Güncel Konular

Özel Hastaneler Acil Servislerde Ücret Talep Edebilir Mi?

Özel Hastaneler Acil Servislerde Ücret Talep Edebilir mi? Özel hastaneler gerçekleştirdiği bütün işlemler i.çim hastalarından ücret talep etmektedir.  Bu nedenle birçok kişi özel hastanelerin acil bölümlerinin ücretli olup olmadığını merak etmektedir.

Özel hastanelerin acil servislerinden giriş yapan hastalardan yönetmeliğe göre herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Aşağıdaki yazımızda “Özel hastaneler acil servislerde ücret talep edebilir mi?” sorusunun cevabı yer almaktadır.

Özel Hastanelerde Acil Servis Ücretli Mi?

Resmi Gazetede yayımlanan 30338 numaralı karara göre özel hastanelere acilden giriş yapan kişilerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Fakat acil servise giriş yapan hastanın, yapılan muayene sonucunda acil durumda olması gerekmektedir. Yani hastanın 24 saat içerisinde hayati bir tehlikesi veya sağlığını olumsuz etkileyecek bir durum varsa herhangi bir ücret alınmaz. Ayrıca acil durumlarda özel hastanelerden çağırdığınız ambulans içinde ücret ödemenize gerek yoktur.

Acilden Giriş Yapan Hasta Ücret Öder Mi?

Acilden giriş yapan hastanın ücret ödeyip ödemeyeceği, hastanın durumuna ve sosyal güvencesinin olup olmadığına bağlıdır.

Genel olarak:

 • Acil servise gelen ve acil olduğu tespit edilen hastalardan ücret alınmaz. Bu durum, hem kamu hem de özel hastaneler için geçerlidir.
 • Acil servise gelen ve acil olmadığı tespit edilen hastalardan:
  • Sosyal güvencesi olan hastalar: Muayene ücreti ve bazı tetkiklerin ücretleri SGK tarafından karşılanır. Ancak, bazı durumlarda katılım payı veya ek ücret talep edilebilir.
  • Sosyal güvencesi olmayan hastalar: Muayene ücreti ve tetkiklerin ücretlerini kendileri ödemeleri gerekir.

Acil serviste ücret alınmayacak durumlar:

 • Kırmızı ve sarı kodlu hastalar: Bu hastalar, hayati tehlikesi olan veya acil müdahaleye ihtiyacı olan hastalardır.
 • Trafik kazası geçiren hastalar: Trafik kazası geçiren hastalar, kaza tutanağı ve ehliyet gibi belgelerini ibraz ederek ücretsiz tedavi alabilirler.
 • 18 yaş altı çocuklar: 18 yaş altı çocuklar, acil serviste ücretsiz tedavi alabilirler.
 • Hamileler: Hamileler, acil serviste ücretsiz tedavi alabilirler.

Acil serviste ücret talep edilebilecek durumlar:

 • Yeşil kodlu hastalar: Bu hastalar, acil müdahaleye ihtiyacı olmayan hastalardır.
 • Acil servise acil olmayan bir nedenle başvuran hastalar: Soğuk algınlığı, grip gibi acil olmayan bir nedenle acil servise başvuran hastalardan ücret talep edilebilir.
 • Tetkik ve tahliller: Acil serviste yapılan bazı tetkik ve tahlillerin ücretleri hastadan talep edilebilir.
 • Reçeteli ilaçlar: Acil serviste yazılan reçeteli ilaçların ücretleri hastadan talep edilebilir.

Özel Hastanelere Hangi Durumlarda Para Ödenmez?

Özel hastanelere acilden giriş yapan kişiler herhangi bir ücret ödemeden sağlık hizmeti alabilecektir. Doktor tarafından yapılan muayene sonucu hastanın hayati tehlikesi varsa veya yaşamını tehlikeye sokacak bir hastalığı varsa ücret ödemesine gerek yoktur.

Özel Hastaneler Acil Servis Ücreti Alınmayacak Durumlar

Özel hastanelerde hangi durumlarda ücret talep edilmeyeceği birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Aşağıdaki hangi durumlarda olan hastalardan ücret alınmayacağı bilgisi yer almaktadır. Resmi gazetede yayınlayan yönetmeliğe göre özel hastaneler acil servis’e gelenlerden ücret alamayacak hastalar ise;

 • Trafik kazaları
 • Boğulma vakaları
 • İntihar vakaları
 • İş kazaları
 • Uzuv kopması
 • İç kanamaya neden olabilecek durumlar
 • Solunum yolunda tıkanmalar
 • Elektrik çarpması
 • Donma
 • Yüksek tansiyon
 • Kalp krizi vakaları ve ritim bozuklukları

Acilden Özel Hastaneye Girişler Ücretli Midir? sorusuna cevap vermek gerekirse Özel hastanenin acil servisinden giriş yapan hastalardan her hangi bir ücret talep edilmemesi gereklidir.

Özel Hastaneler Acil Giriş Ücreti Alırsa Ne Yapmalıyım?

Özel hastanelere acilden giriş yapan hastalardan herhangi bir ücret yönetmelikte talep edilememektedir. Fakat bazı durumlarda ücret alınabilir. Bu problemle karşılaşan kişilerin ilk yapması gereken ücreti ödedikten sonra makbuz almaktır. Daha sonra ilgili makamlara dilekçe vermelisiniz. Eğer dilekçeden bir sonuç alamadıysanız, ALO 184 numarasını Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’ni arayarak yetkililere durumu anlatmalısınız. Gerekli incelemelerden sonra ücret iadesi yapılabilir.

Özel Hastanelerde Acilde Ücret Alınıyor Mu 2024

Yönetmeliğe göre özel hastanelere acilden giriş yapan kişilerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Hangi durumlarda ücret talep edilmeyeceği bilgisi “Özel Hastaneler Acil Servis Ücreti Alınmayacak Durumlar” başlığı altında yer almaktadır.

SGK Özel Hastane Masraflarını Karşılar Mı?

SGK ile anlaşmalı olan özel hastanelerde muayene ve tedavi hizmetleri karşılanmaktadır. Bazen SGK özel hastanelerin masraflarını tamamını karşılamaz. Bu durumlarda ücret ödeyebilirsiniz..

SGK Özel Hastane Ücretinin Ne Kadarını Karşılar?

SGK ile anlaşmalı hastanelere muayene için giden kişiler, 15 TL katkı payı ödemektedir. Özel hastaneler SGK’nın ödediği tedavi ücretinin %200’ü kadar ücret talep edebilmektedir. Bu ücret yapılan tahlillere ve muayeneye göre değişmektedir.

Sigortalı hastalar özel hastanenin acil servisinden giriş yaptıklarında tedavi ve tahliller için sizden ek ücret talep debilir.

Kalp Krizinde Özel Hastaneler Ücret Alıyor Mu?

Kalp krizi gibi durumlarda özel hastaneler herhangi bir ücret talep etmemektedir. Bu gibi durumlarda özel hastanelerin acil servislerini kullanabilirsiniz. Acil durumlardan özel hastanelere kaldırılan hastalar için kesinlikle ek ücret talep edilmez.

Sizlere bu yazımızda Özel Hastaneler Acil Servislerde Ücret Talep Edebilir Mi? sorusu hakkında bilgi vermeye çalıştım. Özel hastanelerin acil bölümüne giriş yapan hastalardan para talep edilmesi durumunda sağlık bakanlığına şikâyette bulunabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu