Burs Başvurusu

Üniversite Öğrencilerine Verilen Destekler ve Burslar

Üniversite Öğrencilerine Verilen Destekler 2024; Muhtaç ve dar gelirli ailelerin üniversite eğitimine devam eden çocuklarına ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile belediyeler başta olmak üzere birçok kamu kurumu; ayni ve nakdi sosyal yardımlarda bulunuyor.

Üniversite öğrencileri; belediyelere, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne eğitim ve burs yardımı alabilmek için başvurabiliyorlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kısa bir süre önce duyurulan ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülecek olan Başarı Teşvik Programı dahilinde ise muhtaç ve yoksul ailelerin çocuklarına 5500 TL maddi yardım yapılması planlanıyor.

Bu yazımızda kısaca üniversite öğrencilerine verilen destekler nelerdir? sorusunu yanıtlamaya, üniversite öğrencilerinin yararlanabilecekleri yardımlara ilişkin olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Üniversite Öğrencilerine Verilen Burslar 2024

Türkiye’de üniversite öğrencilerine burs veren birçok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bu kurumlar, maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere burs sağlayarak, onların eğitim hayatlarını sürdürmelerine yardımcı olmaktadır.

Karşılıksız burslar, herhangi bir şarta bağlı olmaksızın verilen burslardır. Bu burslar, genellikle başarılı öğrencilere, maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere veya belli bir dalda eğitim gören öğrencilere verilmektedir.

Üniversite öğrencilerine karşılıklık olarak burs veren Vakıf, Dernek ve Kurumlar ise;

 • Anadolu Vakfı
 • Vehbi Koç Vakfı
 • TEV Bursu
 • İlim Yayma Vakfı
 • Belediye Başarı Bursu
 • Alarko Eğitim ve Kültür Bursu
 • Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TOG)
 • Türkiye Diyanet Vakfı (TDV)
 • Kızılay Eğitim Bursu
 • KYK Bursu ve Kredisi

Üniversite Öğrencilerine Ayni ve Nakdi Yardım Yapan Kurumlar Hangileridir?

Üniversite öğrencilerinin ayni ya da nakdi sosyal yardım alabilmek için başvurabilecekleri en önemli kurum ve kuruluşları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Belediyeler
 • Kaymakamlıklar
 • Valilikler
 • TC Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları
 • TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Dernek ve vakıflar
 • KYK

Üniversite öğrencileri; yukarıdaki kurumların yanı sıra ünlü sanatçılara ve ünlü iş adamlarına da eğitim ve burs yardımı alabilmek adına başvurabiliyorlar.

Belediyeler, kaymakamlıklar ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları; yoksul ve dar gelirli ailelerin üniversiteyi kazanan ya da eğitimine devam eden çocukları için ayni ve nakdi yardımlar sunuyor.

Eğitim ve burs yardımı dahilinde öğrencilere eğitimleri süresince karşılıksız yani geri ödemesiz burs bağlanıyor.

Gıda ve erzak yardımı kapsamında öğrencilerin ev adreslerine kadar gıda ve erzak içeren yardım kolileri teslim ediliyor.

Giysi yardımı, mobilya ve eşya yardımı, doğalgaz yardımı, elektrik tüketim desteği yardımı, kira yardımı; üniversite öğrencilerinin yararlanabilecekleri diğer önemli yardımlar arasında bulunuyor.

Başarı Teşvik Programı Nedir?

TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kısa bir süre önce hayata geçirilen Başarı Teşvik Programı kapsamında 2024 yılında sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yardım alan ailelerin liseye ya da üniversiteye giden çocuklarına yapılacak olan nakdi yardıma Başarı Teşvik Programı ismi veriliyor.

Başarı Teşvik Programı’ndan devlet okullarında okuyan çocuklar yararlanabiliyorlar.

Yardım dahilinde öğrencilere tek seferde 5500 TL maddi yardım yapılması amaç ediniyor.

Başarı Teşvik Programı dahilinde ilköğretim ve lise öğrencilerine net asgari ücretin 1/3’ü; üniversite öğrencilerine ise net asgari ücret kadar nakdi yardım yapılması hedefleniyor.

Başarı Teşvik Programı Yardımı Kimlere Verilir?

Başarı Teşvik Programı yardımına sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından nakdi veya ayni yardım alan ailelerin çocukları başvurabiliyorlar.

Yani hane halkı kişi başı aylık net kazancı; güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olan ailelerin çocukları bu yardımdan yararlanabiliyorlar.

Hanesinde üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul bulunan kişilerin başvuruları ise onaylanmıyor.

Öğrencilerin mutlaka TC vatandaşı olmaları gerekiyor.

Öğrencilerin nakdi yardım alabilmeleri için aynı zamanda örgün öğretim kazanmış olmaları da gerekiyor.

Başarı Teşvik Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversite öğrencileri; ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bizzat gidip, bu yardıma başvurabiliyorlar.

Ön başvurular, e-devlet platformu üzerinden de yapılabiliyor.

E-devlet üzerinden TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile bu programa başvurmak isteyen üniversite öğrencilerinin ise https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklamaları gerekiyor.

Başarı Teşvik Programı başvuru şartlarını ve başvuru detaylarını öğrenmek için ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarını 7/24 arayabilirsiniz.

Üniversite Öğrencilerine Ulaşım Desteği Nedir?

TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2022 yılında başlattığı bir diğer proje olan Üniversite Öğrencilerine Ulaşım Desteği kapsamında memleketine ailesinin yanına gitmek isteyen üniversite öğrencilerinin yılda iki sefer gidiş-dönüş biletleri karşılanıyor.

Ailesinden uzakta üniversitede okuyan öğrencilere yönelik olarak yapılan bu yardım dahilinde öğrencilere 2024 yılında yılda iki sefer 1500 TL yani toplamda 3000 TL yardım yapılması amaçlanıyor.

Üniversite Öğrencilerine Ulaşım Desteği Kimlere Verilir?

Üniversite öğrencilerine Ulaşım Desteği’nden sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yardım alan ailelerin çocukları yararlanabiliyorlar.

25 yaşın altında olan, TC vatandaşı olan ve ailesi muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelerin çocukları için yol yardım parası ödeniyor.

25 yaş altındaki lisans öğrencileri, üniversite öğrencilerine ulaşım desteğinden faydalanabiliyor.

Yani önlisans öğrencileri için bu yardım yapılmıyor.

Üniversite Öğrencilerine Ulaşım Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversite Öğrencilerine Ulaşım Desteği’nden faydalanmak isteyen 25 yaş altı üniversite öğrencilerinin ailelerin ikametgahının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmaları gerekiyor.

Başvurular, öğrenci velisi tarafından da yapılabiliyor.

E-devlet üzerinden de ön başvurular, yapılabiliyor.

Bu yardıma e-devlet üzerinden başvurmak adına https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkini tıklayabilirsiniz.

Üniversite Öğrencilerine Eğitim ve Burs Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dar gelirli ve yoksul ailelerin üniversiteye giden çocukları; belediyelere, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ve TC Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne eğitim ve burs desteği almak için başvurabiliyorlar.

Belediyeler ve vakıflar tarafından yoksul öğrenciler için ödenen aylık burs miktarı; belediye ve vakıf bütçesine bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü de muhtaç üniversite öğrencileri için karşılıksız burs veren en önemli kurumlar arasında bulunuyor.

Eğitim ve burs başvuruları, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden yapılabiliyor.

Üniversite öğrencilerine 8 ay boyunca aylık 850 TL BURS veriliyor.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün eğitim ve burs desteğine ilişkin ayrıntılı bilgi edinmek adına hemen https://www.vgm.gov.tr/faaliyetler/hayir-hizmetleri/egitim-yardimi-ve-burs-hizmetleri linkini tıklayabilirsiniz.

Belediye Eğitim ve Burs Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversite öğrencileri; belediyelere de eğitim ve burs yardımı alabilmek için başvurabiliyorlar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere birçok büyükşehir belediyesi tarafından dar gelirli ailelerin çocuklarına burs bağlanıyor.

Eğitim ve burs yardımı ön başvuruları, e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

E-devlet üzerinden belediye eğitim ve burs yardımı başvurularınız için hemen https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayabilirsiniz.

Burs başvurularınızı sosyal hizmet merkez ya da müdürlüklerine giderek de gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru detaylarını öğrenmek adına ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

İBB Genç Üniversiteli Burs Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversite öğrencilerine gıda ve erzak yardımı, giysi yardımı vb. yardımlar sunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi;  yıllardır Genç Üniversiteli Burs Desteği ile öğrencilerin yardımına koşuyor.

2024 yılı eğitim ve öğretim dönemi için öğrencilere toplamda 4500 TL burs ve eğitim yardımı yapılması amaçlanıyor.

Genç Üniversiteli Burs Yardımı başvuruları, https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/ linki üzerinden yapılabiliyor.

Lisans öğrencilerinin yanı sıra önlisans öğrencilerinin de Genç Üniversiteli burs desteğinden yararlanma şansları bulunuyor.

İBB Genç Üniversiteli Burs Yardımı Başvuru Şartları

İBB Genç Üniversiteli burs desteğine başvuracak öğrencilerin birtakım başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekiyor.

İBB Genç Üniversiteli Burs Yardımı başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC vatandaşı olmak
 • Öğrencinin ya da anne/babasının İstanbul’da ikamet ediyor olması
 • Önlisans veya lisans öğrencisi olmak
 • Normal öğrenim süresi içerisinde üniversite eğitimine devam ediyor olmak
 • Devlet üniversitesinde okuyor olmak ya da vakıf üniversitesinde %100 bursla okuyor olmak
 • Maddi desteğe ihtiyaç duymak
 • Ara sınıf ya da son sınıf öğrencileri için yılsonu başarı notunun 100 üzerinden en az 53 veya 4 üzerinden en az 2 olması

Yukarıdaki tüm şartları taşıyan öğrenciler; İBB genç üniversiteli burs yardımına başvurabiliyorlar.

İBB Genç Üniversiteli Burs Yardımından yararlanamayacak olan öğrencileri ise aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Açık öğretimde okuyan öğrenciler
 • Ücretli değişim programında olan öğrenciler
 • 25 yaşından büyük öğrenciler
 • Yurtdışında öğrenim gören öğrenciler
 • Öğrenim görürken yüz kızartıcı bir suçtan ötürü disiplin cezası alan öğrenciler
 • Yüz kızartıcı bir suçtan ötürü hüküm giyen öğrenciler
 • Yüksek lisans veya doktora öğrencileri

Yukarıda bahsi geçen öğrencilerin Genç Üniversiteli bursu alma hakları ne yazık ki bulunmuyor.

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversite öğrencileri; Kredi Yurtlar Kurumu’na karşılıksız yani geri ödemesiz burs ya da öğrenim kredisi yani geri ödemeli burs almak için başvurabiliyorlar.

KYK burs başvuruları, belirtilen tarihler arasında KYK resmi sitesi üzerinden yapılabiliyor.

2024 yılında KYK bursu almaya hak kazanan lisans öğrencileri için aylık 1250 TL, yüksek lisans öğrencileri için aylık 2500 TL, doktora öğrencileri için aylık 2750 TL ödenmesi hedefleniyor.

E-devlet üzerinden KYK burs başvurusu gerçekleştirilebiliyor.

E-devlet üzerinden burs başvurularınız için https://www.turkiye.gov.tr/kyk-krediburs-basvurusu linkini tıklayabilirsiniz.

Dernek ve Vakıf Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yoksul ve muhtaç üniversite öğrencileri; öğrencilere eğitim ve burs desteği sunan dernek ve vakıflara da başvurup, nakdi yardım alabiliyorlar.

Eğitim ve burs başvuruları, dernek veya vakfa ait olan resmi internet sitesi üzerinden yapılabiliyor.

Öğrenciler, şehirlerinde mevcut olan dernek ve vakıflara da eğitim ve burs desteği almak adına başvurabiliyorlar.

Muhtaç üniversite öğrencilerinin eğitim ve burs desteği alabilmek için başvurabilecekleri en önemli dernek ve vakıfları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Suna ve İnan Kıraç Vakfı
 • Rüştü Akın Vakfı
 • Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği
 • Vehbi KOÇ Vakfı
 • Ahbap Derneği
 • Anadolu Vakfı
 • Elginkan Vakfı
 • Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı
 • Türk Eğitim Vakfı
 • Mehmet Zorlu Vakfı
 • Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı
 • Sabancı Vakfı

Bu yazımızda muhtaç ve yoksul üniversite öğrencilerinin yararlanabilecekleri desteklere ilişkin merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir; önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir Yorum

 1. Benim işim yok evim yok borcumcok işyok çocuk 3 var okulagidiyo tablet alacak param yok evim yok borcumcok işyok çocuk 3 var okulagidiyo kızım Kayseri Erciyes üniversitesinde okuyor madidurmum yok borcumcok kiramıveremiyorum çok madulum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu