Sosyal Yardımlar

Sosyal Yardım Paraları Neden Yatmadı? Ne Zaman Yatacak?

Sosyal Yardım Paraları Neden Yatmadı? Aile Destek Programı kapsamında kasım ayı ödemeleri yapılmaya devam ediyor. Yılda yaklaşık olarak Bakanlık tarafından 4 milyon hanenin her ay düzenli olarak 1200-2500 TL arası değişen Aile Destek Programı ödemeleri takip edilmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye Aile Destek Programı kapsamında hayata geçirilen çocuk desteği ödemelerini kasım itibariyle hak sahiplerine yapacağını bildirdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından açıklanan bilgilere göre oluşan yeni projeler birçok sosyal yardımın birçok farklı kişi tarafından kullanılması gibi pek çok durum ödemelerin bir ay aksamına sebebiyet verdiğini söylese de hızlı bir şekilde tüm ödemelerin gerçekleşmesi için olanak sağlandığının altını çizdi.

Aile Destek Ödemeleri Ne Zaman Yatacak?

Aile Destek Programları kapsamındaki geçerli başvurular, hanenin sosyoekonomik profilinin ve gelir seviyesinin belirlenmesi için ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına iletilecek olup bu hanelerden 3294 sayılı Kanun kapsamında olduğu tespit edilenler için bu tespiti takip eden ödeme dönemi itibariyle söz konu destek programından yararlanabilecektir.

Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan kasım ayı aile destek ödemelerinin 8 kasım yapılacağını duyurarak herkese rahat bir nefes aldırmış oldu. Türk Aile desteği güvencesiyle birlikte 2.5 milyona insana 3.2 milyar lira hesaplara yatırılacağı açıklandı.

Sosyal Yardım Parası Neden Kesildi

Sosyal yardım parası 1 yıl daha uzaltıldıktan sonra başı kişilerin ödemeleri kesildi ve kesintiye uğradı. Sosyal yarıdm parası kesilme nedenlerinin başın yapılan GSS testi sonucunda gelirinde yükselme olmasından dolayıdır. Sosyal yardım parası GSS dolayısı ile kesilenler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gelir testi yaptırarak tekrar ödemelerinin yatmasını sağlayabilir.

Yardım parası başvurusu için Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu 2023 yazısını okuyabilirsiniz.

Sosyal Yardım Parası Neden Eksik Yattı

Sosyal yardım parası eksik yatması bir çok kişinin parasının neden eksik yattığını araştırmasına neden olmuştur. Aile destek ödemeleri eksik yada fazla yatmasının nedeni gelir durumunuzda yüksel olmasıdır. GSS testi yapıldıktan sonra hane geliri yükselen kişilere ödemeler daha az yatarken hane halkı geliri düşenlere ise daha fazla ödeme yapıldı.

Sosyal Yardım Parası Neden Hesaba Geçmedi

Sosyal Yardım Parası Neden Hesaba Geçmedi sorurusna cevap vermek gerekirse geçe ay sistemde yaapılan güncellemeye bağlı olarak ödemeler hesaba çok geç yansıdır. Ayrıca çevrenizde ödemesini alan kişi varsa ve size ödeme yapılmadıysa mutlaka vakfa giderek sosyal yardım parasının neden hesaba geçmediğini sormanız gereklidir.

Sosyal Yardım Parası Ödemeleri Ne Zaman Yatacak

Çocuk desteği haricinde 2023 kasım ayı için Aile Destek Paketi ödemeleri için  henüz resmi bir açıklama yapılmazken süreç genelinde oluşturulan 25 milyar lira bütçenin yapılan değerlendirmeler ile 40 milyar liraya çıkarıldığını hatırlattı. Özellikle de Bakan Yanık’ın yaptığı açıklamalar neticesinde önde tutan bakış açısıyla, arz odaklı güçlü sosyal yardım programlarının devam edeceği bu programların ödemelerini de en kısa zaman yapılacağı açıklandı.

Sosyal Yardım Parası Yattı Mı?

Devletten sosyal yardım alan kişilerin merak ettiği konulardan biride sosyal yardım parası yattı mı? sorusudur. Ödemler Bakanlık tarafından açıklandıktan sonra hesaplara yatırılmaktadır.

Sosyal yardım paralarını yatıp yatmadığını takip etmek için Yardım Parası Yatan İller Güncel Liste yazısını okuyabilirsiniz.

Aile Destek Programı Başvuru Şartları Neler

Aile Destek Programına katılım şartları ise şu şekilde açıklanmıştır.

  • Türk vatandaşı olması
  • Mavi kart sahibi olması
  • Yerleşim adresinin yurt dışında olması
  • 18 yaşından küçük olması

Yer alan tüm Aile Sağlığı güvencesinden yararlanabilmek için bir fırsat olarak görülmektedir.  Hanesinde memur, kamu işçisi noter ve ya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan kişilerin ailelerin yapacağı başvurular kabul edilmeyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu