Sosyal Yardımlar

SYDV Yardım Başvurusu – SYDV Yardım Başvuru Formu ve Sorgulama

SYDV Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? SYDV Yardım Başvurusu Sorgulama, SYDV Yardım Başvuru Formu, E-Devlet SYDV Yardım Başvurusu, SYDV Yardım Başvuru Şartları detayları yazımızda.

SYDV Yardım Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu 2024; SYDV yardım başvurusu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan verilen bir hizmettir.

SYDV yardım başvurusu açılımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımı olarak geçmektedir. Vakıf tarafından ihtiyaç sahiplerine maddi destek sağlamak amaçlı kurulmuştur. Vakıf ödenekler haricinde devlete bağlı bir kurum olarak hizmet vermektedir. RTÜK’ün gelirleri vakfın hizmet vermesi için kullanılmaktadır. Aynı zamanda vakfın bir diğer geliri de trafik cezalarından elde edilen gelirin yarısından gelmektedir.

Başvuru koşullarını ve gerekli belgeleri tamamlayan kişiler SYDV yardım başvurusu yapabilirler. Yardım başvurusu yapmak için ülkemizde her ilde ve neredeyse çoğu ilçede yer alan kurumlara başvurmak gereklidir. Eğer kurum sizi ihtiyaç sahibi olarak görürse, ihtiyaç oranına göre maddi yardım yapmaktadır.

Vakıf maddi yardımın yanı sıra başka yardımlar da yapmaktadır. Örnek olarak deprem bölgesinde, depremden etkilenen kişiler için yemek ve kalacak yer yardımları kurum tarafından yapılmaktadır.

SYDV Yardım Alma Şartları

SYDV yardım başvurusu yapmak için SYDV yardım başvuru koşulları sağlıyor olmanız gerekmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, yalnızca belirli alanlarda ihtiyaç sahiplerine yardım etmektedir. Bundan dolayı başvuru şartlarını sağlıyor olmanız gerekir. SYDV yardım başvuru koşulları belirli kişilere verilmektedir. Yardım başvurusu alabilen vatandaşlardan şu şartlar beklenmektedir:

 • Maddi zorluk içinde olup, muhtaç durumda olan kişilere verilmektedir.
 • Kanunla kurulu Sosyal Güvenlik Kuruluşlarından (başka kurumlardan) aylık almayan kişiler, bu yardımdan yararlanabilirler.
 • Sosyal Güvenlik Kuruluşlarından yardım alsa dahi tedavi gideri ihtiyacı olan kişiler bu yardımdan yararlanabilirler.
 • Yardımcı araç ve gereçler, Sosyal Güvenlik Kuruluşları tarafından sağlanmıyorsa SYDV yardımı alınabilir.
 • Herhangi SSK, Bağ-Kur ve diğer sosyal güvencesi bulunmayan kişilere verilmektedir.
 • Geçici olarak küçük yardıma ihtiyacı olduğunu kanıtlayan kişilere verilmektedir.
 • Eğitim – öğretim imkanı olmayan ve aldığı yardım ile birlikte üretken duruma geçirilebilecek kişilere verilmektedir.

Yukarıda yer alan kapsamda olan kişiler SYDV yardım başvurusuna gerekli belgeler ile birlikte başvurabilirler.

SYDV Yardım Başvurusu Gerekli Belgeler

SYDV yardım başvurusu yapmak için SYDV yardım başvurusu gerekli belgeler eksiksiz bir şekilde kuruma iletilmelidir.

SYDV yardım başvurusu gerekli belgeler kurum tarafından kontrol edilen ve daha sonrasında kişinin uygunluğunu ölçen belgelerdir. Bundan dolayı kişinin yer alan belgeleri eksiksiz bir şekilde kuruma iletmesi gerekmektedir. Peki SYDV yardım başvurusu gerekli belgeler nelerdir?

 • Başvuru sahibinin nüfus cüzdan fotokopisi (2 adet).
 • Başvuru sahibinin eşinin nüfus cüzdan fotokopisi (2 adet).
 • Hasta olan kişilerin rahatsızlığına dair sağlık kurulu raporu getirmesi gerekmektedir.
 • Eğitimle ilgili yardım alacak kişilerin okuldan öğrenci belgesi alması gerekmektedir.
 • Özel duruma sahip kişilerin, özel duruma sahip olduğunu gösteren belgeleri getirmesi gerekmektedir.

Başvuru belgeleri ile birlikte size en yakın ilçe veya il Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurabilirsiniz. Çalışanlar, başvuruların yoğunluğuna göre en kısa zamanda size geri dönüş sağlamaktadır.

SYDV Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

SYDV yardım başvurusu yapmak için size en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmanız gerekmektedir.

Ülkemizde ihtiyaç sahipleri ve acil durumlarda yardıma muhtaç olan kişilere yardım edilmesi için belirli kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumlardan bir tanesi de gelirleri devlet ve RTÜK tarafından gelen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfıdır. Peki SYDV yardım başvurusu nasıl yapılır?

 • Başvuru yapmak isteyen kişiler ilçelerindeki veya illerindeki en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmalıdırlar.
 • Başvuru yapacak kişilerin yukarıda yer alan başvuru şartlarını sağlıyor olması gerekmektedir.
 • Eğer başvuru şartları sağlanıyorsa kişi başvuru yaparken başvuru için gerekli belgeleri temin etmelidir.

SYDV Yardım Başvuru E-Devlet

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvuru e-devlet üzerinden yapabilir yada Kaymakamlık binalarında bulunan sosyal yardımlaşama ve dayanışma vakıflarına kimliğiniz ile beraber giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı e-devlet üzerinden başvuruda bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz.

SYDV Yardım Başvuru Formu

Yaşadığınız ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakıflardan maddi yardım ve nakdi yardım almak isteyenler bizzat başvuru yaparak yardım başvuru formu doldurmaları gerekmektedir. Resmi çalışma günleri içerisinde başvuru yapmanız mümkündür. Başvurunuzu Pazartesi günü sabah 08:00 ile Cuma günü saat 17:00 arasında yapabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardım başvuru formu doldururken sizden istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru girilmesi gereklidir. Yardım başvuru formu içerisinde bulunan İBAN mutlaka sizin adınıza olması gereklidir.

SYDV Yardım Başvurusu Dilekçe Örneği

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardım başvuru yapacak kişiler aşağıdaki linke tıklayarak indirdikleri dilekçe örneğini doldurarak maddi yardım ve yakacak yardımı başvurusunda bulunabilirler.

SYDV yardım başvurusu dilekçe örneği doldurduktan sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına elden kimlik kartı ile teslim edilmesi gereklidir.

SYDV Yardım Başvuru Dilekçe Örneği İndir

SYDV Yardım Başvurusu Yapılan Yardım Çeşitleri

SYDV yardım başvurusu yapılan yardım çeşitleri nelerdir? Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen yardımlar, yardıma ihtiyacı olan kişiye göre verilmektedir.

İstediğiniz yardım türüne göre SYDV yardım başvurusu yapmanız mümkündür. Maddi yardım haricinde afetlerden etkilenen kişiler için de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet vermektedir. Verilen yardım çeşitleri şu şekildedir:

 • Maddi yardım verilmektedir.
 • Gıda yardımı verilmektedir.
 • Sağlık yardımı yapılmaktadır.
 • Kış ayları için yakacak yardımı yapılmaktadır.
 • Eğitim yardımı yapılmaktadır.
 • Elektrik yardımı
 • Doğalgaz yardımı ve Kömür yardımı
 • Muhtaç asker aile yardımları yapılmaktadır.
 • Yaşı ve Engelli bireyler için yardımlar yapılmaktadır.
 • Şartlı eğitim yardımları yapılmaktadır.
 • Şartlı sağlık hizmetlerinde yardım edilmektedir.
 • Eşi vefat eden kadınlara yönelik birden fazla yardım bulunmaktadır.

Başvuru yapacağınız kuruma hangi konuda yardım istediğinizi belirterek daha kısa sürede yardıma ulaşabilirsiniz. Kurumlarda yer alan personeller de bu konuda size yardımcı olacaktır.

SYDV Yardım Başvurusu Sorgulama

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardım başvurusu yapan kişilerin merak ettiği konularından biri ise yardım başvurusu sorgulaması nasıl yapılır sorusudur. SYDV yardım başvuru sorgulama işlemi için bizzat kaymakamlık binalara giderek öğrenebileceğiniz dilerseniz internet üzerinden e-devlet başvuru sorgulama sayfasından öğrenebilirsiniz. SYDV yardım başvurusu sorgulama e-devletten yapma için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linke tıklayarak yapabilirsiniz.

SYDV Yardım Parası Nasıl Alınır

SYDV yardım parası maddi durumunuz ve gelir durumunuza bağlı olarak düzenli olarak yada tek seferlik olarak yapılmaktadır. İnternetten yada bizzat Sosyal Yardımlaşma Vakfına giderek başvuru yaptıktan sonra gerekli inceleme sonra uygun görülen kişilere yardım parası PTT yada Ziraat Bankası aracılığı ile ödenmektedir.

SYDV Yardım Başvurusu
SYDV Yardım Başvurusu

SYDV Yardım Parası Ne Kadar

SYDV yardım parası ne kadar sorusuna cevap vermek gerekirse Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardım parası gelir durumu tespit edildikten sonra belli olmaktadır. Gelir durumunuz, çocuk sayısı ve işsizlik durumunuza bağlı olarak değişine yardım parası 1250 TL ile 5500 TL arasında değişmektedir.

SYDV Hangi Konularda Yardım Eder?

SYDV yardım başvurusu yapıldığında hangi konularda yardım sağlanmaktadır? Vakfın genel kuruluş amacı; muhtaç sahibi insanlara, afetlerden etkilenen kişilere ve yaşlılara yöneliktir. Fakat kuruluşundan bu yana kurumun büyümesi ve gelirlerin birçok farklı kola bağlanması daha farklı kollara da yardım yapılmasını sağlamıştır.

Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Vakfı bünyesinde yapılan yardım çeşitleri yukarıdaki başlıkta bulunmaktadır. Peki SYDV hangi konularda yardım eder?

 • Deprem, sel gibi doğal afetlerden etkilenen kişilere; yemek ve barınma yardımı olarak yardım sağlamaktadır.
 • Açlık seviyesinin altında yaşayan bireylere ve ailelere gıda yardımı yapılmaktadır.
 • 65 yaş üstü herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yardım almayan kişilere maaş yardımı yapılmaktadır.
 • Engelli bireyler herhangi bir yardım almıyorsa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından aylık alabilirler.
 • Yabancı uyruklu vatandaşlar için de hizmetler yer almaktadır. Yabancı uyruklu kişilerin ülkemize uyum sağlaması için çeşitli uygulamalar yer almaktadır.

SYDV Yardım Başvurusu Sonucu

SYDV yardım başvurusu yapan kişilerin sonucu kısa sürede belirli olmaktadır. Yardım başvurusu yapan kişiler SYDV yardım başvurusu sonucu öğrenmek için en yakın kuruma müracaat etmelidirler.

Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Vakfı tarafından verilen yardımlar kısa sürede sonuçlanmaktadır. Sahip olduğu personel sayısı ve ülkenin her yerinde hizmet vermesi, kurumun aktifliğini artırmaktadır. Üstelik ihtiyaç sahiplerinin, ihtiyacı olduğu hizmete kısa sürede ulaşması için çalışmalar da devam etmektedir. SYDV yardım başvurusu sonucu kuruma yapılan müracaat ile öğrenilmektedir. Ayrıca ilinizde veya ilçenizde yer alan kurumun numarasını internet üzerinden bulmanız da mümkündür. Kurumun numarasını bularak başvurunuz ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

2 Yorum

 1. BANADA YARDİMDA BULUNURMUSUNUZ 3 ÇOGUM VAR BİR EŞİM ÇALİŞİYOR KİRADAYİM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu