Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardım Kartı Başvurusu

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardım Kartı 2021;  294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’nu kapsamında her ilde sosyal devlet anlayışıyla yola çıkılarak kurulmuş olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları görev almaktadır. Halkın temel ihtiyaçlarının giderilmesi, yoksul nüfusun eşitlik çerçevesinde yardımlara ulaşabilmesi ve değerlendirme kriterlerinde objektiflik yakalanabilmesi için hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı her şehirde bulunmaktadır.

Halka yardımlarını farklı şekillerde ileten Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardım kartı ile muhtaç durumdakilere nakit desteği sağlamaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardım kartı başvurusu yapanlar incelenmekte ve uygun görülen hacimde bakiye elde edebilmektedir. Kartın detayları ve başvuru sürecine dair tüm merak edilenler ise içeriğimizde sizleri bekliyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardım Kartı Nedir?

İlçe Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı olarak da anılan vakıflar, uygun görülen kişilere farklı yardımlar ulaştırmakta, bunlardan biri de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardım kartı olmaktadır. Kart içerisine yüklenen bakiyeleri kendi ikamet ilçesi dahilinde anlaşmalı marketlerde dilediği şekilde değerlendirebilen vatandaşların ekonomik yükleri hafiflemekte, temel gereksinimlerinin karşılanması kolaylaşmaktadır.

Nakit yardımı yapılan yoksul vatandaşlara ulaşmak için ücretlerin elden verilmesi hem bu alanda çalışanların istihdamı nedeniyle maddi yük oluşturmakta hem de yardım sahibinin yardımı hangi amaçla kullandığını kontrol etmek güçleşmektedir. Bu doğrultuda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardım kartı uygulamasına geçiş yapan ilçeler avantaj kazanmakta, hem yardımı veren kurullar hem alan vatandaşlar süreç içerisinde daha rahat hareket edebilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Yardıma muhtaç ve yoksul durumda olup bu doğrultuda kendisinin ve bakımından sorumlu olduğu aile üyelerinin temel ihtiyaçlarını gideremeyen herkesin Sosyal Yardımlaşma Vakfı yardım kartı için başvuruda bulunması mümkündür. Öncelikli gruplar çalışamaz durumda olan yoksullar, ileri yaşlı olup kendine bakamayacak durumda olanlar, engelliler, dul kadınlar, belediyeden aylık alanlar, asker yakınları ile şehit ve gazi aileleri olarak kabul edilir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru için en yaygın iletişim şekli elbette Kaymakamlık binasına giderek ilgili birimlere talebi iletmek ve istenen formu doldurarak belgeleri teslim etmek olmaktadır. Ancak binaya erişim sağlayamayacak durumda olanların taleplerini Belediye’ye bağlı hizmet veren görevliler, muhtar ve zabıtalar da iletebilmekte, bunlar aracılığıyla gerçekleştirilen ihbarlar genellikle yardımla sonuçlanmaktadır. Telefonla arama imkanı olup kaymakamlığı ziyaret edemeyecek durumda olanlar ise hem bilgi almak hem yetkililere ulaşarak durumunu açıklamak adına yine kendi ilçesine ait kaymakamlık telefon hattını tuşlayabilir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardım Kartı Başvurusu Nereye Yapılır?

Her ilçede kaymakamlığa ait telefon ve adres bilgileri değiştiğinden, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardım başvuru için kullanılacak olan bilgiler de değişir. Bu durumda muhtarlık ile görüşerek veya internet üzerinden ilgili iletişim bilgileri görüntülenebilir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardım Kartı Formu

Kaymakamlık ile görüşme sağlayarak kart talebinde bulunanlardan kendilerinin ve ailesinin diğer üyelerinin bilgilerini açıklayan bir form doldurması istenir. Yardım kartı başvuru formu içerisinde başvuru adayı ile hanesinin iş, gelir, eğitim ve sağlık durumlarına ilişkin farklı sorular yer alır ve incelemeler bu bilgilere göre yapılır. Bu nedenle incelemenin sağlıklı bir sonuca varması adına formda yer alan bilgilerin doğru şekilde belirtilmesi önemlidir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardım Kartı Limit Ne Kadar?

Limitleri başvuru sahibine ve onun hanesindeki diğer bireylerin durumuna göre farklı aralıklarda seyreden yardım kartları, anlaşmalı ve POS cihazı bulunan marketlerden alışveriş yapılmasını sağlar. Yardım başvurusundan sonra ne kadar yardıma ihtiyacı olduğu belirlenen vatandaşın kayıtlı telefon bilgilerine SMS yoluyla yüklenecek olan bakiye hakkında bilgi verilir. Sosyal Yardımlaşma Vakfı kart başvurusu yapanların alabileceği bakiyeyi etkileyen bir diğer unsurun kaymakamlığın dönemsel bütçesi olduğu da bilinmelidir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardım Kartı Gerekli Belgeler

Yardım talebinde bulunacak olan vatandaşlardan sabit şekilde istenen kimlik fotokopisi, fotoğraf, ikametgah, yoksulluk belgesi, SGK hizmet dökümü gibi evraklara ekler istenebilir. Örneğin engellilik nedeniyle kart almaya hak kazanmak için sağlık kurulu raporu, afet nedenli yardım talebi için sel / yangın raporu gibi duruma ilişkin özel belgeler talep edilmesi mümkündür.  Sosyal Yardımlaşma Vakfı yardım kartı başvurusu öncesinde kaymakamlığın aranması ve durum özelinde istenen belgelerin öğrenilmesi doğru olacaktır.

Siz de kendi ilçenizde bulunan İlçe Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile temasa geçerek hangi adımları izlemeniz gerektiğini öğrendiğinize göre kolayca ve güvenle başvuruda bulunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu