Sosyal Yardımlar

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu, E-Devlet Başvuru Formu ve Online Ödeme

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu, PTT Elektrik Yardımı Başvuru Formu, PTT Elektrik Yardımı Sorgulama E-Devlet, PTT Elektrik Yardımı Online Ödeme, PTT Elektrik Yardımı Kimlere Verilir? PTT Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? detayları yazımızda.

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Aylık elektrik faturalarını ödemekte zorlanan, dar gelirli ve muhtaç vatandaşların yararlanabileceği elektrik yardımı sayesinde vatandaşlar; elektrik faturalarını indirimli fiyatlarla ödeme şansını elde ediyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından muhtaç ve yoksul vatandaşlara özel olarak yapılan elektrik yardımı, vatandaşları yüksek elektrik faturalarını ödeyememe zorluğundan da kurtarıyor.

Elektrik tüketim desteği yardım programı olarak da adlandırılan elektrik yardımı, 2019 yılından bu yana uygulanıyor.

Bu yazımızda kısaca elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır? Elektrik desteği yardımı nereye yatar? vb. konuyla ilgili olarak merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan elektrik yardımı; yoksul ve muhtaç vatandaşlar için düzenli bir şekilde yapılıyor.

Yardım; kişinin kaydının bulunduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından kendiliğinden yapılıyor.

Yani elektrik yardımına başvurmayı düşünen kişilerin ekstra bir başvuru yapmaları gerekmiyor.

Ancak elektrik yardımından yalnızca sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf kaydı olan ve vakıflardan yardım alan kişiler faydalanabiliyorlar.

Bu yüzden de vakıf kaydı olmayan ve vakıf yardımlarından yararlanmayan vatandaşların öncelikli olarak ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri ve burada sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu

PTT Elektrik yardımı başvurusu için kişinin bizzat elektrik faturası ve kimliği ile beraber sosyal yardımlaşama ve dayanışma vakfına başvurusu sonrası sosyal yardımı onaylandıktan sonra yapılmaktadır. Elektrik tüketim desteği başvurusu onaylanan kişi faturası ile beraber PTT şubelerine giderek indirimden yararlanabilmektedir.

PTT Elektrik tüketim desteği başvurusu PTT şubelerinden değil Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına yapılması gereklidir. Başvurusu onaylanan kişilerin faturalarını indirim otomatik olarak yapılacaktır. Fatura ödemeleri PTT şubelerinden yapıldığında kişiye fatura bedeli üzerinden indirim yapılmaktadır.

PTT Elektik Yardımı Başvurusu E-Devlet

Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile verilen PTT Elektik yardımı başvurusu internet üzerinden yani e-devlet üzerinden yapabilmeniz mümkün. Başvuruda bulunacak kişilerde aranan şartlardan bir tanesi sosyal yardım alıyor olmasıdır. İlk olarak sosyal yardım başvurusu yaparak Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti hakkı kazandıktan sonra elektrik yardımı başvurusu formu doldurmanız yeterli olacaktır.

Devletin yaptığı sosyal desteklere hak kazanan kişiler daha sonra elektrik tüketim desteği ödemesi almaya başlayabilir.

E-devlet üzerinden PTT Elektrik yardımı başvurusu yapmak için

Elektik tüketim desteğinden yararlanmak isteyen sosyal yardım programlarından düzenli olarak maddi yardım alan kişilerin her hangi bir başvuruda bulunmasına yada başvuru doldurmasına gerek yoktur. SYDV’den düzenli olarak yardım alıyorsanız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kaydınız varsa elektrik tüketim desteğinden yararlanmak için her hangi bir şey yapmanıza gerek yoktur.

PTT Elektrik Yardımı Online Ödeme

Devlet tarafından dar gelirli vatandaşlara verilen PTT Elektrik yardımı e-devlet üzerinden online olarak ödeyebilirsiniz. Elektrik yardımı ile fatura ödemek için e-devlet uygulamasına giriş yaparak güncel fatura borcunuzu hemen ödeyebilirsiniz.

PTT Elektrik yardımı ile fatura ödemek için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-elektrik-yardimi-ile-fatura-odeme linke tıklayarak girişi yapmanız yeterlidir.

PTT Elektrik Faturası Yardımı E-Devletten Nasıl Ödenir?

PTT Elektrik yardımı alan kişiler elektik tüketim desteğinden yararlanmak için Elektrik faturaları ile beraber PTT şubelerine giderek ödemektedir. Ancak yapılan düzenleme ile beraber Elektrik tüketim desteği alan kişiler faturalarını indirimli ödemek için aşağıdaki adımları takip ederek anında fatura borçlarını ödeyebilir.

 • E-Devlet sitesine giriş yapınız
 • Arama kısmına Elektrik Yardımı ile Fatura Ödeme yazarak aratınız
 • Direk bu linke tıklayarak sayfaya ulaşabilirsiniz https://www.turkiye.gov.tr/ptt-elektrik-yardimi-ile-fatura-odeme
 • Açılan sayfada fatura bilgileriniz karşınıza gelecektir
 • Sağ köşede bulunan Fatura Öde linkine tıklayanız
 • Fatura ödeme ekranı karşınıza gelecektir
 • Abone numarasını girerek faturanızı ödeyebilirsiniz.

Muhtaç ailelere verilen Elektrik Tüketim Desteği ödemesi hakkında detaylı bilgi için Elektrik Yardımı ile Fatura Ödeme E-Devlet yazısını okuyabilirsiniz.

Kimler Elektrik Yardımından Yararlanabilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi elektrik yardımından muhtaç vatandaşlar herhangi bir başvuru yapmalarına gerek kalmadan yararlanabiliyorlar.

Bu noktada vatandaşların sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından farklı bir yardım alıyor olmaları gerekiyor.

Elektrik yardımından aşağıdaki sosyal yardımlardan faydalanan vatandaşlar yararlanabiliyorlar.

Elektrik yardımından kimlerin direk olarak yararlanabileceklerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Şartlı eğitim yardımı ya da şartlı sağlık yardımı alanlar
 • Eğitim yardımı alanlar
 • Dul maaşı, engelli maaşı veya yaşlılık maaşı alanlar
 • Tüberküloz, SSPE ya da silikozis aylığı alanlar
 • Asker yakını maaşı alanlar
 • Doğum yardımı ya da gebelik yardımı alanlar
 • 18 yaş altı engelli aylığı alanlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar
 • Muhtaç ve işsiz vatandaşlar
 • Gıda ve erzak yardımı, giysi yardımı, kırtasiye yardımı vb. yardımlar alanlar

Kısacası sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf kaydı olan, vakıflardan gıda ve erzak yardımı, şartlı eğitim yardımı, SED yardımı gibi yalnızca muhtaç vatandaşlara yönelik olarak yapılan yardımlardan faydalananlar; elektrik yardımını otomatik bir şekilde alabiliyorlar.

Dar gelirli ve yoksullar, devletten dul maaşı, yetim ve öksüz maaşı, engelli maaşı, yaşlılık maaşı vb. maaşlar alanlar, afetzedeler, kimsesizler, işsiz ve muhtaçlar; elektrik yardımı alabiliyorlar.

İşsiz ve muhtaç kişilerin yanı sıra muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, asgari ücretin 1/3’ünün altında olanların da bu yardımdan yararlanma şansları bulunuyor.

İşsiz ve gelirsiz olmalarına rağmen üzerlerine kayıtlı değerli menkulü ya da gayrimenkulü olan vatandaşlar; sosyal yardımlardan faydalanamayacakları gibi elektrik yardımı da alamıyorlar.

PTT Elektrik Yardımı Başvuru Formu

PTT elektrik yardımı başvuru formu doldurmak için e-devlet üzerinden Sosyal Yardım Başvuru Hizmetine başvurarak ilk önce devletten sosyal yardım almanız gerekmektedir. Maddi durumu kötü ve her hangi bir güvencesi bulunmayan kişilere verilen sosyal hizmetlerini alan kişilere otomatik olarak elektrik faturası yardımı yapılır.

Elektrik tüketim desteği başvuru formu doldurmak isteyenler sosyal yardım başvuru formunu doldurduktan sonra otomatik PTT elektrik yardımından yararlanırlar.

Elektrik Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Elektrik yardımı alıp alamayacağınıza dair bilgi edinmek, başvuru için gerekli şartları öğrenmek adına ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayabilirsiniz.

Alternatif olarak hane kaydınızın bulunduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayabilir ya da bizzat vakfa gidebilirsiniz.

Ya da PTT şubelerinden birine giderek, elektrik tüketim desteği yardım programından yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Elektrik Yardımı Başvurusu

Elektrik faturalarını ödemekte maddi zorluğa düşen ihtiyaç sahipleri, e-devlet üzerinden elektrik yardımına başvurup, başvuramayacaklarını da merak ediyorlar.

Elektrik tüketim desteği; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan bir yardım olduğundan bu yardıma e-devlet üzerinden başvurulamıyor.

Aynı zamanda vatandaşlar, farklı bir internet sitesi üzerinden de elektrik desteğine başvuramıyorlar.

PTT Elektrik Yardımı Sorgulama

Daha önce de bahsettiğimiz gibi elektrik indiriminden faydalanıp faydalanamayacağınızı öğrenmek için ALO183 ya da ALO144 Sosyal destek hatlarını arayabilirsiniz.

PTT şubelerinden birine mevcut elektrik faturanızı ödemek için gittiğinizde de bu yardımı almaya hakkınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

PTT Elektrik yardımı sorgulama e-devlet üzerinden kurum ödemeleri sayfasından yapabilirsiniz. PTT hesabınıza yatan yardım parası olup olmadığını ve elektrik yardımı sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linke tıklayabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Nakit Olarak Alınır mı?

Elektrik yardımı, muhtaç vatandaşlara elektrik faturalarında indirim şeklinde yapılıyor.

Yani para yardımı şeklinde yapılmıyor. Yani ihtiyaç sahipleri, elektrik yardımını nakit olarak değil de faturalarının toplam miktarında indirimden yararlanma şeklinde kullanabiliyorlar.

Elektrik Desteği Yardımı Nereye Yatar?

Elektrik desteği yardımı, herhangi bir hesaba yatırılmıyor. Yalnızca otomatik olarak kişiler bu yardımdan yararlanıyorlar.

Yani yardım, kişilerin ismine özel olarak tanımlanıyor.

Bununla birlikte ihtiyaç sahiplerinin elektrik desteği indiriminden faydalanabilmeleri için elektrik faturalarını mutlaka PTT şubelerinden birine giderek, ödemeleri gerekiyor.

Farklı yerlerden yapılan ödemeler söz konusu olduğunda kişiler, elektrik indiriminden faydalanamıyorlar.

Elektrik Desteği Yardımı Nasıl Kullanılır?

Vatandaşlar; PTT’ye elektrik faturalarını ödemek adına gittiklerinde PTT çalışanları sistemde vatandaşlara tanımlanan elektrik indirimi miktarını görüntüleyebiliyorlar.

Elektrik indirim miktarı doğrultusunda da vatandaşlardan faturalarındaki miktarı değil de indirimli miktarı talep ediyorlar.

Elektrik Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Daha önce sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kaydı olanlar ve vakıftan gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı vb. yardımlar alanlar; otomatik olarak bu yardımı alabiliyorlar.

Ancak henüz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf kaydı olmayanların öncelikle vakfa kaydolmaları ve kayıt esnasında birtakım belgeleri vakfa teslim etmeleri gerekiyor.

Vakfa yardım olan ihtiyaç sahipleri, elektrik yardımının yanı sıra gıda ve erzak yardımı, şartlı eğitim ve sağlık yardımı vb. diğer vakıf yardımlarına da başvurabiliyorlar.

Vakıf kaydı esnasında kişiden talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Aileye ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Aileye ait ikametgah belgesi
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi
 • Kirada oturanlar için kira sözleşmesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Engelli vatandaşlar için 2024 engelli raporu
 • Kronik hastalar için tam teşekküllü bir hastaneden alınması gereken sağlık kurulu raporu
 • Eşi vefat eden dul kadınlar için eşlerine dair ölüm belgesi
 • Mal beyanına dair belgeler

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları; başvuru sahiplerinden yukarıdaki belgelerin dışında ek belgeler de talep edebiliyorlar.

Elektrik Desteği Yardımı Ne Kadar?

Muhtaç ve dar gelirli vatandaşlara yapılan elektrik desteği yardımı; ailedeki kişi sayısına göre değişiklik gösteriyor.

Elektrik desteği yardımı kapsamında 1-2 kişilik aileler için aylık 75 KW, 2-3 kişilik aileler için aylık 100 KW, 4 kişilik aileler için aylık 125 KW, 5 ve üstü kişilik aileler içinse aylık 150 KW elektrik desteği yardımı yapılıyor.

150 KW elektrik yardımı, ortalama 80 TL yardıma denk geliyor.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği Programı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından cihaza bağımlı bir şekilde yaşamlarını devam ettirmek zorunda olan kronik hastalara sunulan elektrik desteği programı ile kronik hastaların elektrik fatura bedellerinin bir kısmının karşılanması amaç ediniyor.

Bu destek kapsamında elektrik desteği almaya hak kazanan kişilerin cihaza bağlandıkları tarihi takip eden süre içerisinde birikmiş olan elektrik borçları da tek seferli olacak şekilde ödeniyor.

Elektrik tüketim desteği kapsamında kronik hastaların kullandıkları cihazın elektrik tüketim düzeyi göz önünde bulundurularak, kronik hastalara aylık 200 TL’ye kadar destek sunuluyor.

Elektrik Yardımı Birikir Mi

Elektrik yardımı birikir mi sorusunu genelde faturaları geç ödeyen yada belli süre toplu ödemek isteyenlerin sıkça sorduğu sorulardan biridir. Elektrik desteği yardımı birikmez ancak geçmişe dönük olarak 3 ay boyunca PTT şubelerinden faturanızı ödediğinizde eklektik yardımından yararlanmaya devam edersiniz. Daha eski fatura borçları için indirim ortadan kalkar.

Elektrik Yardımı Devam Ediyor Mu

Sürekli yardımlardan biri olan Elektrik yardımı başladığınız günden bu yana devam etmektedir. Maddi durumu kötü olan kişiler elektrik yardımı başvurusu yaparak uygun bulunmaları halinde elektrik yardımından yararlanabilirler.

Elektrik Yardımı Geriye Dönük Alınır Mı

Elektrik yardımı başvuru tarihi itibari ile yapılan yardımlardan biridir. Başvuruda bulunduktan sonra onaylanan yardımlar asla geriye dönük olarak alınmaz ve toplu ödeme yapılmaz.

Elektrik Yardımı Her Ay Yapılıyor Mu

Elektrik desteği yardımı her ay yapılan yardımlardan biridir. Elektrik yardımı her ay fatura tutarınızın üzerinden yapılan indirimdir. Her ay gelen elektrik faturası için devlet tarafından belli bir kısmı için her ay ödeme yapılır.

Elektrik Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir

Elektrik yardımı düzenli olarak yapılan yardımlardan biridir. Elektrik yardım sosyal yardımların kesilmesi maddi durumun iyileşmesi ve gelir durumun iyileşmesi halinde halinde kesilmektedir. Elektrik yardımı alanların sosyal yardımı kesilmez anacak sosyal yardımı alanların sosyal yardımları kesilmesi halinde elektrik yardımı kesintiye uğrar.

Elektrik Yardımı Ödemeniz Hazırdır Ne Demek

Elektrik yardımı ödemeniz hazır demek elektrik yardımı başvurusunda bulunan kişilerin yardımları onaylandığında e-devlet sosyal yardımlar ekranında ”Elektrik Desteği Yardımı” sayfasında elektrik yardımı ödemeniz hazır yazar. Ayrıca ne kadar elektrik yardımı aldığınız tutar olarak buradan görebilirsiniz.

elektrik yardımı başvurusu

Elektrik Yardımı Neden Yatmadı

İhtiyaç sahibi kişilere destek olmak adına verilen elektrik desteği yardımı neden yatmadı sorusuna cevap vermek bu  gerekirse yardımın yatmamasının nedenlerinden başında yardımın kesilmesi gelebilir. Ayrıca elektrik yardımı ödemesi alan kişilerin yapılan incelemede maddi durumlarından değişiklik olması halinde ödeme kesilebilir.

Elektrik Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor 2024

Elektrik yardımı ayın kaçında yatıyor sorusuna cevap vermek gerekirse bu yardım her ayın ilk haftası hesaplanmaktadır. PTT şubelerinde fatura ödemesi yaptığınızda otomatik olarak indirim uygulanarak faturanız ödenir.

Engelli Elektrik Yardımı Nasıl Alınır

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği Programından Kimler Yararlanabilir? Bu destekten kronik hastalığı yüzünden cihaza bağlı olarak yaşamak zorunda olan hastalar yararlanabiliyor.

Bununla birlikte hastaların birtakım şartları da taşıyor olmaları gerekiyor.

Bu şartları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Kişinin 3294 sayılı kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olduğunun başvurulan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı mütevelli heyeti tarafından onaylanmış olması
 • Bakıma ihtiyacı olan engelli kişinin 2828 sayılı kanun kapsamında evde bakım yardımı almıyor olması
 • Kişinin cihaza bağımlı bir şekilde yaşamak zorunda olduğuna dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporu alması ve bu raporu vakfa teslim etmesi

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cihaza bağlı olarak yaşamak zorunda olan hastaların vasileri ya da velileri kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, elektrik desteği programına başvurabiliyorlar.

Vasinin ve velinin olmadığı durumlarda başvurular, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı görevlisi tarafından hastanın evinde alınıyor.

Kişi, elektrik desteği programı başvuru formunu doldurarak ve imzalayarak, bu yardıma başvurabiliyor.

Kronik Hastalara Yönelik Kesintisiz Güç Kaynağı Yardımı Nedir?

Yaşamlarını cihaza bağlı olarak sürdürmek zorunda olan hastalara sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından kesintisiz güç kaynağı alımlarına dair yardım da yapılabiliyor.

Kesintisiz güç kaynağı sayesinde hastaların elektrik kesintilerinde yaşayabilecekleri her türlü mağduriyetler giderilmiş oluyor. Yani hastalar, elektrik kesintilerinde bile bağlı oldukları cihazları kullanmaya devam edebiliyorlar.

Cihaza bağlı yaşayan kişiler için hayati önem arz eden kesintisiz güç kaynağı yardımı, daha önce SGK’dan kesintisiz güç kaynağı almamış olan hastalara yönelik olarak yapılıyor.

Bu yazımızda elektrik yardımına dair merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de devletten elektrik yardımı alıyorsanız ya da almayı düşünüyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

5 Yorum

 1. Merhaba 3 çocuğum var aylık gelirimiz 2700 TL zordayım yardım bekliyor kiradayım aylık 1200 TL kira veriyorum

 2. Allah rızası için yardım edin kiradayim çocuğum var bana yardım edin

 3. Elektriğini ve doğal gazı.i okuyamıyorum çünkü ufak bir kaza gecirdim Evim kira ve 3 tane yetimin var rica ediyorum yardımınızı bekliyorum

 4. Kiradayim mati durumum yok çok zor durumdayım sizden yardım taleb ediyorum elektrik yardım istiyorm

 5. Erektirik yardımı ve doğalgaz yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız üç çocuğum var eşim çalışmıyor kiradayım lütfen yardım edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu