Devlet Yardımları

Yeni Doğan Bebek Parası Ne Kadar? Nereden Alınır?

Yeni Doğan Bebek Parası Ne Kadar? Ülkemizde şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, doğum yardımı, gebelik yardımı vb. yardımları ile anneleri ve çocuklarını destekleyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımlarından biri olan ‘yeni doğan bebek parası’ ile anneler, bebeklerinin mama, bez vb. ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde karşılayabiliyorlar.

Şartlı eğitim, şartlı sağlık ve gebelik yardımı gibi muhtaç ve işsiz annelere yönelik olarak yapılan yardımların aksine ‘yeni doğan bebek parası’ yardımı; sadece kendisi ya da eşi sigortalı olarak çalışan annelere yapılıyor.

Çocuk yardımı olarak da isimlendirilen yeni doğan bebek parası; annenin PTT hesabına yatırılıyor.

Bu yazımızda 2024 yeni doğan bebek parası ne kadar? Yeni doğan bebek parası nasıl alınır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Yeni Doğan Bebek Parası Nedir?

Çocuk parası olarak adlandırılan yeni doğan bebek parası; annenin 5 yaşını henüz doldurmamış çocukları için alabileceği yardım parasını tanımlıyor. Yeni doğan bebek parası 2024 yılında 875 TL olmuştur.

Kendisi çalışmasa dahi eşi SGK’ya bağlı bir işte çalılan kadınlar, çocuk parasına başvurabiliyorlar.

Annelerin çocuklarının mama, bez vb. en temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına yapılan bu yardım; yalnızca belirli şartları karşılayan kişilere sunuluyor.

Yeni Doğan Bebek Parası Ne Kadar 2024

2024 yılı için annelere doğum yaptıklarında her canlı doğum için 875 TL doğum yardım parası verilmektedir.. Yani anneler, yeni doğan tüm bebekleri için bu yardımı alabiliyorlar.

Örneğin; 2018 yılında üçüncü bebeğini dünyaya getiren anne, üçüncü çocuğu için 2024 yılına kadar yeni doğan bebek parasına başvurabiliyor.

Çoğul gebelikler söz konusu olduğunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan ödemenin miktarı artıyor.

İkiz gebeliklerde ilk bebek için 875, ikinci bebek için 800 TL ödeniyor.

Aynı şekilde üçüz doğumlarda ilk bebek için 875, ikinci bebek için 800, üçüncü bebek için 800 TL yardım parası ödeniyor. Dördüncü, beşinci vb. doğumlarda ise anneye her bir bebek için 800 TL yatırılıyor.

Yeni Doğan Bebek Parası Almak İçin Nereye Başvurulur?

Yeni doğan bebek yardımı parası için başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bizzat giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk parasına başvurmak isteyen anneler, başvurularını Sosyal Hizmetler Merkezine ya da Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüklerine yapabiliyorlar.

Annelerin başvuruya giderken yanlarında birtakım belgeleri de götürmeleri gerekiyor.

E-devlet üzerinden ya da başka bir platform üzerinden şu anlık bu yardıma başvurulamıyor.

Başvuru sonrasında annenin teslim ettiği belgeler; detaylı bir şekilde inceleniyor.

Başvurular; ortalama bir ay içerisinde sonuçlanıyor.

Yeni Doğan Bebek Yardımı Başvuru Formu

Yeni doğan bebek yardımı başvuru formu Sosyal Yardımlaşama ve Dayanasıma Vakfına yada SGK Müdürlüğüne gidilerek doldurulması gereklidir. Başvuru esnasında kimliğiniz mutlaka yanınızda olmalıdır. Başvuru formu kişisel bilgiler, adres ve gelir durumunuzu içermektedir.

Yeni Doğan Bebek Parası E-Devlet

Yeni doğan bebek parası başvuru e-devlet üzerinden yapılmamaktadır. Bizzat başvuruda bulunmak için Sosyal Yardımlaşama ve Dayanasıma Vakfına yada SGK Müdürlüğüne gitmeniz gereklidir.

Doğum yardımı başvuru için Doğum Yardımı Başvurusu E-Devlet Başvuru Formu 2024 yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek Parası Başvuru Sorgulama

Anneler; yeni doğan bebek parası yardım başvurularının Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kabul edilip edilmediğini e-devlet üzerinden kolaylıkla öğrenebiliyorlar.

Anneler; https://www.turkiye.gov.tr/ashb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama linki üzerinden başvurularının son durumunu takip edebiliyorlar.

Aynı zamanda ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek Hatlarından birini arayıp, yetkili kişilerden başvurularına dair ayrıntılı bilgi de edinebiliyorlar.

Yeni Doğan Bebek Parası Başvuru Formu

Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler Merkezlerine başvuru için giden kişilerin mutlaka yanlarında götürmeleri gereken ‘başvuru formu’; internet üzerinden kolaylıkla indirilebiliyor.

Sizler de bu forma erişmek içinhttps://ailevecalisma.gov.tr/medias/12001/do%C4%9Fum-yard%C4%B1m%C4%B1.pdf linkini tıklayabilirsiniz

Başvurunuzun kabul edilmesi adına mutlaka formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız.

Yeni Doğan Bebek Parası Nereye Yatırılır?

Çocuk parası; annenin PTT hesabına yatırılıyor. Anne dışında hiç kimse, en yakını olan eşi bile bu parayı çekemiyor. Ancak annenin PTT’ye gidemeyecek halde olması ya da vefat etmesi durumunda para, baba tarafından çekilebiliyor.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar 2024?

Yeni doğan bebek parası yani çocuk parası; annenin başvuru yaptığı bir sonraki ayın 25’ine kadar annenin hesabına yatırılmış oluyor.

Örneğin; Aralık ayının 10’unda bu yardıma başvuran kişi, Ocak ayının 25’ine kadar bu parayı hesabından çekebiliyor.

Yeni Doğan Bebek Parası Başvuru Şartları

Daha önce de bahsettiğimiz gibi çocuk parası, sadece belirli şartları taşıyan annelere veriliyor.

Çocuk parası başvuru şartlarını kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Annenin ya da eşinin SGK’lı bir işte çalışıyor olması(SSK’lı ya da Bağkur’lu olması gerekiyor)
 • Annenin ya da eşinin doğum öncesi en az 120 gün için sigorta primlerinin yatırılmış olması
 • Annenin ya da eşinin TC vatandaşı olması ya da mavi kartının bulunması
 • Başvurunun doğumdan sonra maksimum 5 yıl içerisinde yapılmış olması
 • Doğumun 15 Temmuz 2015 tarihinden sonra gerçekleşmiş olması
 • Doğumun canlı olarak gerçekleşmiş olması

Kamu çalışanları, çocuk parası alamıyorlar.

Kendilerine çalıştıkları kurum tarafından çocuk parası ödenen kamu işçileri ise kendilerine ödenen miktar ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen miktar arasındaki farkı alabiliyorlar.

Şayet kamu işçilerinin çalıştıkları kurumdan aldıkları çocuk parası, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çocuk parasından fazla ise bu durumda yeni doğan bebek parası yardımına başvuramıyorlar.

Annenin çocuk parası alabilmesi için doğumdan sonra 5 yıl içerisinde de başvurusunu gerçekleştirmesi gerekiyor. 5 yıllık süre dolduğunda annenin başvurma ve çocuk parası alma hakkı da zaman aşımına uğramış oluyor.

Çocuk Parası Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yeni doğan bebek yardım parası başvurusu esnasında anneden talep edilen belgeleri kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Anneye ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Bebeğe ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Çocuğa ait doğum belgesi
 • Doğumun canlı gerçekleştiğine dair hastaneden alınması gereken doğum raporu
 • Başvuru dilekçesi

Yukarıdaki belgelerle birlikte Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine ya da sosyal hizmetler merkezlerinden birine giderek, çocuk parasına başvurabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek Parası Kimlere Verilir?

Ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; muhtaç ve işsiz kadınlara şartlı eğitim yardımı, doğum yardımı, gebelik yardımı, şartlı sağlık yardımı vb. birçok yardım yaparak, hem annelerin hem de çocuklarının geleceğe daha umutla bakabilmelerine yardımcı oluyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımları genellikle muhtaç ya da dar gelirli yani muhtaçlık sınırının altında olan ailelere yapılmakla birlikte yeni doğan bebek parası; çoğu yardımdan farklı olarak kendisi ya da eşi sigortalı çalışan annelere veriliyor.

Doğum öncesinde en az 120 gün boyunca kendisinin veya eşinin sigorta primleri çalıştığı kurum ya da kendisi tarafından eksiksiz bir şekilde yatırılan anneler; çocuk parası yardımına başvurabiliyorlar.

Başvurulan tarihte çocuğun 5 yaşını doldurmuş olmaması da gerekiyor.

Yani başvuru tarihinde çocuğun 6 yaşına girmiş olması durumunda anne, yeni doğan bebek parası yardımı alamıyor.

Çocuk Parası Başvuru Telefon Numarası

Çocuk parası başvurusu için gerekli belgelere, yeni doğan bebek parası başvuru şartlarına ve bu yardımdan yararlanıp, yararlanamayacağınıza dair bilgi almak adına ALO144 veya ALO183 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Destek hatlarından birini dilediğiniz zaman, 7/24 arayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımlarıyla ilgili her konuda bu numaralar üzerinden yetkili kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek Parası Kaç Ay Alınır

Bu yazımızda yeni doğan bebek parası başvurusuna dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu