Devlet Yardımları

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Elektrik Yardımı Başvurusu Yap, E-Devlet Elektrik Yardımı Başvurusu, Elektrik Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır? Elektrik Yardımı Başvurusu Kimlere Verilir? Elektrik Yardımı Başvuru Formu, Elektrik Yardımı Başvuru Ekranı, Elektrik Yardımı Başvuru Linki ve Elektrik Yardımı Başvuru Şartları detayları yazımızda.

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yoksul ve muhtaç vatandaşlar için yapılan en önemli sosyal yardımlardan biri olan elektrik yardımı ile ihtiyaç sahiplerinin aylık elektrik faturalarını indirimli bir şekilde ödeyebilmeleri mümkün bir hale geliyor.

Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan, elektrik faturasını ödemede güçlüğe düşen kişiler için yapılan elektrik desteğinden muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olan kişiler yararlanabiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından cihaza bağlı olarak yaşamak zorunda olan kronik hastalar için yapılan elektrik yardımı sayesinde kronik hastalara aylık 260 TL’ye kadar faturalarında indirim sağlanıyor.

Bu yazımızda merak edenler için elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır? Elektrik yardımı ne kadar 2024? vb. konuyla ilgili olarak merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Elektrik Yardımı Başvuru Şartları

Elektrik tüketim desteği yardımı başvuru şartları arasında bulunan en önemli husus Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfından düzenli yardım alıyor olmak gereklidir. Elektrik yardımı başvuru şartları muhtaçlık sınırı altında yaşıyor olmak ve her hangi bir sosyal güvencenin bulunmaması gereklidir.

Devletten düzenli olarak sosyal yardım alan kişiler otomatik olarak Elektrik yardımı başvuru şartlarını taşıdığı için her hangi bir başvuru şart aranmadan bu yardımdan yararlanabilecektir.

Elektrik yardımından yararlanacak kişiler ise; SYD Vakıfları tarafından 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 2024 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş  Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında;

 • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (EVEK)
 • Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (MAAY),
 • Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı (ÖYAÇ)
 • Şartlı Eğitim – Şartlı Sağlık Yardım Programı (ŞESY)
 • Çoklu Doğum Yardım Programı
 • Kronik Hastalık Yardım Programı
 • Engelli Aylıkları, Yaşlı Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı

Yukarıdaki yardımları alan kişiler Elektrik yardımından direk yararlanacakları için kimlik ve faturaları ile beraber PTT şubelerine giderek faturalarını ödeyebilirler.

Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf kaydı olan ihtiyaç sahipleri, otomatik olarak yani herhangi bir başvuru yapmalarına gerek kalmadan elektrik tüketim desteğinden faydalanabiliyorlar.

Daha önce sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından herhangi bir yardım almamış olan ve vakıf kaydı olmayan kişilerin ise elektrik tüketim desteğine başvurabilmeleri için ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri ve burada sosyal yardım hane kayıt talep formu doldurmaları gerekiyor.

Vatandaşlar, elektrik yardımı alıp alamayacaklarına dair ayrıntılı bilgi edinmek istediklerinde ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayabiliyorlar.

İkametgahınızın bulunduğu yerdeki vakfa ait telefon numarasını arayarak da elektrik yardımına dair bilgi alabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Elektrik yardımı almak isteyen bir çok kişi Elektrik yardımı başvuru nereye yapılır merak etmektedir. Bilmeniz gereken en önemli husus elektrik yardımı için direk olarak başvuru yapılmamaktadır. Elektrik yardımı almak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından sosyal yardımı almanız gereklidir.

Elektrik yardımı almak için ilk olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek maddi zorluk çektiğinizi ve yardım almak istediğinizi söylemiz ve başvuru formunu doldurmanız gereklidir. Ayrıca Aile Destek Parası, Çocuk Destek Bileşeni yada muhtaçlık parası yardımı yaparsanız Elektrik yardımı başvurunuz hemen onaylanır.

Elektrik tüketim desteği yardımından yararlanmak için diğer bir yöntem ise e-devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu yapmaktadır. Aşağıda bıraktığım linke tıklayarak tıklayarak Aile Destek Programına ve Sosyal Yardıma başvuruda bulunarak hem 1250 TL para yardımı hem 650 TL çocuk parası alırsınız. Ayrıca başvurunuz onaylanırsa elektik yardımı almaya başlarsınız.

E-Devlet üzerinden başvuruda bulunmak için bu linke https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti başvurunuzu yapabilirsiniz.

Sosyal yardımı başvuru formunu nasıl doldurmanız gerektiğini bilmiyorsanız E-Devlet Sosyal Yardım Başvuru Formu Doldur yazımızı inceleyebilirsiniz.

Elektrik Tüketim Desteği Başvuru Sorgulama

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf kaydı olanlar ve vakıflardan gıda ve erzak yardımı vb. yardımlar alanlar, elektrik yardımı alıp alamayacaklarını öğrenmek istediklerinde mevcut elektrik faturaları ile birlikte PTT şubelerinden birine gidebiliyorlar.

İhtiyaç sahiplerine elektrik tüketim desteği yardımı PTT aracılığıyla yapıldığından bu yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşların elektrik faturaları ve TC kimlik kartları ile birlikte kendilerine en yakın PTT şubesine gitmeleri gerekiyor.

Yani vatandaşlar, PTT şubelerinden de başvurularının kabul edilip edilmediğini öğrenebiliyorlar.

Elektrik yardımı ile fatura ödeme e-devlet üzerinden yapmak hem ne kadar yardım çıktığını görebilir hemde faturanızı ödeyebilirsiniz. PTT Şubelerine gitmeden fatura indirim tutarını öğrenmek ve ödemek için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-elektrik-yardimi-ile-fatura-odeme linke tıklayabilirsiniz.

BAKINIZ >>> Elektrik Yardımı ile Fatura Ödeme E-Devlet

E-Devletten Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vatandaşlar, e-devlet üzerinden ya da internetten elektrik yardımına başvurup, başvuramayacaklarını da merak ediyorlar. Elektrik yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılmamaktadır. Elektrik yardımı almak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından düzenli olarak yardım alıyor olmanız yeterlidir.

Elektrik yardımı başvurusu e-devlet yapılmamaktadır ancak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvurusunu e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Sosyal yardım başvurunuz onayladığında otomatik olarak elektrik faturası yardımı almaya başlarsınız. Hemen başvuruda bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linke tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.

Şu an için elektrik tüketim desteğine internet ya da e-devlet üzerinden başvurulamıyor.

Elektik Yardımı Başvurusu Formu Doldur

Elektrik desteği yardımı almak için Elektrik yardımı başvuru formu doldurmanız gereklidir. Elektrik yardımı başvuru formu doldurduktan sonra gerekli inceleme yapıldıktan sonra yardım talebinizi onaylandığında elektrik desteği yardımı almaya başlarsınız. Elektrik yardımı başvurusu formu için PTT şubelerinde doldurulacaktır. Kimlik ve son aya ait elektrik faturası ile PTT şubelerinden dolduracağınız form yeterli olacaktır.

Elektrik Tüketim Desteği Yardım almak için başvuru formu doldurduktan sonra kimliği ve elektrik faturası ile PTT şubelerine girerek yardımdan yararlanabilirsiniz.

Elektik Yardımı Başvurusu Yap 2024

Elektrik yardımı başvuru yapmak için geçerli kimlik belgesi ve mesken elektrik faturası ile PTT şubelerine gitmeleri yeterli olacaktır. Elektrik Tüketim Desteğinden faydalanmak için vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına veya başka bir kuruma başvuru yapmalarına gerek yoktur. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından düzenli merkezi yardım alan kişiler otomatik olarak elektrik yardım desteğinden yararlanacaklardır.

Elektrik yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılmamaktadır. Eğer sizde bu yardımdan yararlanmak istiyorsanız kimliğiniz ile beraber PTT şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. Elektik yardımı başvuru yap diyorsanız mutlaka kimlik ile beraber PTT şubelerine gidebilirsiniz.

Elektrik Desteği Yardımı Ne Zaman Yatar?

Elektrik desteği yardımı, ihtiyaç sahiplerinin faturalarında indirim şeklinde yapılıyor. Yani kişiye nakit para olarak ödenmiyor. Bu yüzden de kişinin PTT hesabına ya da farklı bir banka hesabına yatırılmıyor.

Vatandaşlar, elektrik faturaları kendilerine teslim edildikten sonra PTT şubesine giderek, indirimli fiyatlardan yararlanabiliyorlar.

E-Devlet Elektrik Yardımı Başvurusu
E-Devlet Elektrik Yardımı Başvurusu

Elektrik Yardımı Ne Kadar 2024?

2024 yılında da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi kişiye yapılacak olan elektrik yardımı miktarı; ailedeki kişi sayısına göre değişiklik gösteriyor.

1-2 kişilik aileler için aylık 75 KW, 2-3 kişilik aileler için aylık 100 KW, 3-4 kişilik haneler için aylık 125 KW, 5 ve üstü sayıda kişilik aileler için aylık 150 KW elektrik indirim yardımı yapılıyor.

Elektrik Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Daha önce de bahsettiğimiz gibi elektrik yardımı, sadece gerçek anlamda ihtiyaç sahiplerine yani muhtaç ve işsizlere yapılıyor.

İşsiz vatandaşlar, herhangi bir başvuru gerekmeksizin PTT şubelerine gidip, faturalarını ödemek istediklerinde bu indirimden faydalanabiliyorlar.

Ancak sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf kaydı olmayan kişilerin ilk olarak vakfa kayıt olmaları gerekiyor.

Kayıt esnasında kişiden talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi
 • Dul kadınlar için eşlerine dair ölüm belgesi
 • Engelli vatandaşlar için 2024 engelli raporu
 • Kronik hastalar için tam teşeküllü bir hastaneden alınması gereken sağlık kurulu raporu
 • Afetzede vatandaşlar için bilirkişi raporu
 • Mal beyanına dair belgeler

Talep edilen belgeler, kişinin özel durumuna göre de değişebiliyor.

Elektrik Yardımı Kimlere Verilir?

Elektrik yardımından muhtaçlık sınırının altında yaşayan, dar gelirli ve yoksul vatandaşlar yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan vatandaşlar yararlanabiliyorlar.

Eşi vefat eden ve gelirsiz dul kadınlar, engelliler, kronik hastalar, düşkünler, kimsesizler, 65 yaş ve üstü gelirsiz yaşlılar, afetzedeler kısacası toplumun muhtaç kesimi; elektrik yardımı alabiliyor.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yaşlılık maaşı, engelli maaşı, dul ve yetim maaşı, silikozis aylığı, SSPE ya da tüberküloz maaşı gibi maaşlar alanlar ya da gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, giysi yardımı, şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı, SED yardımı vb. yardımlardan faydalananlar; otomatik bir şekilde elektrik tüketim desteği yardım programından faydalanabiliyorlar.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Hayatını cihaza bağlı bir şekilde devam ettirmek zorunda olan kronik hastalar; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına elektrik tüketim desteği almak adına başvurabiliyorlar.

Kişilerin yardım alabilmeleri için kronik hasta olduklarını tam teşekküllü bir hastaneden aldıkları sağlık kurulu raporu ile kanıtlamaları yani sağlık kurulu raporunu vakfa teslim etmeleri gerekiyor.

Kronik hastalar için yapılan aylık elektrik yardımı; kullanılan cihazın özelliğine göre aylık en fazla 200 TL olacak şekilde yapılıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan ‘evde bakım yardımı’ alan hastalar; elektrik yardımından faydalanamıyorlar.

Elektrik yardımı dahilinde daha önce SGK’dan kesintisiz güç kaynağı desteği almayanlar için kesintisiz güç kaynağı yardımı da yapılabiliyor.

Böylelikle kronik hastalara ücretsiz bir şekilde sunulan kesintisiz güç kaynağı sayesinde elektrik kesintilerinde de bile kronik hastalar, cihazlarını kullanmaya devam edebiliyorlar.

Kronik hastaların elektrik yardımı alabilmeleri için ihtiyaç sahibi olduklarının yani muhtaçlık sınırının altında yaşadıklarının da başvurdukları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı mütevelli heyeti tarafından tespit edilmesi ve yardım almaya hak kazanmaları gerekiyor

Elektrik Yardımı Reddedildi Feshedildi Ne Demek

Elektrik Yardımı Reddedildi Feshedildi Ne Demek sorusunu cevap vermek gerekirse başvuru sonrası e-devlet  üzerinden sorguladığınızda bu uyarıyı görürseniz başvurunuzun reddedildiğini ve elektirk yardımı alamayacağınız anlamına gelir.

Elektirk Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Elektirk Yardımı Başvurusu ile alakalı aklınız atakılan tüm sorularını ALO 144 hattını arayarak öğrenebilirsiniz.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik yardımı almak isteyen hastaların ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmaları gerekiyor. Kendisi evden çıkamayacak durumda olan hastaların başvuruları, vasileri ya da velileri tarafından gerçekleştirilebiliyor.

Hastanın vasisinin veya velisinin olmaması halinde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından görevlendirilen personel, kronik hastanın evinde başvuruyu alıyor.

Kişi; ‘elektrik desteği programı başvuru formu’nu doldurmak ve imzalamak suretiyle başvurusunu tamamlamış oluyor.

Elektrik Yardımı Başvuru Yapmak İstiyorum

Elektrik yardımı başvuru yapmak istiyorum diyorsanız kimliğiniz ile beraber Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına gidebileceğiniz gibi e-devlet üzerinden sosyal yardım başvuru ekranından başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurusunu onaylanan kişilere para yardımı ve elektrik tüketim desteği yardımı yapılacaktır.

Elektrik Yardımı Neden Kesilir?

İhtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından yapılan diğer yardımlar gibi elektrik yardımı da belli durumlarda kesiliyor.

Elektrik yardımının kesilme nedenlerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Kişinin muhtaçlığının ortadan kalkması:

Sigortasız ve gelirsiz olduğu için elektrik yardımı alan kişinin sigortalı bir işe girmesi yani muhtaçlığının ortadan kalkması halinde kişiye yapılan elektrik yardımı kesiliyor.

Kişinin muhtaçlığının ortadan kalkması halinde duruma dair mutlaka yardım aldığı vakfa haber vermesi gerekiyor.

Aksi halde kişinin muhtaçlığının sona erdiğinin sonradan vakıf tarafından fark edilmesi durumunda kişi hakkında cezai yaptırım uygulanıyor.

Bu durumda kişinin aldığı yardımın güncel nakdi karşılığını faiziyle birlikte vakfa geri ödemesi gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar hakkında ise yasal dava süreci başlatılıyor.

 • Hak sahibinin vefat etmesi:

Elektrik yardımı almaya hak kazanan ve bir süredir yardım alan kişinin vefat etmesi halinde de yapılan yardımlar durduruluyor.

Bu durumda aynı aileden diğer kişiler, tekrar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına elektrik tüketim desteği almak adına başvurabiliyorlar.

 • Kişinin ikametgah adresini değiştirmesine rağmen yardım aldığı vakfa haber vermemesi:

Söz konusu şehir içi adres değişikliği olduğunda kişi elektrik yardımı ve diğer yardımları almaya devam edebiliyor.

Ancak kişinin şehir değişikliği yapması halinde aldığı yardım kesiliyor.

Bu durumda kişinin tekrar yardım alabilmesi için yeni ikametgah adresinin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurması gerekiyor.

 • Eşi vefat eden ve yardım alan dul kadınların tekrar evlenmesi:

Eşi vefat eden ve velayetindeki çocuklara bakmakla yükümlü olan dul kadınların aldıkları elektrik yardımı ve diğer yardımlar da tekrar evlenmeleri halinde kesiliyor.

Aldığınız elektrik yardımı bilginiz dışında kesildiyse konuyla ilgili olarak bilgi edinmek adına ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayabilirsiniz.

Bu yazımızda elektrik tüketim desteği yardımına dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de elektrik yardımı alıyorsanız ya da almayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

10 Yorum

 1. Sizden yardım istiyorum lutfen banada yardim edin kıradayım 3cocgum var eşim calışmıyor inşahat kazasi gecirdı kolunda pilatın var Allah rızası için yardım edın banada

 2. Eşim asgari ücretle sigortalı çalışıyor okula giden 2 çocuk var toplam 4 kişiyiz yalnız fatura bizim üstümüze değil bu yardımdan faydalana bilir miyiz

 3. merhaba annem 77 yaşında elektirik faturasında indiriminden yararlanmak istiyoruz

  1. Merhaba benim babam çalışmıyo annenle tek yaşiyorlar elektirik indiriminden yararlanmak istiyorlar

 4. Merhaba benim ikizlerim var evim kira bigelirim yok borcum var eşim inşaat işcisi çalışmıyor durumum iyi değil yardım istiyorum

 5. Sayın bakanlığımız elektrik destek yardım parası bekliyoruz lütfen zor durumdayız üç çocuğum var eşim çalışmıyor kiradayım hallah rızası için yardım edin

 6. Bursa Yenişehir de oturuyorum elektrik faturasindan yararlanmak istiyorum

 7. Erektirik fatura yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin

 8. Sayın bakanımız erektirik yardımı bekliyorum lütfen yardım edin zor durumdayım lütfen yardım edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu