Maddi Yardım

PTT Yardım Parası Başvurusu ve Başvuru Formu

PTT Yardım Parası Başvurusu, PTT Yardım Parası Başvurusu Formu, PTT Yardım Parası Başvurusu Kimlere Verilir, PTT Yardım Parası Başvurusu Nasıl Alınır?

PTT Yardım Parası Başvurusu ve Başvuru Formu 2024; Maddi zorluk çeken dar gelirli vatandaşlara yapılan para yardımı ödemeleri PTT aracılığı ödenmektedir. PTT para yardımı başvurusu T.C. Kimlik kartınız ile bizzat başvurarak yapılmaktadır.

Her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan ve geliri olmayan kişiler PTT yardım parası başvurusunda bulunarak maddi yardım alabilirler. Sizlere bu yazımızda PTT yardım parası nasıl alınır? PTT yardım parası kimlere verilir? PTT yardım parası başvurusu ve PTT yardım parası başvuru formu hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

PTT Yardım Parası Nasıl Alınır?

PTT yardım parası nasıl alınır sorusuna cevap vermek gerekirse PTT tarafından yapılan para yardımı için dar gelirli vatandaşlar mutlaka internetten e-yada kaymakamlık binalarına  giderek bizzat başvuruda bulunmaları gereklidir.

PTT yardım parası almak için başvuruda bulunan gereken yerler ise;

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Kaymakamlıklar
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • E-Devlet

PTT Yardım Parası Başvurusu E-Devlet

PTT yardım parası başvurusu e-devlet üzerinden yapılmamaktadır. Maddi yardım parası almak ve yardım paralarını PTT şubelerinden çekmeyen isteyenler https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak başvuru yapabilirler.

PTT Yardım parası başvurusu e-devlet üzerinden yaptığınızda başvurunuz onaylanırsa PTT şubelerinden çekebilirsiniz.

PTT Yardım Parası Alma Şartları

PTT Nakdi para yardımı almak için bazı şartları taşımanız gereklidir. Maddi durumu kötü, her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan ve işsiz kişiler PTT yardım parası başvurusu yapabilirler. Ayrıca hane halkı geliri asgari ücretten düşük olan kişiler başvuru yapabilirler.

PTT yardım parası almak için gerekli şartlar ise;

 • Engelli bireler
 • Sosyal güvencesi bulunmayan kişiler
 • İşsiz olan ve çalışmayan kişiler
 • Kirada yaşayan
 • Her hangi bir gayrimenkulü olmayan
 • Hane halkı geliri asgari ücretten düşük olan

Bir çok kişinin yararlandığı para yardımdan faydalanmak için gerekli inceleme yapıldıktan sonra uygun olan kişilere ödemeler PTT şubelerinden yapılmaktadır. Başvurular e-devletten yada bizzat Kaymakamlık binasının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfına giderek yapılmaktadır.

PTT Para Yardımı Kimlere Verilir?

PTT para yardımı maddi imkanları kısıtlı olan geçinmekte zorluk çeken kişilere verilmektedir. Bakmakla yükümlü engelli birey olan kişilerinden alabileceği PTT para yardımı özellikle işini kaybetmiş kişilere verilmektedir. PTT para yardımı alabilecek kişiler ise;

 • Dul ve yetim kişilere
 • Engelli bireylere
 • Okuyan öğrencilere
 • Çalışmayan kişilere
 • Geliri olmayan kişilere
 • SGK kaydı bulunmayan
 • Eşi cezaevinde bulunan kişilere
 • Yaşlı ve hasta kişilere

Yukarıda kişilerin yanında bir çok kişiye nakdi para yardımı veren kurumdan sosyal yardım almak için e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilir yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfı aracılığı ile başvuruda bulunabilirsiniz.

PTT para yardımı başvuru sonrası yapılacak inceleme ile beraber uygun görülen kişilere ödeme yapılmaktadır.

PTT Yardım Parası Nasıl Alınır?

Hane başına yapılan bu ödeme hanede bulunan 18 yaşından büyük bireyin başvuruda bulunması sonra uygun görülmesi halinde PTT şubelerinden ödenmektedir. PTT aracılığı ile yapılan para yardımı başvurusu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kaymakamlıklar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve E-Devlet Kapısı üzerinden yapılmaktadır.

Kaymakamlık binalarında bulunan  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına kimliğiniz ile beraber giderek başvurunuzu yapmanız mümkün.  Ayrıca PTT şubelerinden ödenen para yardımı başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linine tıklayarak hemen başvuruda bulunabilirsiniz.

PTT para yardımı başvuru internetten online olarak e-devlet üzerinden yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayabilirsiniz.

PTT Yardım Parası Sorgulama Ekranı

PTT yardım parası sorgulama ekranı için e-devlet uygulamasına giriş yapabilirsiniz. Başvuru yapıldıktan sonra 1 hafta içerisinde başvuru sonucu belli olmaktadır. E-Devlet üzerinden yardım parası sorgulamak için Kurum Ödemeleri sayfasına giriş yapabilir yada bu linke https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama tıklayarak PTT yardım parası sorgulama ekranı üzerinden işlem yapabilirsiniz.

PTT yardım parası başvurusu yaptıktan sonra başvurunuzun inceleme aşaması bittiğinde olumlu yada olumsuz bilgi verilecektir.

PTT yardım parası sorgulama ve PTT adıma yatan para var mı? öğrenmek için PTT Yardım Parası Sorgulama – TC No ile E-Devlet Sorgulama yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca PTT Adıma Yatan Para Var Mı? PTT Hesabıma Para Yatmış Mı? yazımızı inceleyebilirsiniz.

PTT Yardım Parası Başvurusu

PTT yardım parası başvurusu için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kaymakamlıklar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Para yardımı almak isteyen dar gelirli vatandaşlar başvuru sonrası yardım parası ödemelerini PTT şubelerinden TC. kimlik numaralarını söyleyerek alabilirler. Başvuru işlemi ortalama 7 günde sonuçlanmaktadır.

PTT yardım parası almak için başvuru işlemi mutlaka 18 yaşından büyük hanede yaşan birey tarafından yapılması gereklidir.

PTT Yardım Parası Başvuru Formu

PTT yardım parası başvuru formu e-devlet üzerinden yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat giderek doldurulması gerekmektedir. PTT yardım parası başvuru formu doldurulurken mutlaka sizden istenen bilgilerin eksiksiz ve tam olarak doldurulması gereklidir. Yanlık yada eksik bilgi vermeniz para yardımı almamanıza neden olabilir.

PTT yardım parası başvuru formu doldurulurken hanede yaşan kişi sayısı, gelir durumu, okuyan çocuk bilgisi ve evinizin kira olup olmadığı bilgilerini girmeniz çok önemlidir.

PTT Yardım Parası Veriyor Mu

Bir çok kişi PTT para yardımı yapıyor mu? ve PTT yardım parası veriyor mu diye araştırma yapmaktadır. PTT para yardımı yapmamaktadır sadece devlet tarafından verilen yardımların ödemesini yapmaktadır. Para yardımı almaya hak kazanan kişiler ödemelerini PTT aracılığı ile alabilirler.

PTT Yardım Parası Bankamatikten Çekilir Mi

PTT yardım parası ATM çekilir mi sorusu yardım parası alan kişi tarafından merak edilmektedir. Düzenli olarak her ay para yardımı alan yada sosyal yardım, doğum yardımı ve devlet tarafından yapılan tüm maddi yardımları PTT kartı alan kişiler ATM’ler çekebilir.

PTT’ye Yatan Yardım Parası Kaç Gün İçerinde Çekilmeli

PTT’ye yatan sosyal yardım parası 40 gün içerisinde çekilmediğinde bu para tekrar para yatıran kuruma iade edilmektedir. Adına yatan parayı zamanında çekmediğinizde tekrar başvuru yaparak paranızı alabilirsiniz.

PTT Yardımları Nelerdir?

Devlet ve Belediyeler tarafından yapılan para yardımı ödemeleri PTT aracılığı ile dar gelirli vatandaşlara ödenmektedir. Kaymakamlık ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen para yardımı PTT şubelerinden hak sahibi kişiye kimliği karşılığında ödenmektedir.

PTT’nin yaptığı sosyal yardımlar ise;

 • Kronik hatalara elektrik yardımı
 • Konut yardımı
 • Kira yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Asker ailesi yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Elektrik yardımı
 • Eşi cezaevinde olan kadına yardımı
 • Engelli yardımı
 • Evde bakım yardımı
 • Doğum yardımı
 • Yetim ve öksüz yardımı
 • Öğrenciye burs
 • Doğalgaz yardımı

Yukarıda verilen yardımların yanında belli dönemlerde hane yardımı ve diğer aile yardımı adı altında farklı sosyal yardım ödemeleri yapılmaktadır.

PTT Yardım Parası Ne Zaman Yatar?

PTT para yardımı başvurusu onaylanan kişilerin merak ettiği konulardan biride PTT yardım parası ne zaman sorusudur. Özellikle evde bakım maaşı ve SED yardım ödemeleri her ay değişiklik gösteren ödemlerden biridir. Başvurusu onaylanan kişilere ödemeler her ayın 5 ile 15 arasın da yapılmaktadır.

Düzenli olarak sosyal yardım ve para yardımı alan kişiler PTT yardım parası ne zaman yatar sorgulamak için internetten online olarak e-devlet üzerinden sorgulayarak PTT şubelerinden ödemeleri alabilir.

Telefonla Yardım Parası Sorgulama

Para yardımı almaya hak kazanan kişiler adlarına yardım parası yatıp yatmadığını öğrenmek için telefonla PTT yardım parası sorgulama için 444 1 788 numaralı PTT çağrı merkezini arayabilir yada ALO 183 sosyal destek hattından bilgi alabilir.

9 Yorum

 1. 3 çocuğum var kırtasiye destek parası yardım talep ediyorum

 2. Ben epleks hastasıyım ve sağ elim donduralacak çalışamıyorum aile ihtiyacımız var. 2 tane kız çocuğu var. Birisi 9 yaşında ilkokul öğrenci 3 sınıfa geçti kırtasiye malzemesi lazım alamıyorum ihtiyacımız var. Küçük kız 1.5 yaşında bebek bezi ve lslak medil yardım etmenizi istiyorum. Mahallemizde hiç bir bakkal yok sizden gıda ve temizlik yardım etmenizi istiyorum. Yardım ederseniz hepinize allah razı olsun derim çok dua ederim.

 3. İnsanların beni dışlamalarindan yoruldum evet ben ceza evinden kovit izniyle çıktım çalışamıyorum bir oğlum var 16 yaşında maddi sıkıntı yaşıyorum lütfen banada yardımcı olun bu cezaevinden çıkmış diyip hor görmeyin sizlerden yardım elinizi uzatmanizi istiyorum gereğini yapılmasını saygılarımla arz ederim

 4. Bursa yenişehir de oturuyorum kirada oturuyorum lütfen yardım edin para yardımı istiyorum

 5. 1000 TL maddi yardım başvurusu eşim çalışmıyor kiradayım çok zor durumdayız 3 çocuğum var Allah rızası için yardım edin

 6. Sayın yetkilim evimiz ağır hasarlı olarak görünüyor ve yıkım kararı var ve herhangi bir gelirimiz yok issizim üç çocuğum okuyor ve masraflarını karsilayamiyoruz içimiz yanıyor rica etsem Nakdi yardımı yaparmisiniz Devletimize ve makamına saygıyla

 7. Benim durumum yok bana yardım eli uzatın kirada yaşıyorum eşimden ayrıyım benim durumum yok üç kızım var 3kızım ikisi ışitme engeli büyük kızım ünüversite okuyor 2kisi lise de okuyor ptt yadım parası istiyorum benim durumum yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu