Sosyal Yardımlar

Memur Aile Yardımı Nedir? Şartları Nelerdir? Ne Kadar? Başvurusu

Memur Aile Yardımı Nedir? Şartları Nelerdir? Ne Kadar? Başvurusu 2024; Evli olan ve eşi çalışmayan devlet memurlarına her yıl aile ve çocuk yardım ödeneği ödeniyor.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 202.maddesi kapsamında memurun çalışmayan eşine ve çocuklarına ödenen yardım parası, ailedeki çocuk sayısına ve çocukların kaç yaşında olduğuna bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

Memur aile yardımı, her yıl Ocak ve Temmuz ayı enflasyon rakamlarına göre artış gösteriyor.

Bu yazımızda 2024 yılı 2.dönem memur aile yardımı ne kadar? Memur aile yardımı kimlere verilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Memur Aile Yardımı Nedir?

Memur aile yardımı ödeneği devlet memurlarına verilen aile yardımdır. Devlet memurunun eşi ve çocukları için verilen bu yardım parası her hangi bir yerde çalışmayan ve  sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eş ile çocuğuna ayrı ayrı ödenir.

Memur Aile Yardımı Şartları

Aile yardımıyla eş yardımının zaman zaman karıştırıldığı ve birbirlerinin yerine kullanıldığı görülmektedir. Oysa ki aile yardımıyla eş yardımı farklı kavramlardır. 657 sayılı Kanunun 202’nci maddesine göre; evli bulunan devlet memurlarının eşlerine ve çocuklarına yapılan ödemenin tamamına aile yardımı ödeneği denilmektedir.

657 sayılı Kanunun 202 nci maddesine göre aile yardımı ödeneğiyle ilgili olarak şunları söyleyebiliriz:

 1. Memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için 2.134, çocuklarından herbiri için de 250 gösterge rakamının (72’nci ay dahil olmak üzere 0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar için bir kat artırımlı) aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktar üzerinden ödenmektedir.
 2. Eşlerden birine iş akdi veya toplu sözleşme gereği çocukları için yapılan aile yardımı ödeneği daha düşük ise, yalnız aradaki fark ödenir. 657 sayılı Kanunun 202 nci maddesinde yer alan gösterge rakamlarını 3 katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir.
 3. Dul memurların çocuklarına da aynı hükümler çerçevesinde ödeme yapılmaktadır. Boşanma veya ayrılık vukuunda mahkeme bu yardımın hangi tarafa ve ne oranda verileceğini de kararında belirtir. Devlet memurunun, geçimini sağladığı üvey çocukları için de bu ödenek verilmektedir.
 4. Sayıştay kararına göre memurun ücretsiz izinli olduğu dönemde kadro ile ilgisi devam etmekte olduğundan ve bu süre içinde aylık ödenmediğinden, memur olan diğer eşe aile yardımı ödenmesi mümkündür.

Memur Aile Yardımı Başvurusu

Memur aile yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Memur aile yardımı başvurusu yapmak isteyenler e-devlet üzerindeki Kamu Personeli Aile Bilgileri Bildirim Sisteminden (KAPBİS) sayfasından başvuruda bulunmaları gereklidir. Memur aile yardımı başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/maliye-bakanligi-kamu-personeli-aile-bilgileri-bildirim-sistemi linke tıklayarak başvuruda bulunabilirler.

Memur Aile Yardımı Başvuru Formu

Memur aile yardımı başvuru formu devlet memurları e-devlet üzerinden yada çalıştıkları kurumandan alacakları formu doldurarak memur aile yardımı başvurusunu yapabilirler.

Memur Aile Yardımı Başvuru Formu doldururken  AİLE YARDIMI İÇİN EŞİN. Adı Soyadı, Evlenme Tarihi, Aile Cüzdanı Seri No, İş Durumu bilgileri detayları olarak belirtilmedir.

Memur Aile Yardımı Kimlere Verilir?

Memur aile yardımı; eşi çalışmayan devlet memurlarına veriliyor.

Memur aile yardımından kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Çalışmayan ya da emekli olmayan eşler, ömürleri boyunca,
 • Kız çocukları evli olmadıkları veya işe girmedikleri müddetçe yaş şartı aranmaksızın ömürleri boyunca,
 • Erkek çocuklar, öğrenci olsalar da olmasalar da 25 yaşlarına kadar

memur aile yardımı alabiliyorlar.

Memur aile yardımı; memur eşin herhangi bir menfaat karşılığında çalışmayan ya da SGK kapsamında aylık almayan eşi için ödeniyor.

Memur Aile Yardımı Kimlere Ödenmez?

Memur aile yardımından kimlerin yararlanamayacağını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Evlenen çocuklar
 • Çalışan ya da emekli maaşı alan eşler
 • 25 yaşını doldurmuş olan erkek çocuklar
 • Evlenen ya da işe giren kız çocuklar
 • Burs alan ya da devlet tarafından okutulan çocuklar
 • Kendi hesabına ticaret yapan gerçek ya da tüzel kişiler yanında menfaat karşılığında çalışan çocuklar(öğrenci iken tatilde çalışanlar hariç)

Memur Aile Yardımı Hangi Hallerde Kesilir?

Memur aile yardımı, belirli durumlarda kesilebiliyor. Aile yardımının kesilme nedenleri, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 206. maddesinde açıkça belirtiliyor.

Memur aile yardımının kesilme nedenlerini ise aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Memur eşinin vefat etmesi ya da eşlerin boşanması
 • Çocuğun ölmesi ya da evlenmesi
 • Erkek çocuklarının 25 yaşını doldurması
 • Kız çocuklarının evlenmesi ya da sigortalı bir işe girmesi
 • Çocuğun ticaret yapan gerçek ya da tüzel kişiler yanında bir menfaat karşılığında çalışması

UYARI:

Erkek çocuklarının 25 yaşını doldurmalarını rağmen evlenmemeleri ya da bir işe girmemeleri halinde çocuk yardımı almaya devam edebilmeleri için mutlaka çalışamayacak durumda malul olduklarını resmi sağlık kurulu raporu ile kanıtlamaları gerekiyor.

Yani ancak engelli olan erkek çocukları, bir ömür boyu çocuk yardımı almaya devam edebiliyorlar.

Engelli belgesi; Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan tam teşekküllü bir hastaneden alınabiliyor.

Memur Aile Yardımı 2024 Ne Kadar?

Memur aile yardımı miktarı, her yılda iki sefer memur katsayısına bağlı olarak artış gösteriyor.

2024 yılında memurlara ödenen aile ve çocuk yardımı miktarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Aile Yardımı1729 TL
Çocuk Yardımı380 TL
Çocuk Yardımı (0-6 yaş)380 TL

Memur Aile Yardımı Geriye Dönük Ödenir Mi?

Memur aile yardımı geriye dönük ödenir mi sorusuna cevap vermek gerekirse başvuru tarihinden itibaren ödenmeye başlanan bu yardım geçmişe yönelik ödeme yapılması mümkün bulunmamaktadır. Memur aile yardımı başvuru tarihi itibari ile ödenir ve asla geri dönük toplu ödeme yapılmaz.

Bu yazımızda kısaca 2024 memur aile yardımı miktarını sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir; önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu