SPONSORLU REKLAM
Sosyal Yardımlar

SED Yardımı Yatan İller – SED Yardımı Hangi İllere Yattı

SED Yardımı Yatan İller 2022; SED yardımı olarak bilinen Sosyal ve Ekonomik Destek dar gelirli vatandaşların çocuklarını ekonomik olarak desteklemek amacı ile aylık olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenmektedir.

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti (SED) yardımı çocukların aileleri ile beraber sağlıklı şekilde yaşaması için devlet tarafından yapılan nakdi ve psiko-sosyal  ödemesidir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını sağlanan imkanlardan biridir.

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti (SED) başvurusu yapan ve başvurusu onaylanan bir çok kişinin merak ettiği konuların başında SED Yardımı Yatan İller ve SED yardımı hangi illere yattı sorusudur. Sizlere bu yazımızda sed yardımı yatan iller hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

İşte SED yardımı hangi illere yattı hakkında tüm detaylar…

SED Yardımından Kimler Yararlanabilir

Sed yardımından kinler yararlanabilir ve sed yardımını kimler alabilir sorusu bu yardımdan yararlanmak isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir.

 • Ailede çalışan kişi bulunmasına karşın hane yaşayan kişi sayısının fazla olmasında dolayı ihtiyaçları karşılamakta zorluk çekenler
 • Ailede evi geçindiren kişinin olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek ailesinin geçimini sağlayamaması
 • Hasta yada kalıcı bir sağlık sorunu olan aile ferdinin evin temel ihtiyacını karşılayamaması
 • Hane haklında çalışan bireyin bulunmaması
 • Ailede işten çıkarılan yada iş yerine kapanan kişilerin bulunması
 • SED yardımı ailede çocuğu olan kişilere verildiği için başvuru yapacak hanede en az 11 çocuk olması gereklidir

SED Yardımı Başvurusu için Gerekli Evraklar

SED yardımından yararlanmak için mutlaka hazırlamanız gereken bazı evrak ve belgeler bulunmaktadır. Sed yardımı başvurusu için gerekli evraklar ise;

 1. Hanede yaşan tüm aile bir bireylerinin kimlik fotokopileri
 2. Başvuruda bulunacak kişi adına düzenlenmiş ikametgah belgesi
 3. Ailede engelli kişi varsa engelli raporu
 4. Her hangi bir sağlık sorunu olan kişi varsa rapor yada belgesi
 5. Ailede çalışabilecek durumda olan ancak iş bulamayan bireyin iş aradığına dair iş-kur iş arayan kayır belgesi
 6. Çalışan kişilerin iş yeri adres ve telefon numaraları
 7. Gayrimenkul bilgileri gösteren belge
 8. Okuyan çocuk varsa okuldan alınacak öğrenci belgesi
 9. Kira sözleşmesi
 10. İş görmezlik raporu
 11. Ziraat Bankasından açılmış hesap cüzdanı

Sosyal Ekonomik Destek Ne Kadar? 2022

 • Bakım Tedbirli 18 yaş: 873,42 Lira
 • Okul Öncesi Dönemde Olan ya da Okula Gitmeyen Çocuk için: 1.092,4 Lira
 • İlköğretime (1.sınıf/8.sınıf) Giden Çocuk için: 1.638,6 Lira
 • Ortaöğretime (9.sınıf/12.sınıf) Giden Çocuk için: 1.747,84 Lira
 • Yüksek Öğretime Giden Çocuk için: 1.966,32 Lira
 • Geçici Ekonomik Destek 1.Kat: 2.184,8 Lira
 • Geçici Ekonomik Destek 2.Kat: 4.369,6 Lira
 • Geçici Ekonomik Destek 3.Kat: 6.554,4 Lira

Sed Yardımı Yatan İller Hangisi

SED yardımı yatan iller ve SED yardımı hangi illere yattı mı sorusuna cevap vermek gerekirse SED yardımı her ayın 2 haftası itibari ile tüm illerde yatırılmaktadır. Ancak SED yardımı yatan iller tam olarak belli değildir. Örneğin İstanbul yada Ankara’da yatan SED yardımı İzmir ilinde yatmaya bilir.

İl il değişiklik gösteren sed yardımı yatan illeri size tam olarak söyleyemesek bile yorum kısmında hangi illere yattığını yorumlara bakarak öğrenebilirsiniz.

Güncel olarak SED yardımı yatan illeri bende belli aralıklara güncelleyip her ay sizinle paylaşamaya çalışacağım. Devlet tarafından Resmi açıklama yapılmadığı için SED yardımı yatan illeri ödeme alan kişiler paylaşım yaptıkça sizinle paylaşacağım.

Sed Yardımı Ne Zaman Yatar

SED yardımı ne zaman yatar ve SED yardımı ne zaman ödenir sorusuna cevap vermek gerekirse ödemler her ayın ilk 2 haftası içerisinde yapılmaktadır. Bazı illere ödemeler ayın ilk haftası yapılırken bazı illere ise ödemeler ilk 2 hafta içerisinde yapılmaktadır.

Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemeleri her ayın 15’ine kadar tamamlanmaktadır. Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) yardımı ayın ilk 2 haftası yani ayın 15’ine kadar hesaplara yatmaktadır.

SED yardımı hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki konuları inceleyebilirsiniz.

SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvuru ve Sorgulama

SED Yardımı Hangi Hallerde Kesilir

SED Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama

Sizlere bu yazımızda SED Yardımı Yatan İller, SED Yardımı Hangi İllere Yattı ve SED Yardımı yattı mı soruları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Eğer yaşadığınız ilde SED yardımı yattı ise yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

4 Yorum

 1. Evim kira 11 kisi var evimde uc benim cocum dort eltimimin cocuna bakiyom anneleri baska kocaya kacdi bn bakiyom cok zor gecim sagliyom allah icin bize yardim edin dort cocik okutmak sorundauim nolur yardim edin

 2. Efendim ben 30 ay Mardin kapalı ceza evinde yattı 22 haziran 2021 tarihinde tahliye oldum şuan Midyat açık ceza evinde hükümlü ve covid izininden yaralanıp çıktım şuan iş bulamıyorum ve çalışmıyorum ben evli 4 çoçuk babasıyım hiç bir gelirimiz yok şuan evime 1 ekmek alacak param yok çoçugum bez alamıyorum ev kiramız birikmiş elektrik faturasını ödeyemiyoruz çoçukların okul masrafını karşılayamıyorum şuan oturduğumuz evde ne bir televizyonumuz ne buzdolabımız ne fırınımız ne yıkanacak bir şohbenimiz ne örtünecek battaniyemiz ne yatacak yastıgımız var gelin bakın şuan oturduğumuz evi kontrol edin ben ve çoçuklarım.perişan haldeyiz sizin anlayacağınız ölmüşüz gömenimiz yok siz büyüklerimizden ricam beni ve ailemi bu magduriyetten kurtarmanızdır bana bir iş imkanı saglayın allah için çoçuklarımın yüzüne bakamaz oldum Allah için şu mübarek 3 aylar hürmetine bana yardımcı olun beni bu utançtan kurtarın

 3. SED yardımı istiyorum 5 yaşında kızımla yaşıyorum eşimden bosandim calismiyorum hiçbir gelirim yok çok zordurumdaym neolur yardim eli uzatin Allah askina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu