Sosyal Yardımlar

Sosyal Yardım Bilgisi Bulunamamıştır Ne Demek?

Sosyal Yardım Bilgisi Bulunamamıştır Ne Demek? Devlet tarafından ihtiyaç sahibi ve yoksul vatandaşlar için yapılan sosyal yardımlara başvuran vatandaşlar, e-devlet sistemine girdiklerinde kimi zaman ‘sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır’ uyarısı ile karşılaşabiliyorlar.

Bu uyarı ile karşılaşan kişiler ise bu ifadenin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorlar.

Bu yazımımızda e-devlet sosyal yardım sorgulama esnasında ‘sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır’ ifadesi ile karşılaşan kişiler için bu ifadenin anlamından bahsetmeye çalışacağız.

Sosyal Yardım Bilgisi Bulunamamıştır Ne Anlama Gelir?

Gerek Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından pandemi dolayısıyla ihtiyaç sahiplerine dağıtılan 1100 TL sosyal destek ödemelerini sorgulayan gerekse belediyelerin ve kurumların diğer sosyal yardımlarına başvurmak isteyenlerin karşılaşabileceği bu ifade; kişinin herhangi bir sosyal yardıma başvurmadığı anlamına geliyor.

Aynı zamanda kişinin başvurusunun kabul edilmediğini de gösteriyor.

Bu ifade ile karşılaşan kişilerin bir an önce ilgili sosyal yardımlara vakit kaybetmeksizin tekrar başvurmaları gerekiyor.

Kişinin e-devlet üzerinden gerçekleştirmek istediği sosyal yardım başvurusunun kabul edilmemesi, başvuru formunun eksik doldurulması ya da başvurunun tamamlanmadan sayfadan çıkılması vb. farklı nedenlerden ileri gelebiliyor.

‘Sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır’ uyarısı ile karşılaşan kişilere vakit kaybetmeden yani başvuru süresi dolmadan tekrar ihtiyaç duydukları sosyal yardıma başvurmalarını öneriyoruz!

E-Devlet’te Sosyal Yardım Görünmüyor

Sosyal yardımlara başvuran kişiler, kimi zaman da e-devlet sistemine girdiklerinde daha önce onaylayan sosyal yardımların ekranda görünmemesi sorunu ile de karşılaşabiliyorlar.

Örneğin, bir önceki gün 1100 TL pandemi sosyal destek başvurusu kabul edilen kişiler, bir sonraki gün ise sistemdeki bu ifadenin silinmesinden şikayetçi olabiliyorlar.

Bu durum ise kişinin başvuru sayfasında yanlış bilgiler paylaşmasından kaynaklanabiliyor.

Başvurulan kurum tarafından başvuru şartlarının başvuru sahibi tarafından karşılanmadığının daha sonradan fark edilmesi üzerine bu tarz sorunlar baş gösterebiliyor.

Daha önce ekranda başvurusunu görüntüleyebilen ancak başvurusu sonradan silinen kişilere ise başvuru formunda paylaştıkları tüm kişisel bilgilerini gözden geçirmelerini ve kişisel bilgilerindeki yanlış ve eksik bilgileri bir an önce düzeltmelerini öneriyoruz.

Düzeltme işleminden sonra ilgili sosyal yardımlara tekrar başvurabilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvuru Durumu Uygun Ne Demek?

1100 TL pandemi sosyal destek ödemelerine e-devlet üzerinden başvuran kişilerin karşılaşabileceği bu ifade ile kişinin başvuru şartlarını taşıdığı yani ödeme almaya hak kazandığı ifade ediliyor.

Bu ifade, başvuru sahibinin başvurusunun kısa bir süre içerisinde inceleneceğini, ardından da 1100 TL pandemi yardımının hesabına yatırılacağını gösteriyor.

Yani kişinin başvuru şartlarını karşıladığını, sosyal yardım almanın ilk aşamasını geçtiğini ifade ediyor.

Pandemi Süreç Devam Ediyor, Ne Demek?

1100 TL pandemi sosyal destek ödemelerine başvuran kişilerin karşılaşabileceği ‘pandemi süreç devam ediyor’ ifadesi ile başvurularda yoğunluk olduğundan, başvuruların hala değerlendirildiğinden bahsediliyor.

Yani kişinin henüz başvurusunun sonuçlanmadığı ifade ediliyor.

Bu ifade ile karşılaşan kişinin başvurusunun hala değerlendirilmediğini ve sıraya alındığını anlaması gerekiyor.

Sosyal Yardım Ödemeniz Hazırdır Ne Demek?

Para yardımlarına başvuran kişilerin karşılaşabileceği bu ifade ile ödemenin yakında yapılacağı ifade ediliyor.

Örneğin; 1100 TL pandemi sosyal yardım sorgulama sırasında başvuru sahibinin karşılaşabileceği ‘sosyal yardım ödemeniz hazırdır’ ifadesi; 1100 TL pandemi sosyal destek başvurusunun kabul edildiğini ve ödemenin kısa bir süre içerisinde PTT hesabına yatırılacağını gösteriyor.

Pandemi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından pandemi mağdurlarına dağıtılan 1100 TL sosyal destek ödemesine e-devlet üzerinden kolaylıkla başvurulabiliyor.

Önceki yardımların aksine hane halkı toplam net geliri, 5000 TL üstünde olan kişiler de bu yardımdan faydalanabiliyorlar.

Pandemi yardımına başvurmak isteyen kişilerin ise https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linkine tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar; TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile sisteme girip, başvuru formu doldurmak suretiyle sosyal destek ödemesine başvurabiliyorlar.

Pandemi Sosyal Destek Ödemesi Kimlere Verilir?

Pandemi sosyal destek ödemesine pandemi sürecinde mağdur olan tüm vatandaşlar, başvurabiliyorlar.

Ancak daha önce iki sefer pandemi sosyal destek ödemesi alanlar, bu yardımdan faydalanamıyorlar.

Yani bu yardım, en fazla 2 sefer alınabiliyor.

Aynı zamanda bazı meslek gruplarına mensup olan kişilerin de sosyal destek ödemesine başvurma şansları bulunmuyor.

Sosyal destek ödemesi alamayacak olan bu meslek gruplarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4/A maddesi kapsamında yer alan kamu işçileri
 • 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4/C maddesi kapsamında yer alan memurlar
 • SGK’dan gelir veya aylık alanlar(emekliler)
 • İŞKUR kısa çalışma ödeneği alanlar
 • İşsizlik ödeneği alanlar

PTT Yardım Parası Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 1100 TL pandemi yardımına ya da kurumların diğer yardım paralarına başvuran ihtiyaç sahipleri; e-devlet sistemi üzerinden yardım ödemelerinin PTT hesaplarına yatırılıp yatırılmadığını da öğrenebiliyorlar.

Bu amaçla vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/ptt-genel-mudurlugu linkine tıklamaları gerekiyor.

Sosyal Yardım Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, belediyeler, kaymakamlıklar, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü gibi kamu kurumları tarafından ülkemizde yaşayan muhtaç ve yoksul vatandaşlara yapılan yardımlara sosyal yardım deniliyor.

Sosyal yardımlar, para yardımı şeklinde olabileceği gibi giysi yardımı, mobilya ve eşya yardımı, kömür ve odun yardımı, elektrik tüketim desteği yardımı, öğrenciler için burs ve eğitim yardımı vb. ayni yardımlar şeklinde de olabiliyor.

Kamu kurumlarının yanı sıra dernekler ve vakıflar gibi sivil toplum kuruluşları da ihtiyaç sahipleri için sosyal yardımlar yapabiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımlarına başvurmak isteyenlerin ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri gerekiyor.

Belediyelerin sosyal yardımlarına ise bizzat bağlı olduğunuz belediyeye giderek ya da e-devlet üzerinden başvurabiliyorsunuz.

E-devlet üzerinden belediye sosyal yardımlarına dair bilgi edinmek ve bu yardımlara hemen başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Kurumlar tarafından yapılan en önemli sosyal yardımları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Para yardımı
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Giysi yardımı
 • Eşya yardımı
 • Kömür ve odun yardımı
 • SED yardımı
 • Şartlı eğitim ve sağlık yardımları
 • Elektrik tüketim desteği
 • Kronik hastalar için elektrik tüketim desteği
 • Kira desteği
 • Yeni doğan bebek paketi yardımı
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Muhtaç dul kadınlar, yetim ve öksüzler için yapılan yardımlar
 • Muhtaç şehit, asker ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • Engelliler ve kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • 65 yaş üstü kimsesiz ve gelirsiz yaşlılar için yapılan yardımlar
 • Aşevi yardımı
 • Diğer yardımlar

Sosyal Yardım Kimlere Verilir?

Sosyal yardımlar; öncelikli şekilde ülkemizdeki muhtaç, yoksul ve kimsesiz vatandaşlar için yapılıyor.

Yani herhangi bir sigortalı işi olmayan, düzenli geliri de bulunmayan muhtaç kişiler, sosyal yardım alabiliyorlar.

Aynı zamanda hane halkı kişi başı aylık ortalama net geliri, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar da sosyal yardımlara başvurabiliyorlar.

SED yardımı, şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları gibi bazı yardımlara yalnızca gelirsiz ve işsiz kişiler başvurabilirken; gıda ve erzak yardımı, giysi yardımı gibi yardımlardan muhtaçlık sınırının altında olan herkes faydalanabiliyor.

Sosyal yardımlara kimlerin başvurabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Muhtaç ve gelirsiz vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan yoksul ve dar gelirli vatandaşlar
 • Engelliler ve kronik hastalar
 • Gelirsiz dul kadınlar, yetimler ve öksüzler
 • Afetzedeler
 • 65 yaş üstü kimsesiz yaşlılar

**Muhtaçlık sınırının altında yaşamalarına rağmen üzerlerine kayıtlı değerli menkulü ya da gayrimenkulü olanlar; sosyal yardımlara başvuramıyorlar.

Bu yazımızda sosyal yardım sorgulama sayfasında başvuru sahiplerinin karşılaşabilecekleri en önemli ifadelerin anlamlarını sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu