Burs Başvurusu

Öğrencilere 5500 TL Yardım Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu

Öğrencilere 5500 TL Yardım Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu; Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yeni yardım teşviki birçok devlet okulunda okuyan öğrencileri heyecanlandırdı. Devlet okulu bünyesinde okuyan ve sınıflarında dereceye  giren  ilk ve ortaöğretim öğrencilerimize net olarak asgari ücretin yüzde 60’una kadar yükseköğretim öğrencilerimize ise net asgari ücret kadar ödeme yapılacağı açıklandı. Milyonlarca öğrencinin yapılan açıklama sonrası detaylar hakkında bir araştırmaya geçtiği bildirildi. 5500 TL yardım başvuru ile alakalı detayları haberimizde sizler için açıklıyoruz.

Öğrenim hayatı içerisinde olan öğrencileri yakından ilgilendiren “ Başarı Teşvik Programı” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyuruldu. Öğrenci destek ödemelerine yapmış olduğu duyurularla ilgili olarak detayların Aile Bakanlığı tarafından açıklanacağı söylense de program için yaklaşık olarak 1.5 milyar bütçe ayrıldığı ifade edildi.

Öğrencilere 5500 TL Yardım Başvurusu Ne Zaman Yapılacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan bilgilere göre destek kapsamına girecek olan öğrencilerin devlet okullarında okuyan çocuklarına yönelik olduğunu açıkladı. Başarı Teşvik Programı çerçevesi altında yapılacak olan devlet desteği şu şekilde olacağı konusuna ifadeler kullanıldı;

  • “Sosyal yardım alma hakkına sahip ailelerimize mensup, devlet okullarında okuyan ve sınıflarında dereceye giren ilk ve ortaöğretim öğrencilerimize net asgari ücretin yüzde 60’ına kadar, yükseköğretim öğrencilerimize net asgari ücret kadar dönem arasında yapılacak şekilde başarı desteği vereceğiz.
  • Ayrıca dört yıllık örgün eğitim yapan yükseköğretim kurumlarını kazanan aynı kapsamdaki öğrencilerimize aylık 100 lira destek ödemesi yapacağız.”
  • YÖK’ün belirlediği dünyadaki ilk 500 üniversiteye girme hakkı kazanan aynı kapsamdaki öğrencilerimize devletlerinin yanında olduğunu hissettirecek başarı destekleri sağlayacağız.
  • Sosyal yardım alan hanelerdeki meslek lisesi mezunu öğrencilerimiz ile lise sonrası meslek edindirme kurslarına giderek iş hayatına atılacak gençlerimize de net asgari ücrete orantılı desteğimiz olacak.
  • Yine aynı durumdaki ailelerimizin evlatlarından işe girmek için gereken merkezi sınavlar ile bilim, spor ve sanat yarışmalarına katılanların ihtiyaçlarını biz karşılayacağız. Detayları aile bakanlığımız tarafından açıklanacak program için 1,5 milyar lira ayırdık.”

İfadelerini kulandı. Başlayacak olan yardım konuları ile alakalı süreçlerde her eğitim yılı sonunda yapılacağı ve buna göre ilerleme kat edileceği açıklandı.

Öğrencilere 5500 TL Para Yardımı Başvuru Şartları

Öğrencilere 5500 TL para yardımı için gerekli şartlardan biride öğrencinin ailesinin geliri kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3/1 oranından düşük olması gereklidir. 2024 yılı itibari ile 5500 TL para yardımından yararlanmak için aranan diğer şartlar ise öğrencinin aktif olarak okyor olması gereklidir.

Öğrencilere 5500 TL Yardım Başvurusu E-Devlet

Öğrencilere 5500 TL yardım başvurusu e-devlet üzerinden yapmak isteyen kişiler e-devlet uygulamasına giriş yaparak başvuruda bulunabilecekler. Ancak Öğrencilere 5500 TL yardım başvurusu e-devlet üzerinden halen aktif edilmedi ilerleyen günlerde aktif edildiğinde sizlerle paylaşacağım.

Başvuru Teşvik Programı Nedir?

Sosyal yardım alan ailelerin devlet okulunda okuyan çocuklarına yönelik4 yıllık üniversite kazandıkları taktirde aylık 100 lira ödeneceği belirtildi. Bu program için yaklaşık olarak 1.5 milyar lira ayrıldığı söylense de yapılacak olan başvurulardan sonra bu bütçenin artabileceği konusunda da değerlendirmeler yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara Bakan Derya Yanık da yaptığı açıklamalar ile sürece olan katkılarını iletti. Başvuru teşvik programı ile en az 4 yıllık eğitim veren yükseköğretim kurumlarında örgün eğitim gören öğrencisi bulunan ihtiyaç sahibi hanelere her yıl eğitim süresi boyunca aylık 300 lira destek sağlayacaklarını bildirmiş oldu.

Başarı Teşvik Ödemeleri Ne Kadar Yapılacak?

Sosyal yardım alan ailelerinin çocuklarının alacağı ödemeler kapsamında sınıflarında dereceye giren ilk ve ortaöğretim öğrencilerene net olarak asgari ücretin yüzde 60’ı geçmeyecek şekilde ödeme yapılacağı açıklandı. 2024 net asgari ücret 11400 TL olarak belirlendiğinden ötürü yeni düzenlemelerde bu fiyatlar üzerinden sağlanacak. İlkokul, ortaokul ve liste öğrencileri 5500 TL ödeme almış olacak.

2024 yılında Asgari ücretin 11400 TL olacağını düşündüğümüzde ise yeni yapılacak düzenlemeler ile birlikte alınacak ücret 5500 TL olmuş olacak. Yüksek öğretim kurumunda okuyan öğrencilerin ise yapacağı yardım net olarak açıklanan asgari ücret kadar olacağı belilerndi. Üretler ile alakalı yen düzenlemeler yapıldığında sizleri de anlık olarak bilgilendireceğimizi söyleyebiliriz.

Başarı Teşvik Programı Başvuru Detayları Nelerdir?

Bakan Yanık tarafından açıklanmış olan başvuru detaylarına göre en az 4 yıllık eğitim veren yükseöğretim kurumlarında örgün eğitim gören öğrencisi bulunan ihtiyaç sahibi hanelere her yıl eğitim süresi boyunca aylık 300 lira destek sağlayacaklarını bildirdi. Her öğretim yılı içerisinde ihtiyaç sahibi hanelere, her yıl eğitim süresi boyunca aylık 300 lira destek sağlayarak katkıda bulunacakları açıklandı.

Yüksek öğretim kurumlarının yanı sıra ilkokul ve orta öğretim kurumlarında okuyan öğrencilere de başarı teşvik programlarının uygulanacağı ve bu yüzden alınacak başvurularının ayrı ayrı değerlendireleceği açıklandı.

İşe Giren Meslek Lisesi Mezunlarına Destek

Yurt içinde devlet okullarında öğrenim gören ihtiyaç sahibi alilelerin ilköğretim ve ortaöğretim çağındaki çocuklarından, eğitim öğretim döneminde sınıfında ilk 3 ve okulunda ilk 5’e girmeyi başaran kişilere başarı sıralamasıyla birlikte en fazla net asgari ücretin yüzde 60’una kadar yıl da 2 defa başarı desteği sağlanacağı açıklandı.

Liselere Geçiş Sistemi LGS kapsamındaki merkezi sınavda yüzde 5’lik dilime giren öğrencilere ise başarı sıralamalarına göre en fazla net asgari ücreti 2 katına kadar tek seferlik başarı desteği sağlayacaklarını aktaran Yanık konuşmasına şu şekilde devam etti; “ Lise mezunlarından, meslek edindirme kurslarına kayıt yaptırıp kursunu tamamlayanlara kurs bitiminde en fazla net asgari ücretin yüzde 25’ine kadar kurs desteği sağlayacağız.

Ayrıca bu çocuklarımızın aldığı kurs doğrultusunda bir işe girmesi durumunda üç ayda bir dört defaya mahsus olmak üzere toplam net asgari ücret kadar destek sağlamış olacağız. Meslek lisesi mezunlarına, bir işe girmesi durumunda üç ayda bir dört defaya mahsus olmak üzere toplam net asgari ücret kadar desteği de biz sağlayacağız. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) oturumlarında ilk 500 binde yer alan öğrencilerimize tek seferlik olmak kaydıyla başarı sıralamasına göre en fazla net asgari ücretin 3 katına kadar başarı desteği sağlayacağız.” açıklamalarında bulundu.

Uluslararası Yarışmalara Katılacak Öğrenciler Desteklenecek

Bilim, spor ve sanat alanlarında yapılacak olan uluslararası yarışmalarda ülkemizi temsil edecek olan öğrencilere de ihtiyaç sahipleri kapsamında bakanlık tarafından belirlenenden şartlar dahilinde destek sağlanacağı açıklandı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada özel yetenek sınıfında olan ve programlara katılım hakkı kazanan öğrencilere tek seferlik olmak üzere ortaöğretim ve üniversitede kayıt yaptırdıkları bölüme bağlı olarak destek sağlanacağı açıklandı.

Alanlarında başarılı olmaları için de yanlarında olacakları açıklanan Bakan Yanık eğitim öğretim yılı ya da spor sezonunda herhangi bir spor kulübünde lisanslı ve faal olarak spor hayatına katılım sağlayan öğrencilerimize lisanslı ve faal olarak görev almış herkese bir defaya mahsus ve tek bir lisans için olmak üzere net asgari ücretin yüzde 50’si kadar destek sağlanacağı açıklandı.

Uluslararası arenada da yapılacak olan çalışmaların takibi ve başarı oranlarına göre de Bakanlık nezninde yapılacak değerlendirmeler ile daha yüksek tutarların kazanılması da mevcut olduğu bakanlık kulislerinde konuşulmaya devam ediyor. Hem Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sağlanan bu yenilikler kapsamında başarılı öğrencilere her dahim destek sağlanaacağı net olarak açıklandı. Tüm öğretim hayatları boyunca alacakları güvence kapmsaında hem vatanlarına hem de ailelerine destek verebilecek duruma getirerek birçk kişinin daha iyi yaşam şartları sağlaması istenmiş olacak.

Açıklanan ödeme rakamlarının da devlet içerisinde belirlenecek asgari şartlara göre değişebileceği ve olası yardımlardda da ek olarak maddi destek sağlanabileceği belirtildi. Önümüzdeki günlerde asgari ücrete gelecek ek zama göre yeni ücretlerin de oransal olarak değişebileceği tahmin edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu