Güncel Konular

Özürlü ve Özürsüz Toplam Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Özürlü Özürsüz Toplam Devamsızlık Hakkı Kaç Gün? Ortaokul ve lise öğrencilerinin kendilerine tanınan devamsızlık hakları dışında okula devamsızlık yapmaları; ne yazık ki sınıf tekrarı yapmaları gereğini doğuruyor.

Ülkemizde devamsızlık hakkı; özürlü veya özürsüz devamsızlık olacak şekilde ikiye ayrılıyor.

Rapor alınarak ya da velinin izni doğrultusunda yapılan devamsızlığa özürlü devamsızlık denilirken; rapor alınmadan ya da velinin izni olmadan yapılan devamsızlığa ise özürsüz devamsızlık ismi veriliyor.

Özürlü ve özürsüz devamsızlık hakkı belirli bir süreyi geçenlerin ise sınıf tekrarı yapmaları gerekli olabiliyor.

Bu yazımızda kısaca lisede özürlü özürsüz toplam devamsızlık hakkı kaç gün? Okullarda devamsızlık hakkı kaç gün? vb. konuyla ilgili olarak merak edilenleri yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Özürlü Devamsızlık Hakkı Kaç Gün

Millî Eğitim Bakanlığı ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde belirlendiği şekilde bir öğrencinin bir eğitim ve öğretim yılı içerisinde özürlü olarak 20 gün devamszılık yapma hakkı bulunduğu bildirilmiştir. Ortaöğretim öğrencileri 1 eğitim yılı içerisinde çzürlü olarak 20 gün devamszılık yapabilir.

Özürsüz Devamsızlık Hakkı Kaç Gün

Ortaöğretim Kurumları yönetmeliği kapsamında Madde 36’ya bağlı 5 maddesinde özürsüz deamsızlık net olarak belirlenmiştir. Ayrıca resmi gazetede yapılan son değişiklik ile beraber öğrencilerin özzürsüz devamsızlık hakkı ise şı şekilde açıklanmıştır.

Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir. Ancak üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri veya tam teşekküllü hastanelerde kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi ya da organ naklini gerektiren hastalığı bulunanlar, sosyal hizmet, emniyet ve asayiş birimlerinin resmî raporları doğrultusunda koruma ve bakım altına alınanlar ile tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 60, tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerine devam eden özel eğitim ihtiyacı olanöğrenciler ve özel eğitim meslek liselerine kayıtlı olan öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 20 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 70 gün olarak uygulanır. Tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerine devam eden özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler ve özel eğitim meslek liselerine kayıtlı olan öğrenciler hariç olmak üzere devamsızlık nedeniyle başarısız sayılan ve öğrenim hakkı bulunan öğrenciler derslere devam edemez ve istemeleri halinde bu öğrencilerin kayıtları mesleki eğitim merkezi diploma programına aktarılır. Bu öğrenciler istemeleri halinde bir sonraki eğitim ve öğretim yılında önceki okulunda ayrıldıkları sınıf seviyesinden eğitimlerine devam ettirilir.

Özürlü ve özürsüz devamsızlık hakkında ile ile mevzuata ulaşmak için https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/04/20220421-11.htm linke tıklayabilirsiniz.

Özürsüz Devamsızlık Hakkı Kaç Gün Lise

MEB Tarafından yapılan resmi açıklama ve mevzuata göre (5) (Değişik:RG-1/9/2018-30522) Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir.

Özürsüz Devamsızlık Hakkı Kaç Gün Ortaokul

Ortaokul 5.6.7. ve 8. sınıfları için belirlenen özürsüz devamsızlık Ortaokul öğrencileri için 10 gün özürsüz (raporsuz), 20 gün ise özürlü (raporlu) olmak üzere 30 gün devamsızlık hakkı bulunmaktadır.

Ortaokulda Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Ortaokul öğrencileri, devamsızlık dolayısıyla sınıfta kalmıyorlar.

Öğrencilerin sınıfta kalmaları için yılsonu not ortalamalarının 45 puandan daha düşük olması gerekiyor.

Bununla birlikte öğrencilerin 10 gün özürsüz ve 20 gün özürlü olacak şekilde toplamda 30 gün devamsızlık yapma hakları bulunuyor.

Lise Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Lise öğrencilerinin de 10 gün özürsüz ve 20 gün özürlü olacak şekilde 30 gün devamsızlık hakkı bulunuyor.

Bu süreyi geçiren öğrencilerin ise sınıf tekrarı yapmaları gerekiyor.

Öğrencilerin devamsızlık haklarına ilişkin istisnai durumlar da bulunuyor.

İstisnai durumları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • Üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ya da tam teşekküllü hastanelerde organ naklini veya kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi gerektiren durumlarda özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek şartıyla 60 gün
  • Tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek şartıyla 60 gün
  • Sosyal hizmet, asayiş veya emniyet birimlerinin resmi raporları doğrultusunda bakım ve koruma altına alınanlarda özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek şartıyla 60 gün
  • Tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim hayatlarına devam eden ve özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerde özürsüz devamsızlık süresi 20 günü geçmemek şartıyla 70 gün
  • Özel eğitim meslek liselerine kayıtlı olan öğrencilerde özürsüz devamsızlık süresi 20 günü geçmemek şartıyla 70 gün

devamsızlık hakkı bulunuyor.

Günlük toplam ders saatinin 2/3’ü ve daha fazla süre için okula gitmeyen öğrencilerin devamsızlıkları 1 gün için; diğer devamsızlıklar ise yarım gün devamsızlık olarak kabul ediliyor.

Özürsüz Devamsızlık Kaç Gün Olursa Sınıfta Kalınır

Lise yada Ortaokul öğrencileri özürsüz olarak 10 gün hakları bulunmaktadır. 10 günü geçen özürsüz devamszılık durumunda öğrencilere sınıf tekrarı yapmaktadır. Ancak 10 günü geçen özürsüz devamsızlık durumunda veliniz okula gelerek özürsüz günlerini sildiğinde devamsızlık yaptığınız günler silinir.

Özürsüz Devamsızlık Kaç Gün Olursa Belge Alınmaz

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı yönetmeliğe bağlı olarak 5 gün ve daha fazla özürsüz devamsızlık yapan öğrenciler Taktir yada Teşekkür belgesi alamaz. Özürlü devamlısızlık varsa ise belge alabilirsiniz.

Özürlü Devamsızlık 5 Günü Geçerse Ne Olur

Özürlü devamszılık  güne geçerse her hangi bir sorun olmamaktadır. Ancak Özürsüz devamsızlık  günü geçerse okuldan Taktir yada Teşşekkür Belgesi alamazsınız.

Özürsüz Devamsızlık Dilekçe Örneği

Özürsüz devamsızlık yapan öğrenciler Özürlü devamszılık dilekçesi doldurmaları gereklidir. Okul yönetimi tarafından verilen Özürsüz devamsızlık dilekçesi veli tarafında imzalanarak devamszılık hakkında bilgi olduğunu ve silinmesini talep ediyorum diyerek imzalaması yeterlidir.

Bu yazımızda öğrenci devamsızlık hakkına ilişkin merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu