Sosyal Yardımlar

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereye Yapılır?

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kadınlara yönelik olarak yapılan en önemli yardımlardan biri olan çocuk parası sayesinde yeni doğum yapan anneler; bebeklerinin temel ihtiyaçlarını karşılayabilme noktasında maddi yardım alıyorlar.

SGK’ya bağlı olarak çalışan ya da çalışmasa dahi eşi SGK’lı olarak çalışan annelerin alabilecekleri çocuk parası; ebeveynlerin maddi anlamda bir nebze de olsa rahatlayabilmelerine olanak tanıyor.

Annelerin PTT hesaplarına ve kendi adlarına yatırılan çocuk parası; her bir çocuk için ödeniyor.

Yani anneler; her yeni doğum sonrasında çocuk parası alabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca çocuk parası başvurusu nasıl yapılır? Çocuk parası ne kadar 2024? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Çocuk Parası Nedir?

Ülkemizde özellikle annelere ve çocuklarına yönelik olarak gerçekleştirdiği sosyal yardımları ile ailelerin daha güçlü ve daha huzurlu bir yaşam sürebilmelerine öncülük eden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımlarından biri olan çocuk parası yardımı ile yeni doğan bebeklerin fiziksel ve zihinsel sağlıklı gelişimini desteklemek amaç ediniyor.

Yeni doğan çocuk parası olarak da isimlendirilen çocuk parası; yeni doğum yapmış tüm annelere veriliyor.

Bununla birlikte çocuk yardım parası, sadece 15.05.2015 tarihinden sonra doğum yapmış olan çocuklar için alınabiliyor. Yani daha önce doğmuş olan çocuklar için yardım parası talep edilemiyor.

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk parasına başvurmak isteyen anneler; başvurularını ‘Doğum Yardım Başvuru Dilekçesi’ni doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra bu dilekçeyi talep edilen diğer belgelerle birlikte Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler Merkezlerine teslim ederek, gerçekleştirebiliyorlar.

Annelerin çocuk parası yardımına başvurabilmeleri için doğumun Kimlik Paylaşım Sistemi’ne kaydedilmiş olması da gerekiyor.

Başvuru sonrasında Bakanlık tarafından çocuk parası yardımı yapılacak anneler kararlaştırılıyor.

Çocuk parası; annenin hesabına tek seferli olacak şekilde yatırılıyor. Yani bu yardım, her ay düzenli bir şekilde yapılmıyor. Anneler, her yeni doğum sonrası yeni doğan bebekleri için bu yardımdan faydalanabiliyorlar.

Çocuk Parası Başvurusu E-Devlet

Çocuk parası başvurusunu internet üzerinden e-devlete girerek hemen yapabilirsiniz. Çocuk yardımı başvurusu yap e-devlet üzerinden oldukça kolaydır. E-devlet uygulamasına giriş yaptıktan sonra sosyal yardımlar bölümünden hemen başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Çocuk parası başvurusu için kimliğiniz ile beraber bizzat Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine gidilerek yapılmaktadır.

Çocuk Parası Başvurusu Nereye Yapılır

Çocuk parası başvurusundan bulunmak için e-devlet üzerinden başvuruda bulunabileceğiniz gibi dilerseniz  il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıflarına bizzat giderek çocuk parası başvuru formunu doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

Çocuk Parası Başvurusu Formu

Çocuk parası başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/ilksan-dogum-yardimi-basvurusu linki üzerinden başvuru formunu doldurabilirsiniz. Başvuru formunu doldurduktan sonra sistem tarafından kaydedilecektir.

Maddi zorluk içerisinde olan ve her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan ailelere çocuk parası başvurusu için e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak başvuru formunu doldurarak hem çocuk parası yardımından hemde aile destek yardımından yararlanabilir.

Çocuk Parası Başvuru Şartları

Annelere yönelik olarak yapılan doğum yardımları arasında bulunan çocuk parası yardımına yalnızca belirli şartları taşıyan anneler başvurabiliyorlar.

Çocuk parası başvuru şartlarını kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • TC vatandaşı olmak ya da mavi kart sahibi olmak(annenin ya da babanın TC vatandaşı olması ya da mavi kartlı olması yeterli oluyor)
 • Doğumun 15 Temmuz 2015 tarihi sonrasında gerçekleşmiş olması
 • Doğumun canlı olarak gerçekleşmiş olması(ölü doğumlar için yardım yapılmıyor)
 • Başvurunun doğumdan sonra en fazla 5 yıl içerisinde yapılmış olması
 • Doğumun KPS’ye kayıt edilmiş olması
 • Annenin ya da eşinin doğumdan önceki en az 120 gün için sigorta primlerinin yatırılmış olması

Doğumdan sonraki 5 yıl dolduğunda çocuk parası yardımı alma hakkı, zaman aşımına uğruyor. Yani anne, artık çocuk parası başvurusu yapamıyor.

Çocuk yardım parasına annenin bizzat başvurması gerekmekle birlikte annenin vefat etmesi ya da yardıma başvuramayacak durumda olması halinde baba da yardım başvurusunu gerçekleştirebiliyor.

Çocuk Parası Ne Kadar 2024?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından anneler için yapılan çocuk parası yardımı miktarı, yeni doğan bebeğin annenin kaçıncı çocuğu olduğuna göre değişiklik gösteriyor.

Anneler; ilk çocukları için 300, ikinci çocukları için 400, üçüncü, dördüncü vb. daha fazla sayıdaki çocukları içinse 600 TL doğum yardım parası alıyorlar.

Annenin ikiz ya da üçüz çocuk doğurması yani çoğul gebelik halinde ise yapılan yardım miktarı, artış gösteriyor.

İkiz gebeliklerde ilk bebek için 300, ikinci bebek için 400 TL ödeme yapılırken; üçüz doğumlarda ise ilk bebek için 300, ikinci bebek için 400, üçüncü bebek içinse 600 TL olacak şekilde toplamda 1300 TL doğum yardımı yapılıyor.

Kendisi ya da eşi SSK’lı ve Bağkur’lu olarak çalışan anneler, doğum yardım parası alabiliyorlar.

Ancak söz konusu kamu işçileri olduğunda bu kişilere bağlı oldukları kurumdan aldıkları doğum yardımı ile Bakanlık tarafından yapılan doğum yardımı arasındaki fark ödeniyor.

Örneğin, üçüncü çocuğu için kurumdan 500 TL doğum yardımı alan anneye Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 100 TL yardım parası yatırılıyor.

Şayet annelerin kurumdan aldıkları doğum yardımı miktarı daha fazla ise bu durumda annelere herhangi bir ödeme yapılmıyor.

Çocuk Parası Başvurusu için Gerekli Evraklar

Başvuru esnasında anneden başvuru dilekçesinin yanı sıra bazı belgeler de talep ediliyor.

Başvuru için gerekli olan evrakları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Anneye ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Bebeğe ait TC Kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Başvuru dilekçesi
 • Çocuğa ait doğum belgesi
 • Doğumun canlı gerçekleştiğine dair hastaneden alınması gereken doğum raporu

Yukarıdaki belgelerle birlikte Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerinden ya da sosyal hizmetler müdürlüklerinden birine giderek, başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz.

Çocuk Parası Nereye Yatar?

Tek seferli olarak yapılan doğum yardımı parası; annenin adına PTT hesabına yatırılıyor. Bu para, sadece anne tarafından çekilebiliyor. Yani annenin eşinin bile parayı çekme hakkı bulunmuyor.

Başvurusu olumlu sonuçlanan anneler; TC kimlik kartlarını ya da nüfus cüzdanlarını PTT çalışanına göstermek yani ibraz etmek suretiyle çocuk yardımı parasını alabiliyorlar.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Çocuk yardım parası, annenin hesabına başvuruyu takip eden bir sonraki ayın 25.gününe kadar yatırılmış oluyor.

Örneğin, Ekim ayının 15’inde yardım parasına başvuran annenin hesabına Kasım ayının 25’ine kadar yatırılıyor.

Çocuk Parası Başvuru Sorgulama

Anneler, doğum yardımı başvurularının kabul edilip edilmediğini başvuru sonrasında sorgulayabiliyorlar.

Sorgulama işlemi, e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

Online platformda e-devlet üzerinden doğum yardımı başvuru sonucunuzu öğrenmek adına https://www.turkiye.gov.tr/ashb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayarak, yetkili kişilerden başvurunuzun sonucuna dair ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Alternatif olarak başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz il müdürlüklerini ya da sosyal hizmetler müdürlüklerini de arayabilirsiniz.

BAKINIZ >>> PTT Çocuk Parası Ne Zaman Yatar? Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk Yardımı Kaç Yaşına Kadar Ödenir 2024

Anneler; doğumdan sonraki 5 yıl içerisinde çocuk yardımına başvurabiliyorlar. Yani çocuk, 5 yaşını doldurup, 6 yaşına girdiğinde artık çocukları için bu yardımdan faydalanamıyorlar.

Çocuk Yardımı Kimler Alır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, gebelik yardımı vb. birçok yardımın aksine çocuk yardımı, yalnızca kendisi ya da eşi sigortalı olarak çalışan kadınlara veriliyor.

Yani kendisinin ya da eşinin düzenli bir mesleği ve sigortası olmayan anneler, diğer yardımlardan farklı olarak bu yardıma başvuramıyorlar.

Sigortasız ve işsiz anneler; gebelik yardımı, şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı gibi diğer yardımlara başvurabiliyorlar.

Bu yazımızda çocuk parası başvurusuna dair merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de daha önce doğum yardımı aldıysanız ya da almayı düşünüyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir Yorum

 1. Evlendim ayrıldım kizim yuvada şuanda kızımı izine aldim ama bir gelirim yok kirada oturuyom yetiremiyom yardım etmenizi rica ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu