Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama

Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama
A+
A-

Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama: Ülkemizde belediyeler ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları; kış aylarında ısınma giderlerini karşılayamayan vatandaşlara kömür ve odun yardımında bulunuyor.

Doğalgaz ile ısınan aileler içinse belediyeler ve vakıflar tarafından doğalgaz yardımı yapılabiliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından koronavirüs salgını sürecinde faturalarını ödeyemeyen vatandaşlar düşünülerek başlatılan Askıda Fatura projesi, diğer belediyelere örnek teşkil ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sosyal yardım alabilmek adına başvuran yani belediyelerde muhtaç olarak kaydı bulunan kişiler; su ve doğalgaz faturalarını karşılama noktasında yardımsever vatandaşlardan destek alıyor.

Bazı belediyeler ise doğalgaz giderlerini karşılamakta zorlanan ihtiyaç sahiplerinin faturalarının tamamını ödeyebileceği gibi bir kısmını da ödemeyi tercih edebiliyor.

Bu yazımızda kısaca doğalgaz yardımı nasıl alınır? Doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte doğalgaz ile ısınan yoksul ve dar gelirli aileler; doğalgaz fatura giderlerini nasıl karşılayabileceklerini düşünür oldu.

Özellikle pandemi sürecinde işleri durma noktasına gelen vatandaşlar; doğalgaz faturalarının bir kısmının devlet tarafından karşılanıp karşılanmayacağını araştırmaya koyuldu.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar; doğalgaz fatura yardımı almak adına ikametgahlarının bulunduğu yerdeki belediyeye ya da belediyeye bağlı olarak görev yapan Sosyal Hizmet Müdürlüklerine başvurabiliyorlar.

Başvuruların bizzat muhtaç vatandaşlar tarafından yapılması gerekiyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da tıpkı belediyeler gibi elektrik, su ya da doğalgaz faturalarını ödemekte maddi yetersizliğe düşen kişilere yardımcı olabiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğalgaz yardımına başvurmak isteyenlerin ise ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri gerekiyor.

Belediyelerin doğalgaz yardımına başvuran kişiler, aynı zamanda gıda ve erzak yardımı, giysi yardımı, mobilya ve eşya yardımı vb. diğer yardımlara da aynı form üzerinden başvurabiliyorlar.

Aynı şekilde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giden kişiler de burada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, elektrik yardımı vb. yardımlarına başvurabiliyorlar.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğalgaz yardımı başvurularının kabul edilip edilmediğini sorgulamak isteyen vatandaşların ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini aramaları gerekiyor.

Belediyeye elektrik, su ya da doğalgaz yardımı alabilmek adına başvuranlar ise sorgulama işlemlerini ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak, gerçekleştirebiliyorlar.

Vatandaşlar, başvurdukları belediyeyi ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını aramak suretiyle de başvurularının son durumunu takip edebiliyorlar.

E-devlet üzerinden ya da internette farklı bir platform üzerinden ise sorgulama işlemi şu an için yapılamıyor.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu

Belediyelerin ya da vakıfların doğalgaz yardımına başvurmayı düşünen ihtiyaç sahiplerinin öncelikle sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formlar, kişilerin aylık kazançlarına, mesleklerine, gelirlerine, giderlerine, aylık fatura ödemelerine dair birtakım sorulardan oluşuyorlar.

Belediye değerlendirme kurulu ya da vakıf mütevelli heyeti; başvuru sahibinin sorulara verdiği yanıtları ve başvuru sahibi tarafından teslim edilen belgeleri inceledikten sonra yardım edeceği kişilere dair karar veriyor.

Yani form ile kişilerin muhtaçlık durumlarını tespit etmeyi amaç ediniyor.

Bu yüzden de doğalgaz yardımı, su ya da elektrik yardımı vb. yardımlar almayı düşünenlerin formdaki sorulara doğru yanıtlar vermeleri gerekiyor.

Aksi halde muhtaç veya dar gelirli olmamalarına rağmen kendilerini işsiz ve muhtaç gösterenler; bu durumun belediye ya da vakıf tarafından fark edilmesi sonrasında cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Bu kişilerin doğalgaz yardımı ve aldıkları tüm yardımları güncel faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor.

Geri ödeme yapmayan kişiler hakkında ise dava açılıyor.

İBB Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Askıda Fatura Projesi ile Doğalgaz ve Su Faturalarını Ödeyemeyenlere Yardımcı Oluyor. İBB tarafından başlatılan Askıda Fatura Projesi sayesinde mevcut doğalgaz veya su faturalarını ödeyemeyen ve İBB’ye başvuran kişilerin hayırsever vatandaşlar tarafından faturaları ödeniyor.

Doğalgaz faturası yardımı almak isteyenlerin Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine bizzat başvurmaları gerekiyor.

Hayırsever vatandaşlar ise Askıda Fatura sitesine girerek, burada yer alan faturaları ödeyebiliyorlar.

Aynı zamanda ihtiyaç sahiplerine maddi yardımlarda da bulunabiliyorlar.

Aile Destek Paketi’ni seçen hayırsever vatandaşlar, ihtiyaç sahibi ailelere 100 TL ya da 250 TL bağış yapabiliyorlar.

Eğitim Destek Paketi ile üniversite öğrencilerine 250 TL bağışlayabiliyor, Anne-Bebek Destek Paketi ile 0-3 yaş aralığında bir çocuğu olan annelere 150, birden çok çocuğu olan annelere ise 250 TL bağışlayabiliyorlar.

Doğalgaz Fatura Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Doğalgaz fatura yardımına muhtaçlık sınırının altında yaşayan bireyler, yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, asgari ücretin 1/3’ünün altında kalan yoksul ve dar gelirli haneler başvurabiliyorlar.

Sigortalı bir işte olmalarına rağmen muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olanlar, bu yardımdan yararlanabiliyorlar.

Muhtaç ve işsizler, engelliler, çalışmasına engel kronik hastalığı olanlar, eşi vefat etmiş gelirsiz dul kadınlar, afetzedeler, muhtaç asker, şehit ya da gazi yakınları; kısacası temel ihtiyaçlarını karşılayamayanlar doğalgaz fatura yardımı alabiliyorlar.

Belediyeler ya da vakıflar tarafından muhtaç vatandaşlar için yapılan doğalgaz yardımı, tek seferli olabileceği gibi düzenli de olabiliyor.

Yani vatandaşlar, kış ayları bitene kadar doğalgaz yardımı alabiliyorlar.

Belediyeler ya da vakıf tarafından yapılan yardımların süresi, belediye ya da vakıf bütçesine, başvuruların yoğunluğuna ve başvuru sahiplerinin muhtaçlık durumlarına göre değişiklik gösterebiliyor.

** Muhtaçlık sınırının altında yaşamlarına devam etmelerine rağmen üzerlerine kayıtlı gayrimenkulü veya değerli menkulü olan vatandaşlar, hiçbir şekilde doğalgaz yardımına ve diğer yardımlara başvuramıyorlar.

Doğalgaz Yardımı için Gerekli Belgeler

Doğalgaz, elektrik, su vb. fatura yardımı almak isteyen ya da diğer sosyal yardımlara başvuran kişilerden bazı belgeler talep ediliyor.

Talep edilen bu belgeler, kişilerin özel durumlarına göre değişebiliyor. Örneğin, engelli vatandaşlardan 2022 engelli raporu talep edilebiliyor.

Yardım başvurusunda kişiden talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • TC kimlik no aslı ve fotokopisi
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • İkametgah belgesi
  • Aile bireylerine dair gelir belgesi
  • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
  • Doğalgaz fatura yardımı başvuru formu
  • Engelliler için 2022 engelli raporu
  • Kronik hastalar için sağlık kurulu raporu

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Doğalgaz yardımına, yardım için gerekli belgelere ve başvuru şartlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek adına belediyelere ait ALO153 Beyaz Masa hattını veya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ALO144 veya ALO183 Sosyal destek hatlarından birini arayabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Var Mı? Doğalgaz Yardımı Yapılıyor Mu?

Devlet tarafından yapılan elektrik faturası yardımı ve yakacak yardımının yanında bazı illerde doğal gaz yardımı uygulaması başlanmıştır. Bazı illerde ise doğal gaz yardımı belediye tarafından askı fatura ile ödenmeye başlanmıştır. Doğal gaz yarımı ısınma yardımı olarak pilot uygulama olarak ile başlamıştır.

Yakacak Yardımı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kış aylarında ısınma ihtiyaçlarını kömür ve odun sobası ile karşılayan yani evinde doğalgaz bulunmayan kişiler, belediyelere ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yakacak yardımı almak adına başvurabiliyorlar.

Yakacak yardımı dahilinde kış ayları yaklaşmaya başlarken belediyeler ve vakıflar tarafından ihtiyaç sahiplerine kömür ve odun dağıtıyor.

Dağıtılan kömür ve odunlar sayesinde yoksul vatandaşlar, kış aylarında soğuk havalardan korunabiliyorlar.

Evinde kömür sobası olmayan muhtaç vatandaşlar ise soba yardımı alabiliyorlar.

Belediye yakacak yardımına e-devlet kanalı üzerinden başvurulabiliyor.

Yakacak yardımı ön başvuru işlemini e-devlet üzerinden gerçekleştirmek isteyen vatandaşların öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları, Uygulamaya Git Seçeneğine tıkladıktan sonra belediye sosyal yardım başvuru formunda başvuracakları belediyeyi seçmeleri gerekiyor.

İhtiyaç sahipleri, daha sonra başvuru formunu doldurup, formun altında yer alan sosyal yardım türleri arasından yakacak yardımını işaretleyerek, belediye yakacak yardımına başvurabiliyorlar.

Dilerlerse listede yer alan ve ihtiyaç duydukları gıda ve erzak yardımı, kırtasiye yardımı, sosyal destek kartı vb. diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

Başvuru sonuçlarını ise aynı link üzerinden takip edebiliyorlar.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının yakacak yardımına başvurmayı düşünen vatandaşların ise bizzat vakfa gitmeleri gerekiyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yakacak yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılamazken, başvurular, e-devlet kanalı üzerinden sorgulanabiliyor.

Vakıf yakacak yardımı başvuru sonucunu öğrenmek isteyen vatandaşların ise https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar, bu link üzerinden diğer vakıf yardım başvuru sonuçlarını da görüntüleyebiliyorlar.

Bu yazımızda doğalgaz yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya ve konuya dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de doğalgaz yardımı alıyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.