Sosyal Yardım Haberleri

Vakıf Sınırları Dışına Çıkma Ne Demek?

Vakıf Sınırları Dışına Çıkma Ne Demek? sorusu düzenli olarak sosyal yardım alan bir çok kişinin sosyal yardımının kesilmesi sonrası karşılaştığı uyarılardan biridir.

Engelli maaşıi evde bakım maaşı, aile destek yardımı, çocuk yardım parası dahil bir çok para yardımını kesidiğinde e-devlet üzerinden reddedildi/feshedildi (vakıf sınırları dışına çıkma nedeni ile) uyarısı varsa bu aldığınız yardımın kesildiği anlamına gelir.

Sizlere bu yazımzıda Vakıf Sınırları Dışına Çıkma Ne Demek? reddedildi/feshedildi (vakıf sınırları dışına çıkma nedeni ile) ve Sosyal yardım Vakıf Sınırları Dışına Çıkma Nedeni ile kesilme sebepleri hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağım.

Vakıf Sınırları Dışına Çıkma Ne Demek?

Muhtaç dar gelirli vatandaşlar sosyal yardım başvurularını ikametgah adreslerine yakın olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yaparlar. Başvurusu onaylanan ve para yardımı almaya hak kazanan kişilere her ay ödemleri ikametgah adreslerinin bulunduğu vakıf tarafından yapılır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı belli aralıklarla ev ziyaretleri başta olmak üzere bir çok denetleme yapmaktadır. Özellikle engelli maaşı alan yada evde bakım maaşı alan kişiler adres değişikliği yaptığınızda bulundukları ilçedeki vakıf sınırlarının dışına çıktıkları için Vakıf kayıtları değişir. Bu yüzden e-devlet üzerinden Vakıf sınırları dışına çıkam nedeni ile ödemeleri kesintiye uğrar.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ikametgah ve adres değişikliğinde ödemeleri hemen askıya alarak durdurur. Geçici olarak dahi adres değişikliği yaptığınızda bunu mutlaka Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bildirmeniz gereklidir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı evde bakım maaşı alan kişilere bakıma muhtaç birini bırakıp gittiği için ödemeleri keserek ödemeyi sadece hasta ve yada engelli kişiye bakım yaptığı sürece öder. Bu yüzden il yada ilçe değişikliğinde mutlaka vakfa bilgi vermeniz gereklidir.

Reddedildi/Feshedildi (Vakıf Sınırları Dışına Çıkma Nedeni ile)

Özellikle adres değişikliği sonrası hemen kesilen yardımlar için sorgulama yaptığınızda reddedildi/feshedildi (vakıf sınırları dışına çıkma nedeni ile) yazıyorsa yeni adres bilgilerini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına hemen bildirmeniz gereklidir.

Adres değişikliği sonrası artık ödemeleriniz yeni adresinizde bulunan vakıf bütçesi tarafından yapılacağı için mutlaka geçiktirmeden yeni adresinizi Sosyal Yardımlaşma ve Dayaanışma Vakfına bildirmeniz yeterli olacaktır.

Adres Değişikliğinde Sosyal Yardım Kesilir Mi?

Adres değişikliği sonrası Vakıf sınırları dışına çıktığınız için maaşınız yada size yapılan sosyal yardım hemen kesilir. Yeni addresinizin bağlı olduğu vakfa gidip tekrar başvuru yapılması gereklidir. Süreç baştan başlayacağı için evinize Vakfından heyet gelerek inceleme yapacak ve değerlendirmeye göre tekrar maaş almaya devam edersiniz.

Vakıf Sınırları Dışına Çıkma Nedeni ile Maaşı Kesildi Ne Yapmalıyım

Vakıf Sınırları Dışına Çıkma Nedeni ile Maaşı Kesildi Ne Yapmalıyım sorusuna cevap vermek gerekirse yardım alan kişiler bizzat yeni ikametgah adreslerinin bulunduğu Vakfa girek bilgi vermeleri  gereklidir. Başvurusu sonrası gerekli inceleem yapıldıktaan sonra ödemeleri diğer ay almaya devaam edersiniz.

Yardım alma süreci devam ederken merkezi sorgular neticesinde hak sahibinin ikametini ilgili vakıf sınırları dışına çıkması durumunda, yardım programı sistem tarafından otomatik olarak feshedilir.

Engelli maaşı, Evde bakım parası, SED Yardımı, ŞEY yardımı, Aile destek ödemesi, Tüberküloz ve SSPE hastalarından yardım alan hak sahiplerinin veya fayda sahiplerinin ikametlerini ilgili Vakıf sınırları dışına taşımaları durumunda, yardım tarafından otomatik olarak durdurulur. Bu sebeple durdurulan yardım, yeni ikametgâhın bulunduğu Vakfa bir ay içerisinde başvuru yapılıp, kabul edilmesi halinde, bir sonraki ödeme döneminden itibaren devam eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu