Sosyal Yardımlar

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nereden Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nereden Alınır? Kimler Alabilir? Muhtaç ve yoksul vatandaşlara gıda, giyim, barınma vb. en asgari ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına ülkemizde belediyeler, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları başta olmak üzere birçok kurum para yardımında bulunuyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar; kamu kurumlarının yanı sıra dernek ve vakıflara ya da ünlü iş adamlarına da nakdi yardım almak adına başvurabiliyorlar.

Bu yazımızda muhtaç ya da dar gelirli vatandaşlarımız için sosyal yardımlaşma para yardımı nereden alınır? Para yardımı başvurusu nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Maddi Yardım Yapan Kurumlar Hangileri?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar; ülkemizde sosyal yardımlar yapan kurumlara başvurmak suretiyle para yardımının yanı sıra giysi yardımı, kömür ve odun yardımı, eşya ve mobilya yardımı, kira yardımı, elektrik desteği vb. farklı yardımlardan da faydalanabiliyorlar.

İhtiyaç sahiplerine para yardımı yapan en önemli kurumları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Kaymakamlıklar ve valilikler
 • Belediyeler
 • Dernek ve vakıflar
 • Ünlü iş adamları ve onlara ait olan holdingler
 • Ünlü sanatçılar
 • Kızılay

Muhtaç ve yoksul vatandaşlar; kaymakamlık, valilik ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı para yardımına ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, başvurabiliyorlar.

Yani kaymakamlıklar, valilikler ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; sosyal yardımlarını vakıflar aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

Vatandaşlar; ülkemizdeki en önemli sivil toplum kuruluşları olan dernek ya da vakıflara da maddi yardım almak adına başvurabiliyorlar.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Yapıyor Mu

Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfı sorusu maddi zorluk çeken ve her hangi bir sosyal güvenci bulunmayan kişiler tarafından merak edilmektedir. Her sene düzenli yardım almak için Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunan bir çok vatandaş para yardımı almaktadır.

Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunan ve başvuru uygun görülen hanelere para yardımının yanında doğum yardımı, öksüz ve yetim yardımı, gıda yardımları, barınma yardımları, yakacak yardımı, elektrik tüketim desteği, yaşlı aylığı, engelli aylığı başta olmak üzere bir çok yardımda bulunmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nereden Alınır?

Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfı para yardımı nerden alınır sorusuna cevap vermek gerekirse bizzat bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına giderek para yardımı alabileceğiniz gibi internetten e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı E-Devlet Başvurusu

Sosyal Yardımlaşma para yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapmanız mümkün. Para yardımı başvurusunda bulunmak isteyen dar gelirli vatandaşlar sosyal yardımlaşma para yardımı için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayarak başvuru işlemini tamamlayabilir.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Başvuru Formu

Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfı para yardımı almak isteyen kişiler bizzat sosyal yardımlaşma vakıflarına giderek başvuru formu doldurabilecekleri gibi e-devletten başvuru formunu doldurarak para yardımı alabilirler.

Sosyal Yardımlaşama para yardımı başvuru formu doldurmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linke tıklayabilirsiniz. Para yardımı başvuru formu mutlaka eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalıdır.

Belediye Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyelerin nakdi yardımlarına başvurmayı düşünen vatandaşlar, ön başvurularını e-devlet üzerinden hızlıca gerçekleştirebiliyorlar.

Ya da bağlı oldukları belediyeye giderek veya sosyal hizmet merkezlerine başvurarak da para yardımı alabiliyorlar.

Belediyelerden para yardımı almak isteyen kişilerin https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıkladıktan sonra Uygulamaya Git butonuna dokunmaları gerekiyor.

Kişiler; başvuru formunu doldurup, para yardımı almak için başvurdukları belediyeyi seçtikten sonra sosyal yardım türleri arasından ‘Belediye yardım parası(nakdi yardım) seçeneğini işaretleyerek, para yardımı başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Dilerlerse kırtasiye yardımı, gıda ve erzak yardımı, odun, kömür yardımı vb. diğer ihtiyaç duydukları yardımlara da aynı form üzerinden başvurabiliyorlar.

Belediye Para Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Belediyeler tarafından yapılan para yardımına dair bilgi almak, başvuru şartlarını ve başvuru için talep edilen belgeleri öğrenmek adına bağlı olduğunuz belediyeyi arayabileceğiniz gibi ALO153 Beyaz Masa hattını da arayabilirsiniz.

Belediye Sosyal Para Yardımı Başvuru Sorgulama

Nakdi yardım almak adına belediyelere başvuran başvuru sahipleri, başvuru sonuçlarını yukarıda paylaştığımız başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden kolaylıkla görüntüleyebiliyorlar.

Ya da ALO153 Beyaz Masa hattını arayabiliyorlar.

Başvurdukları belediyeyi arayıp ya da belediyeye giderek de başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; para yardımı, gıda ve erzak yardımı, giysi yardımı vb. tüm yardımlarını sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla muhtaç ve yoksul vatandaşlara ulaştırıyor.

Vatandaşlar, ikametgahlarının bulunduğu yerdeki vakfa giderek, burada hane kayıt talep formu doldurmak suretiyle para yardımına ve diğer yardımlara kolaylıkla başvurabiliyorlar.

E-devlet üzerinden ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi sitesi üzerinden ise başvuru işlemi yapılamıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Para Yardımı Başvuru Sorgulama

Başvurular, e-devlet üzerinden yapılamamakla birlikte vatandaşlar, başvuru sonuçlarını e-devletten görüntüleyebiliyorlar.

Para yardımı ve diğer yardım başvuru sonuçlarını görüntülemek isteyen kişilerin https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklamaları gerekiyor.

Başvurulan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı aranılarak ya da vakfa gidilerek de başvuru sonucu sorgulanabiliyor.

İhtiyaç sahipleri, alternatif olarak ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayarak da başvuru sonuçları hakkında bilgi alabiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Para Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak 7/24 kesintisiz hizmet veren ALO183 ya da ALO144 hatlarından birini arayarak, başvuru şartlarına, başvuru için talep edilen belgelere ve başvuru sonuçlarına dair bilgi edinebilirsiniz.

Ülkemizde Para Yardımı Yapan En Önemli Dernek ve Vakıflar

İhtiyaç sahiplerine gıda yardımı, kömür ve odun yardımı, eşya yardımı gibi yardımlar yapan, hayırseverler tarafından bağışlanan yardımları muhtaç kişilere ulaştıran dernek ya da vakıflara da nakdi yardım almak adına başvurulabiliyor.

Ülkemizde birçok dernek ve vakıf; kimsesiz, sahipsiz ve gelirsiz kişilere, ailelerine ve çocuklarına sahip çıkıyor.

Para yardımı ya da diğer sosyal yardımlardan faydalanmak için başvurabileceğiniz en önemli dernek ve vakıfları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • İstanbul Sanayi Odası Vakfı
 • İHH İnsani Yardım Vakfı
 • Türkiye Sokak Çocukları Vakfı
 • Nef Vakfı
 • Ayhan Şahenk Vakfı
 • Aip Acil İhtiyaç Projesi Vakfı
 • Suna ve İnan Kıranç Vakfı
 • Vehbi Koç Vakfı
 • Akkanat Eğitim ve Sanat Vakfı
 • Anadolu Vakfı
 • Toplum Gönüllüleri Vakfı
 • Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı
 • Hacı Ömer Sabancı Vakfı
 • Mehmet Zorlu Vakfı
 • Rüştü Akın Vakfı
 • Kocaeli İnsani Yardım Derneği
 • Beşir Derneği
 • Hayrat Yardım Derneği
 • Düşün Taşın Derneği
 • Endes Engellilere Destek ve Yardım Derneği
 • Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Derneği
 • İnsani İnşa Derneği

Dernek ya da Vakıf Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dernek veya vakıflar tarafından yapılan sosyal yardımlara başvurmak istediğiniz dernek ya da vakfa ait olan resmi internet sitesi üzerindeki iletişim bilgileri aracılığıyla başvurabiliyorsunuz.

Başvurunuzu e-mail şeklinde gerçekleştirebileceğiniz gibi dernek ya da vakfa ait olan Genel Müdürlük numarasını da arayabiliyorsunuz.

Dernek ya da Vakıf Para Yardımı Başvuru Sorgulama

Yardım başvuru sonucu; dernek ya da vakıflar tarafından başvuru sahiplerine sms yoluyla gönderiliyor.

Bu yüzden de kişilerin başvuru formunda doğru ve güncel iletişim bilgilerini paylaşmaları gerekiyor.

Para yardımı başvuru sonucunuzu sorgulamak istediğinizde dernek ya da vakfı arayabilirsiniz.

Kızılay Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizin en büyük sosyal yardım kuruluşlarından olan Kızılay da zaman zaman yoksul ve ihtiyaç sahipleri için para yardımı yapabiliyor.

Kızılay tarafından yapılan tüm yardımları https://www.kizilay.org.tr/ sitesi üzerinden takip edebiliyorsunuz.

Ana sayfanın hemen sağ üst köşesindeki İletişim menüsü üzerinden başvuru formu oluşturabiliyorsunuz.

Kızılay’ın şehrinizdeki şubesine yani temsilciliğine giderek de başvuru yapabiliyorsunuz.

Kızılay Para Yardımı Başvuru Sorgulama

Kızılay; para yardımına ya da diğer yardımlara başvuranlara sms yoluyla başvuru sonuçlarını iletiyor.

Başvuru sahipleri, sorgulama işlemi için 168 Kızılay Çağrı Merkezini arayabiliyorlar.

Başvurduğunuz Kızılay temsilciliğine giderek ya da temsilciliği arayarak da başvuru sonucunuzu öğrenebiliyorsunuz.

Kızılay Para Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Kızılay tarafından yapılan yardımlara, başvuru şartlarına ve talep edilen belgelere dair bilgi almak adına 168 Kızılay Çağrı Merkezi’ni 7/24 arayabiliyorsunuz.

Para Yardımı Yapan Ünlü İş Adamları ve Holdingleri

İş hayatında son derece başarılı olan ünlü iş adamları da ülkemizdeki muhtaç ve kimsesiz vatandaşlara birçok sosyal yardımlarda bulunuyorlar.

İş adamları, yardımlarını sahip oldukları holdingler aracılığıyla gerçekleştiriyorlar.

Para yardımı, gıda yardımı, eğitim ve sağlık yardımı vb. yardımlar almak adına başvurabileceğiniz en önemli iş adamlarını ve onlara ait olan holdingleri aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • OPET: Fikret Öztürk
 • KOÇ Holding: Mustafa KOÇ
 • Boydak Holding: Hacı Boydak
 • ENKA: Sinan Tara
 • Anadolu Endüstri Holding: Tuncay Özilhan
 • Sabancı Holding: Şevket Sabancı
 • Dedeman Holding: Murat Dedeman
 • Fiba Holding: Hüsnü M. Özyeğin
 • Borusan Holding. Ahmet Kocabıyık
 • Ağaoğlu Şirketler Grubu: Ali Ağaoğlu

Para yardımı yapan holdinglere başvurmak için holdinglere ait olan telefon numarasını arayabilirsiniz. Dilerseniz; resmi internet siteleri üzerinden mail göndererek de yardım talebinizi iletebilirsiniz.

Para Yardımı Yapan Ünlüler

Seda Sayan, Haluk Levent, Müge Anlı, Esra Erol başta olmak üzere ülkemizdeki duyarlı sanatçılar da ihtiyaç sahiplerine mümkün olduğunca destek çıkıyor.

Ancak sanatçılara ulaşmak, ihtiyaç sahipleri için çoğu zaman zorlayıcı olabiliyor.

Seda Sayan, Esra Erol, Müge Anlı tarafından sunulan televizyon programlarını arayarak, bu ünlülere ulaşabilirsiniz.

Ya da ünlülerin Instagram hesapları üzerinden onlarla iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz.

Ünlü sanatçı Haluk Levent’e ulaşmak için Ahbap Derneği’ne başvurabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Nakdi Yardım Ne Kadar?

İhtiyaç sahibi vatandaşlara yapılan para yardımı miktarı, başvurulan kurumun bütçesine göre değişebiliyor.

Aynı zamanda başvuru sahibinin muhtaçlık durumu, hanesinde kaç kişi bulunduğu, hanesindeki çalışan kişi sayısı vb. etmenler de para yardımı miktarı üzerinde belirleyici oluyor.

Başvurulardaki yoğunluk durumu da sosyal yardımlaşma nakdi yardım miktarı üzerinde etkili oluyor.

Yapılan para yardımı, tek seferli olabileceği gibi her ay düzenli bir şekilde de olabiliyor.

Ailelere aylık 850 TL ile 3500 TL gibi rakamlarda yardım yapılabiliyor.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Kimlere Yapılır?

Ülkemizde işsiz ve gelirsiz kişilere para yardımı öncelikli şekilde yapılmakla birlikte muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar yani dar gelirli ve yoksul vatandaşlar da sosyal yardımlaşma para yardımına başvurabiliyorlar.

Yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, güncel net asgari ücretin 1/3’ünü aşmayanlar, para yardımına ve diğer sosyal yardım türlerine başvurabiliyorlar.

Bu bağlamda engelliler, kronik hastalar, işsiz ve kimsesiz dul kadınlar, gelirsiz ve kimsesiz yaşlılar, afetzede vatandaşlar, yetimler ve öksüzler, muhtaç asker aileleri, muhtaç şehit ve gazi yakınları para yardımı alabiliyorlar.

İşsiz ya da dar gelirli olmalarına rağmen üzerlerine kayıtlı değerli menkulü ya da gayrimenkulü olanlar, sosyal yardımlaşma para yardımı alamıyorlar.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Kabul Edildi Ne Zaman Yatar

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı para yardımı başvurusu kabul edilen kişilere para yardımı her ayın ilk haftası yatmaktadır. Para yardımı başvurusu onaylanan kişiler PTT aracılığı ile paralarını alabilirler.

Para Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kurumlar, para yardımına başvuran kişilerden birtakım belgeler talep ediyorlar.

Bu belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Mal beyanına dair belgeler

Başvuran kişilerin özel durumlarına göre yukarıdaki belgelere ek belgeler teslim etmeleri de gerekebiliyor.

Örneğin, engelli bireylerin 2024 engelli raporu, dul kadınların ise vefat eden eşlerine dair ölüm belgesi teslim etmeleri gerekiyor.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Başvuru Formu

Belediyeler, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile diğer tüm kurumlar, para yardımına başvuran kişilerden başvuru formu doldurmalarını talep ediyorlar.

Bu formda başvuru sahibine aylık kazancına, aylık giderlerine, mesleğine, hanedeki kişi sayısına, hanedeki çalışan sayısına dair sorular soruluyor.

Kişilerin başvurularının onaylanması için mutlaka formda doğru bilgiler paylaşmaları gerekiyor.

Bu sorulara verilen yanıtlar doğrultusunda kurumlar; muhtaç kişileri tespit ediyor ve yardım edecekleri kişilere dair liste hazırlıyorlar.

Formda kasten sırf para yardımı almak için yanlış bilgiler paylaşan ve daha sonra para yardımı alanlar, yanlış bilgi paylaştıklarının sonradan başvurulan ve yardım yapan kurum tarafından fark edilmesi halinde cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Yaptırım olarak da aldıkları yardımları güncel faizleriyle birlikte ödemek zorunda kalıyorlar.

Ödeme yapmayanlar ise yardım yapan kurum tarafından mahkemeye veriliyor.

Sosyal Yardımlaşma Aile Destek Paketi Para Yardımı

Ekonomik şartlar yüzünden geçim sıkıntısı yaşayan, temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ihtiyaç sahibi vatandaşlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal destek yardımı kapsamında 1250 TL ödeme yapılıyor.

Başvurusu olumlu kabul edilenlere ise tek seferli olacak şekilde 1250 TL ödeniyor.

Aile Destek paketi yardım parasını vatandaşlar, kendilerine en yakın PTT şubesinden çekebiliyorlar.

Başvurular, e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor.

Aile destek paketi yardım parasına hemen başvurmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların ise https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklamaları gerekiyor.

PTT Sosyal Yardım Parası Sorgulama

Sosyal yardım parasına başvuran vatandaşlar, başvurularının kabul edilip edilmediğini e-devlet başvuru sayfası üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

Sosyal yardım parasının PTT hesaplarına yatırılıp yatırılmadığını da e-devlet üzerinden öğrenebiliyorlar.

Vatandaşlar, kurumların PTT aracılığıyla kendileri adına yaptıkları ödemelere dair site üzerinden bilgi alabiliyorlar.

Bu noktada vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

Bu yazımızda para yardımı nereden alınır? sorusunu yanıtlamaya, para yardımına kimlerin başvurabileceğine değinmeye çalıştık.

[toggle title=”Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Yapıyor Mu?” state=”close”]Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı dar gelirli, her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan ve maddi zorluk çeken kişilere para yardımı be nakdi yardım yapmaktadır.[/toggle]

[toggle title=”Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Nakdi Yardım Nasıl Alınır” state=”close”]Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı nakdi yardım almak için kimliğiniz ile beraber en sosyal yardımlaşma vakfına gitmeniz gereklidir. Uygun görülmesi halinde para yardımı alınırsınız.[/toggle]

Sizler de para yardımı alıyorsanız ya da bu yardıma başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

3 Yorum

 1. selamünaleyküm büyüklerimiz yardıma ihtiyacimvarlütven dönüsyapin Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin matdivemanevi yardıma ihtiyacım var Allah rızası icin

 2. Kimseye kuruş kimseye gıda yardımı yapılamıyor yapılıyormuş gibi reklam verip devleti soyuyorsunuz ben pandomiden beri yardım bekliyorum gelir testim 1/3 kuruş para gram gıda evime girmedi ramazan mübarek günü dahi milleti kandıran Cumhurbaşkanımızı dahi kandıran sözde müslüman yobazlar.

 3. Durumum yok evim kira 3cocugum var sosyal yardım almak istiyorum saygilarimla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu