Kızılay Kart-SUY Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay Kart-SUY Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
A+
A-

Kızılay Kart-SUY Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Ülkemizin en önemli sosyal hizmet kuruluşlarından biri olan Kızılay; ihtiyaç sahibi ve muhtaç mültecilere ve sığınmacılara dağıttığı Kızılay Kart isimli sosyal destek kartı ile onlara umut oluyor.

Deprem, sel, yangın gibi zor günlerde muhtaç ve mağdur Türk vatandaşlarına yardımcı olmakla ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ayni ve nakdi yardımlar sunmakla kalmayan Kızılay; hiçbir kar amacı gütmeden kimsesiz, sahipsiz ve maddi anlamda zor durumda olan sığınmacılara ve mültecilere de sahip çıkıyor.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu üyesi de olan Kızılay;  muhtaç Türk vatandaşlarına gıda, giysi, barınma, yakacak vb. yardımlar yapmanın yanı sıra ülkemizde yaşayan Uluslararası Koruma, Geçici Koruma ya da İnsani İkamet izni altında yaşam mücadelesi veren yabancılara Kızılay Kart aracılığıyla destek oluyor.

Kızılay; SUY programı dahilinde dağıttığı Kızılay Kart ile kimsesiz ve gelirsiz mültecilerin ya da sığınmacıların daha iyi şartlar altında yaşayabilmelerine olanak tanıyor.

Bu yazımızda kısaca Kızılay Kart- SUY Yardım başvurusu nasıl yapılır? SUY yardımı kimlere verilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

SUY Nedir?

Yabancılara yönelik olarak yapılan ‘Sosyal Uyum Yardım’ programı olan SUY; Uluslar arası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu, Türk Kızılay ve TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülmekte olan yardım programını ifade ediyor.

Bu yardım programından ülkemizde geçici koruma, insani ikamet izni ya da uluslararası koruma altında yaşayan yabancılar yani 99’lu kimlik kartı mevcut olan ve yardıma ihtiyacı bulunan yabancılar faydalanabiliyorlar.

SUY programı kapsamında yardımlar, ülkemizde kamp dışında yaşayan mülteciler ve sığınmacılar için yapılıyor.

Sosyal Uyum Yardım programı dahilinde mültecilerin ya da sığınmacıların gıda, barınma, giyim vb. ihtiyaçlarını karşılamak için kullanabilecekleri para; Kızılay Kart aracılığı ile veriliyor.

Yani muhtaç olduğu tespit edilen mülteciler ve sığınmacılar, kendilerine dağıtılan Kızılay Kart’taki yardım parası sayesinde gıda, kişisel bakım, giyim temizlik malzemesi vb. ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

SUY programı; Avrupa Birliği ve üye devletleri tarafından finanse ediliyor.

Kızılay Kart Nedir?

SUY programı dahilinde Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan sığınmacılara ya da mültecilere destek olmak amacıyla dağıtılan yardım kartlarına Kızılay Kart ismi veriliyor.

Bu kart, yalnızca belirli şartları karşılayan mültecilere ve sığınmacılara dağıtılıyor.

Yani Türk vatandaşları, bu karta başvuramıyorlar.

Dağıtılan bu kartlara Kızılay tarafından her ay düzenli olarak bir miktar yardım parası yatırılıyor.

Mülteciler ya da sığınmacılar; kartları ile alışveriş yapabilecekleri gibi kartlarındaki parayı Halkbank, Ziraat Bankası ya da Vakıfbank ATM’lerinden çekerek de yani nakit olarak da kullanabiliyorlar.

Örneğin; kartlarındaki para ile marketteki POS cihazlarından kartlarını okutup, ürün satın alabiliyorlar.

Ya da ATM’lerden parayı çekip, bu para ile aylık ev kiralarını ödeyebiliyorlar.

SUY Yardımı Kimlere Verilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi SUY programı dahilinde mültecilerin ve sığınmacıların temel ihtiyaçlarını karşılamaları için onlara Kızılay Kart dağıtılıyor.

Ülkemizde uluslararası koruma, geçici koruma ya da insani ikamet izni altında olan yabancılar, bu programdan yararlanabiliyorlar.

Yardımlar, 04/04/2014 tarihli 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında yapılıyor.

SUY programından kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Tek başına yaşayan 18-59 yaş arası kadınlar
 • 18 yaş altında en az bir çocuğu olan, ailesinde başka yetişkin bulunmayan 18-59 yaş arası anne ya da babalar
 • 60 yaş ve üstünde olan, ailesinde başka yetişkin(18-59 yaş arası) olmayan yaşlılar
 • Ailesinde engel oranı en az %40 olan bir ya da daha fazla engelli kişi bulunan aileler
 • 4’ten fazla sayıda çocuğu olan aileler
 • Çok fazla sayıda bakmakla yükümlü olduğu bireyi olan aileler

SUY Programından Kimler Yararlanamaz?

SUY programı dahilinde kimlerin Kızılay Kart alamayacağını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Aynı haneden birden çok kişinin yardıma başvurması
 • Başvuru sahibinin 18 yaşının altında olması( Bu durumda 18 yaş üstü bir aile bireyinin tekrar başvuru yapması gerekiyor)
 • Başvuru sahibinin GİGM kimlik kartının geçersiz olması(Geçerli kimlik kartı olan aile bireyinin tekrar başvurması gerekiyor)
 • Başvuru sahibinin Türk vatandaşlığı kazanmış olması ya da Türk vatandaşı olması

Yukarıdaki durumlardan herhangi biri, kişinin SUY başvurusunun kabul edilmemesi ile sonuçlanıyor.

Aynı zamanda sonradan aile bireylerinden birinin GİGM kartının geçersiz olduğunun fark edilmesi ya da aile bireylerinden birinin TC vatandaşlığı kazanması hallerinde de yapılan yardımlar, azaltılıyor.

SUY Programı Başvuru Şartları

SUY programına başvurarak, Kızılay Kart sahibi olmak isteyen mülteciler ve sığınmacılar, başvuruları kabul edildiği takdirde kendilerine dağıtılan Kızılay Kart’taki parayı marketlerde post cihazına okutarak, kullanabiliyorlar. Yani alışveriş yaparken, tıpkı bir kredi kartı ya da bankomat gibi kartlarını kullanabiliyorlar.

Aynı zamanda kartlarındaki parayı nakit olarak ATM’den çekip, kullanabiliyorlar.

SUY programına başvurmak isteyen mültecilerin ve sığınmacılarının bazı başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekiyor.

SUY programı başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Kişinin adresinin ve tüm diğer aile bireylerinin bulundukları bölgedeki Nüfus İdaresi’ne kayıtlı olmaları,
 • Kişinin ve tüm aile bireylerinin GİGM(Göç İdaresi Genel Müdürlüğü)’de kayıtlı olmaları
 • Tüm aile bireylerinin 99 ile başlayan bir kimlik numarasına sahip olmaları
 • Tüm aile bireylerinin aynı aile numarası altında kayıt edilmiş olmaları
 • Tüm aile bireylerinin SUY programı başvuru formu doldurmuş olmaları
 • 18 yaş üstündeki tüm aile bireylerinin SUY başvuru formunu imzalamış olmaları
 • Ailesinde en az %40 engel oranına sahip bir aile bireyi olanların ülkemizdeki yetkili bir devlet hastanesinden ‘Engelli Raporu’ almış olmaları

Yukarıdaki şartları taşıyan tüm mülteciler ve sığınmacılar; SUY programına başvurabiliyorlar.

SUY Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru şartlarını karşılayanlar, aile bireylerine ait olan GİGM kimlikleri, aile bireyleri tarafından doldurulmuş ve imzalanmış olan başvuru formları, şayet ailede engelli birey varsa bu kişiye ait olan engelli raporu ile birlikte başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Başvurular, mülteci veya sığınmacıların bulunduğu bölgedeki SYDV’lere yani sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılabileceği gibi Türk Kızılay Hizmet Merkezi’ne gidilerek de yapılabiliyor. Yani başvuruların şahsen bu kurumlara gidilerek, yapılması gerekiyor.

Tamamen ücretsiz olan başvuru formları, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından veya Türk Kızılay Hizmet Merkezi’nden alınabiliyor.

İhtiyaç sahibi mülteciler ya da sığınmacılar, kendilerine en yakın SYDV ya da Türk Kızılay Hizmet Merkezi adresini öğrenmek adına 168 Kızılay Çağrı Merkezi’ni ücretsiz bir şekilde arayıp, yetkili kişilerden bilgi alabiliyorlar.

Kızılay Kart Başvuru Formu 2021

SUY programı dahilinde mültecilere ya da sığınmacılara dağıtılan Kızılay Kart başvuru formunun internet üzerinden indirilip, indirilemeyeceği de merak ediliyor.

Şimdilik Kızılay resmi internet sitesi üzerinden ya da farklı bir platform üzerinden başvuru formu indirilemiyor.

Başvuru formu almak isteyen kişilerin yukarıda da bahsettiğimiz gibi bölgelerindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına ya da Kızılay Hizmet Merkezi’ne şahsen gitmeleri gerekiyor.

Bu formda ailenin muhtaçlık durumunu tespit etmeye yönelik bazı sorular bulunuyor.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, tüm hane bireyleri tarafından doldurulan başvuru formlarını inceledikten sonra acil yardıma ihtiyacı olan haneleri ya da kişileri tespit ediyorlar.

Daha sonra da Kızılay’a bilgi veriyorlar.

Başvuru sahiplerinin bu formda mutlaka doğru ve gerçekçi bilgiler paylaşmaları gerekiyor.

Aksi halde sonradan formda yanlış bilgiler paylaştığı fark edilen kişilere yapılan yardımlar, Kızılay tarafından durduruluyor.

SUY Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

SUY başvuruları, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından değerlendiriliyor. Başvurular, başvuru tarihinden sonra en fazla 30 gün içerisinde sonuçlandırılıyor.

Ardından başvuru sahipleri SMS yolu ile bilgilendiriliyor.

İhtiyaç sahipleri, başvuru tarihlerinden sonra 5 ile 9 hafta içerisinde başvuru sonuçlarına dair sms yoluyla bilgi alabiliyorlar.

Bu yüzden de kişilerin başvuru formunda güncel telefon bilgilerini paylaşmaları gerekiyor.

Sonradan telefon numarası değişen başvuru sahiplerinin SMS yoluyla başvurularının olumlu ya da olumsuz sonucuna dair bilgi alabilmeleri için vakit kaybetmeden yeni telefon numaralarına dair başvurdukları Türk Kızılay Hizmet Merkezi’ne ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bilgi vermeyi ihmal etmemeleri gerekiyor.

Başvuru tarihinin üzerinden 9 haftalık zaman dilimi geçmesine rağmen henüz SMS ile bilgilendirilmemiş başvuru sahipleri, başvurularının son durumuna dair bilgi edinmek adına 168 Kızılay Çağrı Merkezi’ni 7/24 arayabiliyorlar.

Başvurusu olumsuz sonuçlanan kişiler, daha sonraki süreçte başvuru şartlarını taşıyor olmaları halinde tekrar SUY programına başvurabiliyorlar.

SUY Hangi Hallerde Kesilir?

SUY programı dahilinde muhtaç olduğu tespit edilen kişilere Kızılay Kart dağıtılıyor. Bu noktada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, başvuru sahiplerinin SUY program kriterlerine uygun olup olmadığını değerlendiriyor.

Değerlendirme esnasında ailede çalışan kişi bulunup bulunmadığına, ailedeki kişi sayısına, aile bireylerinin yaşlarına, cinsiyetlerine, engellilik durumlarına bakıyor.

Başvuru sahiplerinin muhtaçlık durumlarını tespit ettikten sonra sonucu Kızılay’a ulaştırıyor.

SUY programı dahilinde Kızılay Kart yardımı, gerçek anlamda ihtiyaç sahiplerine yapılıyor.  Kişilerin muhtaçlıklarının ortadan kalkması halinde ise yardımlar kesiliyor.

SUY programı dahilinde yapılan Kızılay Kart yardımının hangi hallerde kesilebileceğini aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Kişilerin başvuru formunda paylaştıkları bilgilerin gerçek olmadığının sonradan vakıf tarafından fark edilmesi
 • Kişilerin gerçek anlamda muhtaç olmadıklarının vakıf tarafından sonradan tespit edilmesi
 • Başvuru sahiplerinin program kriterlerinin dışına çıkması(örneğin, ailedeki kişi sayısının değişmesi)
 • Başvuru sahibinin Türk vatandaşlığı kazanması
 • Başvuru sahibi üzerine kayıtlı yüksek değerde bir varlığın tespit edilmesi

Kısacası başvuru sahibinin ve ailesinin muhtaç olmadığının fark edilmesi üzerine yapılan yardım sona eriyor.

Başvuru sahibinin şehirlerarası ikametgah değişikliği yapması halinde ise ikametgah değişikliğine dair yani adresindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bilgi vermeyi unutmaması gerekiyor.

Mülteciler ya da sığınmacılar, arka arkaya 6 ay boyunca kartlarındaki yardımı kullanmadıklarında kartlarındaki limit, sıfırlanıyor. Yani kendileri için kartlarına yatırılan yardım parasını artık kullanamıyorlar.

Aynı zamanda başvurusu kabul edilen kişiler, 3 ay arka arkaya kartlarını Halkbank şubesinden almadıklarında da yardım tutarı, hesaplarından siliniyor.

Kızılay Kart Nereden Alınır?

Başvurusu olumlu değerlendirilen mülteciler ya da sığınmacılar, SMS ile bilgilendirildikten sonra kendilerine en yakın Halkbank şubesine giderek, kartlarını alabiliyorlar.

Her ay kartlarına yüklenen parayı Halkbank ATM’lerinden çekebilecekleri gibi POS cihazının geçerli olduğu marketlerde ya da diğer yerlerde de kullanabiliyorlar.

Kart sahipleri, kartlarında kalan bakiyeyi Halkbank ATM’lerinden de kontrol edebiliyorlar.

Kartlarındaki parayı Halkbank ATM’lerinin yanı sıra Ziraat Bankası ya da Vakıfbank ATM’lerinden de çekebiliyorlar. Ancak bakiye sorgulama işlemi, sadece Halkbank ATM’lerinden yapılabiliyor.

Mülteci ve sığınmacıların yardım paraları, her ay sonunda Kızılaykart’larına yükleniyor.

Yükleme sonrasında kart sahiplerine SMS gönderiliyor. Yükleme tarihlerinde gecikme olması halinde de kişiler, SMS yoluyla bilgilendiriliyorlar.

SUY Yardımı Ne Kadar?

SUY kapsamında başvurusu kabul edilen kişilerin kartlarına her bir aile bireyi için 155 TL yardım parası yatırılıyor. Örneğin, 4 kişilik bir aile için toplamda 620 TL ödeniyor.

Aynı zamanda kişilere 3 ayda bir ek yardım da yapılıyor.

Ek yardım dahilinde 1-4 kişilik haneler için 600, 5-8 kişilik haneler için 300, 9 ve üstü kişilik haneler için 100 TL yardım parası ödeniyor.

Daha kalabalık ailelere daha az ek yardım yapılması, bu ailelere her ay daha fazla miktarda yardım parası ödenmesinden kaynaklanıyor.

Kızılay Kart Limiti 2021

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 2021 yılında Kızılay Kart sahibi kişilerin kartına ailesindeki her bir birey için aylık 155 TL ödeme yapılıyor.

Kızılay Kart Sorgulama

Kızılay Kart sahibi mülteciler ya da sığınmacılar, kartlarındaki limiti Halkbank ATM’lerinden öğrenebiliyorlar.

Sorgulama işlemi, sadece Halkbank ATM’lerinden yapılabiliyor.

Kızılay Kart Başvurusu Telefon Numarası

Kızılay Kart başvurusuna, başvuru için sizden talep edilen belgelere, başvuru şartlarına ve başvuru sonucunuza dair bilgi edinmek adına 168 Kızılay Çağrı Merkezi’ni arayabilirsiniz.

Kızılay Kart Nasıl Alınır?

Kızılay Kart başvuruları sonrasında sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından başvuru sahiplerinin teslim ettikleri belgeler ve başvuru formunda paylaştıkları bilgiler, detaylıca inceleniyor.

Bu noktada vakıflar; başvuru sahiplerinin evine bir komisyon gönderebiliyor.

Bu komisyon; mülteci ya da sığınmacı ailenin sosyo-ekonomik durumuna dair bir rapor hazırlıyor.

Ardından bu raporu vakıf mütevelli heyetine teslim ediyor.

Vakıf mütevelli heyeti ise ailenin yardıma muhtaç olup olmadığına dair son kararı veriyor.

Ardından kararını Kızılay’a iletiyor.

Başvurusu kabul edilen kişilere Kızılay tarafından başvurularının kabul edildiğine dair bir SMS gönderiliyor.

SMS sonrası mülteciler ya da sığınmacılar, kendilerine en yakın Halkbank şubesine giderek, kartlarını teslim alabiliyorlar.

Bu yazımızda Kızılay Kart başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, Kızılay yardım kartına dair merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Kızılay Kart kullanıyorsanız ya da bu karta başvurmayı düşünüyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.