Sosyal Yardımlar

Mama ve Bez Yardımı Kimlere Verilir? Başvurusu ve Başvuru Formu

Mama ve Bez Yardımı Kimlere Verilir? Başvurusu ve Başvuru Formu; Yoksul ve fakir ailelerin dünyaya gözlerini yeni açmış bebeklerinin mama ve bez ihtiyaçlarını karşılamak adına ülkemizde belediyeler, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları başta olmak üzere birçok kurum, dernek ve vakıf; bu ailelere mama ve bez yardımında bulunuyor.

Yoksul aileler; kamu kurum ve kuruluşlarına mama ve bez yardımı başvurusunda bulunarak; para yardımı alabilecekleri gibi Yeni Doğan Bebek Paketi desteği kapsamında bebek maması, bebek bezi, bebek beşiği vb. malzemelerin yer aldığı hediye paketlerini de alabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca mama ve bez yardımı başvurusu nasıl yapılır? Mama ve bez yardımından kimler yararlanabilir? vb. konuyla ilgili olarak merak edilen soruları yanıtlamaya, sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Mama ve Bez Yardımı Nedir?

TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yoksul ailelere destek olmak, yeni doğan bebeklerin sağlıklı gelişimini desteklemek adına yapılan yardıma mama ve bez yardımı ismi veriliyor.

Ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yanı sıra birçok kurum ve kuruluş da yoksul ailelere mama ve bez yardımı sunabiliyor.

Örneğin, ihtiyaç sahibi vatandaşlar, mama ve bez yardımı almak adına belediyelere, derneklere, vakıflara ve sivil toplum kuruluşlarına başvurabiliyorlar.

Başvurular; sosyal hizmetler müdürlüklerine gidilerek de gerçekleştirilebiliyor.

Mama ve Bez Yardımı Nereden Alınır?

Mama ve bez yardımı başvurusu nereye yapılır ve mama ve bez yardımı nereden alınır sorusuna cevap vermek gerekirse;

 1. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına
 2. Sosyal Yardım Dernekleri
 3. Belediyelere
 4. Sosyal Güvenlik Kurumu
 5. Kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmetler biriminden

Yeni doğan bebek mama ve bez yardımı başvurusu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerine, Sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakıflarına, kaymakamlık binalarındaki sosyal hizmetler müdürlüklerine ve muhtarlıklara gidilerek yapılabilir.

Mama ve Bez Yardımı Yapan Belediyeler

Bir çok belediye dar gelirli muhtaç ailelere mama ve bez yardımı yapmaktadır. Ayrııca yerni doğrum yapmış annelere Hoş geldin bebek paketi gönderen belediye ayrıca muhtaç ailelere destek olmak adına her ay mama ve bez yardımı yapmaktadır. 0-2 yaş aralığında bebeklere verilen mama ve bez yardımı İzmir, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bir çok il ve ilçe belediyesinde verilmmektedir.

İşte mama ve bez yardımı yapan belediyeler;

 • Ankara Büyükşehir Belediyesi
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi
 • İzmir Büyükşehir Belediyesi
 • Bursa Büyükşehir Belediyesi
 • Adana Büyükşehir Belediyesi
 • Antalya Büyükşehir Belediyesi

Yeni doğan bebek paketi başvurusu için Hoş Geldin Bebek Başvurusu ve Başvuru Formu 2024 yazımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca süt yardımı almak için Halk Süt Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu linkine tıklayabilirsiniz.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama ve bez yardımına nasıl başvurabileceğinizi, hangi kurumların mama ve bez yardımında bulunduğunu kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaç ve yoksul ailelere yönelik birçok yardım yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; ihtiyaç sahibi ailelerin mama ve bez yardımı başvurularını kabul ediliyor.

Bu yardıma başvurmak isteyenlerin kaymakamlık binalarına bağlı olarak faaliyetlerine devam eden sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gitmeleri, burada başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Vatandaşlar; sosyal hizmetler müdürlüklerine giderek de başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Başvurusu kabul edilen adaylar; yeni doğan bebekleri için 2 yıl boyunca bu destekten yararlanabiliyorlar.

Mama ve bez yardımı parası; başvuru sahibinin hesabına yatırılıyor.

İhtiyaç sahipleri; Ziraat Bankası’ndan ya da PTT şubelerinden kendi hesaplarına yatırılan parayı çekebiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; başvurusu kabul edilen ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına 2024 yılı için aylık 239 TL yardım parası yatırıyor.

Yardım parası; her yıl güncelleniyor.

E-Devlet üzerinden online olarak mama ve bez yardımı başvurusu için E-Devlet Mama ve Bez Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu yazımızı okuyabilirsiniz.

Belediye Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ayni ve nakdi yardımları ile muhtaç ve yoksul vatandaşlarını 202 3yılında ve pandemi sürecinde de hiçbir şekilde yalnız bırakmayan belediyelerimiz de yoksul ailelere mama ve bez yardımı yapabiliyor.

Belediyeler tarafından sunulan mama ve bez yardımına başvurmak isteyenlerin ise bağlı oldukları büyükşehir belediyesine ya da ilçe belediyesine giderek, burada başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Belediyelerimiz; Hoş geldin Bebek Paketi kapsamında yeni doğum yapan annelere beşik, bebek bezi, bebek maması, battaniye, kıyafet vb. yeni doğan bebeklerin ihtiyaçlarına yönelik malzemeler hediye ediyor.

Örneğin; İstanbul Büyükşehir Belediyesi; ASKIDA FATURA projesi kapsamında Anne-Destek paketi kapsamında yoksul ve dar gelirli annelerin mama ve bez yardımı almalarına olanak tanıyor.

ASKIDA FATURA sitesi üzerinden anneler için bağışlanan 250 TL ya da 500 TL yardım parasını ihtiyaç sahibi annelerin İstanbulkart’larına yatırıyor.

İstanbulkart sahibi yoksul anneler; İstanbulkart’larına yatırılan 250 TL ya da 500 TL yardımlarla anlaşmalı marketlerden yalnızca bebek maması ve bebek bezi alabiliyorlar.

Belediyelerin mama-bez yardımlarına e-devlet üzerinden de başvurma şansınız bulunuyor.

Bu amaçla ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamalısınız.

Daha sonra başvuru formunda yer alan sosyal yardım türleri arasından ‘bebekler için bez ve mama yardımı’ seçeneğini işaretlemelisiniz.

Aynı zamanda ‘Yeni Doğan Yardım Paketi’ seçeneğini de işaretleyebilirsiniz.

Doğum tarihini takip eden 6 ay içerisinde yeni doğan yardım paketine başvurabilirsiniz.

Dilerseniz; başvuru formunda yer alan gıda ve erzak yardımı, odun ve yakacak yardımı, giysi yardımı, kırtasiye yardımı vb. diğer sosyal yardım türlerine de aynı form üzerinden kolaylıkla başvurabilirsiniz.

Sizler de bağlı olduğunuz belediyeye giderek, mama ve bez yardımı talebinizi iletebilirsiniz.

Bez ve Mama Yardımı Başvuruları Nereye Yapılır?

Bez ve mama yardım başvuruları, belediyelerin, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının yanı sıra farklı kurumlara da yapılabiliyor.

Bu kurumları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları
 • Belediyeler
 • Kaymakamlık binalarındaki sosyal hizmetler müdürlükleri
 • Sosyal Güvenlik Kurumları
 • Dernekler ve vakıflar
 • İş adamları

Başvuru şartlarını taşıyorsanız; yukarıdaki kurumlara giderek, başvuru formu doldurmak suretiyle mama ve bez yardımına başvurabilirsiniz.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Sorgulama

Mama ve bez yardımı başvuruları; ortalama 30 gün içerisinde sonuçlanıyor.

Başvurusu kabul edilen kişilere sms ya da mail yoluyla bilgi veriliyor.

Mama ve bez yardımı başvuru sonucunuzu nasıl sorgulayabileceğinizi aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak 7/24 hizmet veren, vatandaşların sosyal yardım taleplerini dinleyen ALO183 SOSYAL DESTEK HATTINI arayarak, başvurularınızın sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebilirsiniz.

Başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek ya da vakfa ait telefon numarasını arayarak da başvurunuzun son durumuna dair bilgi edinebilirsiniz.

BAKINIZ >>>>> E-Devlet Mama ve Bez Yardımı Başvurusu

Belediye Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Sorgulama

Belediye yardım sonucunuzu öğrenmek istediğinizde de başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz belediyeye gidebilir ya da belediyeyi arayabilirsiniz.

ALO 153 Beyaz Masa arayarak da yetkili kişilerden başvurunuzun son durumunu öğrenebilirsiniz.

E-devlet üzerinden mama ve bez yardımı sorgulamak adına https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

2024 Mama ve Bez Yardım Parası Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; mama ve bez yardım paraları her yıl Haziran ayında güncelleniyor.

2024 yılı için ailelere aylık 750 TL yardım yapılıyor. Başvurusu kabul edilenler; 2 yıl yardım parası alabiliyorlar. Anneler; hesaplarına yatırılan paraları PTT şubelerine giderek çekebiliyorlar.

Belediyeler ise ailelere mama ve bez yardım parası vermenin yanı sıra direk mama ve bez dağıtmayı tercih edebiliyorlar.

Belediyeler tarafından yapılan yardımın nakdi yardım mı yoksa ayni yardım mı olacağı, yani yeni doğum yapan annenin hesabına para yatırmayı mı yoksa ona bez ve mama dağıtmayı mı tercih edeceği başvurulan belediyenin bütçesine göre değişebiliyor.

Belediyeler; mama ve bez yardımını sürekli yani her ay yapabilecekleri gibi tek seferli de yapabiliyorlar.

2024 Mama ve Bez Yardımı Başvurusu için Gerekli Evraklar

Mama ve bez yardım başvurusu için gerekli olan belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi
 • İşsiz vatandaşların SGK’dan almaları gereken ve işsiz olduklarını gösteren belge
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kirada oturan başvuru sahipleri için kira sözleşmesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Bebeğin kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanı

**Kendi üzerine taşınır ya da taşınmaz bir mülkü olanların başvuruları kabul edilmiyor.

Mama ve Bez Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Mama ve bez yardımı; yoksullara, muhtaç ve dar gelirli kişilere yapılıyor.

Muhtaçlar yani düzenli bir işi olmayan, işsiz vatandaşlar; diğer yardımlarda olduğu gibi bu yardımdan da öncelikli olarak yararlanıyorlar.

Dar gelirli ve yoksullar yani hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri; asgari ücretin 1/3’ü ve altında olanlar da bu yardımı alabiliyorlar.

Mama ve bez yardımı; 0-3 yaş aralığında en az 1 bebeği olan annelere yapılıyor.

PTT’ye yatırılan yardım parasını yalnızca bebeğin annesi çekebiliyor.

Yoksul ve dar gelirli vatandaşlara belediyeler ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan mama ve bez yardımını SÜT ve DOĞUM YARDIMLARI ile de karıştırmamak gerekiyor.

SÜT ve Doğum yardımı; kendisi ya da eşi sigortalı bir işte çalışan kişilere yapılıyor.

Mama ve Bez yardımı ise işsiz yani çalışmayan vatandaşlarla dar gelirli ailelere yönelik olarak yapılıyor. Ailelerde SSK ya da Bağkur’lu olma şartı aranmıyor.

Süt yardımı; bir nevi doğum yardımı çeşidi olarak kabul ediliyor.

bez ve mama yardımı başvurusu
Bez ve Mama Yardımı Başvurusu

Süt Yardımı Nedir? Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

2015 yılı sonrasında doğum yapan annelere verilen süt yardım parası; mama ve bez yardımlarının aksine yalnızca tek seferli olarak yapılıyor.

Süt yardımından yararlanma şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Annenin ya da babanın TC vatandaşı ya da mavi kartlı olması
 • Annenin SSK’lı ya da Bağkur’lu olması
 • Annenin çalışmaması durumunda eşinin SSK’lı ya da Bağkur’lu olması
 • Bebeğin henüz 5 yaşını tamamlamamış olması
 • Doğumun gerçekleşmiş olması ve bebeğin hayatta olması
 • Annenin ya da babanın doğumdan önceki 1 yıl içerisinde toplamda 120 gün sigorta primlerinin yatmış olması

Yukarıdaki şartları taşıyan kadınlar; il ya da ilçe Sosyal Güvenlik kurumuna giderek başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Başvurular; en fazla 15 gün içerisinde sonuçlanıyor.

Doğumdan sonra 5 yıl geçmesi durumunda annenin süt parası alma hakkı; zaman aşımına uğramış oluyor.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Mama ve bez yardımı başvurusunda talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Müracaat talep dilekçesi
 • Anne ve babaya ait TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Doğum raporu
 • Bebeğe ait olan kimlik belgesi

Mama ve bez parası; annenin Ziraat Bankası hesabına yatırılıyor. Ziraat Bankası hesabı olmayan anneler ise PTT şubelerinden kendilerine yatırılan parayı alabiliyorlar.

Mama ve Bez Yardımı İletişi Numarası

Devletten ve belediyeden yapılan mama ve bez yardımı için ALO 144 sosyal yardım hattını arayabilirsiniz. Belediyeden mama ve bez yardımı almak için ALO 153 destek hattını aramanız mümkün.

Doğum Yardımı Nedir?

Eşi ya da kendisi SSK’lı ya da Bağkur’lu çalışan annelerin alabileceği doğum yardımı; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yeni doğum yapan annelere yapılan yardımı ifade ediyor.

Süt yardımı gibi tek seferli olarak yapılan doğum yardımlarını ilk kez doğum yapan annelerin yanı sıra ikinci, üçüncü kez ya da daha çok sayıda doğum yapan anneler de alabiliyorlar.

Söz konusu ikiz ya da üçüz doğumlar olduğunda annelere yapılan doğum parası yardımı da paralel bir şekilde artış gösteriyor.

2024 Doğum Yardım Parası Ne Kadar?

Süt yardımına başvurabilen anneler; süt yardımının yanı sıra doğum yardımına da başvurabiliyorlar.

Yani doğum yardımından da SSK’lı ya da Bağkur’lu bir işte çalışan kadınlar faydalanabiliyorlar.

Çalışmamasına rağmen eşi SSK’lı ya da Bağkur’lu olan kadınlara da doğum yardım parası veriliyor.

Doğum yardım parasına başvuracak annenin ya da eşinin doğumdan 1 yıl önce en az 120 gün boyunca sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekiyor.

Yani süt yardımı başvurusu için gerekli tüm şartlar, doğum yardımı başvurularında da geçerli oluyor.

Anneler; 2015 yılı sonrasında doğan tüm çocukları için doğum yardımına başvurabiliyorlar.

2024 yılında ilk çocuk için annelere 300 TL; ikinci çocuk için 400 TL; üçüncü çocuk içinse 600 TL doğum yardım parası ödeniyor.

Annenin ikiz çocuk doğurması halinde anneye 700 TL; üçüz doğumlarda 1300 TL; dördüz ya da daha fazla çocuk doğurması durumunda ise her çocuk için ek 400 TL ödeniyor.

Başvurular; Aile ve Sosyal Hizmetler il ya da ilçe müdürlüklerine ya da sosyal hizmet merkezlerine yapılabiliyor.

Anneler; süt ve doğum yardımı başvurularını e-devlet üzerinden takip edebiliyorlar.

Doğum ve süt yardımı başvuru sonucu; e-devlet üzerinden sorgulanabiliyor.

E-devlet üzerinden sorgulama yapmak isteyenlerin https://www.turkiye.gov.tr/ashb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca mama ve bez yardımına dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de mama ve bez yardımı alıyorsanız ya da almayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

30 Yorum

 1. Eşim evlenmiş, boşanmış, üç çocuğu var. Üç çocuğu için nafaka ödüyor. Bebeğim var. Bebeğimin ihtiyacı olan malzemeler var. Buz dolabım boş. Kira ödüyoruz. Elektirik faturası ödüyoruz. Su faturası ödüyoruz. Allah rızası için destek olurmusunuz?

 2. Merhaba 4 cocugum var biri 4 yasinda biri 2 altini bagliyorum bide 3 aylik ikiz erkek bebeklerim var sizden bez ve süt yardimi istiyorum allah rizasi için esimin sigortasi yok dogru düzgün bir işi yok

 3. Allah rızası için yardım edin kiradayim çocuğum var bana yardım edin

 4. Allah rızası çocuğum var 2 yaşında bana bez süt lazım bana yardım edin

 5. Ben bir çocuk annesiyim çocuğun karşılığını zor karsiliyom ev hanımıyım çalışmıyor sizden her türlü yardıma ihtiyacım var çocuk bezini mamasını zor karsiliyom sizden bir destek bekliyorum

 6. Ben epleks hastasıyım çalışamıyor 2tane çocuğum var 1tanesi ilkokula gidiyor kırtasiye ve tablet lazım yardım. 1tanesi daha 6aylık bebek bezi ve ıslak mendil yardım. Anne sütü az geliyor süt ihtiyaç var yardım istiyoruz. Gıda ve sebze-meyve temizlik koli yardım. İhtiyaçımız herşey için çok teşekkür ederim yardınız için.

 7. Allah rızası için yardım edin kiradayim çocuğum var 2 yaşında bana sadece bez süt lazım bana yardım edin

 8. benim durumum yok yarim istiyorum 5aylik bebegim var bana yarim edin mama bez islak mendil istiyorum yardim olursaniz sevinirim lutfen cocgum icin teskur ederim efendim

 9. Allah rızası için yardım edin kiradayim çocuğum var 2 yaşında bana yardım edin sadece süt bez lazım bana yardım edin

 10. Benim 3tane çocuğum var 1aylık kız bebeğim var eşim işten çıkarıldı çalışmıyor bebeğime sütüm yetmiyor maması bezi yetişemiyoruz herşey ateş pahası okula giden oğlum var destek olursanız çok dua ederim

 11. Benım bebegım küçük 3 aylık kıracıyız beze ve mamaya ihtıyacım var eşim nöbet gecirıyor raporuda var

 12. Ben yaprak altaş benim işim yok çalışmıyorum ikitanae ikizim var birde ünüverste ginden çoçum var çok zor bana mama bez yardım ede bilirmisiniz

 13. İki çocuğumun bezine ve ıslak mendiline yetişemiyoruz lütfen nasıl başvuruluyor banada söyleyin

 14. 6 numara bebek bezi, ıslak mendil, süt, meyve, sebze ihtiyacım var. Para istemiyorum. Allah rızası için destek olurmusunuz? Sohbet edersek destek olurum, arkadaş olursak destek olurum yazıyor insanlar. Sohbet etmek için insan aramıyorum. Arkadaş aramıyorum. Anneniz, kız kardeşiniz, hanımınız, kız çocuğunuz var. Annenize, kız kardeşinize, hanımınıza, kız çocuğunuza söylenilmesini istemediğiniz kelimeyi söylemeyin. [email protected]

 15. İki çocuğum var ikisinide bezliyorum yardım istiyorum lütfen yardım edin eşimin parası yetmiyor bize lütfen yardım edin

 16. Eşim calimiyor pandemi yüzünden işi durdu insata giyordu sigortanız yok beş çocuğum var dört öğrencim biri bebek bez mama zorlukla alıyorum lütfen yardım edin bize

 17. öncelikle mrb ben issizim yesilkartliyim esim yeni dogum yapti cocugun kimligini cikarttim 600 tl dogum parasi cektim bez ve mama yardimina basvuru yapicam gaziantep buyuksehir belediyesi ikiz ve coklu dogumlara veriyoruz diyor yardimlasma vakfini aradim oyle birsey yok diyor sizce ben ne yapmaliyim bez ve mama icin

 18. Iyi tane cocugum var bakma durumum yok çok ihtiyacım var

  1. Iki tane cocugum var bakma durumum yok çok ihtiyacım var

 19. Ne olun yardım edin hasta çocuğum var özel mama kullanıyor ilacını mamasını bezini hiçbir şeylerini alamıyom ne olur mama bez alın ne olur çocuğum gastro özefagus reflü miğde hastası yemek yiyemiyor sadece mama kullanıyor benim durumum olmadığı için alamıyorum ne olur duyun beni çocuğum için duyun

 20. Ben epleks hastasıyım çalışamıyorum yeni havale geçirdim hastane de 3 gündür yatıyorum dum kurban bayramı 1 ci günü hastanede taburcu oldum sizlerden aile ihtiyaç var. 2tane çocuğum var birisi 9 yaşında ilkokula gidiyor kırtasiye malzemesi ve leptop alamıyorum ihtiyaçımız var. Öbürü de 1.5 yaşında bebek bez ıslak mendil arkası kızarmış meğlem alamıyorum sizden yardım etmenizi istiyorum. Mahallemizde hiçbir bakkal yok gıda temizlik yardım. SİZDEN bunları istiyorum nolur yardım ederseniz hepinize allah razı olsun derim çok dua ederim.

 21. Eşim burda değil bize bez lazım bize mama lazım bebeyim var

 22. Mama bez yardıma ihtiyacım var nakdi desteğe lütfen yardım edin

 23. Bez mama istiyorum ben kirdayım 2cocum var bez4.5numar ihtiyaç ların mam ihtiyaç ların karsılamîyorum ban yardımcı olun lütfen

 24. Bez mama istiyorum ben kirdayım 1cocum var bez4.5numar ihtiyaç ların mam ihtiyaç ların karsılamîyorum ban yardımcı olun lütfen

 25. Merhaba ben 20 yaşındayım mama bez süt yardımı istiyorum sizden yardımcı olunuz lütfen !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu