Sosyal Yardımlar

Süreç Devam Ediyor (SYD Vakıf Değerlendirme Sürecinde) Ne Demek?

Süreç Devam Ediyor (SYD Vakıf Değerlendirme Sürecinde) Ne Demek? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak, 81 ilimizde ve tüm ilçelerimizde hizmet veren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları; ihtiyaç sahibi kişilere ve ailelere yönelik birçok ayni ve nakdi sosyal yardımlarda bulunuyorlar.

Bakanlığın sosyal yardımlarından yararlanmak isteyen dar gelirli ve muhtaç vatandaşlarımız, ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurarak, başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Bakanlık; SYD yani sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı başvuru sonuçlarını e-devlet platformunda açıklıyor.

Başvuru sahipleri, TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile e-devlet platformu üzerinden SYD başvuru sonuçlarını takip edebiliyorlar.

Başvuru sahipleri, dilerlerse başvuru sonuçlarına dair bilgi edinmek için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını da arayabiliyorlar.

SYD Vakfı Nedir?

Ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerine devam eden, ülkemizdeki ihtiyaç sahiplerine para yardımı, gıda ve erzak yardımı, kömür yardımı vb. yardımlar sunan, valilik ve kaymakamlık bünyesinde hareket eden kuruma SYD Vakfı deniliyor.

2024 yılı itibariyle ülkemizde toplam 1003 adet sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı bulunuyor.

29 Mayıs 1986 tarihinde Sosyal Yardımlaşmayı ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında ülkemizdeki tüm illerde ve ilçelerde kurulan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının denetimi ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştiriliyor.

Vakfın gelirleri ise Sosyal Yardımlaşmayı ve Dayanışmayı Teşvik Fonundan sağlanıyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımlarına başvurmak isteyenler, yukarıda da bahsettiğimiz gibi ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidip, burada sosyal yardım başvuru formu ve hane kayıt başvuru formu doldurup, başvuru şartlarını taşıyor olmaları halinde başvurdukları sosyal yardımlardan yararlanabiliyorlar.

Ön başvurular, ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatları aranarak da yapılabiliyor.

Bakanlık yardımlarından yararlanmak isteyenler, eskiden başvurularını e-devlet platformu üzerinden gerçekleştiremiyorlardı.

Ancak yapılan son güncelleme ile artık Bakanlık yardımlarına e-devlet üzerinden de başvurulabiliyor.

Bakanlık yardımlarına e-devlet üzerinden TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileriniz ile başvurmak için hemen https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkini tıklayabilirsiniz.

Yararlanmak istediğiniz yardımları başvuru formunda seçerek, başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

E-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden şifrenizi 2 TL ödeme karşılığında temin edebilirsiniz.

SYD Vakfı Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yukarıda da bahsettiğimiz gibi vatandaşların yardım başvurularını kendisine bağlı olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yürütüyor.

Bakanlığın Aile Destek Paketi, SED yardımı vb. bazı yardımlarına ise direk e-devlet üzerinden başvurulabiliyor.

SYD Vakfı tarafından yürütülmekte olan yardım çalışmalarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Para yardımı
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Doğalgaz yardımı
 • Odun ve kömür yardımı
 • Beyaz eşya ve mobilya yardımı
 • Giysi yardımı
 • Çocuklar için SED yardımı
 • Çocuklar için şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları
 • Çocuklar için burs ve kırtasiye yardımı
 • Engellilere engelli maaşı bağlanması
 • SSPE, tüberküloz ve silikozis hastalarına aylık bağlanması
 • 65 yaş ve üstü yaşlılara yaşlılık maaşı bağlanması
 • Elektrik tüketim desteği yardımı
 • Kronik hastalara yönelik elektrik tüketim desteği yardımı
 • Şehit, asker ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • Dul ve yetim çocuklara dul ve yetim aylığı bağlanması
 • Dul ve yetim çocuklar için yapılan yardımlar(gıda, erzak, giysi, eşya yardımı vb. yardımlar)
 • Engelliler ve kronik hastalar için yapılan yardımlar(tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, havalı yatak vb.)
 • Şartlı doğum ve şartlı gebelik yardımları
 • Muhtaç asker ailesi yardımı
 • Yabancı uyruklulara yönelik sosyal uyum yardımı
 • Afetzede vatandaşlar için yapılan yardımlar(yangın, su baskını, deprem vb. doğal afetlerde)
 • Diğer yardımlar

Yoksul ve muhtaç vatandaşların ikametgah adreslerine kadar gıda ve erzak içeren kolileri teslim eden sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları; engellilere, dul ve yetim çocuklara, 65 yaş ve üstü yaşlılara, SSPE, silikozis ve tüberküloz hastalarına ise aylık bağlıyor.

Çocuklar için yapılan şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, SED yardımı, eğitim ve burs yardımı sayesinde çocukların gelişimlerine yardımcı olmak, eğitim hayatlarında başarılı olabilmelerine ve gelecekte iyi birer meslek sahibi olabilmelerine katkıda bulunmak amaç ediniyor.

Muhtaç ve yoksul anne adayları;  sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurup, şartlı gebelik ve şartlı doğum yardımları kapsamında para yardımı alabiliyorlar.

Yoksul vatandaşlar için yapılan elektrik tüketim desteği ile muhtaç ve fakir vatandaşların elektrik faturalarının bir kısmı karşılanıyor.

Doğalgaz yardımı ile ailelerin doğalgaz faturalarını indirimli fiyatlarla ödeyebilmeleri mümkün bir hale geliyor.

SYD Vakfı yardımlarına ilişkin detaylı bilgi alabilmek adına 7/24 ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz.

Süreç Devam Ediyor Ne Demek?

Gerek sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının gerek belediyelerin gerekse sosyal yardımlarda bulunan diğer kamu kurum ve kuruluşlarının yardımlarına başvuranlar, başvuru sonuçlarını e-devlet üzerinden görüntülediklerinde SÜREÇ DEVAM EDİYOR ifadesini görebiliyorlar.

Bu ifade, başvuru sahibinin başvurusunun hala değerlendirme aşamasında olduğunu yani başvurulan kurum tarafından henüz olumlu ya da olumsuz bir sonuca varılmadığını gösteriyor.

Bu ifade ile karşılan kişilerin daha sonra tekrar e-devlete girip, başvuru sonuçlarını görüntülemeleri gerekiyor.

SYD Vakıf Değerlendirme Sürecinde Ne Demek?

SYD Vakfı yardımlarına başvuranlar, başvuru sonuçlarını e-devlet platformu üzerinden görüntülemek istediklerinde ‘SYDV Değerlendirme Sürecinde ya da Süreç Devam Ediyor’ ifadeleri ile karşılaşabiliyorlar.

Bu ifade, kişinin başvurusunun hala değerlendirme sürecinde olduğunu yani başvuru sonucunun henüz açıklanmadığını gösteriyor.

Başvurularının değerlendirilmesinden sonra başvurularının olumlu ve olumsuz sonuçları, e-devlet platformunda açıklanıyor.

SYD Vakıf Değerlendirme Süreci Ne Kadar Sürer?

Vakıf değerlendirme süreci, genelde birkaç hafta sürmekle birlikte başvurularda yoğunluk olması durumunda bu süre birkaç aya kadar da uzayabiliyor.

Vakıf tarafından yapılan değerlendirmeler esnasında başvuru sahibi tarafından teslim edilen belgelerin doğru olup olmadığı araştırılıyor.

Sonuçlar, kişilerin başvuru formunda belirttikleri telefon numaralarına SMS ile gönderilmenin yanı sıra e-devlet platformunda da açıklanıyor.

SYD Vakıf Başvuru Sorgulama

Başvuru sahipleri, başvuru sonuçlarını e-devlet üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

E-devlet üzerinden SYD Vakfı başvuru sorgulama yapmak isteyenlerin https://www.turkiye.gov.tr/arama?aranan=Sosyal%20Yard%C4%B1m%20Bilgileri%20Sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

Başvuru sahipleri, ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayarak da başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Vatandaşlar, dilerlerse başvurdukları vakfı arayarak ya da vakfa giderek de başvuru sonuçlarına dair bilgi edinebiliyorlar.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımları Kimlere Verilir?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, öncelikle işsiz ve gelirsiz olan TC vatandaşları için sosyal yardımlarda bulunuyor.

Ancak muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar yani hane kişi başı aylık net kazancı, güncel net asgari ücretin 1/3’ünün altında bir rakama denk gelenler de vakıf yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Vakıf yardımlarından kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Muhtaç ve işsiz vatandaşlar
 • Engelli vatandaşlar
 • Kronik hastalar
 • Şehit, gazi ve asker yakınları
 • Muhtaçlık sınırın altında yaşayan vatandaşlar
 • Sahipsizler ve kimsesizler
 • 65 yaş ve üstü sahipsiz ve kimsesiz yaşlı vatandaşlar
 • Afetzede vatandaşlar
 • TC vatandaşlığına geçen mülteciler ya da sığınmacılar
 • Dul kadınlar ve yetim çocuklar

Bu yazımızda kısaca e-devlet süreç devam ediyor,  SYD Vakfı Değerlendirme Sürecinde Ne Demek? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Süreç devam ediyor sosyal yardım, TOKİ ve Aile Destek Başvurusu yaptıktan sonra karşınıza çıkan uyarılardan biridir.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir Yorum

 1. Kahramanmaraş da yaşıyorum evim yıkıldı yeni doğum yaptım iki tane daha çocuğum var eşim çalışmıyor herhangi bir gelirim yok maddi yardım istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu