Belediye Yardımları

Osmaniye Belediyesi Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu

Osmaniye Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2024; Yardıma ihtiyaç olan vatandaşların eksikleri ve üzüntüleri için merhem olabilme amacıyla farklı projeler geliştiren ve halka yardımlarını ulaştıran Osmaniye Belediyesi sosyal yardımları ile pek çok haneye ulaşır. Ayni yardımlarla evlerin eksikleri giderilirken maddi desteklerle vatandaşların yüzü güldürülür.

Osmaniye Belediyesi yardım başvurusu için bilmeniz gerekenleri detaylandırdığımız bu rehberle siz de bu yardımlardan faydalanabilir, Belediye imkanlarıyla bir nebze olsun destek bulabilirsiniz.

Osmaniye Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Bağışçıların sağladığı yardımları halka dağıtmakla mesul olan Belediye, bu çerçevede özellikle gıda kolileriyle öne çıkar. Sene boyunca dağıtımına devam edilmekle birlikte senenin Ramazan gibi belirli dönmelerinde yoğunlaşan bu yardımlar büyük ölçüde hayırseverlerin desteği ile gerçekleştirilir. Yardımlar sadece gıda kolileri ile sınırlı kalmamakta, gerekli görülmesi durumunda bazı hanelere doğrudan pişmiş, sıcak ve taze yemekler günlük olarak ulaştırılmakta veya kolilere ek olarak günlük olarak ekmek dağıtılmaktadır.

Hayırseverlerin bağışladığı kıyafet ve mobilyalar da Osmaniye Belediyesi sosyal yardımlar arasında halka ulaştırılır. Kişilerin barınma ihtiyacını karşılamalarına yardımcı olan bu hizmetler, alışverişe katkı sağlamak için nakit yerine kullanılan kart veya kuponlar şeklinde de verilebilir.

Osmaniye Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Kendisine başvuran ve geçimini sağlamakta farklı nedenlerden güçlük çektiğini ifade eden herkesi yardım adayı olarak kabul eden Osmaniye Belediyesi yardım dağıtımı sırasında kişilerin yardıma duyduğu ihtiyacın yoğunluğuna göre öncelik verir. Muhtaç ve yoksul vatandaşların aldığı bu yardımlar faydalanan bazı vatandaşlar şu şekilde özetlenebilir:

 • Muhtaç, kimsesiz, kendi bakımını veya yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayamayan kimseler
 • Engelli veya kronik hastalığı olan vatandaşlar
 • Bakacak kimsesi olmayan yaşlılar
 • Kaza veya afet sebepleriyle gelir elde edemeyecek durumda olanlar
 • Geliri hane halkının geçimini sağlamaya yetmeyecek düzeyde olanlar
 • Eğitim görmekte olan yoksul aile çocukları
 • Yeni doğum yapan yoksul anneler
 • Çocuklarının bakımını üstlenmiş olup kazancı olmayan dul kadınlar
 • Şehit yakınları ile gaziler ve aileleri

Osmaniye Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vatandaşların ihtiyaçlarını daha hızlı ve kolay şekilde iletebilmesi için e-belediyeciliğe geçiş yapan Osmaniye Belediyesi yardım başvurusu için web sayfalarını aktif şekilde kullanmaktadır. Dileyenlerin Belediye’ye sosyal medya sayfaları üzerinden veya çağrı merkezini arayarak da ulaşması mümkün olmakta, pratikliği nedeniyle e-belediye üyeliği de sık tercih edilen bir Osmaniye Belediyesi yardım başvuru kanalı olmaktadır.

https://osmaniye-bld.gov.tr/sosyal-yardim2021 sayfasına tıklayarak Belediye’nin hem bu alandaki hizmetlerini detaylı şekilde görüntüleyebilir hem de ileti yoluyla yardım ihtiyaçlarınızı aktarabilirsiniz. Üyelik oluşturarak ileti gönderebileceğiniz bir diğer adres ise yine Belediye’ye ait https://webportal.osmaniye.bel.tr/ şeklindeki sayfa olmakta, Osmaniye Belediyesi yardım formu doldurmak buradan da mümkün olmaktadır. Bu adresleri kullanmaya hakim olmayanlar veya böyle bir imkanı olmayanlar ise bahsedildiği gibi telefonla çağrı merkezini arayabilir veya doğrudan Belediye adresine giderek Osmaniye Belediyesi yardım talebinde bulunabilirler.

Osmaniye Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Online sayfalara yeni üyelik oluşturarak giriş yaptıktan sonra yardım ve istek butonlarına tıkladığınızda sistem sizi bir form sayfasına yönlendirir. Belediye binasına giderek başvuru yapanların da doldurduğu bu formlar ile hem detaylı kimlik ile iletişim bilgileriniz hem geçim sıkıntısına işaret eden farklı bilgiler hem de istediğiniz yardımlar öğrenilir. Osmaniye Belediyesi yardım formu başvuruların incelenmesinde temel araç olduğundan eksik olmaksızın ve en doğru şekilde doldurulması istenir.

Osmaniye Belediyesi sosyal yardım talep formuna bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz >>>>> https://osmaniye-bld.gov.tr/sosyal-yardim2021 

Osmaniye Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Başvuruları yapmak için kullandığınız web sayfalarını ve bu sayfalara ilişkin üyelik bilgilerinizi aynı şekilde Osmaniye Belediyesi yardım sorgulama gereksinimi halinde de kullanabilirsiniz. Belediye görevlileri herhangi bir ek belge veya adresi ziyaret gerektiğinde haber vermekte, ancak değerlendirme süresinin bir ayı geçmesi halinde bu sayfalardan takibini yapmak mümkün olmaktadır. Yine çağrı merkezini arayarak görevlilere durumu aktarmak ve başvuru süreci hakkında bilgi almak da bir diğer alternatiftir.

Osmaniye Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediye’ye herhangi bir konuda talepte bulunmak veya sorularınızı yöneltmek için 0 328 440 00 80 numaralı çağrı merkezini kullanabilirsiniz.

Osmaniye Belediyesi Gıda Yardımı

Dağıtımına sene boyunca devam edilmekle birlikte özellikle Ramazan ayında bir hayli hız kazandırılan erzak kolileri Osmaniye Belediyesi gıda yardımı kategorisinde öne çıkar. Pirinç, mercimek, bulgur, kuru, şeker, çay, zeytin, sıvı yağ ve un gibi yemek pişirmede gerekli olan temel gıdaların yer aldığı paketlerle yüzlerce farklı aileye ulaşılır.

osmaniye belediyesi yardım başvurusu

Osmaniye Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Osmaniye Belediyesi gıda yardımı başvurusu yapmak için Belediyenin resmi sitesinde bulunan yardım talep formu doldurularak yapılanmaktadır. Osmaniye Belediyesi sosyal yardım formu doldurulurken yardımın yapılacağı adres mutlaka net olarak girilmelidir.

Osmaniye Belediyesi gıda yardımı talep formunu doldurmak için https://osmaniye-bld.gov.tr/sosyal-yardim2021 linkine tıklayabilirsiniz. Başvuru sonrası detaylı inceleme yapılarak uygun bulunan kişilere gıda yardımı kolisi verilecektir.

Osmaniye Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu 

Osmaniye Belediyesi her sene Ramazan ayında yardım kolisi dağıtarak ihtiyaç sahibi ailelere destek olmaktadır. Osmaniye Belediyesi tarafından dağıtılan Ramazan yardım kolilerinde temek gıda maddeleri olarak pirinç, mercimek, bulgur, kuru fasulye, toz şeker, çay, zeytin, makarna sıvı yağ ve un bulunmaktadır.

Osmaniye Belediyesi yardım kolisi başvurusunda bulunmak için 0328 440 00 80 numarasını arayabilir yada sosyal yardım talep formu doldurabilirsiniz.

Osmaniye Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu

Osmaniye Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerine sunulan yardım kolisine başvuru yapmak son derece kolaydır. Osmaniye Belediyesi erzak yardımı ve yardım kolisi başvurusu için ilk olarak Osmaniye Belediyesi resmi internet sitesine giriş yapmalısınız.

Başvuru sistemine giriş yaptıktan sonra yardım kolisi kısmına giriş yapmanız gerekmektedir. Bu aşamada sizlerden istenen formu eksiksiz bir şekilde doldurmuş olmanız son derece önemlidir. Pandemi zamanında işten atılan, işini kaybeden ya da maddi zorluk yaşayan kişiler bu formu eksiksiz bir şekilde doldurarak başvurusunu başarıyla sonlandırabilmektedir.

Osmaniye Belediyesi yardım kolisi desteğinden en çok iki kez yararlanmak mümkündür. Ancak başvuru gerçekleştiren kişilerin bazı özel durumlarının olması durumunda yardımda yararlanması mümkün değildir. Aşağıda yer alan maddelere uygunluk gösteren kişiler Osmaniye Belediyesi tarafından sunulan yardım paketinden yararlanamamaktadır.

 • İşsizlik maaşı alanlar
 • SGK gelirine sahip olanlar
 • Emekliler
 • İŞKUR ile kısa çalışma ödeneği sahibi olanlar
 • 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 4C maddesine sahip olan memurlar
 • 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 4A maddesi kapsamındaki kamu işçileri

Osmaniye Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu

Osmaniye Belediyesi tarafından sunulan bir diğer yardım ise süt yardımıdır. Süt yardımı almak isteyen kişiler, küçük bebeği olanlar ya da maddi imkanı bulunmayan kişiler belediyeye başvuru gerçekleştirerek süt yardımı talebinde bulunabilmektedir.  Osmaniye Belediyesi süt yardımı başvurusu da diğer yardım paketleri gibidir.

Osmaniye Belediyesi Hoş Geldin Bebek Başvurusu

Osmaniye Belediyesi, Osmaniye’de dünyaya gelen bebekleri kutlamak ve yeni doğan aileleri desteklemek amacıyla “Hoş Geldin Bebek” projesini yürütmektedir. Bu proje kapsamında, yeni doğan bebeklere ilk zıbınları, hemşehrilik beratı ve çeşitli hediyeler verilmektedir.

Başvuru Şartları

 • Bebeğin Osmaniye’de doğmuş olması
 • Anne ve babanın Osmaniye nüfusuna kayıtlı olması

Osmaniye Belediyesi Hoş Geldin Bebek başvurusu belediyenin resmi sitesinden yada bizzat belediye binasına gidilerek yapılmaktadır. Doğumdan sonraki 3 ay içerisinde başvuru yapılması halinde hoş geldin bebek paketi verilmektedir.

 • Bebek zıbınları
 • Hemşehrilik beratı
 • Bebek bezi
 • Bebek maması
 • Bebek sabunu
 • Bebek şampuanı
 • Bebek kremi

Osmaniye Belediyesi Hoş Geldin Bebek Projesi, yeni doğan bebeklerin ve ailelerin mutluluğunu paylaşmak ve onlara destek olmak amacıyla hayata geçirilmiş anlamlı bir projedir.

Osmaniye Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Osmaniye Belediyesi sosyal belediyecilik anlayışı ile maddi durumu kötü, her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan ve işsiz olan kişilere yardımda bulunmaktadır. Belediye sosyal hizmetler birimi tarafından yakacak yardımı, gıda ve maddi yardımın yanında giyecek ve öğrencilere burs desteği de vermektedir.

Özellikle her sene öğrencilere burs dağıtan Osmaniye Belediyesi burs başvuru formu doldurmak için Osmaniye Belediyesi Burs Başvurusu linkine tıklayabilirsiniz.

Osmaniye Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu

Osmaniye Belediyesi yardım kartı düzenli olarak gıda yardımı, erzak yardımı ve yardım kolisi alan kişilere verilmektedir. Herhangi bir geliri ve sosyal güvencesi bulunmayan kişilere verilen Osmaniye Belediyesi yardım kartına her ay yüklenecek bakiyeyi bakkal yada markette gıda alış verişi için kullanabilirsiniz.

Osmaniye Belediyesi yardım kartı başvurusu ile yardıma ihtiyacı olan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Maddi desteğe ihtiyaç duyuyorsanız online başvuru ile yardım kartı talebinde bulunabilirsiniz.

Osmaniye Belediyesi Maddi Yardım

Kendisine ilgili form ve dilekçelerle ulaşanlara katkıda bulunmayı amaçlayan Osmaniye Belediyesi nakit yardımı için öncelikle başvuru sahibini ve hanesindeki diğer üyeleri detaylı incelemeye alır. Travma, kaza, hastalık, iş kaybı gibi ani gelişen nedenlerden tek, yoksulluk, iş görememe, yaşlılık, gazilik gibi durumlarda düzenli yardım alınabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu