Güncel Konular

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar? Güncel Prim Tutarı (6399 TL)

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar? Ülkemizde vatandaşlar, isteğe bağlı sigorta primleri ödemek suretiyle genel sağlık sigortasına ve uzun süreli sigorta kollarına tabi olabiliyorlar.

İsteğe bağlı sigorta sayesinde kişiler, belirli şartları yerine getirmeleri durumunda zorunlu sosyal sigortanın sağladığı tüm avantajlardan hayatları boyunca faydalanabiliyorlar.

İsteğe bağlı sigortalı kişilerin vefatı halinde ise hak sahipleri uzun dönem sigorta kollarının getirilerinden yararlanabiliyorlar

Bununla birlikte isteğe bağlı sigortalılıktan yalnızca belirli şartları taşıyan kişiler yararlanabiliyorlar.

Bu yazımızda 2024 yılı için geçerli isteğe bağlı sigortalılık primlerine dair merak edilenleri yanıtlamaya, sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İsteğe Bağlı Sigortalılık Nedir?

SGK, Bağkur ve Emekli Sandığı gibi zorunlu sigorta kollarından birine mensup olmayan kişilerin aylık belirli primler ödemek koşuluyla sigortalı olabilmelerine olanak tanıyan, serbest meslek sahiplerinin, geçici işçilerin ve ev hanımlarının yani sosyal güvence kapsamına girmek isteyenlerin yararlanabilecekleri sigorta türüne isteğe bağlı sigortalılık deniliyor.

Bu sigorta türüne tabi olan kişiler, aylık prim ödemek koşuluyla genel sağlık sigortasından ve zorunlu sigorta türlerinin getirdiği haklardan yararlanma şansını elde edebiliyorlar.

İsteğe Bağlı Sigortalılık Başvuru Şartları

İsteğe bağlı sigortalılıktan yararlanma şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • 5510 sayılı Kanuna göre zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmıyor olmak(Banka sandıkları dahil)
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak
  • 4/A kapsamında sigortalı olarak çalışmakla birlikte bir ay içerisinde 30 günden daha az çalışmak ya da tam gün çalışmıyor olmak
  • Türkiye’de ikamet ediyor olmak ya da Türkiye’de ikamet etmekte iken sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerdeki TC vatandaşı olmak

Yukarıdaki tüm şartları taşıyan kişiler, isteğe bağlı sigortalı olabiliyorlar.

TC vatandaşlarının yanı sıra TC vatandaşı olmayanlar da isteğe bağlı sigortalılık hakkından yararlanabiliyorlar.

Türkiye’de ikamet eden herkesin isteğe bağlı sigortalılık kapsamında sigortalı olma şansları bulunuyor.

UYARI:

Türkiye ile uluslararası sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış olan ülkelere çalıştırılmak için götürülen Türk işçiler; Türkiye’de ikamet etme şartı aranmaksızın isteğe bağlı sigortalı olabiliyorlar.

İsteğe Bağlı Sigortalılık Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlk kez isteğe bağlı sigortalılığa başvuracak olan kişiler, İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi ile birlikte ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki sosyal güvenlik il müdürlüklerine ya da sosyal güvenlik merkezlerine giderek, bizzat başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi, e-devlet platformu üzerinden alınabiliyor.

Daha önce isteğe bağlı sigortalılığa başvurmuş olan ve tekrar başvuracak olanlar ise talep dilekçesi ile müraacat edebiliyorlar.

Başvurular, e-devlet platformu üzerinden de yapılabiliyor.

4B başvurularınızı e-devlet üzerinden gerçekleştirmek için hemen https://www.turkiye.gov.tr/4b-istege-bagli-ilk-tescil-kaydi linkini tıklayabilirsiniz.

4A başvurularınız için https://www.turkiye.gov.tr/4b-istege-bagli-ilk-tescil-kaydi linkine tıklayabilirsiniz.

2024 İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ne Kadar?

İsteğe bağlı sigortalı olmak isteyen kişiler, aylık ödeyebilecekleri prim tutarını kendileri belirleyebiliyorlar.

Bununla birlikte primin üst ve alt limiti bulunuyor.

İsteğe bağlı sigortalı olmak isteyen kişiler; en az brüt asgari ücretin %32’si, en fazla ise brüt asgari ücretin 7.5 katının %32’si kadar prim ödeyebiliyorlar.

Bu bağlamda 2024 yılında en az isteğe sigorta primi olarak 6399 TL ödemek gerekiyor.

En yüksek isteğe bağlı sigorta primi olarak da 48.005 TL’nin 7,5 katı olmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Aylık Ne Kadar?

2024 yılı için isteğe bağlı sigorta primi aylık olarak en az 6.399 TL, en çok ise 48.050 TL’dir. Bu tutarlar, asgari ücretin brüt tutarının yüzde 32’si olarak belirlenmiştir.

Sigortalı, prime esas kazancını kendi belirleyebilir. Ancak, belirlediği prime esas kazanç, prime esas kazanç alt sınırından az, üst sınırdan fazla olamaz.

Örneğin, bir isteğe bağlı sigortalı prime esas kazancını brüt asgari ücret olarak belirlerse, aylık ödeyeceği prim tutarı 6.399 TL olacaktır.

Güncel Bağkur Prim Tutarı Ne Kadar 2024

Asgari ücretin %32’si oranında ödenmesi gereken isteğe bağlı sigorta priminin %20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi; %12’si ise genel sağlık sigortası primi olarak ödenmiş oluyor.

DönemAylık Kazanç Alt SınırAylık Kazanç Üst Sınır
2024 Yılı
01.01.2024 – 31.12.20246.399,00 TL48.005,02 TL
5 Puanlık Prim İndiriminden Yararlananların Ödeyeceği Prim
01.07.202 431.12.20246.017,00 TL45.000,00 TL

Bu yazımızda kısaca isteğe bağlı sigortalılık ile ilgili olarak merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu