Güncel Konular

E-Devlet SED Yardımı Sorgulama – SED Yardımı Başvuru Sorgula

SED Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama 2024; Ülkemizdeki yoksul ve muhtaç vatandaşlara gıda yardımı, yakacak yardımı, kira yardımı, giysi yardımı vb. birçok yardımlar yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan en önemli yardımlardan biri olan SED yardımı ile yoksul aile çocuklarının sağlık, eğitim, gıda vb. temel ihtiyaçlarının daha iyi bir şekilde karşılanabilmesi amaç ediniyor.

Sosyal ve Ekonomik Destek(SED) yardımına hem kendilerinin hem de çocuklarının en temel yani asgari ihtiyaçlarını bile karşılayamayan aileler başvurabiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yardım ile yoksul aile çocuklarının kendi ihtiyaçlarını karşılayacak yaşa gelene dek maddi anlamda desteklenmesi amaç ediniyor.

SED yardımı; maddi yardımın yanı sıra psiko-sosyal desteği de içeriyor.

Bu yazımızda SED yardımına başvurmayı düşünen anneler için SED yardımı nedir? SED yardım başvurusu nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

SED Yardımı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yoksul ailelerin çocuklarına yönelik olarak yapılan SED yardımı; çocukların kendi ihtiyaçlarını karşılayacak güce sahip olana dek maddi ve manevi açıdan desteklenmesini ifade ediyor.

SED yardımı kapsamında yapılan maddi yardımlar; geçici olabileceği gibi süreli de olabiliyor.

Başvurusu kabul edilen ailenin muhtaçlık durumuna göre aileye uzun süreler için maddi destek sunulabiliyor.

Yardım dahilinde çocuklara uzman kişiler tarafından psiko-sosyal destek hizmeti de veriliyor.

SED yardımı ile muhtaç aile çocuklarının sağlık, beslenme, barınma, eğitim vb. ihtiyaçlarının karşılanması amaç edindiğinden herhangi bir mesleği olmayan çocuklar, yardım dahilinde İş-Kur ve Meslek kurslarına yönlendiriliyorlar.

Herhangi bir sağlık sorunu ya da engeli olmayan kişilerin SED yardımı alabilmeye devam edebilmeleri için mutlaka yönlendirildikleri İş-Kur ve Meslek kurslarına düzenli bir şekilde katılmaları gerekiyor.

SED Yardımı Kimlere Verilir?

SED yardımı, yalnızca belirli şartları taşıyan çocuklar için veriliyor.

SED yardımının kimlere verildiğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Haklarında daha önce bakım tedbir kararı verilmiş, bu yüzden de sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve yaşayan ancak SED yardımı ile desteklenmeleri halinde aileleri ve yakınları tarafından bakılabilecek durumda olan çocuklar
 • Haklarında daha önce bakım tedbir kararı alınmamış olmasına rağmen SED yardımı ile desteklenmemeleri halinde muhtaç duruma düşecek olan, yardım ile desteklenmeleri durumunda ise aileleri ve yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar
 • Daha önce sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ancak yaş sınırı dolayısıyla sosyal hizmet kuruluşlarından ya da koruyucu ailelerinin yanından ayrılmak zorunda kalan, iş ve meslek edindirme kurslarına devam etmekte olan veya bu kursları bitirmelerine rağmen iş bulamayan ve SED yardımı ile desteklenmemeleri halinde muhtaç duruma düşecek olan gençler
 • Olağanüstü bir felaket, hastalık, afet ya da hastalık sonrasında bir süreliğine kendisinin ve ailesinin temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ya da ölümcül veya ameliyat gerektiren bir hastalıkla mücadele eden veya vefat eden kişilerin çocukları

Yukarıda bahsi geçen çocuklar ve gençler için SED yardımı yapılabiliyor.

Başvurular; Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında yönetmelik kapsamında değerlendirildikten sonra başvuru sonucu kabul edilen çocuklar ve gençler için SED yardımı yapılmaya başlanıyor.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED yardımına başvurmak isteyen anne ya da babaların Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkez müdürlüklerine giderek, burada SED yardım başvuru dilekçesi doldurmaları gerekiyor.

Başvurular, başvuru dilekçesi posta yoluyla müdürlüklere gönderilerek de yapılabiliyor.

SED yardımına e-devlet platformu üzerinden de kolaylıkla başvurulabiliyor.

E-devlet üzerinden yapılan tüm başvurular, ön başvuru olarak kabul ediliyor.

Ön başvurusu kabul edilenlerin kendilerine verilen randevu tarihinde gerekli belgelerle birlikte randevu adresine gitmeleri gerekiyor.

E-devlet üzerinden SED yardımına başvurmak için hemen https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkini tıklayabilirsiniz.

SED Yardım Başvuru Sonucu Öğrenme 2024

SED Yardım, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilen bir sosyal yardım programıdır. Bu yardım programına başvuran kişilerin başvuru sonuçları, e-Devlet üzerinden öğrenilebilir.

e-Devlet üzerinden SED Yardım Başvuru Sonucu Öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. e-Devlet Kapısı’na giriş yapın.
 2. Arama çubuğuna “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazın ve çıkan sonucu tıklayın.
 3. Kimlik doğrulama yöntemlerinden birini kullanarak sisteme giriş yapın.
 4. Açılan sayfada, “Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri” sekmesine tıklayın.
 5. Başvurunuzun sonuç bilgisini görebilirsiniz.

Başvuru sonucunuzu öğrenmek için e-Devlet’e giriş yapamıyorsanız, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı il veya ilçe müdürlüklerine de başvurabilirsiniz.

SED Yardımı Başvuru Sorgulama

SED yardım başvurunuzun kabul edilip edilmediğini sorgulamak için başvurduğunuz Bakanlık il müdürlüğünü ya da Sosyal Hizmetler müdürlüğünü arayabilir ya da başvuru adresine bizzat giderek, yetkili kişilerden bilgi alabilirsiniz.

Yukarıda sizlerle paylaştığımız e-devlet başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden de başvurunuzun son durumunu takip edebilirsiniz.

Alternatif olarak ALO183 ya da ALO144 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Destek hatlarından birini arayabilir, başvuru sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

SED Yardımı Sorgulama E-Devlet

SED Yardımı sorgulama e-devlet üzerinden yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu linke tıklayarak hemen sorgulama yapabilirsiniz. SED Yardımı sorgulama e-devlet üzerinden başvuru yapan kişi tarafından sorgulanması gereklidir.

SED Yardımı Sorgulama İletişim Numarası

SED yardımı sorgulama için Alo 144 ve ALO 183 numaralarını arayabilirsiniz.

SED Yardımı Sorgulama Ekranı

SED yardımı sorgulama ekranı e-devlet üzerinden yapılmaktadır. SED yardımı sorgulama ekranında başvuru sonucunuzu yada reddedilmesi halinde red nedeni ayrıntılı olarak yazmaktadır.

Başvuru sonucu sorgulama ekranında, başvurunuzun durumunu, başvurunuzun yapıldığı tarihi ve başvurunuzun onaylandığı veya reddedildiği tarihi görebilirsiniz. Ayrıca, başvurunuzun onaylanması durumunda, ödeme miktarını ve ödeme tarihini de görebilirsiniz.

SED Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

SED yardımına başvuran kişilerin teslim etmeleri gereken en önemli belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • SED yardımı başvuru dilekçesi
 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Adına yardım başvurusu yapılan çocuğa ait öğrenci belgesi
 • Sağlık raporu
 • Çocuğa ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Çocuğa ait İş-Kur ya da meslek kurslarına kayıt için başvuru yapıldığına dair belgeler
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • SGK’dan aile bireyleri için alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Aile bireylerine ait ikametgah belgesi
 • Mal beyanına ilişkin belgeler
 • Kirada oturan aileler için kira sözleşmesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği

SED yardımına başvuran anne ya da babanın yukarıda bahsi geçen belgelerin yanı sıra ek belgeler de teslim etmeleri gerekebiliyor.

Örneğin; engeli yüzünden çalışamayan anne ve babadan en az %40 engel oranına sahip olduğunu gösteren 2024 engelli belgesi talep ediliyor.

Aynı şekilde kronik hastalığı dolayısıyla çalışamayan anne ya da baba için tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporunun teslim edilmesi gerekiyor.

SED yardım başvurusu için sizden talep edilen belgelere dair detaylı bilgi alabilmek adına ALO183 ya da ALO144 hatlarını arayabilirsiniz.

SED Yardımı Nasıl Alınır?

SED yardımına başvuran kişilerin teslim ettikleri tüm belgeler ve başvuru formunda paylaştıkları bilgiler; başvuru adresi tarafından detaylı bir şekilde inceleniyor ve bu belgelerin doğrulukları araştırılıyor.

Ardından SED yardımına ihtiyacı olan yoksul ailelere dair bir liste hazırlanıyor.

Gerekli görülen hallerde ailenin başvuru dilekçesinde bahsettiği ikametgah adresine bir inceleme komisyonu gönderiliyor.

Bu komisyon, SED yardımına başvuran ailenin ekonomik ve sosyal durumuna dair bir rapor hazırladıktan sonra bu raporu başvuru adresine teslim ediyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüğü tarafından bu rapor da incelendikten sonra SED yardımı yapılacak aileler, son kez kararlaştırılıyor.

Başvuruların sonuçlanması ve ailelere bildirilmesi, ortalama bir ay sürmekle birlikte başvurulardaki yoğunluk durumuna göre bu süre daha da uzun olabiliyor.

Yardımlar; ailenin muhtaçlık süresine göre tek seferli, birkaç seferli ya da düzenli olabiliyor.

Düzenli olarak yardım yapılması kararlaştırılan annenin PTT hesabına SED yardım ödemeleri, her ay için yatırılıyor.

SED Yardımı Başvuru Formu

Gerek e-devlet üzerinden gerekse Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkez müdürlüklerine gidilerek yapılan başvurularda başvuru sahibi anne ve babanın mutlaka SED yardımı başvuru formu doldurması gerekiyor.

Bu formda başvuru sahibine mesleğine, hanesindeki çalışan sayısına, hanesindeki toplam kişi sayısına, hane aylık ortalama kazancına, hane gelir ve giderlerine dair sorular yöneltiliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; başvuruları değerlendirirken başvuru formunda başvuru sahibinin paylaştığı bilgileri detaylı bir şekilde araştırıyor.

Bu yüzden de başvuru sahiplerinin formda mutlaka doğru ve güncel bilgiler paylaşmaları gerekiyor.

SED yardımına ihtiyaçları olmamalarına rağmen formda kendilerini ve ailelerini sırf yardım alabilmek adına muhtaç beyan edenler ve düzenli SED yardımı alanlar, daha sonra yanlış beyanda bulunduklarının Bakanlık tarafından fark edilmesi üzerine cezai yaptırıma tabi tutuluyorlar.

Bu kişilerin aldıkları tüm SED yardımlarını güncel faizleriyle birlikte geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayan kişiler ise Bakanlık tarafından mahkemeye veriliyor.

SED yardımı başvuru sonuçları, başvuru sahiplerine başvuru formunda belirttikleri güncel iletişim bilgileri üzerinden iletildiğinden başvuru sahiplerinin güncel telefon numaralarını paylaşmayı da ihmal etmemeleri gerekiyor.

SED Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

SED yardımı başvuru şartlarına, bu yardımdan yararlanıp yararlanamayacağınıza, yardım başvurusu esnasında yanınızda götürmeniz gereken belgelere dair ayrıntılı bilgi edinmek için ALO183 ya da ALO144 Destek hatlarını arayabilirsiniz.

SED Yardımı Başvuru Şartları

SED yardımından yalnızca belirli başvuru şartlarını taşıyan kişiler yararlanabiliyorlar.

SED yardımı başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Anne ve babanın muhtaç ya da işsiz olması
 • Ailenin muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olması
 • Başvuru sahibi anne ya da baba üzerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul olmaması

SED yardımı; muhtaç ve gelirsiz ailelerin çocuklarına öncelikli olarak yapılmakla birlikte muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olan yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olan ailelerin çocukları için de SED yardımı yapılabiliyor.

Muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmalarına rağmen hanesinde üzerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul olanlar; SED yardımı alamıyorlar.

SED Yardımı Ne Kadar 2024?

2024 yılı için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan SED yardım ödeme miktarlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Okul öncesi çocuk için 3.614 TL,
 • İlköğretim çağındaki çocuk için 5.421 TL,
 • Ortaöğretim çağındaki çocuk için 5.782 TL,
 • Ortaöğretim çağında ancak okumayan çocuk için 3.614 TL,
 • Yükseköğretim çağındaki çocuk için 6.505 TL,
 • Kuruluş bakımından ayrılan gençler için ise 2.500 TL olarak ödenir.

SED yardım ödemesi yapılıyor.

SED Yardımı Hangi Hallerde Kesilir?

Düzenli bir şekilde yapılan SED yardım ödemeleri, bazı durumlarda ise kesilebiliyor. Ailenin ya da çocuğun muhtaçlığının ortadan kalkması, yardım ödemelerinin kesilmesinin en önemli nedenleri arasında yer alıyor.

SED yardımının hangi hallerde kesildiğini aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Ailenin muhtaçlığının ortadan kalkması
 • Ailenin SED yardımı alma nedenlerinin sona ermesi(örneğin çocuğun eğitimini tamamlayıp, düzenli bir sigortalı işe girmesi)
 • Çocuğun vefat etmesi
 • Ailenin bilgi vermeden farklı bir şehre taşınması yani ikametgah adresini değiştirmesi
 • Çocuğun kendi yaşamını kendi maddi imkanları ile devam ettirebileceğine dair bir kanaatin oluşması

Söz konusu ilçeler arası adres değişikliği olduğunda aileye yapılan SED yardımı kesiliyor.

Ailenin tekrar yardım alabilmesi için tekrar başvuru yapması gerekiyor.

Şehir içi adres değişikliklerinde ise SED yardımı kesilmiyor.

SED yardımı alan kişiler; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından takip ediliyorlar.

İncelemeler; 3 ayda 1 olacak şekilde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine veya sosyal hizmet merkezlerine bağlı olarak görev yapan psikolog, sosyal danışman, çocuk gelişimcisi, sosyolog ya da rehber öğretmen tarafından yapılıyor.

Yapılan incelemeler sonrasında ailenin muhtaçlığının sona erdiğinin tespiti halinde de Bakanlık tarafından yapılan yardım, sona eriyor.

Düzenli SED yardımı alan aileler; bir yıl boyunca her ay yardım parası alabiliyorlar.

1 yıllık sözleşme süresi sona ermesine rağmen ailenin maddi durumunda herhangi bir iyileşmenin olmaması halinde yardımlar, sözleşme ile 2 yıl daha uzatılabiliyor.

Sonraki süreçlerde de yardımlar, 2 yıl süre için uzatılabiliyor. 

SED Yardımı Nereye Yatıyor?

SED yardımı, başvuru sahibi annenin ya da babanın Ziraat Bankası hesabına yatırılıyor.

Banka hesabı olmayanlar ise ödemelerini kendilerine en yakın PTT şubesine giderek, çekebiliyorlar.

Yardım ödemeleri, hak sahibi dışında hiç kimse tarafından yani eşi, çocuğu veya anne ya da babası tarafından çekilemiyor.

Kişinin PTT şubesine para çekmek için giderken TC kimlik kartını da götürmeyi unutmaması gerekiyor.

SED Yardımı Aynı Aileden Kaç Çocuk için Alınabilir?

SED yardımının aynı ailedeki kaç çocuk için yapılacağı, çocuklar hakkında bakım tedbir kararı alınıp alınmamış olmasına göre değişiklik gösteriyor.

Hakkında bakım tedbir kararı alınmamış çocuklar söz konusu olduğunda aynı aileden en fazla 2 çocuk için SED yardımı yapılabiliyor.

Hakkında koruma ve bakım tedbir kararı alınmış, sosyal kurumlarda yaşayan çocuklar söz konusu olduğunda ise 2’den fazla çocuk için de SED yardımı yapılabiliyor.

Yapılan yardım sayesinde bu çocukların aileleri ve yakınları tarafından bakılabilmeleri sağlanmış oluyor. 

SED Yardım Ödemesi Haczedilebilir mi?

SED yardım ödemeleri, hiçbir şekilde haczedilemiyor.

Yardım ödemeleri, temlik ve devir de edilemiyor.

Kişinin aldığı SED yardımına bankalar tarafından haciz konulması halinde ise kişinin 2828 sayılı kanunun 29.maddesine atıfta bulunarak, haciz işleminin bir an önce iptal edilmesine dair ilgili kuruma dilekçe yazıp, göndermesi gerekiyor.

SED Yardımı Ne Zaman Yatar?

SED yardım başvuruları, ortalama bir ay içerisinde sonuçlanıyor. Ardından kısa bir süre içerisinde de hak sahibinin Ziraat Bankası ya da PTT hesabına yatırılıyor.

Yani kesin bir ödeme tarihi bulunmuyor.

Vatandaşlar; internet üzerinden de hesaplarına SED yardım ödemesinin yatırılıp yatırılmadığını kontrol edebiliyorlar.

SED yardımının PTT hesabınıza yatırılıp yatırılmadığını https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linki üzerinden takip edebilirsiniz.

Bu yazımızda SED yardım başvuru ve sorgulama işlemi nasıl yapılır?  sorularını yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de SED yardımı alıyorsanız ya da çocuğunuz için bu yardıma başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

3 Yorum

 1. Sed yardimi başvurusu yaptım sonucun olumlu olup olmadığını ve olumluysa para ne zaman ve ne kadar olacak bilgi verirseniz sevinirim

 2. Anne baba üç yıldır ayrı boşanma temyize gitti anne asgari ücretle çalışıyor kirada oturuyor üniversiteye bu sene başlamış kızına sed yardımı alabilirmi hiç bir mal varlığı yok

 3. Ben öğrenci parasını almak istiyorum ama basvursun yapıyorum olmuş iptal ediyorlar nede acaba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu