Belediye Yardımları

Sosinc.iib.gov.tr Nedir? Başvuru ve Sorgulama

Sosinc.iib.gov.tr Nedir? Başvuru ve Sorgulama 2023; İstanbul il sınırlarında yaşayan dar gelirli ve yoksul vatandaşların sosyal yardım başvurularını online platformda da gerçekleştirebilmeleri adına İBB tarafından oluşturulan sosinc.ibb.gov.tr sitesi üzerinden ihtiyaç sahipleri; İBB’nin sosyal yardımlarına başvurabiliyorlar.

Pandemi sürecinde faaliyete geçen site üzerinden muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar yani hane halkı kişi başı aylık kazancı güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar; yardımlara başvurabiliyorlar.

Başvuru sahipleri, aynı zamanda bu site üzerinden başvurularının kabul edilip edilmediğini de öğrenebiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca sosinc.iib.gov.tr nedir? Başvuru ve sorgulama nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Sosinc.iib.gov.tr Nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından pandemi dolayısıyla mağdur olan vatandaşların sosyal yardımlara başvurabilmeleri için oluşturulan sosinc.iib.gov.tr sitesi; vatandaşların yardım başvurularını daha kolay bir şekilde online platformda gerçekleştirebilmelerine olanak tanıyor.

1 milyon üstü vatandaşın sosyal yardım alabilmek adına başvurabilecekleri sosinc.iib.gov.tr aracılığıyla İBB;  pandemi dolayısıyla muhtaç konuma düşen dar gelirli ve yoksul vatandaşların yardım taleplerini karşıladı.

Ancak 2023 yılı Mayıs ayında İBB meclisinde MHP ve AKP grubu oyları doğrultusunda site üzerinden sosyal yardım başvurusu alınması; durduruldu.

Artık vatandaşlar, bu site üzerinden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yardımlarına başvuramıyorlar.

Lakin vatandaşlar, mevcut başvuru sonuçlarını site üzerinden takip edebiliyorlar.

Bununla birlikte ihtiyaç sahipleri; İBB Askıda Fatura Projesi’ne ‘Askıda Fatura’ sitesi üzerinden başvurabiliyorlar.

Sosinc.ibb.gov.tr Başvuru Formu

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yoksul ve dar gelirli vatandaşlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardımlarına eskiden sosinc.ibb.gov.tr sitesi üzerinden başvurabiliyorlardı.

Ancak Mayıs ayında alınan karar ile artık bu site üzerinden İBB yardımlarına başvurulamıyor.

İstanbul il sınırlarında yaşayan dar gelirli ve yoksul vatandaşlar; başvurularını TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile e-devlet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebiliyorlar.

E-devlet üzerinden İBB yardımlarına başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Bu linki tıkladığınızda sizden başvuru formu doldurmanız bekleniyor.

Formda sizlere kişisel bilgilerinize, mesleğinize, aylık gelir ve gider durumunuza, aylık hane kazancınıza yani muhtaç olup olmadığınıza dair sorular yöneltiliyor.

Başvurunuzun İBB tarafından değerlendirilip, olumlu sonuçlanması için formdaki tüm sorulara eksiksiz olarak yanıt vermeniz gerekiyor.

Formda yardım alabilmek adına kendilerini yoksul beyan edenler, muhtaçlık sınırının altında yaşamamalarına ya da işsiz olmamalarına rağmen kendilerini işsiz olarak belirtenler ve bir süreliğine yardım alanlar hakkında daha sonra İBB tarafından cezai yaptırım uygulanıyor.

Yaptırım dahilinde bu kişilerin aldıkları tüm yardımları güncel faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise İBB tarafından mahkemeye veriliyorlar.

Sosinc.ibb.gov.tr Başvuru Sorgulama

Belediyenin yardımlarına bu site üzerinden başvuran ihtiyaç sahipleri, başvuru sonuçlarını da aynı link üzerinden takip edebiliyorlar.

Mevcut başvuru sonucunu öğrenmek isteyenlerin ise https://sosinc.ibb.gov.tr/ linkine tıklamaları gerekiyor.

Başvuru sahipleri, TC kimlik no ve doğum tarihi bilgileri ile birlikte başvuru sonuçlarını bu link üzerinden takip edebiliyorlar.

Sosinc.ibb Askıda Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi olan İBBli vatandaşlar, eskiden Askıda Fatura başvurularını sosinc.ibb.gov.tr sitesi üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebiliyorlardı.

Ancak Mayıs ayı itibariyle artık Askıda Fatura başvuruları, bu site üzerinden yapılamıyor.

Askıya fatura bırakmak isteyenler, https://askidafatura.ibb.gov.tr/fatura-ekle linki üzerinden başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Su ya da doğalgaz faturalarını ödeyemeyen İBBli vatandaşlar, bu link üzerinden askıya fatura bırakıp, faturalarının hayırsever vatandaşlar tarafından ödenmesini sağlayabiliyorlar.

Hayırsever vatandaşlar, ihtiyaç sahiplerinin faturalarının tamamını ya da bir kısmını ödeyebiliyorlar.

Faturalarının ödenip ödenmediğini ya da ne kadarlık bir kısmının ödendiğini görüntülemek isteyen İBBli vatandaşlar; https://askidafatura.ibb.gov.tr/fatura-sorgula linki üzerinden sorgulama yapabiliyorlar.

İhtiyaç sahipleri; Askıda Fatura sitesi üzerinden İBB’nin ‘Aile Destek Paketi’, ‘Anne-Bebek Destek Paketi, Eğitim Destek Paketi yardım projelerine de başvurabiliyorlar.

İBB Yardımları Kimlere Verilir?

İBB; İstanbul sınırlarında ikamet eden, dar gelirli ve yoksul vatandaşlar için yardımlarda bulunuyor.

İşsiz ve gelirsiz vatandaşlar; yardımlardan öncelikli olarak faydalanabiliyorlar.

Bununla birlikte muhtaçlık sınırının altında yaşayanların da İBB yardımlarından faydalanma hakları bulunuyor.

Engelliler, kronik hastalar, işsiz ve muhtaçlar, sahipsizler, dar gelirliler, dul kadınlar ve yetim çocukları, asker, şehit ve gazi yakınları, üniversite öğrencileri, afetzedeler vb. toplumun temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan kesimi sosyal yardım alabiliyorlar.

İBB Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

İBB tarafından yapılan sosyal yardımları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Odun ve kömür yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Giysi yardımı
 • 65 yaş ve üstü yaşlılar için yapılan yardımlar
 • Engelliler için yapılan yardımlar(tıbbi malzeme ve cihaz yardımı)
 • Kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Sağlık yardımları
 • Fatura desteği
 • Kira yardımı
 • Öğrenciler için eğitim ve burs yardımı
 • Öğrenciler için kırtasiye yardımı
 • Şehit, gazi ve asker yakınları için yapılan yardımlar
 • Dul kadınlar ve yetim çocuklar için yapılan yardımlar
 • Diğer yardımlar

*** İBB yardımlarına ilişkin bilgi alabilmek için ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca Sosinc.gov.tr başvuru ve sorgulama işlemine dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu