Burs Başvurusu

PTT Burs Parası Sorgulama – İOKBS Burs Ödemesi Sorgulama

PTT Burs Parası Sorgulama 2024; PTT burs parası sorgulama işlemi, PTTBank’ın sunduğu hizmetlerden biridir. PTT burs kartı bakiye sorgulama yapmak için atılması gereken birkaç temel ve basit adım bulunmaktadır. Üstelik PTTBank, birkaç kanal aracılığı ile hizmet veren bir sisteme de sahiptir. Yani PTT bursluluk parası sorgulama işlemlerini birden fazla kanaldan yapabilirsiniz.

PTT Bursları Nelerdir?

PTT bursları, tek bir kalemde toplanmayıp farklı burs çeşitlerine sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin verdiği parasız yatılı burslarının yanı sıra yüksek öğrenim gören öğrencilere yönelik de çeşitli burs imkanları bulunmaktadır. Maddi durumu belli bir seviyenin altında olan öğrencilere her ay ya da dönemlik olmak üzere burs desteği sağlanır. Hem bazı kamu bankları hem de PTT ve Türk Telekom Vakfı, burs sorgulaması yapabilmek adına kullanılan kanallardandır.

PTT burs parası sorgulama detaylarına bakmadan önce PTT bursları hakkında genel bilgilere bir göz atalım.

PTT Vakfı Yüksek Öğrenim Destek Bursu

PTT burs parası sorgulama işlemleri, yüksek öğrenim bursları için de geçerlidir. PTT vakfı kapsamında verilen bu burs desteği, hem yurtiçi hem de yurtdışı eğitimleri kapsamaktadır. Herhangi bir kurumda ya da işyerinde çalışmayan, PTT vakfı üyeliği bulunan ve başka bir yerden burs desteği almayan öğrenciler vakıf bursu için başvuruda bulunabilirler. Lisansüstü eğitim gören ve askeri ya da sivil okullarda yatılı kalan kişiler ise bu burs desteği için başvuruda bulunmazlar.

PTT Bursluluk Parası Sorgulama 2024

PTT bursluluk parası sorgulama kapsamında parasız yatılı sınavını kazanan öğrencilerin aldığı burslar da yer alıyor. Gelir durumu düşük olan ailelerin başarılı çocukları 5. sınıftan 11. sınıfa kadar bu burstan faydalanabiliyor. ÖSYM tarafından düzenlenen parasız yatılı sınavında belli bir başarı seviyesine gelen öğrencilere aylık olarak burs desteği bağlanıyor. PTT burs parası sorgulama işlemleri de PYBS burslarını da içeriyor.

PTT Burs Sorgulama DPY Bursu

DPY bursu olarak geçen kavram, PYBS bursunun eski adıdır. Fakat günümüzde pek çok kişi bu bursu DPY bursu olarak aratmaktadır. Bir karışıklık olmaması adına aslında DPY bursunun da PYBS bursu ile aynı olduğunu sizlere belirtmek istedik. PTT burs parası sorgulama kapsamında DPY bursu için de bir alan oluşturulmuştur.

PTT İOKBS Bursu Sorgulama

PTT burs parası sorgulama içerisinde yer alan burs imkanlarından bir diğeri de İOKBS bursudur. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı olarak bilinen bu sınavda başarılı öğrencilere burs imkanı sağlanır. PTT bursluluk parası sorgulama kriterleri, İOKBS için de geçerlidir.

İOKBS, T.C. vatandaşı olan ve ailesi dar gelirli olan öğrencilere yönelik bir fırsattır. 5,6,7,8,9,10 ve 11. sınıfta okuyan öğrenciler bu burs için başvuruda bulunarak sınava girebilir. PTT burs parası sorgulama ile öğrencinin burs kazanıp kazanmadığı da anlaşılabilmektedir.

PTT Burs Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT burs parası sorgulama için kullanılabilecek birden fazla kanal vardır. Üç farklı işlem kanalı aracılığı ile bursluluk için gerekli sorgulamaları yapabilmek mümkündür. Bursun yatıp yatmadığına ya da burs bakiyesinin ne kadar kaldığına da bu kanallardan bakılabilir. T.C. kimlik numarası ve şifre ile bursluluk için gerekli olan sorgulamaları yapabilmek mümkün olacaktır. İşte, PTT burs parası sorgulama için kullanılabilecek başlıca sorgulama kanalları:

Online PTT Burs Parası Sorgulama

PTT burs parası sorgulama işleminde PTTBank’a ait olan online şube kullanılabilir. PTTKart sayesinde yapılan bu işlemde PTT hesap kontrolünü sağlamak mümkündür. Mobile cihaza indirebileceğiniz online uygulama sayesinde burs sorgulaması yapabilirsiniz. Aynı zamanda uygulamayı indirmeden web üzerinden de PTTBank hesabına şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

ATM ile PTT Burs Parası Sorgulama

Tüm bunların yanı sıra ATM’ler aracılığı ile de PTT burs parası sorgulama işlemini yapmanıza izin verilmektedir. Diğer banka ATM’lerinde de olduğu gibi kartlı ya da kartsız onay kodlu işlemler yaparak gerekli sorgulamayı yapabilmek mümkündür.

PTT bursluluk parası sorgulama yaparken anlaşmalı olan bankaların ATM’lerini de kullanmak mümkündür. VakıfBank, Ziraat Bankası, Halkbank  ATM’lerinden hem sorgulama yapabilir hem de para çekebilirsiniz.

Şubeden PTT Bursluluk Parası Sorgulama

PTT bursluluk parası sorgulama işleminde doğrudan şube hizmeti de almak mümkündür. Mahallenizde bulunan en yakın PTT şubesini ziyaret ederek bursluluk sorgulaması yapabilirsiniz. Şubeden PTT burs parası sorgulama yapmak için görevli olan PTT memuru ile burs ve kart bilgilerinizi paylaşmanız gerekecektir.

PTT Burs Parası Ne Zaman Yatacak?

PTT Burs parası her ay otomatik olarak hesaplara yatırılmaktadır. PYBS,DPY,İOKBS burs parası olan kişiler ödemlerini ayda 1 defa olacak şekilde her ayın 25’inde PTT şubelerinden çekebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu