak veya öğrenci bursu almak için öğrencinin Mersin’deki ikametgahını, vakıf üniversitesinden eğitim alıyorsa burslu olduğunu göstermesi, YKS’den en az 4 yıllık bir bölüm kazandığına dair belge sunması istenmektedir.

Mersin Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Alınması talep edilen yardımın türüne göre Mersin Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu kanalları da değişkenlik gösterebilmektedir. Mersin Halk kart başvurusu nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak ilk akla gelen seçenek Belediye binasında bizzat başvuru yapmanız olacaktır. Ek olarak binaya erişim şansı olmayanların veya ulaşım sorunu olmaksızın başvuruda bulunmak isteyenlerin https://mersin.bel.tr/sosyal-destek-kart-halk-kart şeklindeki internet adresinden online olarak form doldurması ve kartını talep etmesi mümkün olmaktadır. Merkezde bulunmayan, ilçede ikamet eden ancak şahsen başvuru yapmak isteyenler içinse Mersin Büyükşehir Belediyesi Koordinasyon Şube Müdürlükleri ile görüşme sağlamaları bir diğer seçenektir.

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile Sosyal Yardımlar Şube Müdürlüğü’ne bizzat başvurarak hem tüm yardım kategorileri hakkında sorularınıza yanıt bulmanız hem de istenen evraklarla birlikte istediğiniz alanda muhtaçlığınızı beyan ederek talepte bulunmanız mümkün, ancak online işlemlerin hızı ve pratikliğinden faydalanmak isteyenler için farklı alternatifler bulunmakta, web sitesi üzerinden yapılan başvurular haricinde sosyalyardim@mersin.bel.tr şeklindeki mail adresine ileti bırakarak da yine aynı birimlere Mersin Belediyesi yardım başvurusu yapmanız mümkün olmaktadır.

Mersin Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Talep edilen yardım kategorisine bağlı olarak farklı bilgilerin sorgulandığı ve yetkililer tarafından düzenlenerek hazır şekilde sunulan başvuru formlarını doldurmanız gerekir. Söz konusu aşevi tarafından dağıtılan sıcak yemek yardımlarını almak olduğunda ise ‘’aşhane başvuru formu’’ doldurulması gerekmekte, gıda kolisi almak içinse yine form doldurarak ilgili evrakları sunmak için Sosyal Yardım ve Danışma Merkezi’ne başvurmak gerekmektedir.

Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlar için dağıtılan medikal ürün ve cihaz desteğinden faydalanmak içinse ‘’medikal malzeme talep formu’’ doldurulmakta, formu doldurduktan sonra teslim etmek için mail adresinden, online başvuru sayfasından veya bizzat Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığına ulaşarak Mersin Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapmış olmak gerekmektedir.

Mersin Büyükşehir Belediye yardımları arasından hangisini talep ettiğiniz fark etmeksizin verilen bilgilerin doğru, güncel ve resmi olması oldukça önemlidir.

Mersin Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden gıda kolisi, nakit kartı, öğrenci bursu, engelli yardımı, bebek yardımı veya aşevi yemeği talep eden, bu doğrultuda evraklarını teslim etmiş olanların süreç hakkında bilgi almanın yanı sıra başvurusunun neticesini öğrenmek için de ilgili telefon numaralarından, muhtarlıklardan veya bazı ilçelerde bulunan eğitim merkezlerinden de yetkililere ulaşması mümkündür.

Mersin Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kriz Merkezi’ni arayarak talepte bulunmak veya yardımlara dair ihbarda bulunmak isteyenler bu birime ait 0324 533 37 21 numaralı telefonu tuşlayabilir. Bu hatta diğer alternatifler ise 0530 844 23 33 ve 0530 844 23 24 şeklindeki cep telefonu hatları olmakta, aramak yerine WhatsApp üzerinden destek hattına bağlanmak isteyenler ise 0530 844 23 35 şeklindeki numarayı kullanabilmektedir.

Öğrenci bursu almak için başvuruda bulunmuş olup bilgi almak isteyenlerin 0324 232 34 32 veya bir diğer seçenek olan 0324 533 22 05 numaralı telefon hattından sorgulama gerçekleştirmesi mümkündür.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Tüm belediyeler için geçerli olduğu gibi Mersin Büyükşehir Belediyesi de ihtiyaç sahibi aileler ve vatandaşlar için gıda yardımlarında bulunmakta, bu amaçla başvurusu kabul edilenlere Mersin Belediyesi gıda kolisi teslimatı yapmaktadır. Ek olarak aşevleri aracılığıyla günlük sıcak taze yemek dağıtımı da yapan Belediye yetkilileri, hanedeki her üye için hafta içerisinde 3 çeşit yemek dağıtmaktadır. Engelli veya ileri yaşlı olup evden çıkmada desteğe ihtiyaç duyanlar için bu aşevi yemek dağıtımları son derece değerli ve faydalı olmaktadır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi

Mersin Büyükşehir Belediyesi her sene olduğu gibi Ramazan Ayı ve Kurban Bayramında ihtiyaç sahibi ailelere yardım kolisi ve erzak kolisi vermektedir. Maddi durumu kötü olan ailelere verilen yardım kolisi belediye ve muhtarlıklar tarafından belirlenen hanelere dağıtılmaktadır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal hizmetler daire tarafından başvurular değerlendirildikten sonra ihtiyaç saahibi kişilere yardım kolisi dağıtımı yapılmaktadır.

Mersin Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Mersin Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu için aşağıda verdiğim iletişim kanallarını kullanabilirsiniz. Mersin Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu yapılırken mutlaka tüm bilgilerinizi tam olarak iletmelisiniz.

İletişim Bilgileri

E-Posta

Adres

 • Çankaya Mah. İstiklal Cad. No:67 Mersin Büyükşehir Belediye Ek Hizmet Binası A Blok Kat:7 Akdeniz/MERSİN

Mersin Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Başvurusu olumlu sonuçlanan ve Mersin Belediyesi nakit yardımı alması gerekli görülen kişiler bu doğrultuda kartlarını almakla yükümlüdür.  Yapılan incelemeler neticesinde Halk Kart almaya hak kazanan kişilerin kartına para yüklemesi yapılmakta, bu kişilerin market zincirlerinden veya anlaşmalı yerel marketlerden kartlarını kullanarak alışveriş yapmaları sağlanmaktadır.

Kart içerisine ne kadar nakit para yüklemesinin yapılacağı ise değerlendirme neticesinde belirlenmekte, bu limit ihtiyaca göre 100 ila 180 lira arasında olmakta, kartın teslim alınması içinse Sosyal Yardım ve Danışma Merkezi’ne giderek imza vermek gerekmektedir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Vakıfbank ile yapılan anlaşma sonrası ihtiyaç sahibi ailelerin hem rencide olmaması hem de diledikleri gibi alış veriş yapmasına olanak sağlayan sosyal yardım kartı Tüm A101, ŞOK ve BİM mağazalarında geçerlidir.

Sosyal yardım kartı limitleri ailenin çocuk sayısına ve maddi durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Yorumlar

 1. Leyla dedi ki:

  3 çocuğum var 2 öğrencim ve 2 yaşında bebeğim var okul masraflarının karşılamiyorum bebeğim bezini sütünü alamıyorum lütfen yardım edin