E-Devlet

E-Devlet Mama ve Bez Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu

E-Devlet Mama ve Bez Yardımı Başvurusu 2024; E-devlet mama ve bez başvurusu, devlet tarafından kişilere sunulan yardımlardan birisidir. Bu yardımın ise genel olarak sosyal yardımlaşma kurumlarına kayıtlı olan yardıma ihtiyacı olan kişilere verildiği görülmektedir.

Devlet kişilere birçok konuda imkanlar tanımaya çalışmaktadır. Birçok farklı alanda tanımış olduğu imkanları ise her geçen gün daha da geliştirerek vatandaşına sunmaktadır. Vatandaşlara sunulan bu yardımlar aslında küçük gibi gözükmektedir ancak bu yardımların ihtiyaç sahibi olan kişiler ivin oldukça önemli olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

İhtiyaç sahipleri için yapılan her yardımın anlamı ve önemi oldukça büyüktür. Bu yüzden de her yıl yapılan yardımlar daha da çeşitlenerek ve artarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaya çalışmaktadır.

İhtiyaç sahibi olan anne ve bebeler devletin sunmuş olduğu mama ve bez yardımı başvurusu ile çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Bu yüzden bu yardıma ihtiyaç duyan kişilerin başvuru formunu tamamlayarak başvurmaları gerekmektedir.

Mama ve Bez Yardımı Kimlere Verilir

Mama ve Bez yardımı maddi zorluk içerisinde olan geçinmekte zorlanan çocuklu ailelere yapılan sosyal yardımlardan biridir. Mama ve Bez yardımı hane alkı geliri kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3/1 oranından düşük olan ve her hangi geliri olmayan herkes başvurubilir.

Hanede yaşayan 0-3 yaş arasında çocuğu olan tüm dar gelirli ailelere başvuru yapabilir.

Belediyeler Mama ve Bez Yardımı Yapıyor Mu

Belediyeler mama ve bez yardımı yapmaktadır. Ayrıca bir çok belediye çocukların gelişimini desteklemek adına süt yardımı da yapmaktadır. Mama ve bez yardımı başvuru yapmak ve başvuru formu doldurmak için belediye sosyal yardımlaşma birimine yada ALO 153 numarasını arayarak öğrenebilirsiniz.

Süt yardımı almak için Halk Süt Başvurusu ve Başvuru Formu yazısını inceleyebilirsiniz. Ayrıca yeni doğrum yapmış anne lere gönderilen Hoş Geldin Bebek Paketi Başvurusu ve Başvuru Formu linkine tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Mama Ve Bez Yardımı Başvurusu 2024

E devlet mama ve bez başvurusu diğer yıllarda olduğu gibi 2024 yılında da ihtiyaç sahibi olan kişiler için hazırlanmıştır. Bunun sebebi ise devlet tarafından verilen bu yardımın kişilere maddi anlamda kolaylık sağlamasıdır.

Kişilere yapılan yardımlar her zaman kişileri bazı sıkıntılı durumlardan kurtararak onların az daha olsa rahat bir süreç geçirmelerine yardımcı olmaktadır. Bu yapılan mama ve bez başvurusu içinde aynı durum geçerlidir.

Devletin sunmuş olduğu mama ve bez yardımı başvurusu formu sayesinde vatandaşlar biraz da olsa çocuklarının temel ihtiyaçlarını daha rahat karşılayabileceklerdir. Bu durumda anne ve babaları oldukça rahatlatmaktadır. Durumun böyle olması ile de daha önce yapılan yardımların bu yıl yapılmasına da kadar verilmiştir.

Mama ve bez yardım başvurusu 2024 kapsamında devletin vatandaşlarına sunmuş olduğu bu yardımı almak isteyen kişilerin aşağıda belirtilen yerlere başvurmaları gerekmektedir.

 • Kaymakamlık binaları
 • Sosyal Güvenlik Kurumları
 • Sosyal Dayanışma Ve Yardımlaşma Vakıfları
 • Muhtarlıklar
 • Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri
 • Sosyal Hizmetler Müdürlükleri

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır

Yeni doğan bebek mama ve bez yardımı başvurusu nereye yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse mama ve bez yardımı başvurusu  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Kaymakamlık binalarından bulunan sosyal yardımlaşma derneği ve muhtarlıklara başvurulmalıdır.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır E-Devlet

Mama ve bez yardımı e-devlet başvurusu yapabilirsiniz. Mama ve bez yardımı başvurusu e-devlet üzerinden belediyelerin e-devlet sayfasından yapılmaktadır. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıkladıktan sonra açılan sayfada yardım türünü bebekler için mama ve bez yardımı linkine tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Dilerseniz e-devlet üzerinden yeni doğan bebek yardımı paketini aynı link üzerinden başvuru formu doldurarak alabilirsiniz. Anne adayları doğum yaptıktan sonraki 6 ay boyunca başvuruda bulunabilirsiniz.

Mama ve bez yardımı e-devlet başvurusu için bu link üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Şartları Nelerdir

Mama ve bez yardımı başvurusu şartları hakkında bilgi vermek gerekirse;

 • Mama ve bez yardımı almak için hane halkı gelirinin asgari ücretin üçte biri kadar olması gereklidir
 • Her hangi bir gelirinin bulunmaması gereklidir
 • Yardım talebinde bulunan kişinin ve beğenin TC kimlik kartının olması
 • Gelir belgesini gösteren evrak ve maaş bardosu
 • Muhtarlıktan alınmış fakirlik belgesi
 • Her hangi bir sosyal yardım almıyor olmak

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Gerekli Evraklar

Mama ve bez yardımı başvurusunda bulunmak için gerekli olan evraklar ise;

 • Başvuruda bulunan kişinin kimlik kartı
 • Mama ve bez yardımı alacak bebeğin kimlik fotokopisi
 • Gelir belgesinin gösteren resmi belge
 • Bebeğin 2015 yılından sonra sağ olarak doğması
 • Varsa kira kontratı
 • Her hangi gelirinin olmadığını gösteren belge
 • Muhtarlıktan alınacak fakirlik kağıdı
 • Başvuru formu ( Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıftan alınacak)

E-Devlet Mama ve Bez Yardımı Başvuru Formu

E-Devlet mama ve bez yardımı başvuru formu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından alınan yardım talep formudur. Mama ve Bez yardımı almak isteyenler bu formu eksiksiz ve doğru olarak doldurmaları gereklidir.

E-devlet mama ve bez yardımı başvuru formu için ise bu linke tıklayabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti e-devlet kullanıcı girişi yaparak mama ve bez yardımı başvuru formunu doldurmanız yeterlidir.

E-Devlet Bebek Bezi Yardımı Başvurusu

E devlet mama ve bez başvurusu vatandaşların merak ettiği devlet tarafından verilen bir yardımlardan birisidir. Bu yardım vatandaşların çocuklarının temel ihtiyaçlarına katlı sağladığı için bir-çok kişi tarafında önemsemektedir. Bu yüzden de bu yardım ile ilgili birçok soru gelmektedir. Gelen sorular arasında bu yardımın ne kadar olduğu, nasıl verildiği, nasıl başvurusunun yapıldığı ve ne zaman alınacağı bulunmaktadır.

Söz konusu olan yardıma başvuru yapmak isteyen kişilerin belediye, Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, SGK, Kaymakamlık, Muhtarlık gibi devletle işbirliği içinde olan yerlere başvuru yapmaları gerekmektedir. Teknolojinin ilerlemiş olması ile beraber ise bu sayılan yerlerin dışında internet üzerinden de başvuruların yapılabileceği söylenebilmektedir.

Internet üzerinden başvuru yapmak isteyen kişilerin öncelikle e devlet şifrelerini almaları gerekmektedir. Daha sonrasında ise e devlete giriş yaparak arama yapılan kısma ” e- Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi Ve Sorgulama” yazmaları gerekmektedir. Daha sonrasında ise ekranda yer alan formu doldurarak başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Mama ve bez yardımı başvurusu için yukarıdaki verilen adımları uygulamak yeterli olacaktır. Oldukça kolay bir şekilde yapılabilecek bu başvurulara ihtiyaç sahibi olan herkesin başvurmasının iyi olacağı söylenmektedir.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Mama ve Bez Yardımı Başvurusu

E devlet mama ve bez başvurusu devletin ve bununla beraber diğer bulunan sosyal yardım vakıflarının ve kuruluşlarının da vatandaşlara sağlamış olduğu yardımlar arasında yerini almaktadır. Bu yardımları ise devlet gerçekten ihtiyaç sahibi olan ailelere vermeyi planlamaktadır.

İhtiyaç sahibi olan ve yenidoğan bebeği olan ailelerin devlet ve diğer sosyal yardım kuruluşlarına ulaşması gerekmektedir. Bu yerlere ulaşan kişilerden gerekli bazı bilgiler toplanmaktadır. Toplanan bilgiler çerçevesinde ise kişilerin maddi durumu değerlendirme altına alınmaktadır. Değerlendirme sonucunda ise devletin uygun görmesi halinde kişilerin yardım başvuruları kabul edilmektedir.

Mama ve bez yardımı başvuru yap şeklinde de kişilerin bulabileceği bu yardım başvuruları kişilere belirli bir süre verilmemektedir. Verilen süre zarfında ise kişilere bu yardımların oldukça olumlu etkisinin olduğu da alınan geri dönüşler ile anlaşılmaktadır.

E devlet mama ve bez başvurusu kapsamınsa yapılan yardımların ise her başvuru yapan aileye verilmediğinin bilinmesi gerekmektedir. Bu yüzden de devlet yapılan başvuruları detaylı bir şekilde inceledikten sonra gerçekten gelir düzeyi düşük olan, bebeğin ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ailelere vermeyi daha çok tercih etmektedir. Bu yüzden de yardımları belirli bir sıraya düzende sıralanmaktadır.

E devlet mama ve bez başvurusu sonucunda belirlemiş olduğu kişiler 2 yıl boyunca bu konuda destek vermektedir. Vermiş olduğu bu destek sayesinde de bebeğin temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan aileleri rahatlatmayı hedeflemektedir.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır

Mama ve Bez yardımı başvuru sorgulama için kimlik kartınız ile beraber Sosyal Güvenlik Kurumana bizzat başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca ödemenizin yatırılıp yatırmadığını ve başvuru durumunuzu sorgulamak için e-devlet bebek mama ve bez yardımı sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz.

Mama ve Bez Yardımı Ne Kadar

Mamam ve bez yardımı PTT şubeleri ve Ziraat Bankası aracılığı ile hak sahibine ödenir yada hak sabinin hesabına yatırılır. Mama ve bez yardımı 2024 yılı itibari ile aylık 239 TL olacak şekilde aylık ödenmektedir. Mama ve bez yardımı parası doğan çocuk sayısına göre artış göstermektedir.

Mama ve Bez Yardımı Ne Zaman Ödenir

Mamam ve bez yardımı ne zaman ödenir ve ne zaman yatar sorusuna cevap vermek gerekirse mama ve bez yardımı başvurusu onaylanan kişilere tam 2 yıl boyunca her ay ödenir.

Sizlere bu yazımızda e-devlet mama ve bez yardımı başvurusu hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

31 Yorum

 1. 2 cocugum var ikisinidw bezliyorum herhangi bir gelirim yok yardim istiyorum calismiyorum kizim 2 yasinda oglum 5 aylik yardimci olsaniz sevinirim

 2. Bez ve mama desteğini istiyorum kiracıyim ve küçük bir bebeğim var yardım edin bana

  1. Benim 5 tane çocuğum var yeni doğan bir bebeğin var sizden mama ve bez yardımı istiyorum ve eşim calişmiyor gelir durumum yok sizden yardım istiyorum

 3. Merhaba ben bir hanımıyım evim kira 8 çocuğum var biri yeni doğmuş sizden yardım talep ediyorum

 4. 1 yaşında oğlum var eşim calismiyor ihtiyaçlarımızı karsilayamiyoruz çok zorlanıyoruz bez ve mama desteği istiyorum çocuğum için destek olursanız seviniriz

 5. İki çocuğum var biri 1 diğeri üç bez yardım için başvuru yapıyorum

 6. Benim bir bebeğim var 4 numara bez kullanıyorum erkek 5 aylık mama bez ıslak mendil istiyorum Bana yardımcı olur musunuz

 7. Ben bebeğim için bez ve mama yardımı için ve okula giden 1 çocukgum var

 8. Ben bebeğim için bez ve mama yardımı için ve evim kira bı kiz var okula gidiyor bebeğim için yardım bekliyorum

 9. Merhaba benim 5tane çocuğum var eşim çalişmiyor gelir durumum yok bende maddi yardım almak istiyorum bez yardımı almak istiyorum lütfen yardımcı

 10. Ben bahar 5 çocuk annesiyim gerçekten çok ihtiyacımız var hem bez hemde mama yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 11. Çocuğum küçük bez alamıyorum kucam hasta calisamiyor gecimimiiz yok bize yardım edin

 12. Bize kücuk bebeyem var mama. Lazim bez lazim ne olur bize yardim etin

 13. Ne olur benim küçük bebeyim var biz bez lazım bize süt lazım ne olur yardım etin

 14. Eşim çalışmıyor bez mama alamiyorum çocuğuma yardıma ihtiyacım var kirada oturuyom

 15. Benim bir oğlum var bez kullaniyom 1 yasinda yetistiremioz esim daha çalışmıyor kiraciyim lutfen bana bez ve islak mendil yardimi talep ediyorum

 16. Çocuğuma bakamıyorum eşim çalışmıyor bize yardım edin mama bez istiyorum sizden

 17. 2 cocugum var eşimden ayriyim sizden sadece bez ve sút yardimi istiyorum

 18. 2 oğlum var beze ihtiyacımız var kiracıyim eşyaları Yok kış günü usuyolar donuyolar yardım edin lütfen

 19. Benimde iki cocugum var ikisinde bezliyorum lutfen yardim edin kiradayim Allah rizasi için yardim edin yardiminiza ihtiyacim var lutfen

 20. Gıda yardımına ihtiyacım var 3tane çocuğum var eşim calismiyo kiraciyim bez bebek mamasina ihtiyacım var

 21. Merhaba bnm oğlum 6 yaşında engelli bez kulanıyor 4 yaşında çocuğum var geceleri bez takıyorum bezi yetistiremiyoruz hamileyim doğumum az kaldı bebegimede bez lazım olcak sizden 6 numara bez talep ediyorum

 22. Benim 1,5 yaş bebek var ona bez alamıyorum ne gece ne gündüz bez tamamlıyor bez yok eşim ayrı bez ıslak mendil ihtiyacım var

 23. 6 aylık bbeyim var mama ile bez yardimi istiyorum yada parasını

 24. İyi günler sizden yardım istiyorum öctane tane çocuğum var kiradayim eşim çalışamıyor zor durumdayım sizden yardım talebinde bulunuyorum kızım altı aylık sütüm yok süt alamıyorum bez alamıyorum lütfen yardımcı olun ihtiyacım var

 25. Ben sizden 3 yaşında kızım var 5 numara bebek bezi ve lslak medil yardım etmenizi istiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu