Devlet Yardımları

Eşi Emekli Olan 65 Yaş Aylığı Alabilir mi?

Eşi Emekli Olan 65 Yaş Aylığı Alabilir mi? 65 yaş ve üzeri bireylerin belirli koşulları karşılamaları halinde devlette 65 yaş aylığı hakkı bulunmaktadır. Dolayısıyla da 65 yaş üzeri bireyler Eşi Emekli Olan 65 Yaş Maaşı Alabilir mi, Aynı Aileden İki Kişi Yaşlılık Maaşı Alabilir mi sorularının da cevaplarını merak etmektedir.

Eşi emekli olan 65 yaş aylığı alabilir mi konusuna dair merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

65 Yaş Aylığı Nedir?

Sosyal devlet anlayışı kapsamında Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından dar gelirli olan ya da herhangi bir geliri olmayan ve geçim sıkıntısı yaşayan kişilere birçok yardım ödeneği verilmektedir. Devlet tarafından belirli şartlara uygunluk sağlandığı takdirde verilen yardım ödeneklerinden birisi de 65 yaş aylığıdır. Adından da anlaşılacağı üzere bu yardımı birtakım koşulları karşılayan ve en önemlisi de 65 yaş ve üzeri olan bireyler alabilmektedir.

Eşi Emekli Olan 65 Yaş Aylığı Alabilir mi?

65 yaş aylığı alabilmenin en önemli şartlarından birisi de kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin üçte bir sınırının altında kalmasıdır. Ayrıca 65 yaş aylığı yardım ödeneği olduğundan bireylerin dar gelirli ya da tamamen geliri olmayan kişiler olması gereklidir.

Ayrıca 65 yaş aylığı için haneye giren toplam gelir, hane kalabalık olsa dahi sadece 65 yaş üzeri olan iki eş üzerinden hesaplanır. Dolayısıyla da eşi emekli olan bir kişinin evine asgari ücret gelir girdiğinden ve bu gelir 2’ye bölündüğünde sonuç asgari ücretin üçte birinin üstünde olduğundan eşi emekli olan kişinin 65 yaş aylığı alması mümkün değildir.

65 Yaş Aylığı Şartları 2024

65 yaş aylığı almak isteyen kişilerin bazı şartlara uygun olması gerekir. O şartlar şunlardır;

  • Bireyin Emekli Sandığı, SSK ya da BAĞ-KUR gibi sosya güvencesi olmaması ve bu kurumlarda aylık almaması, bu kurumlardan herhangi birine prim ödemiyor olması gereklidir.
  • Bireyin 2022 sayılı Kanun’da açıkça belirtilen muhtaçlık sınırının altında olması gereklidir.
  • Ayrıca bireyin muhtaçlık sınırının altında olduğu Kaymakamlık ya da Valilik tarafından saptanmış olması gereklidir.

65 Aylığını Kimler Alamaz?

65 aylığı alacak olan kimselerin hiç geliri olmaması ya da dar gelirli olması en temel şarttır. Dolayısıyla da bireyin evine giren aylık kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden fazla olması 65 aylığı almaya engeldir. Diğer yandan bireyin SSK, Emekli Sandığı ya da BAĞ-KUR ödemesi alıyorsa, SSK ve BAĞ-KUR ödemesi yapıyorsa bu kişiler de 65 yaş aylığı alamayan kişilerdir.

Evli Kadın 65 Yaş Aylığı Alabilir mi?

Evli kadınların 65 yaş aylığı alıp alamaması yine kişi başına düşen aylık gelirin ne kadar olduğuna bağlıdır. Eğer evli kadının kocası çalışıyorsa, herhangi bir sağlık güvencesi varsa ve kişi başına düşen aylık gelir muhtaçlık sınırının üzerindeyse bu durumda evli kadının 65 yaş aylığı alması mümkün değildir.

Şayet evli kadının kocasının da hiçbir geliri yoksa ya da gelir ikiye bölündüğünde kişi başına aylık olarak asgari ücretin üçte birinden daha az gelir düşüyorsa evli kadının 65 yaş aylığı alması söz konusu olabilir.

Kocası Emekli Olan Kadın 65 Yaş Aylığı Alabilir Mi?

Kocası emekli olan 65 yaş aylığı alır mı sorusu bir çok kişinin araştırdığı konuların başında gelmektedir. Kocası emekli olan kadın kesinlikle 65 yaş maaşı alamaz. En düşük emekli maaşı 7500 TL olduğu için hane halkı kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3/1 oranından yüksek olduğu için 65 yaş yaşlılık maaşı bağlanmaz.

Ancak eğer hanede yaşayan kişi sayısı fazla ise ve hane halkı geliri asgari ücretin 3/1 oranından düşük olursa buna bağlı olarak 65 yaş aaylığı alma imkanı doğar.

Babam Emekli Annem Yaşlılık Maaşı Alabilir Mi? 2024

Bir çok kişinin araştırdığı ve merak ettiği konuların başında gelen Babam emekli annem yaşlılık maaşı alabilir mi sorusudur. Eğer hanede yaşayan kişi sadece anne ve baba ise kesinlikle yaşlılık maaşı alamaz. Almamasının sebebi ise haneye girek emekli maaşı hanede yaşayan kişi sayısına bölündüğünde kişi başı gelir asgari ücretin 3/1 oranından yüksek olacağı için alma imkanı yoktur.

Ancak babanız emekli oldu ve en düşük emekli maaşını alıyorsa ve hanede 3 kişiden fazla kişi yaşıyorsa kişi başına düşen gelir azalacağı için anne 65 yaş maaşı alabilir.

Unutulmaması gereken önemli husus ise hane halkı gelir asgari ücretin 3/1 oranında fazla olursa yaşlılık maaşı kesilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu