Devlet Yardımları

Kronik Hastalara Yardımı Başvurusu – Devlette Para ve Maaş

Kronik Hastalara Para ve Maaş Yardımı Başvurusu 2024; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösterilen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere devlet yardımları verilmeye devam ediliyor. Yapılan yardımların hem ailelerin ekonomi hayatına hem de yaşam koşullarına olumlu anlamda olanak sağladığını söyleyebiliriz.

Koronavirüsün ülkemizde göstermiş olduğu birçok manevi ve maddi ihtiyaç bakanlıklar tarafından belli zamanlarda verilen farklı olanaklarla sağlanmaya çalışılıyor. Sağlanan bu tip yardım durumlarından yararlanmak isteyen vatandaşlar ise yapmış oldukları araştırmalar ile farklı bakanlıkların yardım faaliyetleri araştırarak programların şartlarını öğrenmek istiyor. Bizlerde sizler için bu yardımları araştırarak belki de aralarında en önemlisi olan kronik hastalar için para yardımı konusunda bir derleme yaptık.

Kronik Hatalara Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Kronik hastalar ve risk grubunda yer alan kronik hastalar için devlet birçok yardım programı düzenledi. Özellikle de kronikleşme boyutu neredeyse ölümcül olan ve hayat anlamında yaşam giderlerini kısıtlayan kişiler için düzenlenen para yardımları birçok kişinin en azından ufakta olsa rahatlamasını sağlamaktadır.

Pandemi sebebiyle maddi zorlukları artan ve muhtaç durumda olan kronik hastalara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenen başvurular ile nakdi destek sağlanıyor. Fakat bahsetmiş olduğumuz başvuruların olumlu yönde sağlanabilmesi için kişilerin belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Kronik hastalara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından para yardımı, maddi yardım, doğalgaz yardımı ve elektrik yardımı yapılmaktadır. Muhtaçlık sınırı altında yaşayan dar gelirli kronik hastalar bu sosyal yardımlara başvuruda bulunabilir.

Kronik Hastalara Elektik Tüketim Desteği Yardımı

Kronik hastalara elektik tüketim desteği kapsamında 3 farklı destek sağlanmaktadır. Elektik faturasında indirim, kesintisiz güç kaynağı ve cihaza bağlanmadan sonra biriken borçları toplu ödeme;

Kronik hastalara verilen elektrik yardımı desteği kapsamında;

  • Hastaların konutlarına ait elektrik faturalarına destek olmak için kullanılan cihazın elektrik tüketim düzeyine göre aylık 260,19TL’ye kadarki elektrik faturalarına desteği içeren Elektrik Tüketim Desteği bulunmaktadır.
  • Hak sahiplerine kesintisiz güç kaynağı sağlanmasını içeren Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği bulunmaktadır.
  • Yardımın başladığı ilk ay tek sefere mahsus olmak üzere hak sahibi hanelerin cihaza bağlanma tarihinden sonraki birikmiş elektrik borçlarının ödenmesini içeren Birikmiş Elektrik Borcu Desteği bulunmaktadır.

Kronik Hastalara Para Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır?

Kronik hastalara para yardımı ve diğer tüm sosyal yardım başvurusu için kimliğiniz ile  ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına bizzat başvuruda bulunulması gereklidir. Başvuru esnasında kronik hastanın sağlık raporu ve cihaz kullanması gerektiğini gösteren ek raporu eklenmesi gereklidir.

Kronik Hastalara Yardım Başvurusu E-Devlet

Kronik hastalara yardım başvurusu e-devlet üzerinden yapmak isteyen dar gelirli muhtaç ailelere https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu linke tıklayarak hemen başvurularını yapabilirler. Kronik hastalara sosyal güvencesi ve her hangi bir geliri yoksa düzenli olarak devletten yardım alabilirler.

Kronik Hastalara Yardım Başvuru Formu

Kronik hastalara yardım başvurusu yapmak isteyen kişiler mutlaka e-devlet üzerinden yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından başvuru formu doldurmaları gereklidir. Kronik hastalara yardım başvurusu formu doldururken sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru olarak yapmanız gereklidir. Ayrıca başvuru formunda kronik hasta olduğunu ve yardıma ihtiyaç duyduğunuzu dile getirebilirsiniz.

Kronik Hastalara Devlet Desteği

Kronik hastalara devlet tarafından sağlanan bir çok yardım ve destek bulunmaktadır. Kronik hastalara elektrik tüketim desteği ve doğalgaz yardımının yanında gıda, erzak ve para yardımı alırlar. Kronik hastalar aile destek paketi yardımı kapsamında her ay para yardımı alabilecekleri gibi eğer çocukları varsa çocuk destek bileşebi yardımından yararlanır.

Kronik hastalara verilen elektrik yardımı için Kronik Hastalara Eelektrik Tüketim Desteği 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

Kronik Hastalara Maaş Yardımı Başvurusu

Kronik hastalara maaş yardımı başvuru nasıl yapılır? ve Kronik hastalara maaşı yardımı başvurusu nereye yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse kronik hastanın kendisi yada yakını tarafından İkametgâh adresinizin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidilerek yapılmaktadır.

Kronik hastalara maaş ardımı başvuru için mutlaka sağlık raporu ile başvurulması gerekmektedir. Kronik hastanın özürlü rapor oranı yüksek ise ayrıca evde bakım parası verilmektedir.

Kronik Hastalara Maaş Veriliyor Mu

Bir çok kronik hasta ve kronik hasta yakını kronik hastalara maaş veriliyor mu? sorusunu sormaktadırlar. Kronik hastalar maddi zorluk çekiyor ve her hangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması durumunda devletten maaş yardımı alabilirler.

Kronik hastalara maaş yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile ödenmektedir. Ödemler PTT aracılığı ile her ayın son hafta hesaplara yatırılmaktadır.

Yardım Başvuru Nedir?

Ülkemiz içerisinde geliştirilen sosyal devlet anlayışının getirisi olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aile, sağlık ve eğitim alanlarında tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere yardım eli ulaştırıyor. Maddi durumu iyi olmayan kronik hastaların temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına düzenlenen kronik hastalara nakdi destek yardımı herkes tarafından bilinmektedir. Bu yardımın temeline inildiğinde Tüberküloz ve SSPE hastalığı nedeniyle psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayan insanlar için nakdi yardımları kapsamaktadır. Özellikle de cihaza bağlı yaşayan ihtiyaç sahibi kronik hastalara elektrik fatura bedeli ve kesintisiz güç desteği istenmektedir.

Yardım Başvurusunu Kimler ve Nasıl Yapabilir

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan yardımlar ile ilgili başvuru yapmak isteyenlerin gerektirdiği başvuru şartları bulunmaktadır. Kronik hastalara yönelik şartlar ile birlikte yardım desteğinden yararlanmak için ilk şart kişilerin Tüberküloz ve SSPE hastalığı nedeniyle maddi ve sosyal açıdan sıkıntılı bir süreç içerisinde olduğunun tespit edilmesidir. Kronik hastalara yapılacak olan yardımın başvurusu ile ilgili şartları sağlayan herkes başvuruda bulunabilir. Bu başvurularda hasta olan kişilere bakmakla yükümlü olan kişiler başvurularını hastaları adına yapabilmektedir.

Peki yapılacak olan bu başvurular nasıl yapılır. Sizlere bakıcılık eden hasta bakıcılarınız bu başvuruları kolaylıkla internet üzerinden yapabilmektedir. İkamet adreslerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden bu başvurular tamamlanarak değerlendirme sürecine gönderilmektedir. Kronik hastaların başvurularına yönelik değerlendirmeler de mütevelli heyeti tarafından onaylanarak Halk Sağlığı Yönetim Sistemi’nden hastalık bilgileri ile alınan kişilerin gerçekleştirilmesine izin verilmektedir. Halk Sağlığı Yönetim Sistemi’nden alınan hastalık bilgileri dışında da ekstra olarak hiçbir belgeye ihtiyaç duyulmamaktadır.

Kronik Hastalara Yönelik Yardım Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan yardım ödemelerine ilişkin olarak hak sahibi kişilere 1.460,61 TL nakdi yardım sağlanacağı açıklandı. Kronik hastalara yönelik yardım ödemeleri ne zaman yapılır gibi sorular ile kafanızı meşgul ediyorsanız ise bu süreç sizlere yazımızın içerisinde de bahsetmiş olduğumuz mütevelli heyeti tarafından belirlenmektedir. Ödemeler aylık periyotlar içerisinde tamamlanarak başvuru değerlendirme süreçleri ise heyet yetkililerinin kendi değerlendirme zaman kavramlarıyla ilgilidir. Sizler başvurularınızı yaptıktan sonra sürecin olumlu ya da olumsuz bir şekilde sonuçlanmasını bekleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu