Sosyal Yardımlar

Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Desteği Nasıl Alınır? E-Devlet Başvurusu

Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Desteği Nasıl Alınır? E-Devlet Başvurusu 2024; Muhtaç ve gelirsiz vatandaşlara sunduğu sosyal yardımları ile yoksul vatandaşların yaşam standartlarını iyileştirmeye çalışan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; kronik hastalığı yüzünden cihaza bağlı olarak yaşayan vatandaşlara ise elektrik yardımında bulunuyor.

Yardım dahilinde kronik hastalar; aylık 200 TL’ye varan elektrik tüketim desteğinden faydalanabiliyorlar.

Bununla birlikte elektrik tüketim desteği, yalnızca belirli şartları karşılayan kişiler için sunuluyor.

Bu yazımızda kısaca kronik hastalara elektrik yardımı nasıl alınır? Kronik hastalara yönelik elektrik tüketim desteği ne kadar? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği Programı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan ‘Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği Programı’; toplam 3 destekten oluşuyor.

İlk destek dahilinde cihaza bağımlı yaşayan kronik hastaların aylık fatura bedellerinin bir kısmı ödeniyor. Kronik hastalar, aylık 200 TL’ye kadar faturalarında indirim elde edebiliyorlar.

İkinci destek olan ‘   Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği’ dahilinde kronik hastalara elektrikler kesildiğinde dahi cihazların çalışmasını sağlayan güç kaynağı yardımı yapılıyor.

Daha önce SGK’dan güç kaynağı desteği almamış olanlar, bu destekten yararlanabiliyorlar.

Birikmiş Elektrik Borcu Desteği isimli üçüncü destek kapsamında ise hak sahibi kişilerin tek seferli olarak, cihaza bağlandıkları tarih itibariyle birikmiş tüm fatura borçları ödeniyor.

Kronik Hastalara Elektrik Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Kronik hastalara elektrik yardımı başvurusu, hastaların ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına yapılır. Başvuru, hasta veya vekili tarafından yapılabilir.

Başvurunuz, SYD Vakfı tarafından değerlendirilir ve hak sahibi olduğunuz tespit edilirse, aylık elektrik yardımı almaya hak kazanırsınız. Yardım miktarı, aylık elektrik tüketim miktarınıza göre belirlenir.

Kronik Hastalara Elektrik Yardımı Şartları

Kronik hastalara elektrik yardımı, T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan bir sosyal yardımdır. Bu yardımdan, kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı şekilde hayatını sürdürmek durumunda olan kişiler yararlanabilir.

Kronik hastalara elektrik yardımı başvurusu için gerekli şartlar şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • İkametgâhının Türkiye’de olması
 • Kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı şekilde hayatını sürdürmek durumunda olmak
 • Aylık geliri asgari ücretin üçte birinden az olmak

Kronik hastalığa bağlı olarak kullanılacak cihazın elektrik tüketim düzeyine göre, aylık elektrik yardımı miktarı 100-260 TL arasında değişmektedir.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kronik hastalar; ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına bizzat giderek, bu destek programına başvurabiliyorlar.

Kişinin hastalığı yüzünden evden çıkacak durumu olmaması halinde ise hastanın vasisi, velisi ya da vekili hasta yerine sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, bu desteğe başvurabiliyor.

Hastanın vasi, veli ya da vekilinin de olmaması halinde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı personeli, hastanın evine gelerek, başvurusunu alabiliyor.

Kimsesi olmayan hastalar, ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayarak, evlerine personel gönderilmesi talebinde bulunabiliyorlar.

Kronik hastalara yönelik elektrik tüketim desteğine e-devlet üzerinden ya da farklı bir platform üzerinden ise başvurulamıyor.

Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Desteği E-Devlet

Devlet tarafından kronik hastalara verilen elektrik tüketim desteğinden yararlanmak için mutlaka Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunmanız gereklidir. Bizzat Sosyal Yardımlaşma Vakfına gidebileceğiniz gibi e-devletten başvuruda bulunabilirsiniz. E-Devletten başvuruda bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linke tıklayabilirsiniz.

Kronik hastaların elektrik tüketim desteğinden yararlanmaları için mutlaka Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunmaları ve sosyal yardım almaları gereklidir.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Tüketim Desteği Başvuru Sorgulama

Kronik hastalar; başvurularının kabul edilip edilmediğini e-devlet üzerinden hızlı bir şekilde öğrenebiliyorlar.

Vatandaşlar, https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linki üzerinden başvuru sonuçlarını görüntüleyebiliyorlar.

Aynı zamanda başvurdukları diğer Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım sonuçlarını da sorgulayabiliyorlar.

Kronik hastalar, başvurdukları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayarak ya da vakfa direk giderek de başvuru sonucunu öğrenebiliyorlar.

Alternatif olarak ALO183 veya ALO144 hatlarını arayıp, yetkili kişilerden başvuru sonuçlarına dair bilgi edinebiliyorlar.

Kronik hastalara verilen elektrik tüketim desteği aynı şekilde engelli bireylere de verilmektedir. Engelli elektrik indirimi hakkında ayrıntılı bilgi için Engelli Elektrik İndirim Şartları ve Gerekli Belgeler yazımızı okuyabilirsiniz.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Tüketim Desteği Başvuru Formu

Bu destekten yararlanmak amacıyla sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giden vatandaşların öncelikle vakıf hane kayıt formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda kişilere aylık kazançlarına, mesleklerine, aylık harcamalarına dair bazı sorular soruluyor.

Bu sorulara verilen yanıtlar doğrultusunda sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı mütevelli heyeti, başvuru sahibinin muhtaç olup olmadığını tespit ediyor.

Destekten yalnızca muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişiler yararlanabildiğinden başvuru sahibi kronik hastaların başvuru formundaki tüm sorulara eksiksiz bir şekilde yanıt vermeleri gerekiyor.

Muhtaç olmamalarına rağmen formda muhtaç olduğunu beyan edenler ve elektrik tüketim desteği alanlar, daha sonradan muhtaç olmadıklarının vakıf mütevelli heyeti tarafından fark edilmesi halinde cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Bu kişilerin her ay için aldıkları elektrik tüketim desteği miktarını faiziyle geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayan kişiler ise vakıf mütevelli heyeti tarafından mahkemeye veriliyor.

Başvuru sahiplerinin vakıfta sosyal yardım hane kayıt formunun yanı sıra ‘Elektrik Desteği Programı Başvuru Formu’ doldurmaları da gerekiyor.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Tüketim Desteği Kimlere Verilir?

Elektrik tüketim desteğinden kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar
 • Cihaza bağımlı olarak yaşayan kronik hastalar
 • 2828 sayılı Kanun kapsamında Evde Bakım Yardımı almayan kronik hastalar
 • Kronik hastalığına dair tam teşekküllü bir hastaneden Sağlık Kurulu Raporu almış hastalar

Yukarıdaki şartlardan hepsini taşıyan kişiler; kronik hastalara yönelik elektrik tüketim desteğinden faydalanabiliyorlar.

Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar yani ülkemizde hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olan kronik hastalar; sağlık kurulu raporu aldıkları takdirde bu desteği alabiliyorlar.

Ancak muhtaç olmalarına rağmen Evde Bakım Yardımı Alanlar, bu programa başvuramıyorlar.

Muhtaçlık sınırının altında yaşamalarına rağmen üzerlerine kayıtlı değerli menkulü(araba vb.) ya da gayrimenkulü(ev, arsa, tarla vb.) olanlar ise bu destekten yararlanamıyorlar.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu için Gerekli Belgeler

Kronik hastaların sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru esnasında teslim etmeleri gereken birtakım belgeler bulunuyor.

Bu belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • SGK’dan alınması gereken gelir ya da gelirsizlik belgesi
 • Kişinin kronik hastalığına dair hastaneden alması gereken sağlık kurulu raporu
 • Mal beyanına dair belgeler
 • Kirada oturan bireyler için kira sözleşmesi

Teslim etmeniz gereken belgelere ve bu belgeleri nereden alabileceğinize dair bilgi almak için ALO183 ya 144 hatlarını arayabilirsiniz.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Tüketim Desteği Ne Kadar 2024?

2024 yılı için kronik hastalara aylık 300 TL’ye kadar yardım sunuluyor.

Elektrik desteği, hastalara nakdi yardım şeklinde sunulmuyor.

Hastalar, PTT şubelerine faturalarını ödemek için gittiklerinde 300 TL indirimden yararlanabiliyorlar.

Yani hastaların indirimden yararlanabilmeleri için faturalarını mutlaka PTT şubelerinden ödemeleri gerekiyor.

Elektrik Tüketim Desteği Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından muhtaç ve dar gelirli tüm vatandaşlara sunulan elektrik tüketim desteği ile ihtiyaç sahibi vatandaşların elektrik faturalarında indirime gidiliyor.

Yani ihtiyaç sahibi haneler, her ay elektrik faturalarında indirim elde edebiliyorlar.

Ancak elektrik yardımı alabilmeleri için faturalarını PTT şubelerinden birinden ödemeleri gerekiyor.

BAKINIZ >>>> Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devletin Elektrik Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı elektrik desteğinden de hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri, asgari ücretin 1/3’ünün altında olan aileler faydalanabiliyorlar.

Kronik Hastalara Elektrik Başvurusu Nereye Yapılır?

Kronik hastalara elektrik nereye başvurulur ve Kronik hastalara elektrik yardımı için nereye başvurmalılar sorusuna cevap vermek gerekirse; İhtiyaç sahipleri, ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmak suretiyle elektrik faturası tüketim desteği alabiliyorlar.

Elektrik Faturası Desteği Ne Kadar 2024?

2024 yılı için elektrik faturası desteği kapsamında 1-2 kişilik ailelere 75KW, 2-3 kişilik ailelere 100 KW, 4-5 kişilik ailelere 125 KW, 5 üstü kişilik hanelere ise 150 KW indirim yapılıyor.

Elektrik Tüketim Desteği Nasıl Alınır?

Kronik hastalara yönelik elektrik tüketim desteğine ya da muhtaç aileler için yapılan elektrik yardımına başvuran kişilerin teslim ettikleri belgeler ve başvuru formları; vakıf mütevelli heyeti tarafından inceleniyor.

Ardından muhtaç olduğu tespit edilen kişilerin evlerine bir inceleme komisyonu yollanıyor.

Bu komisyon, ailenin muhtaçlık durumuna dair bir rapor hazırlıyor ve hazırladığı raporu vakıf mütevelli heyetine teslim ediyor.

Vakıf mütevelli heyeti, bu raporu da inceledikten sonra elektrik tüketim desteği sunacağı haneleri kararlaştırıyor.

Bu yazımızda kronik hastalara elektrik yardımı başvurusuna dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de elektrik yardımı alıyorsanız ya da almayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu