Güncel Konular

SGK Faizsiz Konut Kredisi Başvurusu, E-Devlet Başvuru Şartları

SGK Faizsiz Konut Kredisi Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Başvuru 2024; Artan konut fiyatlarına ev sahibi olmak isteyen vatandaşları kredi arayışına düşürmüştür. Ev almak isteyen vatandaşlara birçok banka konut kredisi yardımı yapmaktadır. Fakat bankalardan alınan kredi neredeyse iki katı kadar ödenmektedir. Bu durum ev sahibi olmak isteyen binlerce vatandaşı en az faizli bankaları araştırmaya veya faizsiz konut kredisi alıp alamayacağını araştırmaya sürüklemiştir.

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşların beklediği haber SGK’dan gelmiştir. SGK bazı şartları taşıyan vatandaşlara sıfır faizle ev sahibi yapmaktadır.

Aşağıdaki yazımızda “SGK tarafından verilen faizsiz konut kredisinden kimler faydalanabilir?, Faizsiz konut kredisi başvurusu nasıl yapılır?,  SGK tarafından verilen faizsiz konut kredisi ne kadar?” gibi merak edilen bütün soruların cevapları yer almaktadır.

SGK Faizsiz Konut Kredisi Nedir?

Faizsiz konut kredisi imkanı ile ev sahibi olmak kolay bir hal almıştır. SGK tarafından ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara herhangi bir ücret ödemeden verilen kredidir. Bu kredi ile ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar gerekli şartları taşıdığı takdirde her ay maaşının 1/4 ‘ü oranında bir kesinti yapılarak kolayca ev sahibi olabilmektedir.

SGK Faizsiz konut kredisi kanunca belirlenmiş harp veya vazife malulü olmaları halinde bu kişilere maaş bağlanması halinde verilen sosyal yardımlardan biridir.

SGK Faizsiz Konut Kredisine Kimlere Verilir?

SGK sıfır faizli konut kredisi kimlere verilir sorusu ev sahibi olmak isteyen bir çok kişinin merak ettiği konuların başında gelmektedir. SGK faizsiz konut kredi verilecek kişiler;

  • SGK hak sahipleri, Sosyal Sigortalar, Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Emekli Sandığı’ndan faydalananlar, harp veya görev sırasında bir problem yaşayan bu nedenle aylık bağlanan vatandaşlar faizsiz konut kredisine başvuru yapabilir.
  • 15 Temmuz gazileri başvuru yapabilir.
  • Dul ve yetimler faizsiz konut kredisine başvuru yapabilmektedir.
  • Yukarıda belirtilen şartları taşıyan vatandaşlar faizsiz konut kredisi yapabilmektedir. Fakat başvuru yapan kişinin vefat etmesi veya hayatta değilse eşi ve çocukları da bu haktan yararlanabilmektedir.

SGK Sıfır Faizli Konut Kredisi Başvuru Şartları

Başvuru yapacak olan vatandaşların Sosyal Sigortalar, Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Emekli Sandığı sosyal güvencelerden faydalanması gerekmektedir.

Başvuru yapacak olan vatandaşlar dilekçe ile Kamu Görevlileri Ödemeler Daire Başkanlığı, Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Daire Başkanlığı’na veya SGK İL Müdürlükleri’ne müraacat etmelidir.

Yukarıdaki şartları taşıyan vatandaşlar SGK sıfır faizli konut kredisinden faydalanabilmektedir.

SGK Faizsiz Konut Kredisi Başvurusu

Başvuru şartlarını taşıyan vatandaşlar Kamu Görevlileri Ödemeler Daire Başkanlığı, Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Daire Başkanlığı’na veya SGK İL Müdürlükleri’nde ilgili birime dilekçe ile başvuru yapabilmektedir.

SGK Genel Müdürlüğüne bizzat hak sahibi ve yakınlarının dilekçe ile başvurmaları durumunda Hak Sahipliği Belgesi” ve “TOKİ Kampanya Hak Sahipliği Belgesi” düzenlenerek teslim edilmektedir. Bu belge ile beraber sıfır faizli konut kredisi çekmek isteyen kişiler T.C. Ziraat Bankası veya T. Halk Bankası şubelerine giderek başvuruda bulunmaları gereklidir.

Yukarıda belirtilen birimlere gitme imkanı olmayan vatandaşlar ise e-Devlet sisteminden “faizsiz konut kredisi ve TOKİ kampanya hak sahipliği belgesi başvurusu” başvurusu yapabilmektedir. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/toplu-konut-idaresi-toki-faizsiz-konut-kredisi-sorgulama linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır. Eğer başvuru şartlarını taşırsanız konut kredisi başvurunuz kabul edilecektir.

SGK Faizsiz Konut Kredisi Başvurusu E-Devlet

SGK Faizsiz Konut Kredisi Başvurusu E-Devlet üzerinden yapılamamaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen kişiler bizzat T.C. Ziraat Bankası veya T. Halk Bankası şubelerine giderek başvuru yapmaları gereklidir. Başvuru sonrası sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılmaktadır.

SGK Faizsiz Konut Kredisi Ne Kadar?

Faizsiz konut kredisine başvuru yapacak olan vatandaşlar tarafından merak edilen sorulardan birisi de konut kredisinin ne kadar olduğudur. Yapılan açıklamaya göre ev sahibi olacak vatandaşlara 241 bin TL ve üzeri kredi verilecektir.

SGK Faizsiz Konut Kredisi Ziraat Bankası

Faizsiz konut kredisinden faydalanacak olan vatandaşlar gerekli birimlere başvuru yaptıktan sonra Ziraat Bankası şubelerine müracaat etmelidir. e-Devlet sisteminden başvuru yapan vatandaşlar da Ziraat Bankası şubesine başvuru yapabilir.

Ziraat Bankası ve Halk Bankası şubelerine faizsiz konut kredisi için başvuru yaparken sizden herhangi bir evrak talep edilmemektedir.

SGK Faizsiz Konut Kredisi Halk Bankası

e-Devlet sisteminden başvuru yapan vatandaşlar TOKİ kampanyasından faydalanmak için Ziraat Bankası ve Halk Bankası şubelerine başvuru yapabilmektedir.

SGK Faizsiz Konut Kredisi 2024

SGK tarafından ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara verilen faizsiz konut kredisi miktarı 2024 yılında 241 000 000 TL olarak belirlenmiştir. Başvuru yapan kişi konut kredisi almaya hak kazanmış ise, maaşının ¼’ünden her ay düzenli olarak kesinti yapılmaktadır.

Bir Yorum

  1. Babamın aylığını alıyorum sezonluk bir işte calışacağım sigortalı sezon bittiğinde işten cıktığım da sonra tekrar babamın aylığını alabilirmiyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu