E-Devlet

TC No ile Emekli Maaşı Sorgulama 4A-4B-4C (SGK – E-Devlet)

TC No ile Emekli Maaşı Sorgulama 2024; T.C no ile E-Devlet emekli maaşı sorgulama hizmeti, emekli Türk vatandaşlarına sunulan hizmetler arasında yer almaktadır.

TC no ile E-Devlet emekli maaşı sorgulama yapmak için E-Devlet hesabınızın olması yeterlidir. Güncel emekli maaşınızı yalnızca TC kimlik numaranız ile sorgulayabilirsiniz. Aynı zamanda emekli olmayı düşünüyorsanız emekli olduğunuzda ne kadar aylık alacağınız da E-Devlet sisteminde yer almaktadır. Birçok kamu hizmetinin güvenle alınabileceği hizmet haline gelen E-Devlet kapısı, emekli maaşı sorgulama işleminde de kolaylık sunmaktadır. Emekli maaş sorgulama işlemi kanal üzerinden basit bir şekilde yapılabilmektedir.

E-Devlet hizmetlerinden yararlanmak için herhangi bir PTT şubesine gitmeniz ve E-Devlet hesabınızı aktive etmeniz gerekmektedir. Şube üzerinden aldığınız şifre sayesinde artık E-Devlet hesabınız aktif hale gelecektir.

E-Devlet Emekli Maaşı Sorgulama

E-Devlet emekli maaşı sorgulama işlemi TC kimlik numarası ve PTT şubesinden aldığınız şifre ile kolaylıkla yapılmaktadır. Şifrenizi aldıktan sonra hesap kimliğinizi doğrulayarak E-Devlet hesabınızı aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında barkodlu belge oluşturabilir ve çıktı alabilirsiniz.

Yapılan E-Devlet emekli maaşı sorgulama işleminde, E-Devlet ekranında şu verileriniz görülmektedir:

 • Adınız ve soyadınız,
 • Doğum tarihiniz,
 • Sicil numaranız,
 • Yıllara göre aylık bağlanma oranınız,
 • Toplam gün sayınız,
 • Maaş göstergeniz,
 • Maaş aldığımız bankanın adı,
 • Bankaya bağlı olan şubenizin adı,
 • Aylık size ödenen tutar,
 • Ek ödeme tutarı,
 • Yapılan kesinti tutarı,
 • 5510 ek 19 miktarınız.

Aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen bu hizmeti SMS olarak telefonunuza da alabilirsiniz. Ücretsiz bir şekilde bilgilendirme almak için E-Devlet panelinde cep telefon numaranızı sisteme kayıt etmeniz yeterlidir.

Emekli Maaşı Sorgulama 4A

4A emekli maaşı sorgulamak isteyen kişiler e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi linkine tıklayarak kullanıcı girişi yaptıktan sonra hemen emekli maaşı sorgulaması yapabilirler. Emekli maaşı sorgulama 4A kişiler tüm güncel bilgileri öğrenebilirler.

Emekli Maaşı Sorgulama 4B

4B emekli maaşı sorgulamak isteyen kişiler aynı şekilde e-devlet üzerinden emeklilik işlemleri, ödeme bilgileri ve kesintiler dahil tüm bilgileri öğrenebilir. Emekli maaşı sorgulama 4B için e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi linkine tıklayarak hemen öğrenebilirler.

E-Devlet Üzerinden 4C Emekli Maaşı Sorgulama

E-Devlet üzerinden 4/C emekli maaşı sorgulama işlemini de gerçekleştirmeniz mümkündür. 4C kapsamında güvence altına alınmış emekli aylığı alanların da sorgulama yapması panel üzerinden gerçekleştirilebilir.

4C emekli aylığı alan kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan hizmetler şu şekildedir:

 • Yaşlılık aylığını görüntüleyebilirsiniz.
 • Banka ve adres değişikliği yapabilirsiniz.
 • Aylık maaş bilgisi ve maaş tercihinize göz atabilirsiniz.
 • Aylık ödemesi ve kesintilerini görüntüleyebilirsiniz.
 • Yatırılan aylık bilgisi belge doğrulamasını yapabilirsiniz.
 • Emeklilik işlemlerinde evrak takibini görüntüleyebilirsiniz.
 • Evlenme ikramiyesi ödenmesi talebini oluşturabilirsiniz.
 • Ölüm yardımı, dul ve yetim aylık talebi oluşturmanız mümkündür.

4C emekli aylığı sorgulama işlemini gerçekleştirmek için öncelikle PTT şubesinden E-Devlet şifrenizi almanız gerekmektedir.

E-Devletten emekli maaşı sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-kesintileri linke tıklayabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden SGK Emekli Maaşı Sorgulama

E-Devlet üzerinden SGK emekli maaşı sorgulama hizmeti de verilmektedir. SGK’ya bağlı kurumlardan emekli olan emekliler E-devlet üzerinden şifreleri ile sorgulama gerçekleştirebilirler.

Emekli olanlar ve yeni emekli olacaklar için güncel maaş bilgileri SGK emekli maaşı sorgulama hizmetleri kapsamında verilmektedir. Sorgulama ekranı kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik planlamalarını yapmalarını da kolaylaştırmaktadır.

Çalışanların bordrosu olarak karşımıza çıkan hizmet ile yaşlılık gelirine dair en net bilgilere ulaşılabilmektedir. Emekli aylık bilgisi sorgulama işlemi 4A, 4B ve 4C olmak üzere 3 farklı kapsamda ayrı ayrı yapılmaktadır. E-Devlet sunmuş olduğu bu hizmetin yanı sıra aylığa dair bilgilere, başvurulara ve belgelere de ulaşabilirler.

Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinde kaydı bulunan kişiler belirli projeler için ücretsiz SMS alma hakkında da sahiptirler.

E-Devlet Üzerinden Bağkur Emekli Maaşı Sorgulama

E-Devlet üzerinden Bağkur emekli maaşı sorgulama işlemi de gerçekleştirilebilmektedir. Yeni sistemde 4B kapsamında bilinen emekli maaşı sorgulama sistemi aslında Bağ-Kur emekli aylık sorgulama sitemidir.

Kendi mesleğini icra eden, bağımsız olarak çalışan kişiler de bu kapsamda emekli maaşı sorgulaması yapabilirler. Güvence kapsamında Bağkur emeklileri aşağıda yer alan meslek türlerine sahip insanlardan oluşmaktadır:

 • Esnaf,
 • İş yeri sahipleri,
 • Sanat ile uğraşan kişiler,
 • Serbest meslek gruplarında çalışan kişiler.

4B emeklilik uygulamaları ile birlikte vatandaşlar banka ve adres değişikliği talebi oluşturabilirler. Bu hizmetlerin yanı sıra aylık hesaplamalar, kesintilerin takibi ve ödeme bilgilerini de görebilirler. Kullanıcıların E-Devlet sistemine erişmeleri için tıpkı diğer vatandaşlar gibi PTT şubelerinden şifre almaları gerekmektedir.

Kimlik doğrulama işlemi yaptıktan sonra serbest çalışan emekliler de emeklilik bilgilerini E-Devlet panelinden görüntüleyebilirler. Muhtarlar ve kendi hesabında bağımsız olarak çalışan kişiler de 4B emekli aylığı kapsamında değerlendirilmektedir.

İnternetten bağkur emekli maaşını sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi linke tıklayabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden SSK Emekli Maaşı Sorgulama

E-Devlet üzerinden SSK emekli maaşı sorgulama hizmeti de E-Devlet platformu üzerinden sorunsuz bir şekilde verilmektedir. Eskiden SSK çalışanı olarak geçen sistem E-Devlet üzerinde 4A sigortalıları olarak bilinmektedir.

4A kapsamında özel işyerlerinde çalışan kişiler emekli olduklarında 4A emekli aylığı sorgulama işlemini gerçekleştirebilir. 4A emeklilerinin en çok kullandığı sorgulamalar şu şekilde verilmiştir:

 • Banka ve adres değişikliği yapma.
 • Aylık bilgisi, kesintileri ve aylık bilgisine dair belge doğrulama işlemleri.
 • Ödeme bilgilerini düzenleme.
 • Emeklilik kaydı menüsü.

SSK yani 4A emeklileri maaş sorgulaması yaparak alacakları aylıkları daha hesaplı bir şekilde harcarlar. Özellikle zam yapılan dönemlerde maaşlarının güncel hallerini de görebilirler.

E-devletten emekli maaşını sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi linke tıklayabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Emekli Sandığı Emekli Maaşı Sorgulama

Bu hizmetten yararlanmak isteyen emeklilerin PTT şubesinden şifre almaları gerekmektedir. Şifre alma işleminden sonra sisteme ilk defa giriş yaparak hesaplarını doğrulamaları gerekir.

E-Devlet üzerinden Emekli Sandığı emekli maaşı sorgulama hizmeti emeklilerin genel bilgilendirmeleri takip etmeleri için hizmet vermektedir. Emekli maaşı sorgulama ekranı emekliler için 4A, 4B ve 4C olmak üzere 3 farklı kapsamda sorgulanmaktadır. Emekli sandığı emekli maaşı sorgulamak isteyen kişiler 4C emekli maaşı sorgulamayı seçmelidirler. Bu sayede güncel zamlı maaşlar ve maaşa dair bilgileri sorgulayabilirler.

Emekli Sandığı emeklileri de tıpkı diğer emekliler gibi E-Devlet hizmetlerinden yararlanabilirler. Bankaya gitmeden banka ve adres değişikliği yapmak, sistemde en çok kullanılan hizmet olarak bilinmektedir. Aynı zamanda evrak takibi, ödemeler ve kesintiler, çeşitli başvurular bu ekranda kullanıcılara gösterilmektedir.

E-Devlet Birikmiş Emekli Maaşı Sorgulama

Bu hizmetten yararlanmak için de E-Devlet hesabınızı aktif hale getirmeniz gerekmektedir. PTT şifresi ve TC kimlik numaranız ile giriş yaparak hesabınızı aktif duruma getirebilirsiniz.

E-Devlet birikmiş emekli maaşı sorgulama işlemi ile birlikte; emekli olmaya hak kazanmış ve maaşı hesabına yatmış kişiler de sorgulama yapabilirler. Kişi hesap hareketi olmadığından dolayı biriken tutarı E-Devlet üzerinden biriken parasını görebilir. Aynı zamanda kullanıcılar şu işlemleri gerçekleştirebilir:

 • Hareketsiz ve blokeli olan hesapların emekli maaşının sorgulanması.
 • Hareketsiz ve blokeli emekli maaşı iade başvurusu sorgulama.

Kullanıcılar hareketsiz ve blokeli emekli maaşını E-Devlet paneli üzerinden sorgulayabilirler. Eğer kişi 1 yıldan fazla süre hesabında aktivite yapmamışsa SGK tarafından hesap blokeye alınmış olabilir. E-Devlet paneli üzerinden bloke edilmiş maaşın sorgulanması mümkündür. Maaş iade başvurusu ile birlikte de taleplerin güncel hali, E-Devlet panelinde görüntülenmektedir.

Emekli Maaşı Sorgulama Telefon Numarası

Emekli maaşı sorgulama telefon numarası ALO 170’dir. ALO 170 Hattını arayarak emekli maaşın ile alakalı tüm soruları sorabilirsiniz.

Emekli Maaşı Sorgulama T.C ile Şİfresiz

Emekli maaşı sorgulama TC ile şifresiz yapmanız mümkün değilidir. Kişisel bilgileri içersiği için mutlaka e-devlet üzerinden kimlik bilginizi ve şifrenizi girmeniz gereklidir.

T.C No ile Emekli Maaşı Sorgulama

TC no ile emekli maaşı sorgulama E-Devlet kapısının açılması ile birlikte vatandaşların hizmetine sunuldu.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes en yakın PTT şubesine ulaşarak kendilerine E-Devlet tek kullanımlık şifre alabilirler. Bu şifre ile sisteme giriş yaparak bilgilerini güncelleyebilir ve E-Devlet hizmetlerinden yararlanabilir. Yani TC no ile emekli maaşı sorgulama işlemi için şu bilgiler gereklidir:

 • TC kimlik numarası,
 • Baba adı,
 • SSK sicil numarası,
 • Doğum tarihi.

SGK tarafından sunulan hizmetlerde maaş bilgileri kesin olarak sunulmamaktadır. Maaşa yapılan kesintiler vs. diğer kurumların ilettiği şekilde geçmemektedir. Fakat E-Devlet paneli üzerinde bütün kesintiler, ek gelirler görülmektedir.

TC kimlik numaranızı hemen emekli maaşınızı sorgulamak için https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ linke tıklayabilirsiniz.

Almanya Emekli Maaşı Sorgulama

Almanya emekli maaşı sorgulama hizmeti de E-Devlet kapısı emeklilik uygulamaları arasında yer almaktadır.

Bulgaristan ve Almanya emeklilik ödemesi alan kişiler E-Devlet kapısını kullanarak sorgulama yapabilirler. E-Devlet üzerinden yapılacak sorgulamalarda bu iki ülkeden emekli aylığı alan Türk vatandaşları her türlü hizmetten yararlanabilir. Sorgulama yapılan işlemler yurt dışında da takip edilebilir ve SMS desteği sağlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu