Sosyal Yardımlar

Vefa Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? E-Devlet Başvuru Formu

Vefa Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu 2024; Korona virüs dolayısıyla kaymakamlıklara ve belediyelere bağlı olarak oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grupları; ihtiyaç sahibi ve dar gelirli vatandaşların yardımına koşmaya devam ediyor.

65 yaş ve üstündeki yaşlı vatandaşlara ve sokağa çıkamayan kronik hastalara yönelik olarak hizmet sunan Vefa Destek Grupları; polis, jandarma, AFAD ve bekçi gibi kamu çalışanlarından oluşuyor.

Ülkemizin 81 ilinde hizmet gösteren Vefa Sosyal Destek Grupları’na erişmek isteyenlerin 112, 155 ya da 156 numaralı hatları aramaları gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca Vefa Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-devlet Vefa Yardım Başvurusu Yapılabilir mi? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Vefa Sosyal Destek Grubu Nedir?

Kaymakamlıklar ve valilik koordinasyonu ile oluşturulan, kronik hastalar ile 65 yaş ve üstü yaşlılar için sosyal yardımlarda bulunan, polis, bekçi, jandarma ve AFAD gibi kamu çalışanlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının gönüllülerini de içeren sosyal yardım gruplarına VEFA sosyal destek grubu ismi veriliyor.

Vefa Sosyal Destek Grupları; günümüzde de belediyelere bağlı olarak faaliyet göstermeye devam ediyor.

Korona virüs tehlikesi yaşayan kişiler, sabun, kolonya, maske, dezenfeksiyon vb. malzemeleri temin etmek istediklerinde de Vefa destek gruplarından yardım alabiliyorlar.

VEFA; yardıma ihtiyacı olan yaşlılara ve kronik hastalara maske, kolonya vb. temizlik malzemesi sunmanın yanı sıra ihtiyaç sahiplerine gıda ve erzak içeren koliler de teslim ediyor.

Maddi durumu kötü olan, muhtaçlık sınırının altında yaşayan kronik hastalar ve yaşlılar; VEFA destek hatlarını arayıp, evlerine kadar gıda ve erzak içeren kolilerin teslim edilmesini talep edebiliyorlar.

Vefa Destek Hattı Nedir?

ALO Vefa Hattı olarak da adlandırılan VEFA destek hattı; İçişleri Bakanlığı tarafından kurulan, 65 yaş üstü yaşlı ve sahipsiz bireylerle kronik hastalara hizmet sunan hatta deniliyor.

Belediyelerin kendilerine ait Vefa Destek hatları bulunuyor.

Yaşlılar, engelliler ve kronik hastalar; bu numaraları arayıp, yardım isteyebiliyorlar.

ALO Vefa Hattı; 112, 155 ve 156 numaraları ile hizmet sunuyor.

Vefa Sosyal Destek gruplarının kendilerine yardım iletmesini isteyenlerin bu numaraları aramaları gerekiyor.

İhtiyaç sahipleri, Vefa Sosyal Destek hatlarına 7/24 erişebiliyorlar.

E-Devlet Vefa Yardım Başvurusu

Kronik rahatsızlığı dolayısıyla evden çıkamayan hastalar ve 65 yaş ve üstü yaşlılar; Vefa yardımlarına e-devlet platformu üzerinden başvurup başvuramayacaklarını da merak ediyorlar.

Şu an için VEFA yardımlarına e-devlet üzerinden başvurulamıyor.

İhtiyaç sahipleri, belediyelerin gıda ve erzak yardımı, giysi yardımı, eşya yardımı, mobilya yardımı gibi yardımlarına e-devlet üzerinden başvurabiliyorlar.

E-devlet üzerinden belediye yardımlarına başvurmak isteyenlerin ise https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar; TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile sisteme giriş yapabiliyorlar.

Vatandaşların sisteme girdikten sonra başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

Kişiler, formda bağlı oldukları belediyeyi seçip, başvurmak istedikleri yardımları işaretleyip, belediye yardımlarına hızlı bir şekilde başvurabiliyorlar.

E-devlet şifresi olmayanlar ise kendilerine en yakın PTT şubesine gidip, 2 TL karşılığında şifrelerini alabiliyorlar.

Vefa Sosyal Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizdeki bazı belediyeler, kendi siteleri üzerinden Vefa Sosyal Destek başvurularını kabul ediyor.

Örneğin; Beylikdüzü belediyesi Vefa sosyal destek grubu hizmetine https://sosyalbeylikduzu.com/vefa-destek linki üzerinden erişilebiliyor.

Vefa sosyal destek gruplarının faaliyetleri arasında ihtiyaç sahiplerine gıda ve erzak içeren koliler teslim etmenin yanı sıra yaşlıların market ihtiyaçlarını görmek de bulunuyor.

Vefa destek grupları, aynı zamanda yaşlıların ve emekli vatandaşların maaşlarını da bankalardan çekiyorlar.

Yani hastalığı ve yaşlılığı dolayısıyla sokağa çıkamayan yaşlı vatandaşlar ve kronik hastalar; emekli maaşlarını çektirmek ve kendilerine teslim ettirmek için Vefa Sosyal Destek hatlarını da arayabiliyorlar.

65 yaş ve üstü yaşlılar ile kronik hastalar; 112, 155 ve 156 hatlarını arayıp, Vefa gönüllülerine erişebiliyorlar.

Vefa Yardım Kolisi Başvurusu

Vefa Yardım Kolisi Başvurusu ve başvuru formu dolduralurak alınmaktadır. “Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Kuru Gıda Hizmeti Başvuru Formu”nu doldurmak suretiyle Bölge Müdürlüklerine şahsen veya posta yoluyla başvuru yapabilirler.

Vakıflar Genell Müdürlüğü tarafından verilen Vefa yardım kolisi başvurusu için Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı Başvurusu yazısını okuyabilirsiniz.

VEFA Sosyal Destek Başvuru Formu

Belediyelerin siteleri üzerinden sosyal destek başvurularını gerçekleştirmek isteyen kronik hastaların ve 65 yaş ve üstü yaşlıların başvuruları sırasında VEFA sosyal destek başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda kişilere kişisel bilgilerine, yaşlarına, hastalıklarına ve adres bilgilerine dair sorular yöneltiliyor.

Bu sorular ile kişilerin ihtiyaç sahibi olup olmadıkları ve başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıkları tespit ediliyor.

Başvuru sahiplerinin formda güncel bilgilerini paylaşmaları ve formu eksiksiz bir şekilde doldurmaları gerekiyor.

Vefa Sosyal Destek Grubu Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

VEFA sosyal destek grubu; kişilerin ıslak mendil, sabun, dezenfektan vb. ihtiyaçlarını karşılıyor.

Yaşlı kişilerin emekli maaşını çekmenin yanı sıra yaşlı kişiler için marketten alışveriş de yapıyor.

Ardından alışveriş poşetlerini yaşlıların ve hastaların ev adresine kadar teslim ediyor.

VEFA grubu, muhtaçlık sınırının altında yaşayanlara belediyelerin gıda ve erzak içeren yardım kolilerini de götürüyor.

Yani 65 yaş üstündeki yaşlılar ve kronik hastalar; muhtaç olmaları durumunda Vefa hatlarını arayıp, gıda ve erzak kolileri de talep edebiliyorlar.

Vefa Yardım Numarası İletişim Numarası

Veda soyal destek hattı ilerşim numarası için  112, 155 ve 156 numaralı hatlardan Vefa Sosyal Destek yardımı almak istediğinizi söylemeniz yeterlidir.

Bu yazımızda kısaca Vefa Sosyal Destek hattına ilişkin merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Bende yardım almak istiyorum erzak giyim yani ne diyebilirim ki Rabbime şükürler olsun ki siz varsınız inşallah yardım ederseniz sevinirim şimdiden çok teşekkür ediyorum çocuklarım için 5 7 ve 9 yaşlarında

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu