Belediye Yardımları

Belediye Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar?

Belediye Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Belediye Kırtasiye Yardımı Kimlere Verilir? Belediye Kırtasiye Yardımı Başvurusu Ne Kadar? Belediye Kırtasiye Yardımı Başvurusu Sorgulama, Belediye Kırtasiye Yardımı Ne Zaman Yatar?

Belediye Kırtasiye Yardımı Başvurusu ve Sorgulama 2024; Yeni eğitim öğretim döneminin başlaması ile beraber bir çok belediye dar gelirli vatandaşla kırtasiye yardımı yapacağını duyurmaya başlamıştır. Maddi zorluk çeken ve her hangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara verilen kırtasiye yardımının yanında eğitim bursu ve ulaşım desteği de vermektedir.

Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve Kayseri başta olmak üzere bir çok Büyükşehir Belediyesi okuyan öğrenicilere her sene olduğu gibi bu senede yardımda bulunmaktadır.

Sizlere bu yazımızda Belediye Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Belediye Kırtasiye Yardımı Başvurusu Sorgulama, Belediye Kırtasiye Yardımı Başvurusu Ne Kadar, Belediye Kırtasiye Yardımı Kimlere Verilir ve Belediye Kırtasiye Yardımı Ne Kadar? sorularına cevap vermeye çalışacağım.

Belediye Kırtasiye Yardımı Kimlere Verilir

Belediyeler tarafından öğrencilere yapılan kırtasiye yardımı öncelikli olarak belediye ve sosyal yardımlaşma vakfından yardım alan kişilere öncelikli olarak verilmektedir. Belediye kırtasiye yardımı maddi zorluk çeken birde fazla öğrenci olan ailelere ve her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişilere verilmektedir.

Belediye kırtasiye yardımı kimlere verilir özetlemek gerekirse,

 • Sosyal güvencesi bulunmayan
 • Maddi zorluk çeken dar gelirli aileler
 • Sosyal yardım alan kişiler
 • Engelli bireyi bulunan haneler
 • Yetim ve öksüz kişilere
 • Mahkum ailelerine

Yukarıda saydığımız kişilerin yanında kırtasiye malzemesi alacak gücü olmayan kişiler kırtasiye yardımından yaralanabilir.

Belediye Kırtasiye Yardımı Başvuru Şartları

Belediye tarafından verilen kırtasiye yardımından yararlanmak için aşağı verdiğimiz şartları taşımanız gereklidir.

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Ailenin Büyükşehir Belediyesi mücavir alanında ikamet ediyor olması
 • Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okullarında (İlkokul, Ortaokul veya Lise) öğrenim gören çocuğunun olması
 • Her ne ad altında olursa olsun, haneye giren gelirlerin (Maaş, kira geliri, tarım geliri vb) toplamının, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının belirlemiş olduğu muhtaçlık kriteri olan kişi başına düşen gelir miktarının 1833 TL’nin altında olması

Belediye Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Büyükşehir belediyeleri tarafından verilen kırtasiye yardımı başvuru bulunduğunuz belediyenin sosyal yardımlaşma birimine giderek bizzat başvuruda bulunabileceğiniz gibi Belediyenin resmi sitesi üzerinden başvuruda bulunmanız mümkün.

Belediyeden düzenli olarak sosyal yardım alan ve yardım kartı bulunan kişilere kırtasiye yardımı otomatik olarak yatacaktır. Eğer belediyeden sosyal yardım almıyorsanız Belediye kırtasiye yardımı için belediyenin resmi sitesi üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Belediye kırtasiye yardımı almak için dilerseniz internetten online olarak e-devlet üzerinden başvuruda bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linke tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Kırtasiye yardımı başvuru hakkında merak ettiğin tüm soruların cevabı Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? yazımızda.

Belediye Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

Belediye tarafından verilen kırtasiye yardımı İl ve İlçe Belediyelere göre değişiklik değişiklik göstermektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi kırtasiye yardımı 2024 yılı için tek seferde 500 TL ödeme yaparken İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyesi 1000 TL ile 2500 TL arasında ödeme yapmaktadır.

Belediye Kırtasiye Yardımı Başvuru Sorgulama

Belediye kırtasiye yardımı başvuru sorgulama işlemi için belediye sosyal yardımlaşma birimine bizzat başvuruda bulunabilir yada internetten belediye resmi sitesinden kimlik bilgilerini girerek başvuru sonucunu sorgulayabilirsiniz.

Belediyeler tarafından verilen yardımı başvuru sonucu başvurusu onaylanan kişilerin cep telefonuna SMS ile bildirilmektedir.

İBB Kırtasiye Yardımı 

Her sene olduğu gibi öğrencilere kırtasiye yardımı, eğitim yardımı ve burs desteği veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sen Oku Diye eğitim desteği kapsamında yılda 1 defa kırtasiye yardımı yapmaktadır. Eğitim dönemin başlamasından önce alan belediye okullar açılmadan tüm başvurulara cevap vererek öğrencilere eğitim desteği sağlamaktadır.

İBB kırtasiye yardımı başvurusunda bulunmak için https://senokudiye.ibb.istanbul/Login.aspx linkine tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz. İBB Kırtasiye yardımı başvurusu yapılan açıklamaya göre “Sen Oku Diye” Eğitim desteğinin başvuruları 13 Eylül’de başlayacaktır.

İBB tarafından yapılan kırtasiye yardımı hakkında ayrıntılı bilgi için İBB Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? yazısını inceleyebilirsiniz. Ayrıca İBB Eğitim Yardımı Nasıl Alınır? bakınız.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı

Sosyal Belediyecilik anlayışı ile dar gelirli vatandaşlara bir çok yardımda bulunan Ankara Büyükşehir Belediyesi eğitim desteği vererek öğrencilere kırtasiye yardımı yapmaktadır. Her sene eğitim öğretim dönemi başlamadan önce başkent karta 300 TL ödeme yapmıştır.

Başkent kart yüklenen kırtasiye yardım parası sadece kırtasiye ve eğitim hizmeti veren esnafın dükkânlarda geçerlidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi kırtasiye yardımı başvuru yapmak için ilk olarak başkent kart başvurusunda bulunmanız gereklidir. Başkent kart başvurusu için https://forms.ankara.bel.tr/baskentkartonbasvuru linke tıklayıp başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Başkent Kart Kırtasiye Yardımı 

Başkent kırtasiye yardımı sadece başkent kart olan kişilerin kartlarına nakit olarak yatırılmaktadır. Başkent kart sahibi olan ve sosyal yardım alan kişilere sadece kırtasiyelerde geçerlidir.

Ankara Başkent kart kırtasiye yardımı yılda 1 defa olmak üzere Eylül ayında yapılmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurusunda bulunmak için Ankara Başkent Kart Başvurusu ve Başvuru Formu yazısını okuyabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı 

Öğrencilere en çok burs imkanı tanıyan İzmir Büyükşehir Belediyesi ayrıca dar gelirli ailelere destek olmak adına kırtasiye yardımda bulunmaktadır. Defter, kalem, silgi, kalemtraş, pastel – sulu boya, cetvel gibi malzemelerden oluşan kırtasiye setlerinin yanı sıra öğrencilere okul çantası verilmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi kırtasiye yardımı başvurusu internetten belediyenin resmi sitesinden yapılmaktadır. Başvuruda bulunmak için https://him.izmir.bel.tr/tr/basvuruformu/6 linkine tıklayabilirsiniz.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı 

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı ihtiyaç sahibi ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin ulaşım ücretlerinin yanı sıra kırtasiye giderlerinin de Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacağı uygulama için taleplerin 12 Eylül Pazartesi günü alınmaya başlayacağı bilgisi vermiştir.

Kayseri Büyükşehir Belediye tarafından verilen kırtasiye yardımının yanında öğrencilere ulaşım desteği verilmeye başlanacaktır. Eylül ayında belediyenin resmi sitesinden üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca kırtasiye yardımı başvurusu için ALO 153 hattını arayabilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı

Artan kırtasiye masraflarına bağlı olarak öğrencilere destek sağlayan belediyelerden biri olan Bursa Büyükşehir Belediyesi 20 bin aileye 3’er adet 100’er TL’lik eğitim destek çeki vermeye başlamıştır. Bursa il sınırları içerisinde bulunan kırtasiyelerde geçerli olan bu çekleri öğrenciler okul ihtiyaçları için kullanabilirler.

Bursa İl sınırları içerisinde yaşayan dar gelirli vatandaşlar eğitim destek çeki almak için bizzat belediyeye başvuruda bulunabilir yada Telefon: Alo 153 Beyazmasa / Santral: 444 16 00 hattını arayabilir.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı

Kayseri Büyükşehir Beleidyesi kırtasiye yardımı muhtaç ve dar gelirli ailelere verilmektedir. Kayseri il sınırları içerisinde ikamet eden ihtiyaç sahibi ailelerin ilkokul öğrencisi için 750 TL, ortaokul öğrencisi için 1.000 TL ve lise öğrencisi için 1250 TL olarak kırtasiye yardımı verilecektir. Kırtasiye yardımı almak iisteyen Kayseri il sınırları içerisinde yaşayan dar gelirli aileler  www.kayseri.bel.tr sitesinden online olarak başvuru formunu doldurmaları yeteerlidir.


1300 TL Kırtasiye Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır?

1500 TL Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

Devletten Öğrencilere Para Yardımı 

Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama


Kırtasiye Yardımı Yapan Belediyeler

Kırtasiye malzemelerinin aşırı yükselmesi ve veliler yük olmasına bağlı olarak il ve ilçe belediyeleri tek tek kırtasiye yardımı yapacaklarını açıklamaya başlamıştır. Bazı belediyeler nakit olarak yardımda bulunurken bazı belediyeler ise okul malzemeleri vererek öğrencilere destek sağlamaktadır.

Kırtasiye yardımı ve eğitim yardımı veren bazı belediyeleri sizinle paylaşmak istiyorum.

 • Antalya
 • Gaziantep
 • Şanlıurfa
 • Erzurum
 • Hatay
 • Kocaeli
 • kayseri
 • Trabzon
 • Mardin
 • Ağrı
 • Adana
 • Mersin
 • Sivas
 • Konya
 • Aydın
 • Kutahya
 • Afyonkarahisar
 • Van

Belediye Kırtasiye Yardımı İletişim Numarası

Belediye kırtasiye yardımı başvurusu ve Belediyesi kırtasiye yardımı başvurusu sorgulamak için belediyelerin sosyal destek hattı numarası olan ALO 153 numarasını arayabilirsiniz.

Belediye Kırtasiye Yardımı Yapıyor Mu

Bir çok aile kırtasiye yardımı almak için bir çok kuruma başvuruda bulunurken belediyeler kırtasiye yardımı yapıyor mu sorusunu sormaktadır. Kırtasiye yardım almak için belediyeler ile iletişime geçebilirsiniz. Bir çok belediye kırtasiye yardımında bulunmaktadır.

2 Yorum

 1. Gıda yardımı maddi manevi ne gbi yardım varsa ihtiyacımız var ananem annemle yaşıyorum ablam var küçük bebeği var babam vefat edik Bi gelirimiz yok çalişabilcek güçte kimsemiz de yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu