Sosyal Yardım Haberleri
Trend

Evde Bakım Maaşı Yatan İller (Güncel Listesi)

Evde Bakım Maaşı Yatan İller, Evde Bakım Maaşı Yatan İllerin Listesi, Evde Bakım Maaşı Yatan İller Hangileridir? Evde Bakım Maaşı Yatan İller Günel Listesi, Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatar? detayları yazımızda.

Evde Bakım Maaşı Yatan İller 2024; Evde bakım maaşı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, bakıma muhtaç olan özel bireylere ve ailelerine ekonomik olarak katkı sağlamak amacıyla verilen bir miktar paradır. Devlet tarafından ödenen bu para ile bakıma muhtaç olan özel bireylerin ihtiyaçlarının bir nebze de olsa karşılanması amaçlanmıştır.

Evde bakım maaşından faydalanacak olan bireyler, maaşın ne zaman yatağını merak etmektedir. Bundan yararlanacak olan bireyler “Evde bakım maaşı yattı mı? ya da “Evde bakım maaşı ne zaman yatacak sorusunun cevabını aramaktadır. Aşağıda bu soruların cevabı detaylı olarak anlatılmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Yattı mı?

Herkesin merak ettiği sorunun cevabı, evde bakım maaşlarının ne zaman yatacağıdır. Evde bakım maaşları her ay 15 ile 30’u arasında hesaplara yatırılmaktadır.

Evde Bakım Maaşı almak için hande kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3/2 az olmalıdır. 2024 evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir sınırı 11.334 TL’dir.

Sizden gelen geri bildirime göre evde bakım maaşı yatan illerin listesi her ay güncellenmektedir. Ancak bazı yorumlarda ilçe olarak belirlitmesine karşın bunu biz il olarak değerlendiyoruz.

Evde Bakım Maaşı Yatan İller Hangileri

Evde bakım maaşı yatan iller hangileri sorusu evde bakım maaşı ödemesi bekleyen bir çok kişinin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Evde bakım maaşı her ayın 15’i ile 28’u arasında banka hesaplarına yatmaktadır. Evde bakım maaşı yatan iller için her hangi bir resmi açıklama olmamasına karşın her ay rasgele olacak şekilde yatırılmaktadır.

Evde Bakım maaşı yatan iller tam olarak belli olmaması karşın güncel olarak yapılan yorumlardan hangi illere yattığını öğrenebilirsiniz. Bakanlık hangi illere evde bakım maaşı yatacağını resmi olarak açıklamamaktadır.

Evde Bakım Maaşı Hangi İllere Yattı

Evde bakım maaşı yatan illerin listesi sizden gelen yorumlara göre güncellenmektedir. Evde bakım maaşı atan iller hangileri merak ediyorsanız yorum kısmını okuyabilir ayrıca evde bakım maaşı aldıysanız bulunduğunuz ili yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Yattı Mı?

Evde bakım maaşı hasta yakınlarına bakıcılık yapan kişiler alacakları bakım parasının ne zaman yatacağı merak konusu olmuştur. Evde bakım maaşı her ayın 15 ile 28’i arasında yatırılmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Yatan İllerin Listesi Güncel

Güncel olarak evde bakım maaşı yatan illerin listesi aşağıdadır. Belli aralıklarla yazımızın güncelleyip sizinle paylaşmaya çalışacağım.

 1. Tokat
 2. Kırşehir
 3. Bolu
 4. Osmaniye
 5. Ordu
 6. Afyonkarahisar
 7. Trabzon
 8. Rize
 9. Erzurum
 10. Hatay
 11. Çanakkale
 12. Edirne
 13. Aksaray
 14. İzmir
 15. Antalya
 16. Diyarbakır
 17. Ankara
 18. Kırıkkale
 19. Balıkesir
 20. İstanbul
 21. Konya
 22. Kocaeli
 23. Şanlıurfa
 24. Niğde
 25. Bilecik
 26. Uşak
 27. Gaziantep
 28. Manisa
 29. Mersin
 30. Çorum
 31. Samsun
 32. Bursa
 33. Adana

Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Evde bakım maaşı yatan iller güncel listesi sizden gelen yorumlara bağlı olarak her ay güncellenmektedir.

İl AdıÖdeme Durumuİl AdıÖdme Durumu
AdanaYattıKonyaYattı
AdıyamanYattıKütahyaYattı
AfyonYattıMalatyaYattı
AğrıYattıManisaYattı
AmasyaYattıK.MaraşYattı
AnkaraYattıMardinYattı
AntalyaYattıMuğlaYattı
ArtvinYattıMuşYattı
AydınYattıNevşehirYattı
BalıkesirYattıNiğdeYattı
BilecikYattıOrduYattı
BingölYattıRizeYattı
BitlisYattıSakaryaYattı
BoluYattıSamsunYattı
BurdurYattıSiirtYattı
BursaYattıSinopYattı
ÇanakkaleYattıSivasYattı
ÇankırıYattıTekirdağYattı
ÇorumYattıTokatYattı
DenizliYattıTrabzonYattı
DiyarbakırYattıTunceliYattı
EdirneYattıŞanlıurfaYattı
ElazığYattıUşakYattı
ErzincanYattıVanYattı
ErzurumYattıYozgatYattı
EskişehirYattıZonguldakYattı
GaziantepYattıAksarayYattı
GiresunYattıBayburtYattı
GümüşhaneYattıKaramanYattı
HakkariYattıKırıkkaleYattı
HatayYattıBatmanYattı
IspartaYattıŞırnakYattı
MersinYattıBartınYattı
İstanbulYattıArdahanYattı
İzmirYattıIğdırYattı
KarsYattıYalovaYattı
KastamonuYattıKarabükYattı
KayseriYattıKilisYattı
KırklareliYattıOsmaniyeYattı
KırşehirYattıDüzceYattı
KocaeliYattı

 

Evde bakım maaşı ödemeleri genelde her ayın 13’ünde yapılmaya başlar. Bu tarihten itibarien ödeme alan illeri listeizde bulabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı yatan iller sadce sizden glen bilgilere göre değerlendirilerek yapılmaktadır ve sadece bilgi amaaçlıdır. Sorumluluk kabul edilmez.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, bakıma muhtaç olan kişilerin ihtiyaçlarının karşılanması için ödenecek olan evde bakım maaşı tutarı, kişi başına olacak şekilde 3336,00 TL olarak belirlenmiştir.

DönemEvde bakım maaşı tutarı
2024/1.Dönem4336 TL
2024/2.Dönem5097 TL

Evde Bakım Maaşından Yararlanmak İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Evde bakım maaşından faydalanabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır.  Bu şartlar aşağıda yer almaktadır.

 • Engelli bireyin tam teşekküllü devlet hastanelerinden%50 ve üzeri kuruldan alınan sağlık raporunda durumunun “ağır engelli’’ seçilmesi gerekmektedir.
 • Eve giren gelirin aile içerisinde yaşayan kişi sayısına bölünmesi, bölündükten sonra ise kişibaşı gelirin asgari ücretin üçte ikisinin altında olması gerekmektedir.
 • Sosyal hizmet uzmanlarınca gerekli incelemeler yapıldıktan sonra, evde bakım aylığına ihtiyacı olan bireylerin tespit edilmesi gerekmektedir.

Evde Bakım Maaşından Faydalanmak İçin Başvurular Nereye Yapılmalıdır?

Evde bakım maaşı başvurusunda engeli bireylerin ailelileri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne, ilçelerde Sosyal Hizmet Merkezlerine giderek maaştan faydalanmak üzere başvuru yapabilmektedir.

Evde Bakım Maaşından Faydalanmak İçin Gerekli Evraklar

Evde bakım maaşına başvuru yaparken bazı evraklar gerekmektedir. Bu evraklar aşağıda yer almaktadır.

 • Başvuru dilekçesi
 • Engelli raporu
 • Engelli kişinin kimlik fotokopisi ve aslı
 • Engelliye bakacak olan kişinin kimlik fotokopisi ve aslı
 • İkametgâh adres belgesi, hanede yaşayan birey sayısı
 • Hanede yaşayan herkesin gelirini gösteren belge (maaş bordosu)
 • Eğer oturulan ev kira ise kira gelir beyanı
 • Kişilerin mal durumunu gösteren belgeler
 • Engelli kişiye ait olan iki adet resim,
 • Engelli kişi okuyorsa öğrenim durumunu gösteren belge
 • Engelli bireye bakması için vasi atanmışsa vasi belgesi
 • Engelli bireyin anne ve baba boşanmış ise mahkeme kararı olması gerekir. Eğer boşanma gerçekleşmemişse fakat bireyler ayrı yaşıyorsa ayrı yaşayan kişinin geliri de hesaplanacaktır.

Evde Bakım Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşının yatıp yatmadığını öğrenmek için E-Devlet sistemine giriş yaparak arama kutucuğuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazmanız gerekmektedir. Ya da https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu linkine tıklayarak evde bakım maaşınızın durumunu sorgulayabilirsiniz.

SMS ile de evde bakım maaşı sorgulaması yapmanız mümkündür.  Evde bakım maaşlarını Ziraat Katılım Bankası ile alanlar BAKIYE yazıp, 4747’e SMS göndererek maaş durumunu sorgulayabilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Alan Bireyler Adres Değişikliği Yaparken Nerelere Dikkat Etmelidir?

Eğer evde bakım maaşı aldığınız engelli bir birey bulunuyorsa, engelli bireyin adresinin değiştirdiğini en geç 15 gün içerisinde en yakın müdürlüğüne bildirmeniz gerekmektedir. Bildirilmediği durumda engelli bireyden sorumlu olan kişiler hakkında işlem yapılacaktır.

Evde Bakım Maaşı Alan Kişilerin Gelir Durumundaki Değişiklikler Nereye Bildirilmelidir?

Evde bakım maaşı alan bireylerin gelir durumundaki değişiklikler en fazla 3 ay içerisinde bildirilmelidir. 3 ay içerisinde bildirilmezse para kesilir ve tekrar başvuru yapmanız gerekir.  Arada ödenmeyen aylar geçtiği için ödenmemektedir. Gelir durumunda bir değişiklik olduğunda hemen bildirilmeniz bu gibi çeşitli nedenlerden dolayı sizin yararınıza olacaktır.

Sağlık Kurulu Raporunun Süresi Biterse Ne Olur?

Sağlık kurulu raporunun bitmesi evde bakım maaşının kesilmesine neden olmaktadır. Bazı sağlık raporları 1, 2 yıl gibi zamanda düzenlenmektedir. Böyle düzenlenen raporlar süresi dolmadan tekrar çıkarılmalı ve Aile ve Sosyal Politikalar İl/İlçe Müdürlüğüne verilmelidir.

Evde Bakım Maaşı Alan Birey Vefat Ederse Ne Yapılması Gerekir?

Evde bakım maaşı alan birey vefat ederse bunun en yakın il müdürlüğüne bildirilmesi gerekmektedir. Böyle bir durum bildirilmezse bildirmeyen kişiler hakkında cezai işlem uygulanacaktır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu