Güncel Konular

Devlet Hastanesi İmplant Yapıyor mu? Güncel Fiyatı

Devlet Hastanesi İmplant Yapıyor mu? Tedavi edilemeyen çürük dişlerin kaybı sonrasında ağız içerisinde hem ağız sağlığını hem de ağız estetiğini olumsuz etkileyen bir boşluk meydana gelir. Diş hekimliği alanında diş kaybı sonrasında oluşan boşluğu doldurmak için ise yaygın olarak implant tedavisi uygulanır.

İmplant tedavisi, özel hastanelerde ve diş kliniklerinde uygulanan bir tedavi yöntemi olsa da birçok kişi tarafından Devlet hastanelerinde diş implant yapılıyor mu? Sorusu da sıklıkla gündeme gelmektedir. Konuyla ilgili tüm detayları yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Devlet Hastanesi İmplant Yapıyor mu?

Devlet hastanesi implant yapıyor mu sorusuna rahatlıkla “Evet” cevabını verebiliriz. Günümüzde Türkiye genelinde özel diş kliniklerinde, özel diş hastanelerinde ya da polikliniklerde uygulanabilen implant tedavisi aynı zamanda devlet hastanelerinde de uygulanabilen bir diş sağlığı tedavi hizmetidir.

Özel hastanelerde uygulanan implant tedavi ücretleri doğrudan hasta tarafından karşılanırken aynı zamanda devlet hastanelerinde uygulanan implant tedavilerinde hastanın sağlık durumu ve benzeri gibi faktörler göz önünde bulundurularak tedavi ücretlerinin bir kısmının SGK tarafından ödenmesi de muhtemel bir durumdur.

Devlet hastanesinde İmplant yaptırmak için devlete ait Diş Hastanelerine gitmeniz gereklidir.

Devlette İmplant Hangi Bölüm?

Devlet hastanelerinde implant tedavisi yaptırmak mümkündür. Birçok kişi implant tedavisine ihtiyaç duysa da devlet hastanelerinde implant tedavisi için hangi bölüme gidecekleri konusunda kararsız kalıyor. Şunu belirtmek gerekir ki; diş hekimliği kapsamında diş eti, yumuşak doku sağlığı ve dolayısıyla da implant uygulamalarını yapan diş hekimliği alanı Periodontoloji bölümüdür. Bu sebeple devlet hastanesinde implant tedavisi yaptırmak isteyen hastalar, Periodontoloji bölümünden randevu oluşturmalıdır.

Devlet Hastanesinde İmplant Ücretli mi?

SGK implant karşılıyor mu, hangi durumlarda devlet hastanesinde implant ücretsiz olur gibi araştırmalar sıkça yapılmaktadır. Ancak şunu belirtmeliyiz ki; devlet hastanesinde yapılan implant tedavisi bazı durumlarda SGK tarafından karşılanabilen bir tedavi türüdür. Yani hastanın sağlık sorunları doğrultusunda tedavi ücretinin tamamı ya da bir kısmı SGK tarafından karşılanır, tedavi hasta için ücretsiz hale gelebilir.

Hastada tümör ve kiste bağlı olarak kemikte yoğun doku kaybı varsa, hasta maksillfasiyal travma yaşıyorsa, üst ve alt çenede serbest sonlu olan dişsizlik söz konusu ise bu gibi durumlarda implant tedavisi devlet tarafından yani SGK tarafından karşılanır.

Devlet Hastanesi implant Fiyatları 2024

Maliyeti oldukça yüksek olan İmplant fiyatları özel diş hastanelerinde 350.000 TL kadar çıkıncı bir çok kişi Devlet hastanesi İmplant fiyatları araştırmaktadır. Devlet hastanelerinden İmplant fiyatları ise kullanılan markaya göre değişiklik göstermesine karşın ortalama olarak aşaağıdaki gibidir.

  • Kemik içi implant (tek diş) 4500- 8000 TL
  • Kemik greftleme (tek diş) 2500 TL
  • Overdentura tek çene (tutucu ücreti hariç) 4000 TL
  • Overdentura iki çene (tutucu ücreti hariç) 5500 TL
  • İmplant üstü açılması 1200 TL
  • İmplant üstü veneer kron 8500 TL
  • Diş çekimi 600 TL
  • Gömülü diş çekimi 900 TL

Implant taktırmak isteyenler için verilen fiyat yerli üretim ise daha düşük fiyata çıkmaktadır. Ancak yurt dışı kaliteli İmplant tercih ettiğinizde fiyat ciddi oranda yükselmektedir.

BAKINIZ >>> Devlet İmplant Karşılıyor mu? SGK İmplant Karşılıyor mu?

Devlet Hastanesinde İmplant Kaç Para?

Devlet hastanesi implant ücretleri, tedavi SGK kapsamına girmediği durumlarda özel hastaneler ile kıyaslandığında biraz daha düşük seviyelerde seyretmektedir. Eğer kemik için implant tedavisi yaptırdıysanız tedavi kapsamında devlet tek ünite için 750 TL ödeme yapmaktadır.

Bir diş implant fiyatı ne kadar? sorusuna ise şuan için 600 TL olarak cevap verebiliriz. Şöyle ki; devlet, tek ünite için 750 TL ödeme yaparken diğer yandan implant yapılan her bir diş için de 600 TL ödeme yapmaktadır. Ancak 3713 sayılı kanunda belirtilen hükümlere göre malullük aylığı alan vatandaşlar implant tedavisi yaptırdığında hiçbir ücret ödememekle birlikte bu vatandaşların tüm tedavi masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu