Sosyal Yardımlar

Sosyal Yardım Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? Form Örneği

Sosyal Yardım Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? Devlet, belediyeler tarafından verilen sosyal yardımlar tarafından verilen yardımlardan faydalanmak isteyen kişilerin yardımlardan faydalanmak için başvuru formu doldurması gerekmektedir. Başvuru formunu olduran kişilerden bazı belgeler talep edilmektedir. Bu belgeleri gönderen ve başvuru formunu dolduran kişiler gerçekten ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilirse yardımlardan faydalanabilecektir.

Aşağıda sosyal yardımlar ile ilgili detaylı bilgiler ve başvuru formunun nasıl doldurulacağı ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Sosyal Yardım Nedir?

Sosyal yardım belediyeler, Aile ve Çalışma Bakanlığı, devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen yardımlardır. Yardımlar maddi, gıda, kırtasiye gibi farklı türlerde yapılmaktadır.

Sosyal yardımlardan faydalanmak isteyen kişilerin sosyal yardım başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurması gerekmektedir.

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım başvurusunun nasıl yapılacağı vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Zor durumda olan vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılayabilmek için sosyal yardım başvurusu yapmaktadır. Sosyal yardım başvuruları e-Devlet sisteminden online olarak yapılmaktadır. E-Devlet sisteminden online olarak başvuru yapmak isteyen vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/ linkine tıkladıktan sonra T.C. kimlik numarası ve şifresi ile giriş yaparak sosyal yardım başvurusu yapabilecektir.

Sosyal yardım başvuru formu doldurmak için Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına giderek doldurabileceğiniz gibi e-devlet üzerinden bu linke https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru tıklayarak doldurabilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvuru Formu Nedir?

Sosyal yardım başvuru formu, yardım başvurusu yapacak olan ihtiyaç sahibi vatandaşların doldurması gereken dilekçe niteliği taşıyan bir belgedir. Başvuru formunda hanede yaşayan kişi sayısı, iletişim bilgileri, adres bilgiler, haneye giren atlık gelir durumu gibi bir takım sorular yer almaktadır. Formda yer alan soruların eksiksiz ve doğru bir şekilde cevaplanması gerekmektedir.

Yazılan bilgilerin doğruluğu ilgili birimler tarafından incelenmektedir. Yalan beyanda bulunan ve formda eksik bilgi girişi yapan vatandaşlar sosyal yardımlardan faydalanamayacaktır.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvuru Formu

Sosyal yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşların e-Devlet sisteminden başvuru formu doldurması gerekmektedir.  Başvuru yapacak olan vatandaşların yardımlardan faydalanabilmesi için kurum tarafından verilen yardımlardan faydalanma şartlarını yerine getirilmesi gerekmektedir.

Formu doldurduktan sonra yardımdan faydalanacak olan kişilerin gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığı tespit edilmektedir. İhtiyaç sahibi vatandaşlar sosyal yardımlardan faydalanabilecektir.

Sosyal Yardım Başvuru Formu Doldur Örneği

Aile destek yardımı, para yardımı, gıda yardımı yada sosyal yardım almak isteyen kişiler e-devlet üzerinden sosyal yardım başvuru formunu doldurmaları gereklidir. Sosyal yardım başvuru formu doldurmak isteyen kişiler e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak başvuru formunu doldurabilirler.

Sosyal yardım başvuru formu doldurmak için sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız gereklidir.

Sosyal yardım başvuru formu doldururken ilk olarak karşınıza çıkan sözleşmeyi okuyup onaylamanız gereklidir. Onayladıktan sonra başvuru formundan sizden istenen bilgileri tam olarak doldurmanız gereklidir.

Başvuru formunda istene bilgiler ise;

 • Çocuk sayısı
 • Adres bilgisi
 • Engelli birey
 • Evin kira olup olmadığı
 • Gelir durumu
 • Banka hesap bilgileri
 • IBAN bilgisi
 • Yaşlı ve hasta birey
 • Borç durumu
 • Çalışıyorsa iş bilgisi
 • Hane halkı geliri

Yukarıdaki bilgileri başvuru formuna girmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca başvur formunu doldurduktan sonra açıklama kısmına yardım almak istediğinizi belirtmeniz gereklidir.

Sosyal Yardım İhtiyaç ve Taleplere Ne Yazılır?

Sosyal yardım ihtiyaç ve taleplerine, ihtiyaç sahibi kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılamak için yazılır. Bu ihtiyaçlar, gıda, giyim, barınma, eğitim, sağlık, yakacak, ulaşım, sosyal destek gibi çeşitli alanlarda olabilir. Sosyal yardım ihtiyaç ve taleplere yazmanız gereken talep ettiğiniz yardımı yazmanızdır.

Sosyal Yardım Başvurusu Açıklama Kısmına Ne Yazılır?

E-Devlet sosyal yardım başvuru formu açıklama kısmısmına başvuru formunu ddoldurduktan ssonra maddi durumuzu ve para yardımına ihtiyaç duyduğunuzu yazabilirsiniz. Açıklama kısmına gelirinizin kötü olduğunu ve yardıma ihtiyaç duyduğunuzu yazabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardım Başvurusu

Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ihtiyaç sahibi binlerce vatandaşa yardım yapmaktadır. Devlet ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım elini uzatmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sosyal yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıkladıktan sonra e-Devlet kullanıcı adı ve şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır. Sisteme giriş yaptıktan sonra sosyal yardım başvuru formunun doldurması gerekmektedir. Formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Pandemi Sosyal Destek Ön Başvuru Formu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı pandemi nedeniyle zor durumda kalan işini bırakmak zorunda kalan binlerce vatandaşa yardım etmektedir. Pandemi sosyal destek ön başvuru yapmak isteyen vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yaparak sosyal yardım başvuru formunu doldurarak başvuru yapabilecektir.

Belediye Sosyal Yardım Başvuru Formu

Belediyelerde ihtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal destek sağlayan kurumlardandır. Bazı belediyelere yardım başvurusu e-Devlet sisteminden başvuru yapılırken, bazıları ise bizzat giderek veya kurumun web sitesinden başvuru yapılmaktadır.

e-Devlet sisteminden sosyal yardım başvurusu yapacak olan vatandaşların sosyal yardım başvuru formunu doldurmalıdır. Sosyal yardım başvuru formuna https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifresi ile başvuru formuna erişim sağlayabilir.

Sosyal Yardım Başvuru Formu Nasıl Doldurulur

Sosyal Yardım Başvuru Formu doldururken sizden istenen tüm bilgileri tam ve eksiksiz olarak girmeniz gereklidir. TC kimlik no, bakmakla yükümlü olduğunuz çocuk sayısı, sosyal güvence durumu ve evinizin kira olup olmadığı sosyal yardım parası ve gıda yardımı almanızı sağlayabilir.

Sosyal yardım başvuru formu doldururken adres mutlaka tam ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Sosyal yardım onayı için evinize gelecek yetkililer adresinizde inceleme yaparak yardım talebinizi değerlendirecektir.

Sosyal Yardım Başvuru Formu yanlış ve eksik bilgi vermeniz inceleme sonrası hatalı ise yardımınız asla onaylanmaz.

3 Yorum

 1. Yardım talep ediyoruz benim engelli bir kızım var kızım tedavisi sürüyor kızım üç seyas ameliyatı var matti durumum iyi değil kızım sağlığına kavuşması için yardım talep ediyoruz

 2. 19 yaşındayım okiyorum diye çalışamadım evimiz kira benimde ihtiyacım var

 3. Beni Mehmet Seyitoğlu yaşı 59.beni üzürlü sakatlığın vardır % 55 sakatim adam bir terfi freçidir yahu sakat adam ve yaşı 59.60 da adam biraz vicdan varsa ve engelliyim yakın gözlerim görmüyorum astım bronşit hastalığım vardır ilaçlarim vardır okjantopu kolayınıyorum çok meğdur perişan ettiler beni bu kaç gün yemek yemeyi dim lütfen tekrar maaşim bağlımasine lütfen ciddi acilen tekrar bağimasin için çok çok reca ederim saygılarımla arz telep ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu