Devlet Yardımları

TKİ Kömür Yardımı Nedir? Kaç Torba? Başvurusu ve Başvuru Formu

TKİ Kömür Yardımı Nedir? TKİ Kömür Yardımı Başvurusu, TKİ Kömür Yardımı Parası Nasıl Alınır? TKİ Kömür Yardımı Parası Başvuru, TKİ Kömür Yardımı Başvuru Sorgulama, TKİ Kömür Yardımı Ne Zaman Verilecek? TKİ Kömür Yardımı Parası Ne Kadar? TKİ Kömür Yardımı Teslim Edilebilir Ne Demek?

TKİ Kömür Yardımı Nedir? Parası Nasıl Alınır? Başvuru Sorgulama 2024; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile belediyeler; 2024 yılında da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yoksul ve dar gelirli ailelere kış ayları yaklaşmaya başladığında odun ve kömür dağıtmaya devam ediyor.

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu ile işbirliği çerçevesinde ihtiyaç sahipleri için yapılan kömür yardımı dahilinde ailelere 80 torba kömür dağıtılıyor.

TKİ kömür yardımına işsiz ve gelirsiz ailelerin yanı sıra muhtaçlık sınırının altında yaşayan aileler yani hane halkı kişi başı aylık kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olan aileler de başvurabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca TKİ kömür yardımı nasıl alınır? TKİ kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak merak edilenleri yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

2024 Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Odun ve kömür yardımı almak isteyen yoksul ve dar gelirli vatandaşlar;  kömür yardımı başvurularını gerçekleştirmek adına ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidebiliyorlar.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının yanı sıra belediyeler de ihtiyaç sahipleri için kömür ve odun yardımında bulunuyor.

Belediye ve Devlet tarafından yapılan yakacak yardımı hakkında daha ayrıntılı bilgi için Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu yazımızı okuyabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları; dar gelirli ve yoksul vatandaşların kömür ve odun ihtiyacını karşılamaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Kömür yardımı almak isteyenler, ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, burada hane kayıt başvuru formu doldurup, yardım başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Kömür yardımı ön başvuruları, e-devlet platformu üzerinden de yapılabiliyor.

E-devlet üzerinden odun ve kömür yardımına başvurmak isteyenlerin ise https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklamaları gerekiyor.

Ön başvurular, ALO44 veya ALO183 Sosyal Destek hatları aranarak da gerçekleştirilebiliyor.

Belediye Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizdeki büyükşehir ve ilçe belediyeleri de kış aylarında yoksul ve dar gelirli ailelerin ve çocuklarının ısınabilmesi adına kömür ve odun yardımı sunuyor.

İhtiyaç sahipleri, belediyeye, sosyal hizmet merkez veya müdürlüklerine gidip, başvuru yapabiliyorlar.

Ön başvurular ise e-devlet platformu üzerinden yapılabiliyor.

E-devlet üzerinden kömür yardımına başvurmak için hemen https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamalısınız.

Ardından başvuru formunu doldurmalısınız.

Başvuru formundaki sosyal yardım türleri arasından kömür, odun yardımı seçeneğini işaretlemelisiniz.

Bu form üzerinden dilerseniz belediyenin giysi yardımı, eşya yardımı, çocuklar için eğitim, kırtasiye yardımı vb. yardımlarına da başvurabilirsiniz.

Ön başvurularınız için ALO153 Beyaz Masa hattını da arayabilirsiniz

TKİ Kömür Yardımı Kimlere Verilir?

TKİ kömür yardımı, muhtaç ve işsiz vatandaşların yanı sıra muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişilere de veriliyor.

Yani hane halkı kişi başı aylık kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar, vakıflardan ya da belediyeden kömür yardımı alabiliyorlar.

Kömür yardımının kimlere verildiğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İşsiz ve muhtaç vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ya da belediyelerden sosyal yardım alanlar
 • Çalışmasına engel teşkil eden kronik hastalığı olan vatandaşlar
 • Engelli vatandaşlar
 • Şehit, gazi ve asker aileleri
 • Afetzedeler
 • 65 yaş ve üstü gelirsiz ve sahipsiz yaşlılar
 • Sonradan TC vatandaşlığına geçen mülteciler ya da sığınmacılar

UYARI: Kömür yardımı, hanesinde kendi üstüne ya da hane bireyleri üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul mevcut olmayan aileler için yapılıyor!

TKİ Kömür Yardımı Başvuru Formu

Kömür yardımına başvuranların gerek e-devlet üzerinden gerekse sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında ya da belediyelerde gerçekleştirdikleri başvuruları sırasında başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu form ile kurumlar, başvuru sahiplerinin muhtaç olup olmadıklarını tespit ediyorlar.

Başvuru sahiplerine kişisel bilgilerine, iletişim bilgilerine, ekonomik durumlarına, aylık gelir ve gider durumlarına ilişkin sorular yöneltiliyor.

Odun ve kömür yardımı başvurusunun olumlu sonuçlanmasını isteyenlerin başvuru formunu eksiksiz doldurmaları gerekiyor.

Yardım alabilmek adına yanıltıcı beyanda bulunanlar, örneğin sigortalı bir işte çalışmalarına rağmen kendilerini işsiz gösterenler hakkında cezai yaptırım uygulanıyor.

Bu kişilerden aldıkları kömür yardımı paralarını güncel faiziyle ödemeleri talep ediliyor.

Ödeme yapmayanlar ise mahkemeye veriliyorlar.

TKİ Kömür Yardımı Nereden Alınır?

İhtiyaç sahipleri, daha önce de bahsettiğimiz gibi belediyelerden veya sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından odun ve kömür yardımı alabiliyorlar. Ön başvurular; e-devlet platformu üzerinden de yapılabiliyor.

İhtiyaç sahipleri; vakıflara ve belediyelere gıda ve erzak yardımı, giysi yardımı, eşya yardımı, sosyal destek kartı yardımı, mobilya yardımı vb. yardımlar almak adına da başvurabiliyorlar.

TKİ Kömür Yardımı Başvuru Sorgulama

Kömür yardımı başvuru sonucunuzu öğrenmek adına aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Belediye Kömür Yardımı Sorgulama:

E-devlet başvuru sayfası üzerinden belediye kömür yardımı başvuru sonucunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Başvuru sonucunuzu başvurduğunuz belediyeyi, sosyal hizmet merkez ya da müdürlüğünü arayarak ya da başvuru adresine bizzat giderek de öğrenebilirsiniz.

ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak da başvuru sonucunuza dair bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Kömür Yardımı Sorgulama

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kömür yardımı başvuru sonuçları da e-devlet üzerinden görüntülenebiliyor.

TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileriniz ile sorgulama yapmak adına https://turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Başvuru sonuçlarınızı ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını veya başvurduğunuz vakfı arayarak da öğrenebilirsiniz.

Başvurduğunuz vakfa giderek de başvuru sonucunuza dair bilgi edinebilirsiniz.

TKİ Kömür Yardımı Parası Nasıl Alınır?

Ülkemizdeki bazı belediyeler; ihtiyaç sahiplerine kömür dağıtmak yerine kömür parası vermeyi tercih edebiliyorlar.

Kömür paraları; yoksul ve dar gelirli vatandaşların PTT hesaplarına yatırılıyor.

Kişilerin PTT hesaplarına yatırılan yardım parası miktarı, başvurulan belediyenin bütçesine ve başvuru sahibinin ailesindeki kişi sayısına ve başvuru sahibinin muhtaçlık durumuna bağlı olarak farklılık gösterebiliyor.

Geçtiğimiz yıl ihtiyaç sahiplerinin hesabına ortalama 2500 TL kömür yardımı parası yatırılıyordu.

Bu yıl ne kadar miktarda bir yardımının yapılacağı ise şimdiden ihtiyaç sahipleri tarafından merak ediliyor.

Kömür Yardımı Kaç Torba 2024?

Başvurusu onaylanan yoksul ve dar gelirli vatandaşların ev adreslerine kadar 80 torba kömür teslim ediliyor.

Teslim edilen 80 torba kömür ile ihtiyaç sahiplerinin kış aylarını daha kolay bir şekilde atlatabilmelerine yardımcı olmak amaç ediniyor.

TKİ Kömür Yardımı Parası Nereden Alınır?

Kömür yardımı ve kömür yardımı parası alacak kişilerin kişiler TKİ kömür yardımı parası nereden alınır sorusunun cevabını merak etmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile ödenen TKİ kömür yardımı parası PTT şubelerinden yada Ziraat Bankasından kimlik numaranız ile beraber alabilirsiniz.

TKİ kömür yardımı
TKİ Kömür Yardımı Başvurusu

TKİ Kömür Yardımı Parası Ne Kadar 2024

2024 kış döneminde ihtiyaç sahipleri için 4500 TL TKİ kömür yardımı parası dağıtılıyordu.

2024 döneminde yoksul vatandaşlar için yapılacak olan kömür yardımı parasına dair henüz bir açıklama yapılmadı.

Kömür Yardım Parası Ne Zaman Verilecek?

Kömür yardımları, genelde Ekim ve Kasım aylarında yapılıyor.

Yardım paraları da çoğunlukla Ekim ve Kasım aylarında ihtiyaç sahiplerinin PTT hesabına yatırılıyor.

TKİ Kömür Yardımı Teslim Edilebilir Ne Demek

TKİ Kömür Yardımı Teslim Edilebilir Ne Demek sorusuna cevap vermek gerekirse TKİ kömür yardımına başvuru yaptıktan sonra TKİ kömür yardımı teslim edilebilir yazıyorsa başvurunuzun onaylandığı ve en kısa süre içerisinde teslim edileceği anlamana gelir.

TKİ Kömür Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek

TKİ Kömür yardımı kapsam dışına çıktı uyarısı görüyorsanız yardım başvurunuzun değerlendirme aşamasını geçtiğini ve değerlendirildiğini anlayabilirsiniz. Kapsam dışına uyarısı sonra başvurunuzun değerlendirmeye alınarak olumlu yada olumsuz cevap verilir.

Kapsam dışına çıktı ne demek merak ediyorsanız Yardım Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek? Ne Anlama Gelir? yazımızı okuyabilirsiniz.

PTT Kömür Yardımı Sorgulama

Kömür parası başvurusu olumlu sonuçlananlar, kömür parasının PTT hesabına yatırılıp yatırılmadığını e-devlet üzerinden de görüntüleyebiliyorlar.

E-devlet üzerinden kömür parasının PTT hesaplarına yatırılıp yatırılmadığını öğrenmek isteyenlerin ise https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

TKİ Kömür Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Kömür yardımına başvurmak için belediyeye, sosyal hizmet merkez ya da müdürlüklerine ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gidenlerin başvuruları esnasında teslim etmeleri gereken birtakım belgeler bulunuyor.

Bu belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler

TKİ Kömür Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Belediye kömür yardımı ön başvurularınız için ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

ALO184 ya da ALO44 Sosyal Destek hatlarını arayıp, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kömür yardımı ön başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı zamanda bu numaraları arayıp, mevcut başvuru sonuçlarınıza dair bilgi edinebilirsiniz.

Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Başvurulan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı ya da belediye; başvuru sonuçlarını inceliyor.

İnceleme ve değerlendirme aşamasında başvuru sahipleri tarafından teslim edilen belgeler ve başvuru sahibinin doldurduğu başvuru formu inceleniyor.

Başvuru şartlarını taşıyan başvuru sahiplerinin başvuruları onaylanıyor.

Başvuru sonuçları, başvurusu olumlu sonuçlanan hak sahiplerinin telefonlarına SMS ile bildiriliyor.

Sonuçlar, aynı zamanda e-devlet platformunda da açıklanıyor.

Başvurusu onaylananların ev adreslerine kadar kömür torbaları teslim ediliyor.

Kömür paraları ise hak sahiplerinin PTT hesabına yatırılıyor.

Bu yazımızda kısaca TKİ kömür yardımı başvuru detaylarını sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

3 Yorum

 1. Kömür istiyorum ihtiyacım var yardım edin istiyorum ama eşim ceza evde iki çocuğum var

 2. kömüre çok ihtiyacım var 5 çocuğum var evim kışın çok soğuk oluyor

 3. Kömür yardımından faydalanmak istiyorum 4 çocuğum var fazla çalışamıyorum günlün iş bulsam gidiyorum oğlum küçük

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu