Sosyal Yardımlar

Çoklu Doğum Yardımı Nedir? Başvuru Şartları ve E-Devlet Başvuru Formu

Çoklu Doğum Yardımı Nedir? Çoklu Doğum Yardımı Kimlere Verilir? Çoklu Doğum Yardımı Başvurusu, Çoklu Doğum Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır? Çoklu Doğum Yardımı Şartları ve Çoklu Doğum Yardımı Başvuru Formu detayları yazımızda...

Çoklu Doğum Yardımı Nedir? Şartları ve Başvurusu 2024; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı normal doğum yapan ailelere verdiği yardımların yanında çoklu doğum yapan ailelere yardımda bulunmaktadır.  Çoklu doğum yardımında çocuk sayısına bağlı olarak yardım miktarı değişiklik göstermektedir. İkiz yada üçüz doğum yapan annelere verilen çoklu doğum yardımı verilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığı tarafından çoklu doğum yardımı olarak verilen miktar yükseltilmiştir. Çoklu Doğum Yardımını 215 TL’den 400 TL’ye çıkarılarak ailelere destek olunması amaçlanmaktadır. Dar gelirli vatandaşlara verilen çoklu doğum yardımı çocukların beslenme ve öz bakım ihtiyaçları için 2 yıl boyunca aylık olarak ödenmektedir.

Her hangi bir sosyal güvencesi ve geliri bulunmayan kişilere verilen çoklu doğum yardımı almak için 0-24 ay yaş aralığında hayatta olan ikiz, üçüz, dördüz ve üstü çocukların olması yeterlidir.

Çoklu Doğum Yardımı Nedir?

Çoklu doğum yardımı nedir sorusuna cevap vermek gerekirse çoklu doğum yapan ve şartları taşıyan kişilere verilen sosyal yardım parasıdır. Çoklu doğum yardım aylık olarak hesaplanmasına karşın ödemeler 2 ayda bir defa hak sahiplerinin hesaplarına yatırılmaktadır.

Çoklu doğum yardımı ödemlerini 2 ayda bir defa toplu olarak PTT şubelerinden alabilirsiniz.

Çoklu Doğum Yardımı Kimlere Verilir?

Çoklu doğum yardımı kimlere verilir sorusuna cevap vermek gerekirse çoklu doğum yardımı hane haklı gelirinin aylık net tutarının 1/3 ünün altında olması gereklidir. Yardımdan yararlanmak için 0-24 ay yaş aralığında hayatta olan ikiz, üçüz, dördüz ve üstü çocukların olması gereklidir.

Çok yardımdan yararlanacak kişilerin Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olması ve doğum sonrası çoklu doğum yakıldığına dair raporun alınması gereklidir.

Çoklu Doğum Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır?

Çoklu doğum yardımı başvurusu bizzat doğum yapan anne tarafından ikametgah adresinin olduğu bölgede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bizzat gidilere yapılmaktadır. Başvurusu sırasında sadece kimlik yada ehliyet istenmektedir.

Çoklu doğum yardımı başvurusu için her hangi ikiz, üçüz, dördüz vd. çocuk sayısı açısından herhangi bir sınırlandırma bulunmadığı için 2 yada daha fazla doğum yapan kişiler başvuruda bulunabilir.

Çoklu Doğum Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır

Çoklu doğum yardımı başvuru mutlaka adres bilgilerinizin bulunduğu Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bizzat T.C. kimlik numaranız ile beraber yapılması gereklidir.

Çoklu Doğum Yardımı Başvurusu E-Devlet

Çoklu doğum yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayarak yapabilirsiniz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından e-devlet üzerinden yapılan başvurular detaylı olarak ilgilenerek bilgi verilmektedir.

Çoklu Doğum Yardımı Başvuru Formu

Çoklu doğum yardımı başvuru formu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidilerek doldurulmaktadır. Çoklu doğum yardımı başvuru formu doldururken sizin ve çocukların bilgileri tam olarak doldurulmalıdır. Hanede yaşayan kişi sayısı ve maddi durumunuzu yazmanız gereklidir.

Çoklu Doğum Yardımı Şartları

Çoklu doğum yardımı almak için bazı şartları taşımanız gereklidir. Çocukların ailesini yanında gelişimini daha iyi sağlamak için 2 yıl boyunca aylık olarak verilmektedir. Bu yardım programı kapsamında, canlı doğum ile sonuçlanan ve 0-24 ay yaş aralığında hayatta olan çocuklardan her birine ödeme yapılır.

Çoklu doğum yardımı şartları ise;

 •  Yardım programından yararlanabilmek için;
 • Fayda sahibi çocukların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
 • Hane içinde kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin aylık net tutarının 1/3 ünün altında olması hususunun MH kararı ile tespit edilmiş olması,
 • Müracaatçının hanesinde canlı doğum ile sonuçlanan ve 0-24 ay yaş aralığında hayatta olan ikiz, üçüz, dördüz ve üstü çocukların olması,
 • Sağlık Bakanlığının yaşa bağlı olarak belirlediği takip ve izlem dönemlerinde kayıtlı oldukları sağlık kuruluşunda sağlık kontrollerini yaptırmış olmaları,
 • SB’nin yaşa bağlı olarak belirlediği takip ve izlem dönemlerinde yaptırılan sağlık kontrollerine ilişkin verilerin USS üzerinden BSYBS’ye aktarılmış olması,

Çoklu Doğum Yardımı Sorgulama

Çoklu doğum yardımı başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından değerlendirildikten sonra e-devlet üzerinden sorgulanmaktadır. Çoklu doğum yardımı başvuru sonucu sorgulamak için  https://www.turkiye.gov.tr/ashb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama linkine tıklayabilirsiniz.

Çoklu Doğum Yardımı Ne Kadar

Çoklu doğum yardımı canlı doğum yapan her çocuk için ödenir. Çoklu doğum yardımı 2024 yılında yapılan düzeleme ile beraber 400 TL’den 800 TL’ye çıkarılırmıştır. Çoklu doğum yardımı çocuk başına 800 TL olarak güncellenmiştir.

Çoklu Doğum Yardımı Ne Zaman Yatar

Çoklu doğum yardımı almaya hak kazanan kişilere ödemeler Program kapsamında, yılın tek ayları olan; Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında yapılır. Ödemeler belirtilen aylarda yapılmaktadır. Her ayın 24’ü ile 28’i arasında T.C. Kimlik Numarasının son rakam göre PTT şubelerinden çekilmektedir.

 • “0” olanlara ilgili ödeme ayının 24’ünde,
 • “2” olanlara ilgili ödeme ayının 25’inde,
 • “4” olanlara ilgili ödeme ayının 26’sında,
 • “6” olanlara ilgili ödeme ayının 27’sinde,
 • “8” olanlara ilgili ödeme ayının 28’inde yapılır.

Yukarıda T.C. kimlik numaranıza göre ödemenizi çekebilirsiniz.

Çoklu Doğum Yardımı İçin Nereye Başvurulur

Çok doğum yardımı başvurusu resmi olarak ikamet edilen yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bizzat gidilerek yapılır. Çoklu doğum yardımı başvurusu için T.C. kimlik numarası yazılı resmi kimlik yanınızda olması yeterlidir.

Bir Yorum

 1. 1 buçuk yaşında oğlum var 3 yaşında oğlum var bunların beze ihtiyaci var. Kışlık eşyaları Yok kışlık eşyalara ihtiyacı var lütfen görün beni çocuklarıma yardım edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu