Belediye Yardımları

Antalya Halk Süt Başvurusu ve Başvuru Talep Formu

Antalya Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 10 Haziran 2020 tarihinde başlatılan Antalya Halk Süt Projesi ile ihtiyaç sahibi ailelerin 2-5 yaş aralığındaki çocuklarına sağlıklı ve temiz süt dağıtılıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi; 2024 yılında da muhtaç ve dar gelirli ailelerin çocuklarının bedensel ve zihinsel gelişimini desteklemek adına her gün yoksul ailelerin ev adreslerine kadar Halk Sütleri teslim etmeye devam ediyor.

Halk Süt Projesi kapsamında muhtaç ailelere her ay 8 litre süt dağıtılıyor.

Bu yazımızda kısaca Antalya Halk Süt başvurusu nasıl yapılır? Halk Süt kimlere verilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır?

Antalya Halk Süt’e başvurmak isteyen ebeveynler; başvurularını online platformda yani internet üzerinden gerçekleştirebiliyorlar.

Bu noktada vatandaşların https://www.antalya.bel.tr/OnlineBasvuru/Halk-Sut-Talep-Formu linkini tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar; başvuru formunu doldurmak suretiyle başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Başvuru formunda başvuru sahiplerinin hane halkı toplam kazançlarına, gelirlerine ve kişisel bilgilerine yönelik sorular yer alıyor.

Halk Süt başvurusunun kabul edilmesini dileyen tüm vatandaşların mutlaka başvuru formunda doğru bilgiler paylaşmaları gerekiyor.

Vatandaşlar; dilerlerse bağlı oldukları ilçe belediyesine ya da Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne giderek de Halk Süt’e başvurabiliyorlar.

Ön başvuru işlemi için Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 444 94 20 Çağrı Merkezini de arayabiliyorlar.

Antalya Halk Süt Talep Formu

Antalya halk süt başvurusu yapmak için Antalya Halk süt talep formu dolrmanız gereklidir. Başvuru formu doldurduktan sonra başvurunuz değerlendirme alınır. Antal halk süt başvurusu sadece 24 – 60 ay arası çocuğu olan ailelere verilmektedir. Halk süt talep formu doldurmak için https://www.antalya.bel.tr/OnlineBasvuru/Halk-Sut-Basvuru-Formu linke tyıklayabilirsiniz.

Antalya Halk Süt Başvuru Sorgulama

Başvurular; yoğunluk durumuna göre ortalama bir ay sürüyor. Bazen başvuruların sonuçlanması, daha da uzun olabiliyor.

Başvurusu olumlu sonuçlanan kişilere başvuru formunda belirtikleri bilgiler üzerinden ulaşılıyor. Yani başvuru sahipleri; sms, telefon ya da mail vb. yollarla başvuru sonucuna dair bilgilendiriliyorlar.

Süt yardımı başvurunuzun kabul edilip edilmediğini öğrenmek adına yukarıda da sizlerle paylaştığımız Çağrı Merkezini arayabilirsiniz.

Alternatif olarak başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz resmi internet sitesi üzerinden de başvurunuzun son durumunu yani onaylanıp onaylanmadığını takip edebilirsiniz.

Hemen https://www.antalya.bel.tr/OnlineBasvuru/Ba%C5%9Fvuru-Durum-Sorgulama linkini tıklamak suretiyle başvurularınızın sonucunu öğrenebilirsiniz.

Antalya Halk Süt Başvuru Formu

İnternet üzerinden yani Antalya Büyükşehir Belediyesi resmi sitesi üzerinden Halk Süt’e başvuran kişilerin doldurmaları gereken talep formunda daha önce de bahsettiğimiz gibi başvuru sahiplerinin adres, isim, soy isim, çocuğunun yaşı, hanedeki kişi sayısı gibi birtakım temel bilgilere cevap vermeleri gerekiyor.

Böylelikle Antalya Büyükşehir Belediyesi; başvuru sahiplerinin muhtaçlık seviyelerine dair bilgi edinmiş oluyor.

Belediye; başvuru formunu inceledikten sonra yardım edeceği ailelere dair bir liste hazırlıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kaydı olan muhtaç ve yoksul ailelerle belediyede daha önce sosyal yardım başvuru formu doldurmuş olan aileler; öncelikli olarak süt yardımından faydalanabiliyorlar.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Halk Süt Telefon Numarası

Halk Süt başvuru şartlarına, başvuru için gerekli belgelere, Halk Süt’ten yararlanıp yararlanamayacağınıza ve Antalya Büyükşehir Belediyesi diğer sosyal yardımlarına dair detaylı bilgi almak adına Antalya Büyükşehir İletişim Merkezi’ne ait olan 444 94 20 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Halk Süt Başvuru Formu Doldur

Halk Süt başvuru formunu doldurmak adına daha önce de belirttiğimiz gibi https://www.antalya.bel.tr/OnlineBasvuru/Halk-Sut-Talep-Formu linkini tıklayabilirsiniz.

Antalya Halk Süt Yardımı Nasıl Alınır?

Halk Süt yardımı almak adına belediyeye ait çağrı merkezini arayabilir ya da Antalya Büyükşehir Belediyesi resmi sitesi üzerinden talep formu doldurabilirsiniz.

Halk Süt; muhtaç ve dar gelirli ailelere dağıtıldığından muhtaç ya da yoksul olduğunuzu kanıtlamaya yönelik olarak belediyeye giderek, burada sosyal yardım başvuru formu doldurabilirsiniz.

Sosyal yardım başvuru formu doldurduktan sonra da internet üzerinden başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Ya da ikametgahınızın mevcut olduğu yerdeki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidebilirsiniz.

Burada da sosyal yardım hane talep formu doldurduktan sonra Halk Süt talep formunu Antalya Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesi üzerinden doldurabilirsiniz.

Belediye ya da vakıf kaydınız olmasa dahi Antalya Halk Süt’e başvurabilirsiniz.

Ancak başvurunuzun olumlu bir şekilde sonuçlanmasını istiyorsanız; mutlaka vakfa ya da belediyeye gitmenizi ve burada sosyal yardım başvuru formu doldurmanızı öneriyoruz.

Bağlı olduğunuz vakfa ya da belediyeye giderek, gıda yardımı, mama ve bez yardımı, kömür ve odun yardımı, giysi yardımı, para yardımı vb. diğer sosyal yardımlara da başvurabilirsiniz.

Antalya Halk Süt Ne Zaman Dağıtılacak?

Halk Süt’ler ihtiyaç sahibi ailelere her gün belediye ekipleri tarafından dağıtılıyor.

Muhtaç ve yoksul ailelerin ev adreslerine kadar temiz ve sağlıklı sütler götürülüyor.

Her ailenin her bir çocuğu için aylık 8 litre süt alma hakkı bulunuyor.

Örneğin ailede 2-5 yaş aralığında 3 çocuğu bulunan ailelere tek seferde 24 litre süt dağıtılıyor.

Antalya Halk Süt Gelmedi Neden?

Pandemi sürecinde Halk Süt hak sahipleri, teslimatlarda birtakım gecikmeler yaşandığından bahsediyordu.

Bu durum; korona virüs salgını yüzünden işlerin yavaşlamasından kaynaklanıyordu.

Kaza, deprem, hastalık vb. durumlar söz konusu olduğunda Halk Süt teslimatlarında gecikmeler olabiliyor.

Son Halk Süt teslimatının üzerinden 30 gün geçmiş olmasına rağmen hala yeni sütünüz gelmediyse bu noktada yetkili kişilerden gecikmeye dair bilgi edinmek adına 44 94 20 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Antalya Halk Süt Her Ay mı Veriliyor?

Halk Süt; başvurusu kabul edilen ailelere her ay dağıtılıyor. Proje dahilinde muhtaç ve yoksul aileler, çocuklarının sağlıklı gelişiminde son derece önemli bir yer tutan süt gereksinimlerini ücretsiz bir şekilde karşılayabiliyorlar.

Proje kapsamında yoksul ailelere UHD yani uzun ömürlü süt dağıtılıyor.

Uzun ömürlü olmalarının yanı sıra temiz ve sağlıklı olan UHD sütlerde çocukların sağlığını olumsuz yönde etkileyen herhangi bir kimyasal madde de yer almıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Halk Süt Başvuru Şartları

Halk Süt’e başvuracak anne ya da babanın çocuklarının 2-5 yaş aralığında olmaları gerekiyor.

Çocuklar; 5 yaşını doldurduğunda yapılan süt yardımı da kesiliyor.

Aynı zamanda ailenin hane aylık toplam net kazancının asgari ücretin 1/3’üne ya da altında bir rakama gelmesi yani aile aylık gelirinin güncel muhtaçlık sınırının altında olması da gerekiyor.

Antalya Halk Süt Başvurusu için Gerekli Belgeler

Halk Süt almak isteyenler; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ya da belediyelere sosyal yardım talep formu doldurmak adına gittiklerinde kendilerinden bazı belgeler de talep ediliyor.

Bu belgelerle muhtaç ve ihtiyaç sahibi olduklarını kanıtlamış oluyorlar.

Bu belgeleri kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

  • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
  • Çocuğun TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
  • Gelir belgesi
  • İkametgah belgesi
  • Aileye ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Kira sözleşmesi(kirada oturanlar için)
  • Maaş bordrosu
  • İşsiz kişilerin SGK’dan almaları gereken ve işsiz olduklarını gösteren belge

Yukarıdaki belgelerin yanı sıra başvuru sahiplerinin özel durumlarına göre engelli belgesi vb. belgeler teslim etmeleri de gerekebiliyor.

Örneğin; en az %40 engel oranı ya da ciddi kronik hastalığı yüzünden çalışamayacak durumda olanların tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu almaları gerekiyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Halk Süt Kimlere Verilir?

Hiçbir düzenli geliri ve mesleği olmayanlar yani muhtaçlarla hane halkı kazancı, muhtaçlık sınırının altında olan dar gelirliler yani yoksullar; Halk Süt alabiliyorlar.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kaydolanlara Halk Süt; öncelikli şekilde dağıtılıyor.

Yani Antalya Büyükşehir Belediyesi, internet üzerinden süt yardımına başvuran kişinin vakıf kaydının olup olmadığına bakıyor.

Vakıf kaydı olmayanların ise belediye kaydı olup olmadıklarını kontrol ediyor.

Muhtarlıktan alınan ‘fakirlik belgesi’; başvuru sahibinin süt başvurusunun olumlu sonuçlanma şansını yükseltiyor.

Eşi vefat eden ya da eşinden ayrılan, gelirsiz ve muhtaç dul kadınlar; velayetlerindeki çocukları için Halk Süt’e başvurabiliyorlar.

Kronik hastalığı yüzünden çalışamayacak halde olan anne ve babalar da süt yardımı alabiliyorlar.

Yangın, deprem vb. ciddi kazalara maruz kalarak, çalışma gücünü ya da imkanlarını kaybeden ailelere yani afetzedelere de süt yardımı yapılıyor.

En az %40 engel oranına sahibi olan ve çalışamayan yoksul veya muhtaç anne ya da babalar da süt yardımına başvurabiliyorlar.

Antalya Halk Süt Yardımı Hangi Hallerde Kesilir?

Süt yardımı alan ailenin çocuğunun 5 yaşını doldurması halinde yapılan süt yardımı kesiliyor.

Aile; 2-5 yaş aralığındaki diğer çocukları için yardım almaya devam ediyor.

Hak sahibi anne ya da babanın vefatı halinde de yapılan yardım, durduruluyor. Bu durumda hayatta olan eşin ölüme dair belediyeye mutlaka bilgi vermesi gerekiyor.

Çocuğun ölümü durumunda da yapılan süt yardımı sona eriyor.

İkametgah ya da adres değişikliği söz konusu olduğunda ise ailenin yeni ikametgahını mutlaka belediyeye bildirmesi gerekiyor.

Bildirim sonrası Halk Süt; ailenin yeni adresine gönderiliyor.

Antalya Halk Süt Dağıtım Merkezi Nerede

Anatalya halk süt dağıtımı nerede sorusuna cevap vermek gerekirse süt dağıtım merkezi Etiler, 07010 Muratpaşa/Antalya adresinden yapılmaktadır.

Bu yazımızda Antalya Büyükşehir Belediyesi süt yardımı başvurusuna dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de süt yardımı alıyorsanız ya almayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Süt yardım almak istiyorum iki tane çocuğum var kiralayım yardım edin hiç bir gelirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu