E-Devlet

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl İptal Edilir?

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl İptal Edilir? E-Devlet Sosyal Yardım Başvuru Formu, E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır? E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır? detayları yazımızda.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu 2023; Günümüzde bütün fiyatların artması ile insanlar yardım başvurusunun nasıl yapılacağını merak etmektedir. Sosyal yardım başvurusu için 2008 yılına kadar başvuru yapacak yerlere bizzat müracaat etmek gerekirken, artık sosyal yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar e-Devlet sisteminden yapılabilmektedir.

E-Devlet sisteminden nasıl sosyal yardım başvurusu yapılacağına dair, başvuru yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve daha bu gibi merak edilen birçok sorunun cevabı aşağıda yer almaktadır.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvuru Şartları

E-Devlet sosyal yardım başvuru şartları hakkında bilgi vermek gerekirse e-devlet üzerinden Aile destek paketi, çocuk destek bileşeni ve sosyal yardımlara başvuruda bulunmak için T.C. vatandaşı olmanız, 18 yaşını doldurmanız gereklidir. Başvuruda bulunacak kişilerin her hangi bir geliri ve sosyal güvencesinin bulunmaması aranan diğer şartlardan biridir. Ayrıca hane halkı gelirinin asgari ücretin 3/1 oranında düşük olması yeterlidir.

Muhtaçlık sınırı hesaplama için Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır? Neye Göre Belirlenir? yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca aile destek başvurusu yapacak kişiler Aile Destek Başvuru Şartları yazısını inceleyebilirler.

E-Devlet’ten Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Son dönemde insanlar temel ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelmiştir. Bu nedenle devlet, belediye gibi kurumlar ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımcı olabilmek için yardım başvurusu yapmaktadır.

e-Devlet sisteminden sosyal yardım başvurusu yapmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların ilk olarak e-Devlet şifresi olması gerekmektedir. E-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar PTT şubesine giderek veya internetten şifre alabilmektedir.

Sosyal yardım başvurusu yapmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır.

Başvurunuzu yapmak istediğiniz yardım kurumunu seçmelisiniz. Bazı belediyeler ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sosyal yardım yapmaktadır. Nereye başvuru yapmak isterseniz o kurumu arama kutusuna yazarak kolayca bulabilirsiniz.

Daha sonra karşınıza çıkan yardım başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formunu doldurduktan sonra yardım başvuru talebiniz kurumlara iletilecektir.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusunu Kimler Yapabilir

Maddi zorluk çeken ve geçinmekte zorlanan kişilere verilen yardımlardan yararlanmak için her hangi bir sosyal güvenceniz ve geliriniz bulunmaması şartı aranmaktadır.

Sosyal yardım başvurusuna kimler başvuruda bulunabilir sorusuna cevap vermek gerekirse;

 • Her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan
 • Geliri asgari ücretten düşük olan
 • Kirada yaşayan
 • İşsiz yada işten çıkarılan
 • Kira yada gayrimenkul geliri olmamalı
 • Geçinme zorluk çeken

Sosyal Yardım Başvurusu E-Devletten Nasıl Yapılır

Devlettin yaptığı sosyal yardımlardan yararlanmak isteyen dar gelirli vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidebilecekleri gibi e-devletten sosyal yardım başvurusu yapabilirler.

Sosyal yardım başvurusu e-devletten nasıl yapılır tam bilmiyorsanız size kolay şekilde e-devletten para yardımı ve maddi yardım başvurusu hakkında bilgi vermek çalışacağım.

E-Devletten sosyal yardım başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıkladıktan sonra e-devlet bilgilerinizi giriniz. Açılan sayfadan Yeni Başvuru linkine tıklayarak başvuru formunu doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

E-Devletten sosyal yardım başvurusunu tamamladıktan sonra gerekli inceleme sonrası uygun görülmesi halinde sosyal yardım almaya başlarsınız.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvuru Formu

Vatandaşların başvuru yaparken doldurması gereken dilekçe niteliği taşıyan bir belgedir. Başvuru formunda kişisel bilgilerin, adres bilgilerinin doğru ve eksiksiz doldurması gerekmektedir.

E-Devletten sosyal yardım başvurusu yaparken başvuru yapan kişinin bilgileri otomatik olarak gelmektedir Adres ve iletişim bilgilerini kontrol ederek adresinizin doğru olduğunu onaylamalısınız. E-Devlet sosyal yardım başvuru formu sayfasında IBAN bilgilerinizi ve başka bir sosyal yardım alıp almadığınızı kısımları doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Başvuru yaptığınız kurum tarafından bilgilerin doğruluğu değerlendirilecektir. Eğer başvurunuz değerlendirildikten sonra kabul görürse sizinle iletişime geçilerek yardımdan faydalanabilirsiniz.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvuru Ekranı ve Linki

İnternetten online olarak e-devlet sosyal yardım başvuru ekranı linkine tıklayarak hemen başvuru yapabilirsiniz. E-Devlet sosyal yardım başvuru ekranı için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklamanız yeterlidir.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım başvuruları ortalama 2 hafta ve 1 ay gibi kısa bir sürede sonuçlanmaktadır. Bu nedenle sorgulama yapmadan önce belirli bir süre geçmesini beklemelisiniz.

Sosyal yardım başvurusunda bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlar başvurularını e-Devlet sisteminden sorgulayabilmektedir. Başvuru sonucunu sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama  linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yapılması gerekmektedir.

E-Devlet Sosyal Yardım Kimlere Verilir?

E-Devlet sosyal yardımı ihtiyaç sahibi, engelli, çalışamayacak durumda olan, gazi ve şehit ailelerine verilmektedir. Yapılan sosyal yardım başvuruları ilgili kurumlar tarafından değerlendirilecektir. Gerekli değerlendirmeler sonucunda eğer ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilirse devlet tarafından verilen sosyal yardımlardan faydalanabilecektir.

E-Devlet Sosyal Yardım Ödemeleri Nereden Alınır?

E-Devlet tarafından verilen sosyal yardım ödemelerini PTT şubelerine giderek alabilirsiniz. Eğer yardım başvurunuz olumlu ise, PTT’den yardımınızı alırken kimlik kartınızı yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

E-Devlet sosyal yardım başvurusu PTT yada Ziraat Bankası şubelerinden çekilmektedir. Eğer kayıtlı banka hesap numaranız yada başvuru formu doldururken İBAN bilgilerini girmediyseniz ödemeniz sadece PTT şubelerinden verilmektedir.

PTT para yardımı sorgulamak için PTT Adıma Yatan Para Var Mı? PTT Para Yardımı Sorgulama yazımızı okuyabilirsiniz.

E-Devlet’ten Yapılabilecek Sosyal Yardım Başvuruları Hangileridir?

 • Süt parası yardımı
 • Doğum parası yardımı
 • Elektrik yardımı
 • Gıda, erzak yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Giyecek yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Maddi yardımlar
 • Engelli yardımı

E-Devlet Sosyal Yardım Parası Nedir?

Maddi sıkıntı yaşayan vatandaşlara devlet tarafında 1250 TL tutarında para yardımı yapılmaktadır. Bu yardıma başvuru yapmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır.

E-Devlet’ten Belediye Yardımlarına Başvuru Yapılabilir mi?

Bazı belediyelere E-Devlet sistemi ile yardım başvurusu yapılabilmektedir. Fakat dilerseniz belediyeye bizzat giderek veya belediyenin web sitesinden yardım başvurusu yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden belediye yardım başvurusu yapmak için bu linke https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden  belediye yardımlarına yapılan başvurular belediye yetkilileri tarafından yapılacak incele sonrası uygun görülmeleri halinde sosyal yardımlardan yararlanabilir.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır

E-Devlet sosyal yardım başvurusu kaç günde sonuçlanır ve E-Devlet sosyal yardım başvurusu ne zaman sonuçlanır sorusuna cevap vermek gerekirse başvuru işlemini tamamladıktan sonra ortalama7 gün içerisinde başvurunuzu değerlendirmeye alınır. Yoğunluğa bağlı olarak başvuru sonuçları 15 güne kadar belli olur.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu İptal Edilir mi?

E-Devlet sisteminden yapmış olduğunuz yardım başvurusunuz iptal etme gibi bir şansınız bulunmamaktadır. İptal etmek isterseniz başvuru yaptığınız kurumla iletişime geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Kabul Edildi Ne Demek?

E-Devlet sosyal yardım başvurusu kabul edildi yazısı başvuru sonucunu sorguladığınızda karşınıza çıkarsa başvurunuz değerlendirme sonucu olumlu olarak değerlendirildiği ve yardım almaya hak kazandığınız anlamına gelir.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Açılmıyor

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Açılmıyor hatası en sık karşılaşılan hatalardan biridir. Sisten yoğunluğundan dolayı bu hatayı belli dönemlerde alabilirsiniz. Genelde aynı anda bir çok kişinin giriş yapmasından dolayı kaynaklanan bu hata almamak için daha sakin olan gece saatlerinde başvuru yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu