Sosyal Yardımlar

Süt Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? E-Devlet Başvuru Formu

Süt Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Başvurusu 2024; Ülkemizde yeni doğan bebeklerin sağlıklı gelişimlerini desteklemek adına ülkemizde belediyeler başta olmak üzere birçok kurum; annelere süt yardımı yapıyor.

Belediyeler; muhtaç ve yoksul kişilere her ay 8 litre süt dağıtarak, bebeklerin süt ihtiyaçlarını ücretsiz bir şekilde karşılamaya devam ederken; SGK ise çalışan annelere süt yardımında bulunuyor.

SGK tarafından tek seferli olarak yapılan süt yardımı yani emzirme ödeneği sayesinde anneler; maddi anlamda az da olsa rahat ediyorlar.

Bu yazımızda gerek muhtaç ve işsiz anneler gerekse kendisi ya da eşi çalışan anneler için yapılan süt yardımlarına dair merak edilen soruları yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Süt Yardımı Parası Nasıl Alınır?

SGK tarafından yeni doğum yapan annelerin PTT hesaplarına yatırılan süt parasını almak isteyen vatandaşların kendilerinden talep edilen belgelerle birlikte il ya da ilçe Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeleri yani başvurularını bizzat gerçekleştirmeleri gerekiyor.

E-devlet üzerinden ya da internetten farklı bir platformdan şu an için süt parasına başvurulamıyor. Kendisi ya da eşi SSK’lı ya da Bağkur’lu olarak çalışan anneler; süt parası almak adına SGK’ya başvurabiliyorlar.

Başvuru sonrasında anne tarafından teslim edilen belgeler; SGK tarafından inceleniyor.

Başvurular, ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanıyor.

Başvurusu kabul edilen annelerin PTT hesaplarına süt parası yani emzirme ödeneği SGK tarafından yatırılıyor.

Emzirme ödeneği; yalnızca anneler tarafından PTT şubelerinden çekilebiliyor.

Yani annenin eşinin bile PTT’ye giderek, süt parasını çekme hakkı bulunmuyor.

Sür parası desteği gibi süt yardımı almak isteyen anneler belediyelere başvurudabulunarak düzenli olarak süt yardımı desteği alabilirler.

Süt Parası Alma Şartları Nelerdir?

Süt parasına başvurmayı düşünen annelerin bazı şartları taşıyor olmaları gerekiyor.

Bu şartları kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC vatandaşı olmak ya da mavi kartlı olmak
 • Annenin ya da eşinin SSK’lı ya da Bağkur’lu olarak çalışıyor olması
 • Annenin ya da eşinin doğumdan önce en az 120 gün için sigorta primlerinin yatırılmış olması
 • Çocukların 15 Temmuz 2015 tarihinden sonra dünyaya gelmiş olmaları
 • Çocuğun 5 yaşını tamamlamamış olması
 • Doğumun canlı doğum olarak gerçekleşmesi(ölü doğumlarda kişinin emzirme ödeneği alma hakkı bulunmuyor)
 • Başvuru öncesinde çocuğa ait olan kimlik belgesinin çıkarılması ve doğumun KPS(kimlik paylaşım sistemi)’ye kayıt edilmiş olması

Yukarıda bahsi geçen tüm şartları taşıyan anneler; SGK süt parasına başvurabiliyorlar.

Süt Parası Almak için Gerekli Evraklar

Süt parası almak isteyen annelerin SGK’ya başvuru için giderken yanlarında bazı belgeleri de götürmeleri ve bu belgeleri yetkili kişiye teslim etmeleri gerekiyor.

Süt parası almak için gerekli olan evrakları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Süt parası başvuru dilekçesi
 • Çocuğa ait doğum raporu
 • Çocuğa ait kimlik belgesi
 • Annenin TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi

Yukarıdaki belgelerle birlikte il ya da ilçe Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek, başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Süt Yardımı İçin Nereye Başvurulur

Süt yardımı nereden alınır sorusuna cevap vermek gerekirse devlet tarafından ve belediye tarafından verilen süt yardımı için ayrıca il ve ilçelerinde bulunan Belediyelerin yardımlaşma birimine yada internetten belediyenin resmi sitesi üzerinden başvuruda bulunmanız gereklidir.

E-Devlet Süt Yardımı Başvurusu

Belediyeler tarafından verilen süt yardımını almak için e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. E-Devlet süt yardımı başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linke tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Süt Yardımı Başvuru Formu

Süt yardımı başvuru formu belediyelerin sosyal yardımlaşama birimine giderek doldurulmaktadır. Süt yardımı almak isteyen kişiler belediyelere giderek süt yardımı almak istediklerini söylediklerinden kendilerine verilen formu doldurduklarında süt yardımından yararlanırlar.

Süt Yardımı Hangi İllerde Var

Süt yardımı almak istiyorum diyorsanız mutlaka ilk olarak belediyelerin sosyal yardımlaşama birimine bizzat başvuruda bulunmanız gereklidir. Bir çok büyükşehir belediyesinin yanında neredeyse tüm illerde süt yardımı yapılmaktadır. Çocukların gelişimini desteklemek için belediyeler 0-6 yaş aralığında çocuklara süt yardımı yapmaktadır.

Halk Süt için Halk Süt Başvurusu ve Başvuru Formu 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

Süt Yardımı Kaç Ay Verilir

Süt yardımı kaç ay verilir ve süt yardımı kaç yaşına kadar sorusuna cevap vermek gerekirse süt yardımı 6 yaşından küçük çocuğu olan ailelere her ay verilmektedir. Bazı il ve ilçe belediyeleri süt yardımı aylık yada 2 aylık olarak evlere teslim edebilir.

Süt Yardımı Yapan Belediyeler

Günümüzde bir çok belediye süt yardımı yapmaktadır. Sür yardımı yapan belediyeler arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Adana bulunmkatadır. Süt yardımı yapan beleidyeler süt yardımı için gerekli şartları taşımaları yeterlidir. Genelde süt yardımı Halk Süt yada Süt Kuzusu projesi kapsamında verilmektedir.

Belediye Süt Yardımı Nasıl Alınır?

Ülkemizde birçok belediye; dar gelirli ve yoksul ailelerin çocuklarına süt yardımı yapıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi; muhtaç ailelere süt dağıtan en önemli belediyeler arasında bulunuyorlar.

İBB ve Antalya Büyükşehir Belediyesi; ihtiyaç sahibi ailelere Halk Süt dağıtırken, İzmir Büyükşehir Belediyesi ise Süt Kuzusu Projesi kapsamında çocuklara temiz ve sağlıklı süt dağıtıyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar; belediyelere bizzat giderek ve burada sosyal yardım başvuru formu doldurarak, süt yardımına başvurabiliyorlar.

Başvurular; Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’nden de yapılabiliyor.

Belediyeler; vatandaşların süt yardımı başvurularını inceleyip, başvuru sahipleri tarafından teslim edilen belgeleri inceledikten sonra muhtaç aileleri tespit ederek, bu ailelere süt yardımı yapmaya başlıyorlar.

Süt yardımı belediyeler tarafından her ay düzenli bir şekilde yapılıyor ve yardım kapsamında ailelere aylık 8 litre süt dağıtılıyor.

Aileler; her bir çocukları için 8 litre ücretsiz süt alabiliyorlar.

Muhtaç ve yoksul aileler; belediyelerde sosyal yardım başvuru formu doldurmak suretiyle belediyelerin gıda ve erzak yardımı, bebek bezi ve bebek maması yardımı, para yardımı, yakacak yardımı, giysi yardımı, kırtasiye yardımı gibi diğer önemli yardımlarına da başvurabiliyorlar.

İBB Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul il sınırlarında ikamet eden, 3-6 yaş aralığında çocuğu olan muhtaç ve işsizler, dar gelirli ve yoksul aileler; İBB Halk Süt’e Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’ne yani başvuru noktalarına giderek, başvurabiliyorlar.

İBB Halk Süt başvurusu online platformda da yapılabiliyor.

Online platformda Halk Süt’e başvurmak isteyen vatandaşların https://portal.ibb.istanbul/login/citizen linkini tıklamaları gerekiyor.

İBB Halk Süt; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kaydı olan muhtaçlara ya da belediyede daha önce sosyal yardım başvuru formu doldurmuş olan ihtiyaç sahiplerine öncelikli olarak veriliyor.

İBB Halk Süt Başvuru Sorgulama

Alo153 Beyaz Masa hattını aramak suretiyle Halk Süt başvurunuzun ve diğer belediye sosyal yardım başvurularınızın sonuçlarını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Online platformda İBB süt yardımı başvuru sorgulama işlemi içinse https://beyazmasa.ibb.istanbul/application/query linkini tıklayabilirsiniz.

Antalya Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır?

Antalya Büyükşehir Belediyesi de tıpkı İBB gibi muhtaç ve yoksul vatandaşların 2-5 yaş aralığındaki çocuklarına Halk Süt dağıtıyor.

Uzun ömürlü olan bu sütlerde hiçbir şekilde katkı maddesi yer almıyor.

Antalya Halk Süt almak isteyen muhtaç ve yoksul aileler, bizzat Büyükşehir Belediyesi’ne gidip, sosyal yardım başvuru formu doldurabilecekleri gibi online platformda da başvuru yapabiliyorlar.

İnternet üzerinden Antalya Halk Süt yardımına başvurmak isteyen vatandaşların https://www.antalya.bel.tr/OnlineBasvuru/Halk-Sut-Talep-Formu linkine tıklamaları gerekiyor.

Antalya Halk Süt Başvuru Sorgulama

Halk Süt başvurunuzun kabul edilip edilmediğini yukarıda sizlerle paylaştığımız link üzerinden öğrenebilirsiniz.

Alternatif olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 444 9420 telefon numarasını arayabilirsiniz.

İzmir Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uzun yıllardır İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen İzmir Süt Kuzusu Projesi dahilinde de muhtaç ve yoksul ailelere her ay 8 litre süt dağıtılıyor. 1-5 yaş aralığında çocuğu olan ihtiyaç sahibi aileler; İzmir Süt Kuzusu Projesi’ne başvurabiliyorlar.

Süt Kuzusu Projesi kapsamında süt yardımı almak isteyen İzmirli vatandaşların İzmir Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Süt Kuzusu Birimi’ne başvurmaları gerekiyor.

Başvurular; online platform üzerinden gerçekleştirilemiyor.

İzmir Süt Kuzusu Başvuru Sorgulama

Başvurunuzun İzmir Büyükşehir Belediyesi değerlendirme kurulu tarafından onaylanıp onaylanmadığını öğrenmek adına https://www.izmir.bel.tr/tr/HosgeldinBebekDurumSorgula/4064 linkini tıklayabilirsiniz.

Alternatif olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 0232 293 12 00 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Süt Yardımı Başvuru Formu

Vatandaşların başvuru esnasında doldurmaları gereken süt yardımı başvuru formunda belediyeler; vatandaşların gelir ve gider durumlarına yönelik sorular soruyorlar.

Yani aylık 8 litre süt yardımı almak isteyen vatandaşların muhtaç olduklarını kanıtlamaları adına başvuru formunda kendilerine sorulan sorulara eksiksiz ve doğru bir şekilde yanıt vermeleri gerekiyor.

Muhtaç ve işsiz vatandaşların dışında hane halkı kişi başı aylık ortalama net kazancı; asgari ücretin 1/3’üne ya da altına denk gelen yoksul yani dar gelirli vatandaşlar da belediyelere süt yardımı almak adına başvurabiliyorlar.

Süt Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Belediyelerin süt yardımına başvurmayı düşünen kişilerin daha önce de belirttiğimiz gibi sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakfına kayıt olmaları ya da belediye sosyal yardım başvuru formu doldurmuş olmaları gerekiyor.

Bu noktada belediyeler tarafından talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Annenin TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Çocuğun TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Yeni doğan bebekler için doğum raporu
 • Başvuru formu
 • Boşanan aileler söz konusu olduğunda ‘boşanma mahkeme kararı’
 • Resmi nikahı olmayan çiftlerlerin çocukları için nüfus müdürlüğünden alınması gereken nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Kirada oturan çiftler için kira sözleşmesi
 • Aileye ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Aileye ait ikametgah belgesi
 • Gelir belgesi
 • SGK’dan alınması gereken ve başvuru sahibinin çalışmadığını gösteren belge

**Anne ya da babaların süt yardımı alabilmeleri için çocuklarının velayetinin kendilerinde olması gerekiyor.

Muhtaç, işsiz ya da dar gelirli olmalarına rağmen üzerlerine kayıtlı değerli menkulü ya da gayrimenkulu olanlar; hiçbir şekilde süt yardımı alamıyorlar.

Yani üzerine kayıtlı ev, arsa, tarla vb. gayrimenkulu olanlar; muhtaçlık sınırının altında kalsalar dahi belediyelerden süt yardımı ve diğer belediye yardımlarını alamıyorlar.

Süt Yardımı Telefon Numarası

Bebeklerin gelişimini desteklemek için verilen süt yardım almak isteyen kişiler süt yardımı almak için belediyelerin ALO 153 numaralı hattını arayarak bilgi alabilirler.

Süt Yardımı Kimlere Verilir?

Ülkemizde belediyeler; süt yardımını öncelikli olarak muhtaç ve işsiz aile çocuklarına yapıyorlar.

Aynı zamanda muhtaçlık sınırı altında kalanlar yani hane kişi başı aylık ortalama net kazancı, asgari ücretin 1/3’üne ya da daha altına denk gelenler de belediyelere süt yardımı almak adına başvurabiliyorlar.

İşsizler, muhtaçlar, dar gelirli ve yoksullar, eşi vefat etmiş ya da eşinden boşanmış ve muhtaç dul kadınlar, yetimler ve öksüzler; süt yardımı alabiliyorlar.

Çalışmasına engel bir engeli ya da hastalığı olan engelli vatandaşlar veya kronik hastalar da çocukları için süt yardımından faydalanabiliyorlar.  Son olarak afetzedeler de mağduriyetleri sona erene dek süt yardımından yararlanabiliyorlar.

Muhtarlıktan alınabilen ‘fakirlik belgesi’ vatandaşların süt yardımı almalarını kolaylaştırıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kaydı olanlar da süt yardımı alabiliyorlar.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kayıt olarak, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, gebelik yardımı, doğum yardımı gibi diğer önemli yardımlara da başvurabilirsiniz.

Süt Yardımı Kaç Yaşına Kadar

Süt yardımı kaç yaşına kadar verilir merak ediyorsanız genelde çocukların süt içme alışkanlığı kazanması için süt yardımı 3 yaşına kadar verilmektedir. Ancak bazı belediyeler süt yardımını 5 yaşına kadar vermektedir.

Süt Parası Ne Kadar?

Tek seferli olarak yapılan süt yardımı dahilinde 2024 yılı için annelerin hesabına 857 TL yatırılıyor. Geçen yıl 520 TL olan süt parası, bu yıl zamla birlikte 857 TL olarak ödeniyor.

Anneler; süt parasını ayın 8’i ile 14’ü arasında çekebiliyorlar.

Annenin süt parasına başvurabilmesi için doğumun üzerinden en fazla 5 yıl geçmesi gerekiyor.

5 yıllık süre dolduğunda annenin emzirme ödeneği hakkı sona eriyor yani zaman aşımına uğruyor.

Süt Yardımı Parası Sorgulama 2024

Anneler; emzirme ödeneği başvurularının kabul edilip edilmediğini e-devlet üzerinden hızlı bir şekilde öğrenebiliyorlar.

E-devlet üzerinden emzirme ödeneği başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını sorgulamak adına https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odeme-goruntuleme linkini tıklayabilirsiniz.

Bu link üzerinden emzirme ödeneği başvurunuzun sonucunu öğrenebileceğiniz gibi SGK tarafından sizin adınıza yapılan diğer şahsi ödemelere dair de ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Alternatif olarak ALO170 Çalışma Hayatı İletişim Merkezi’ni 7/24 arayabilir, yetkili kişilerden başvurunuzun son durumunu öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda süt yardımı nasıl alınır? Süt yardımı kimlere verilir? vb. en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de daha önce süt yardımı aldıysanız ya da almayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

7 Yorum

 1. Bebeğim var. Bebek bezi, ıslak mendil, süt, meyve, sebze ihtiyacım var. Para istemiyorum. Allah rızası için destek olurmusunuz? Çaresizim. Allah insanı çaresiz bırakmasın. Allah insanı insana muhtaç etmesin. Destek olmak isteyen insana teşekkür ederim. Allah razı olsun. Mail hesabımı yazacağım. [email protected]

  1. Bebegim var böbrek hastası ameliyat oldu şükür şimdi iyi ama hala ilaç kullanmak zorunda verirseniz çok sevinirim şimdiden Allah razı olsun

 2. Bebeğim var. Bebek bezi, ıslak mendil, süt, meyve, sebze ihtiyacım var. Para istemiyorum. Allah rızası için destek olurmusunuz? Çaresizim. Allah insanı çaresiz bırakmasın. Allah insanı insana muhtaç etmesin. Destek olmak isteyen insana teşekkür ederim. Allah razı olsunn. Mail hesabımı yazacağım. [email protected]

 3. Eşim made bağınlisı 3 tane cocuğum var bitane öğurencim var 2 tane sut içiyorlar yardıma ihtiyacım var

 4. Eşim çalışmıyor kiraciyim 3 tane çocuğum var süt yardımı almak istiyorum 8aylik bebeğim var.

 5. iki çocuğum var eşim calismiyo lütfen yardımcı olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu