Ramazan Ayı Yardımları

Belediye Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu

Belediye Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu, Gıda ve Erzak Kolisi 2024; Belediye Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 11 ayın sultanı Ramazan bereketin ve yardımlaşmanın ayı olarak bilinirken, pek çok önemli kurum ve kuruluş da bu dönem de ihtiyacı olanlara yardım elini uzatmaktan çekinmiyor. Erzak veya gereksinim ürünlerinden oluşan kolilerin dağıtıldığı bu dönemde elbette ihtiyaç sahiplerinin ilk sorusu Ramazan kolisi yardımı başvurusu nasıl yapılır oluyor.

Vatandaşların gıdadan hijyen ürününe, bebek bakım ürünlerinden giysilere kadar pek çok temel ihtiyacını karşılamasını sağlayan kurumlar ve bu kurumlara Belediye Ramazan kolisi yardımı için nasıl ulaşabileceğiniz ise rehberimizde yer alıyor.

2024 Ramazan Kolisi Yardımı Yapan Kurumlar Nereler?

Ülkemizde  sayıları artan ihtiyaç sahibi aileler için 2024 yılında sağlanan yardımlar bir hayli arttırılmıştır. Ayrıca bu dönemde Ramazan kolisi yardımı yapan kurumlar sosyal mesafe ve izolasyon kuralını korumak için ailelerin adreslerine ulaşarak yardımları iletmekte, bu durum yardım kolilerini temin etmeyi bir hayli kolaylaştırmıştır.

Ramazan ayı ülkemizde, pek çok kurum ve kuruluşun yardım sunduğu bir ay olarak kutlanmaktadır.  Bu sene yapılan yeni düzenleme ile vatandaşlar, evlerinden Ramazan kolisi almak için başvuruda bulunabilmektedir. Yardıma ihtiyacı olan binlerce aile Ramazan kolileri ile desteklenmektedir. İhtiyaç sahiplerine gerekli gıda ve erzak yardımı sunan başlıca kurum ve kuruluşlar şunlardır:

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,
 • Valilikler, kaymakamlıklar ve belediyeler,
 • Kızılay ve Vakıflar Genel Müdürlüğü,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV).

Ramazan Kolisi Yardımı Yapan Yerler 2024

Ramazan kolisi yardımı yapan yerler, Ramazan kolisi veren kurum, kuruluş ve dernekler nelerdir sorusuna cevap vermek gerekirse ramazan kolisi yardımı yapan yerler dar gelirli vatandaşların başvurusu yada adresleri daha önce belirlenen hanelere teslim etmektedir. Aşağıdaki kurum ve kuruluşlara başvuruda bulunarak yardım kolisi talep edebilirsiniz.

İşte 2024 Ramazan kolisi yardımı başvurusu için görüşülebilen bazı kurumlar:

Verilen listede yer almayarak bölgesel olarak yardımlarda bulunan pek çok hayır kuruluşu bulunmakla birlikte, yine Ramazan gıda yardımı kolisi başvurusu için 2024’de de tüm Valilik ve Kaymakamlıklar ile görüşmeniz mümkün olmaktadır.

Yalnızca Ramazan ayında değil, sene boyunca erzak yardım başvurusu yapılabilecek olan yerlerden biri olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yani SYDV ise aile yönünden, sağlığından, eş vefat durumundan veya doğum sürecinden dolayı yardıma muhtaç olan kişilere yardım eden yerlerden biridir. Evi olmayanlar için ev yenileme veya barınma alanı sağlama desteği de bulunan bu kurum, insanlara gıdanın yanı sıra Ramazan ayı için nakit yardımı da sağlayabilmektedir.

Ramazan Kolisi Yardımı Yapan Belediyeler

Ramazan ayının gelmesi ile beraber bir çok belediye dar gelirli ailelere Ramazan kolisi ve Ramazan yardım kartı vermektedir. Ramazan kolisi, Ramazan yardım kartı ve Ramazan ayında para yardımı yapan belediyeler ise;

 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi
 • Ankara Büyükşehir Belediyesi
 • İzmir Büyükşehir Belediyesi
 • Bursa Büyükşehir Belediyesi
 • Adana Büyükşehir Belediyesi
 • Antalya Büyükşehir Belediyesi
 • Trabzon Büyükşehir Belediyesi

Ayrıca bir çok ilçe belediye vatandaşlara Ramazna kolisi yardımı yapmaktadır.

Belediye Ramazan Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye ramazan kolisi yardımı başvurusu ve gıda yardımı başvuru yapmak için bizzat belediyeye başvuruda bulunabileceğiniz gibi e-devlet üzerinden Ramazan kolisi yardımı başvurusu yapabilirsiniz. Belediye ramazan kolisi yardımı e-devlet üzerinden yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linke tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.

Ramazan Gıda Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardım almak ve temel ihtiyaçlardan biri olan besin ürünlerine ücretsiz şekilde ulaşmak isteyen vatandaşların bu taleplerini iletip durumlarını ispat ederek yardımlardan faydalanabileceği pek çok kurum bulunmakla birlikte, bu vatandaşların öncelikle T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları uygun bir kanal olmaktadır. Ayrıca ikamet edilen mahallenin muhtarlığına ulaşmak da yine hayırsever kuruluşların güncel yardımları hakkında bilgi almak için ideal olacaktır.

Hane yardımı olarak değerlendirilen kategorilerde gıdanın yanı sıra giyim ürünü ve yakacak için de yardım almak mümkün olmakta, her kurumun Ramazan kolisi başvurusu için talep ettiği prosedür değişmekle birlikte, SYDV’nin de dahil olduğu pek çok kurum başvuru sonrasındaki 30 gün içerisinde istenen yardımı ulaştırmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ramazan Gıda Yardımına Nasıl Başvurulur?

İlgili şartların yerine getirilmesiyle birlikte düzenli şekilde ve yüksek miktarlarda yardımlarda bulunmasıyla öne çıkan Vakıflar Genel Müdürlüğü, Ramazan yardım kolisi nasıl alınır sorusunun en çok yöneltildiği kurumlardan biri oluyor. Her alanda hayır ihtiyacı olanlara yardımları ulaştıran Vakıflar Genel Müdürlüğü, bu amaçla 81 ilde de merkezlerinin bulunmasıyla pek çok kişiye yardımcı olabilmektedir.

Sosyal güvencesi bulunmayan veya net maaşı asgari ücretin altında kalan kişilere ya da muhtaç, güçsüz, kimsesiz olma durumuna bağlı aylık alanlara Ramazan gıda yardımı başvurusu yapmaları hâlinde kuru gıda kolisi ulaştıran kuruluş, bu başvuruları form aracılığıyla almakta ve formlara internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün olmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü düzenli gıda yardımında bulunan devlet kurumlarından biridir. Gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır merak ediyorsanız Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı yazımızı okuyabilirsiniz.

Belediye Ramazan Kolisi Yardımı Nasıl Alınır?

Ülkemizde Ramazan ayında, yardıma muhtaç insanlara yardım kolilerinin gönderilmesi uzun yıllardan beri var olan bir hizmettir. Ancak bu yıl başvuruların yapılması için ilgili kurumlara gitmeye gerek kalmadı. Başvuru yapmak isteyen vatandaşların evlerinden taleplerini iletebiliyor. Sonrasında başvuruları değerlendirmeye alınıyor ve ilgili kurumlar tarafından adreslerine gönderiliyor.

Ramazan kolisi yardımı başvurusunda bulunmayı isteyen vatandaşlar birkaç farklı yol üzerinden işlem yapabilirler. Bunun için ilk olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüklerine başvurulabilir. Aynı zamanda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ya da mahalle muhtarlıklarına da başvurular yapılabilmektedir. Bu kurumlar başvuruları, ilgili alanda yardım yapan hayır kuruluşlarına yönlendirmektedir.

Belediyelerin ve vakıfların yaptığı gıda yardımı hakkında ayrıntılı bilgi için Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır yazımızı okuyabilirsiniz.

İBB Ramazan Kolisi Yardımına Nasıl Başvurulur?

Her ilin Belediye Başkanlığı direkt olarak veya vakıflar aracılığıyla Ramazan kolisi yardımı yapmakta olmakla birlikte, nüfus yoğunluğu gereği yaptığı yardımlarla en çok merak edilen Belediye Başkanlıklarından biri İBB yani İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmaktadır.

İBB’nin dağıtımını üstlendiği kuru gıda kolilerini almak isteyenlerin Ramazan ayı boyunca İstanbul’da bulunduğu mahallenin muhtarlığı ile irtibata geçmesi yeterli olmakta, evinden ayrılmak istemeyen vatandaşlar için ayrıca 153 numaralı çağrı merkezi üzerinden Ramazan kolisini talep etme imkanı sağlanmaktadır.

Yalnızca kuru gıda değil, ihtiyaçlar genelinde Ramazan yardımlarında bulunan İBB, Edirnekapı, Üsküdar (Selimiye) ve Büyükçekmece’deki iletişim noktalarına bizzat başvuranlara veya 444 00 93 telefon numarasından erişim sağlayanlara ekiplerin denetimi ve kaydının onaylanmasını takiben Sosyal Yardım Kartı vermekte, bu kart ile vatandaşlar anlaşmalı marketlerden belli miktarda alışveriş yapabilmektedir.

Ülkemizin en kalabalık ve haliyle yaşam koşullarının en ağır olduğu şehri İstanbul’dur. Bu nedenle, yardım hizmetlerinden yararlanmayı isteyen vatandaşların sayısı da bir hayli fazladır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda, Ramazan ayı içinde çok sayıda aileye yardım kolisi göndermektedir. Peki, yardım kolisi almak için nasıl başvuru yapmak gerekir?

İBB Ramazan kolisi başvurusu yapmanız için izleyebileceğiniz birkaç farklı yol bulunmaktadır:

 • İBB Ramazan kolilerini bünyesinde yer alan muhtarlıklar aracılığıyla ve kendi merkezleri üzerinden dağıtır.  Bu nedenle yardım almak isteyen vatandaşlar bağlı bulundukları muhtarlığa başvuruda bulunabilirler.
 • Aynı şekilde 153 numaralı İBB hattını arayarak Ramazan kolisi başvurusu yapılabilir. Her iki adımda da dikkat edilmesi gereken nokta, gerekli belgelerin eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanmasıdır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sosyal yardımlar ve gıda yardımı hakkında ayrıntılı Bilgi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu yazımızı okuyabilirsiniz.

Belediye Ramazan Kolisi İçerisinde Neler Var?

Ramazan kolisi içinde genel olarak gıda ürünleri yer almaktadır. Ancak kolilerin içeriği, yardım yapan kuruluşa göre değişebilmektedir. Bunun yanında genel anlamda Ramazan kolilerinde şu erzaklar yer alır:

 • Bulgur,
 • Kuru fasulye,
 • Makarna,
 • Mercimek,
 • Nohut,
 • Şehriye,
 • Peynir,
 • Reçel,
 • Zeytin,
 • Hazır çorba,
 • Salça,
 • Şeker,
 • Tuz,
 • Un,
 • Yağ,
 • Çay,
 • Meşrubat.

Sizlere bu yazımızda Ramazan Kolisi Yardım BaşvurusuGıda ve Erzak Kolisi yardımı hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu